IETS OVER DE BEDELAARS EN LANDLOOPERS IN ENGELAND. I)E GIERIGAARD ALS KNECHT VAN ZIJN KNECHT. historie daaraan toegevoegd. Een kadet. Aan liet oosten- rijksche leger had eene vurige liefde opgevat voor eene venetiaansche schoone, in den bloei liarer jaren. Zij ver klaarde echter hem wel te beminnen, maar verzekerde daarentegen, dat zij nooit aan een huwelijk met hem kon denken, omdat hare broeders voor de zaak van Italië de wapens hadden aangegord. Maar, dewijl zij zich verzekerd hield, niemand anders dan hem te kunnen beminnen, stelde zij voor zamen te sterven, onder voorwaarde, dat hij haar eerbiedigen zou. En werkelijk heeft men de lijken der gelieven gevonden. De jonge maagd droeg nog de bouquet van witte bloemen in haar ceintuur. De genees heer, die den dood van heiden heeft moeten staven, ver zekerde dat de wensch van het meisje geëerbiedigd was. Waarlijk, dat heet eerst nog standvastigheid! Nimmer te voren hoorde men zooveel van het instorten van nieuwe werken als tegenwoordig. In Old-Kent-Road (Engeland) zijn nu weer een aantal nieuw gebouwde huizen ingestort. En toch zegt men, dat de nijverheid vorderingen maakt! Te Londen is een groote boekwinkel in vlammen opgegaan. Te Portsmouth heeft men proeven genomen met een kom pas, Avaarvan men zich ook in den duisteren nacht kan bedienen, zonder daarbij licht te gebruiken. Vooral als dit een middel is, om minder schepen te doen vergaan, juichen Avij de uitvinding gaarne toe. Zijne pruissische majesteit heeft te Compiègne het kasteel bezocht, Avaar de Maagd van Orleans gevangen gezeten en een voorbeeld Aran koninklijke dankbaarheid ontvangen heeft, toen Karei VII geen enkele poging beproefde om het meisje te redden, aan Avie hij rijk en kroon verschuldigd Avas. In Duitseh- land wordt tegenwoordig gecollecteerd voor de oprigting eener vloot. Tweeëntwintig soldaten van den ex-koning O Frans hebben een landing in Zuid-ltalië beproefd; op een na zijn ze allen achter de grendels gebragt. De man, die het gevaar ontkomen is, begaf zich terstond op weg, om de droevige tijding aan zijne zenders te berigten. Te Rome heeft eene teregt stelling plaats gehad, Avaar bij de beul zoo onhandig te werk ging, dat de soldaten, die rondom het roode theater stonden, met ijzing vervuld Averden. Een in dit jaar, onder den titel A Dictionary of modem slang, cant and tmlgar words in London, in tAvee deelen bij Camden Hot ten verschenen boek, geeft onder anderen de merkwaardigste mededee- lingen over het leven en de bedrijven der Engelsche bedelaars en landloopers. Niet alleen is de bedelarij in Engeland een volkomen georgani seerd bedrijf, maar zij heeft ook hare eigene letterkunde. De bedelaars en landloopers. beschouAven zich in Engeland als een groot gilde, dat zijn eigen jargon spreekt en eene soort Aran vrijmetselarij met volkomen ontAvikkelde symbolen bezit. In de slaapsteden der land loopers vindt men op kaarten, die zorgvuldig geheim gehouden Avorden, roode strepen, die echter met verbazende naauwkeurigheid aan niemv aangekomene vagebonden, iedere wetensAvaardige mede- deeling over de plaatselijke gesteldheid geven. Eene zoogenaamde karthogrnphische merkwaardigheid versiert het bovengemeld boek. De aangewezene lokaliteit is in de nabijheid van Maidston in Kent. Het plan Aertoont twee hoofdwegen, doorsneden met meerdere onregelmatig loopende zijAvegen. Een mannelijk en een vrouAvelijk Avezen, aan den voet der schets, stellen oogenschijn- lijk voorbijtrekkende medeleden der orde voor. Yoor de met rood aangeduide huizen, bevinden zich liieroglyphische teekens, waarvan de schrijver de verklaring heeft bijgevoegd. Het spreekt van zelf, dat op het origineel die verklaring der teekens ontbreekt. Zoo beteekent een kruis, dat het hier niet goed is, omdat de lieden te arm zijn; eene zeis beteekent: halt! maar Avees voorzigtig, want de lieden zijn slim; eene vork, beduidt: sla dezen Aveg in, op den anderen is niets te halen; eene ruit beteekent: praat hier niet te veel; een driehoek Avil zeggen: hier is de con currentie te groot; een vierkant beteekent slecht; hier kunt ge gemakkelijk gepakt Avorden, Avees voorzigtig voor den hond: een zonnebeeld beduidt, dat het zeer gevaarlijk is, hier kunt gij op eene maand arrest rekenen; door een in vier deelen gesneden cirkel, wordt aangeduid: vroom, maar niets te halen. Maar niet alleen op deze kaarten vindt men die hieroglyphen, maar ook op alle poorten, vensters, schuren, kortom, overal waar vele menschen zamonkomen. De niet-ingewijde houdt de teekens voor het Averk van spelende kinderen en laat ze staan; maar de bedelaars en landloopers kennen die zeer goed, en Aveten zich daar naar te gedragen. Een rijke gierigaard, die eene groote handelszaak had, hield er slechts een bediende op na, die als klerk, loopjongen, huisknecht en zelfs als kok fungeerde. De arme man kon zich 's avonds dan ook van vermoeijenis niet op de beenen houden, daar hij door zijn heer den ganschen dag niet ontzien Averd en steeds onophoudelijk aan het Averk was. „Ik betaal er u voor," sprak de vrek, „en dus moet gij mij ook dienen." Op zekeren avond, toen de knecht uitgeput van vermoeijenis voor de eerste niuuJ ging zitten, om een oogeublik rust te nemen, kwam zijn heer en bragt hem nog een brief, die snel naar de post moest. Maar daar het postkantoor ver afgelegen was, zeide de knecht: „Ik Avilde gaarne iemand een schelling laten verdienen, die voor mij den brief naar den post bezorgde." „Meent gij dat in ernstr" vroeg zijn heer. „Ja Avaarlijk," hernam de knecht. „Goed, Jan!" sprak de gierigaard; „geef mij het geld, AVant voor een schelling draag ik u zelve gaarne zoo ver. Men moet toch iets zoeken te verdienen ALLE II LEI. Er is eene gevaarlijke mondziekte, tegen Avelke Avij hier een recept aanbiedenNeem een ons goedaardigheid, een ons van het kruid, hij de Indianen genoemd bemoei u met mee eigene zaken; meng dit met eene ruime portie van water der nederigheid en voeg er eenige bladen bij Aran het gewas houd uwe tong tusschen uwe landen. Kook het alles zaclitkens in den pot, behoedzaamheid geheeten en liet zal goed zijn tot gebruik, Men kan het in een fleschje bij zich dragen, en bemerkt men in sommige gezelschappen aan hevige jeukingen in den tong en het gehemelte, dat de kwaal opkomt, men neme dan een lepeltje van het genoemde mengsel en houde den mond digtgesloten tot men te huis komt. Trobalum est. Wenscht gij iemands Avaar karakter te leeren kennen, wacht dan tot dat hem eenige onaangenaamheid of tegenspoed bejegent, en gij zult gelegenheid hebben, om hem in al zijne grootheid of in al zijne kleinheid te leeren kennen. Opzien vertroost; neerzien vermaant; terugzien voïnedert; vooruit zien versterkt. Waarheid is als een droppel olie hij een vat water. Door Aveêr- barstig schudden en schommelen kan men dezelve voor eenigen tijd verborgen en onzigtbaar maken, maar hij zal Aveder opkomen en in het oog vallen, zoodra het vat in rust Avordt gelaten. Overleg met bedaardheid, doch handel met spoed. Geef toe met vriendelijkheid, maar verzet u met ernst. De grootste vriend der waarheid is de tijd, haar bitterste vijand het vooroordeel, en hare getromvste gezellin de nederigheid. Schrijvers, die niet ophouden met boeken te maken, Avanneer hun geest uitgeput is, gelijken veel naar die oude dames, Avelke ons één kopje goede thee en voor de rest Avater en melk schenken. Er zijn sommige menschen, dien het geluk nimmer verlaat en die, gelijk de katten, altoos op hunne pooten te land komen. Ik geloof, als men zoo iemand naakt uitkleedde en hem over de leuning van eene brug in het Avater smeet, hij den volgenden dag weder te voorschijn zou komen met een nieuAven hoed op het hoofd, een degen op zijde en de zakken vol geld. Wie met voordacht de slechte zijde eener zaak verdedigt, maakt een slecht kompliment aan zijne hoordershet is even alsof hij zeide bedrog, door mijne bekwaamheid gehandhaafd, is beter dan Avaarheid door de UAve. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, den 16 October 1861. 2i pCt. Neder 164/ 4" 994 '2 Spanje41| 3 )i binnen!47 3 Portugal 1856/185945{ 5 Russen 1828/29 lOlf 5 Obl. 6 Serie94| 5 Oostenrijk Metall45 5 National54| 5 i> Amsterd694 KOERS A'AN HET GELD: Beleening 3, Prolongatie 24, Disconto 3 pCt. PI" "MERENDE, 15" October. Vee. 100 Runderen, 86 vette Varkens 42 a 48 c. per N. p., 25 raag. dito f 11 a 24, 400 Biggen f 4 a 6, 87 vette Kalveren 40 a 55 e. pdr N. p., 15 nuchtere dito f 8 a 18, 1285 Schapen en Lammeren. Boter f 1,05 o 1,20 per X. p. ALKMAAR, 14 October. Op de VEE-marlct van Maandag 14 dezer waren aangevoerd p. m. 2300 Runderen. Vee. 9 Koeijen f 125 a 160, 88 Kalveren f 25 a 60, 288 Schapen f 15 a 25, 43 Varkens 40 a 48 c. per N. p. HOORN14 October. Granen. Rogge f S a 9, Tarw e1' 11 a 11,50, Garst f 6 a 6,50, Haver f 4 a 4,50, Bruine lloonen f 14 a 15, Paardeboonen f 7 a 8, Witte Erwten f 13 a 14, Groene dito 16 a 18, Gele dito f 16 a 19, Vale dito f 14 a 15. Zaden. Mosterdzaad f 20, Karweizaad f 13. ROTTERDAM, 14 October. Granen Nieuwe puike witte Zeeuws. Tarwe f 12,75a 13, goede dito 1" 12a 12,60, mind., blaauwe en jar. dito f10,50 a 12. Nie\nve Zeeuws. Rogge f 8 a S,75. Nieuwe Zeeuws. AVintcr-Garst f 6 a 7, Zomer dito f 6 a 6,75. Nieuw e lange Zeeuw s. Haver f 3 a 3,50, korte ditof3,75a4. Noord-Bral). Boekweit f 228 a 234, Vlaams, dito f232. Nieuwe Zeemvs. Fnardeb. f 8 a 9. Nieuwe kleine Blaauwe Erwten flla 12,50, groote dito f 12 a 13,75. Nieuwe Bauine Boenen f 12 a 14,75, Avitte dito f 10 a 13,50. -- Zaden. Niemv Kanariezaad f 10,75 a 12, jarig dito f 6 a8,75. Zeeuwsch Koolzaad 73 en een half a 74 en een half p.vl., Overm. dito 74 p.vl. Hennepzaad f 250. Meekrap met. Aveinig kooplust tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 15 Octcber. Jenever flS,25; Amst. proef f 19.50. Moutwijn f 12.75. LONDEN, 14 October. Heden Avaren ter VEE-markt aangevoerd 955 Runderen, 4860 Schapen, 274 Kalveren en 290 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sli. S d. van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 4 sh. 10 d. en van Varkens 5 sh. 2 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3