BUITENLANDT~~ GEMENGDE BERIGTEN. gevallen, liet klokkenspel van den toren deed welluidende toonen weerklinken en uit duizende monden werd gejuicht: 11 Leve de koning Eene groote stijfselfabriek te Arnhem is in den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag jl. een prooi der vlam men geworden. De brand had in den aanvang een drei gend karakter, maar door de goede zorgen en den ijver der brandweer zijn de nabij gelegen perceelen behouden gebleven. In de omstreken van Wehl is voor eenige dagen door een boschwachter een wild zwijn geschoten. Het weegt 88 Ned. pond. De oudste bewoners dier streken herinneren zich niet, dat daar een wild zwijn is gezien. Volgens een telegram der Bataviasche Handelsveree- niging aan de N. R. Ct., is het op Java rustig en luiden de bij het gouvernement ontvangen tijdingen uit Bandjermasin gunstiger dan de partikuliere berigten. Het nieuws uit Duitschland bepaalde zich in de laatste dagen hoofdzakelijk tot verslagen omtrent de kroonings- feesten te Koningsbergen en de reis naar en de ontvangst te Berlijn. Daarop zijn gevolgd de lijsten van benoemin gen bij die gelegenheid, die echter alleen voor hen, die zoo gelukkig waren benoemd te worden, eenige waarde hebben. Uit Weenen wordt gemeld, hoe de halve maatregelen der weinig doortastende regering er eindelijk toe zullen leiden, dat het noodig wordt Hongarije in staat van beleg te verklaren. Er schijnen geene personen meer te vinden te zijn, geneigd om de verantwoordelijkheid van hooge betrekkingen in het bestuur van Hongarije op zich te nemen. Mogt Oostenrijk te eeniger tijd weer van buiten aangevallen worden, dan zijn de gevolgen niet te over zien, die zulks voor de binnenlandsclie aangelegenheden kan teweegbrengen. Rome en Venetië verkeeren nog altijd in den zonder- - lingen toestand, dat het volk door kracht van wapenen wordt weerhouden tot de italiaansche eenheid toe te tre den. Keizer Napoleon acht den oogenblik nog niet ge komen om er toe over te gaan aan den wil des volks en aan de vertoogen der regering van Victor Emmanuel ge hoor te geven. Garibaldi bevindt zich nog steeds op zijn eenzaam eiland en houdt zich gereed voor de eerste ge legenheid, om weer de kracht van zijn invloed en van zijne kommando's te doen gevoelen. Maar vooraf moet de staatkundige denkwijze van Europa in het belang der zaak worden gewonnen en dan dan wordt het denk beeld verwezenlijkt: Italië moet vrij zijn tot aan de Adriatische zee! Men schrijft uit Toulon aan de Méditerranée H Er is uit China met het fregat Labrador een Chinees aangekomen, die in Frankrijk, in volle gezondheid vier of vijf duizend chinesche visschen heeft gebragt, waaronder de meest gezochte soorten zijn, uit de vijvers des kei zers van het Hemelsche rijk. Die geleerde Chinees heeft zes duizend mijlen afgelegd met zijne kostelijke lading, in drie groote kruiken, waar van hij het water aan elke aanlegplaats vernieuwde. Als de afstand te groot was, brokkelde hij enkel een door van een ei in elke kruik, en, dank zij dit voedsel, is hij in Frankrijk aangekomen, zonder een van zijne kost gangers te verliezen. De Chinees en de visschen zijn bestemd voor den mi nister van Koophandel te Parijs, en naar men heeft kunnen vernemen, moet die nieuwerwetsche invoer bovenal de kostelijke en moeijelijke dwalingen doen verdwijnen, tot heden gebruikt, voor het behoud en de voortteeling van de kuit. Gedurende zijn verblijf in deze stad, was die geleerde Chinees getroffen door de slechte hoedanigheid en bovenal door de zeldzaamheid van den visch; toen hij hoorde, dat ellendige visch, welke men hem in het hotel opdischte, 1 franc 50 centimes het halve pond kostte, aarzelde hij niet den voorzitter der maatschappij van verbetering te doen roepen, ten einde hem eene theorie te onderwerpen over de wijze om den visch te doen voortteelen en op te kweeken. Volgens dit stelsel, dat vervat is in vijftien regels, ge schreven onder de ingeving van dien geletterden manda rijn, en vertaald door een taalkundige, behoorende tot zijne kunstzending, zou elk, die eenige roeden land en water bezit en zich de moeite wil geven eenen vijver te maken, daar de kuit zoo snel en zoo overvloedig voortteelt, zich renten kunnen maken zonder andere uitgaaf dan die van een twintigtal eijeren op het tijdstip en twee maanden na de ontluiking. De maatschappij heeft op voorstel van haren voorzitter goedgevonden die verhandeling in druk te geven, in groote getallen te verspreiden en heeft schikkingen genomen out ze in volksalmanakken te doen opnemen." Onlangs werd zekere galeiboef, Laborde genaamd, naar Brest gezonden, om de straf te ondergaan, waartoe hij bij verstek was veroordeeld. Deze man zou, wanneer de dood hem niet van alle verdere straf ontsloeg, ten gevolge van onderscheidene vonnissen, ruim 100 jaar in den bagno moeten blijven. Een andere galeiboef, die onlangs van Toulon naar Cagenne is overgebragt, zal, wan neer hij het leven behoudt, meer dan 200 jaar een ge dwongen kostganger van den staat zijn. De Patrie berigt, dat er, aan boord van een vaartuig, dat te Bordeaux ligt, vele gevallen van gele koorts plaats hebben; alle noodige maatregelen van voorzorg zijn genomen. De Messager Public deelt berigten uit Bessèges mede, volgens welke drie mijnwerkers, die 14 dagen in de mijn bedolven waren gebleven, levend werden voor den dag gehaald. De werkzaamheden tot redding der ongelukkigen worden met kracht voortgezet. Er worden nog 103 slagt- offers vermist. Aan statistieke opgaven omtrent het armwezen in Groot-Brittanië en Ierland ontleenen wij de mededeeling, dat in het Yereenigd Koningrijk 4 millioen inenschen on derstand genieten. Binnen de laatste 30 jaren zijn 200 millioen ponden sterling aan onderstandsgelden voor armen uitbetaald, Dat aantal bedeelden en dat groote beloop der onderstandsgelden moge in het oog vallend groot zijn, de weelde in dat land is niet minder aanzienlijk. Alleen te Londen worden 's jaarlijks 125,000 ponden sterling aan oesters besteed. De Elberfeldsche Courant deelt mede, dat in de spaar banken van den pruissischen Staat 40 millioen thalers uit besparingen van kleine handwerkslieden, arbeiders, dienst boden, enz. liggen. In verband met dit feit staat de aan merkelijke vermindering van het gebruik van sterken drank. In het dorp Misslareuth, aan de Beijersche grenzen, is dezer dagen een treurig ongeluk gebeurd. Er werd O O O eene nieuwe danszaal ingewijd; in vrolijken luim sloeg een jonge boer den hals van eene wijnflesch af; ongelukkig trof het glas een in de nabijheid zittend boerenmeisje met zooveel kracht aan den hals, dat de slagader doorsneden werd en het meisje binnen weinige minuten overleed. Aan de huwelijkswetten van Hindostan ontleenen wij nog de volgende artikelen,houdende regelen voor jongelingen, die zich gereed maken een huwelijk aan te gaan Niemand huwe eene vrouw uit eene familie, die erfe lijke kwalen heeft. Niemand huwe eene zwakke, mis vormde, praatzieke vrouw, die te weinig of te veel hoofd haar of zeere oogen heeft. Veeleer kieze men een meisje tot vrouw, slank van leest, met zwarte lokken en tanden van middelmatige grootte. Haar naam moet welluidend, haar gang vol waardigheid zijn, als de gang van een jon gen olifant. Als de vrouw niet met zorg gekleed is, kan zij den man niet vervrolijken en als haar echtgenoot niet vrolijk van zin is, zullen geene kinderen het leven zien. De vrouw moet altijd goed geluimd en voorkomend, dienst vaardig en bescheiden, zachtmoedig en onderdanig zijn; zij moet goed weten huis te houden, al het huisraad in het oog houden en bij alle uitgaven verstandig en zuinig te werk gaan. Mogt de man al voor eene andere vrouw liefde gevoelen of geene goede eigenschappen bezitten, eene deugdzame vreuw moet hem toch als haren heer eeren. Eene verkwistende vrouw, of zij, die haar man tegenstreeft of het zelfs waagt hem to beleedigen, kan onmiddellijk weggezonden worden. Eene vrouw, die de huwelijks-trouw schendt, mag door honden verscheurd worden. O Te Ilontenisse is een vrouw, die in Februarij jl. aan een zoon het leven schonk, voor eenige dagen weder van drie dochtertjes bevallen. Uit Oost-Indië werd dezer dagen berigt, dat, wie Antassari, het hoofd van den opstand in de environs van Banjermassin in handen krijgt, daarvoor bij de regering even zoo zeker ƒ17,000 ontvangen kan, als bij het Polderbestuur alhier voor een mol 10 centen. De kerken te Warschau, in den jongsten tijd vaak de schouwtooneelen van staatkundige demonstratiën, zijn door de regering gesloten. Het volk bidt nu voor de deuren der kerken, waar staan- en zitplaatsen gratis verkrijgbaar zijn. Een der invloedrijkste hoofden van de Turksche stammen in Azië ijvert voor de doorgraving van de land engte van Suëz. Onlangs werd in Engeland bij de kraag gevat en veroordeeld een bedrieger, die de mannen van zijn soort verre achter zich laat. Hij had zich hier en daar met het beste gevolg doen doorgaan voor markies de St. Hilaire, graaf Alessandro, enz. Overal waar hij zich vestigde, wist hij rijke maagden of weduwen tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2