BINNENLAND. BUITENLAND. GEMEENTE li A AI). Ln de zitting van den Gemeenteraad, jl. Dingsdag 5 dezer ge houden, hadden de heeren Stakman Bosse, Lastdrager, Haremaker en Zur Mühlen berigt, de vergadering niet te kunnen bijwonen. Be wethouder, de heer Boomsma, bekleedde het voorzitterschap. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat, behalve het onderwerp, waarvoor deze vergadering hoofdzakelijk bijeengeroepen was, aan de orde is de be noeming van een hulponderwijzer bij de openbare scholen in deze gemeente. Op de voordragt waren geplaatst de heerenKloosterhuis, Dekker en de Jong. Bij de gehouden stemming werd eerstgenoemde met 10 stemmen gekozen.er was een briefje in blanco ingezonden. De benoemde hulponderwijzer zal voorloopig werkzaam zijn in de school aan de Weststraat. Een reqnest van den heer C. Berghuijs c. s., houdende verzoek om, ter instandhouding van de bijzondere school aan de Binnenha ven alhier, waaraan volgens adressanten behoefte bestaat, eene sub sidie van 300 toe te staan, werd in handen gesteld der commissie voor de zaken van het onderwijs, Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat het onderwerp, waar voor de vergadering is belegd, beter in eene geslotene dan in eene openbare vergadering kan worden behandeld; de raad vereenigt zich met het voorstel daartoe. Daarop wordt de openbare zitting opgeheven en de zitting met gesloten deuren voortgezet, HELDER en NIEUWEDIEP, 6 November. Een genoegelijke avond werd jl. Zondag door de leden der Zangvereeniging Cecilia in het lokaal Tivoli doorge- bragt. Onder de uitmuntende leiding van den lieer C. M. Philbert, werd een achttal fraaije zangstukken uitgevoerd. Met blijkbaar genoegen werd deze vergadering bijgewoond, waarvoor in liet bijzonder aan den honorairen directeur, aan den president, verdere bestuurderen en solo-zangers allen lof toekomt. Wij vernemen van goederhand, dat de Vereeniging Kunst en Vaderlandsliefde, sedert eenigen tijd onder mili tairen alhier bestaande, op Zondag 10 November a. s., eene buitengewone vergadering zal geven. Bij die gele genheid zal worden opgevoerdEen Bankbiüet van Duizend Gulden, oorspronkelijk blijspel met zang in twee bedrijven, door A. Ruijsch. Dit schoone stuk, bekroond door de Koninklijke Maatschappij van Letterkunde te Antwerpen, en het goede doel van het werkend personeel, om hun vrijen tijd aan nuttige oefening in de uiterlijke welsprekendheid te wijden, maken voorzeker verdere aanprijzing, tot deel neming aan deze vergadering, overbodig. Omtrent den ziektetoestand van Z. K. H. den prins van Oranje, werden, gedurende de laatste dagen, bulletins uit gegeven. De inhoud van het laatste bulletin was. dat de dag van gisteren iets gunstiger is geweest. Hoewel zwak, gevoelt Z. K. II. eenige verligting. Men verneemt, dat door de manschappen van de beide bataillons grenadiers, tengevolge van 's konings ver langen, met het begin des volgenden jaars weder de bee- renmutsen zullen gedragen worden. De prijzen der aardappelen zijn in de jongste dagen in onderscheidene streken eenigzins gedaald. In de pro vincie Groningen worden ze reeds tegen 1,20 en ƒ1,30 bet mud aangeboden. Wij vernemen dat de Iloogw. heer J. Brinkman tot proost van liet kapittel van Haarlem, de Iloogw. heeren Frankenmölle, pastoor te Haarlem, en Snikkers, regent van het seminarie Hagéveld, tot kanunniken; en de Hoogw. heer Frankenmölle tevens tot penitentier zijn benoemd. Onder de meergegoede ingezetenen van Haarlem wor den pogingen aangewend om het tekort der feestelijkheden door onderlinge bijdragen te dekken. De geopende inschrij ving belooft goede gevolgen. Te 's Gravenhage zijn eergisteren aangevangen de examens van onder-officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, bij het leger hier te lande en in Oost-lndie. Den 4 dezer zijn 3 dochtertjes van behoeftige lieden, woonachtig in cenen gang in de Nieuwe Vogelenzang te Rotterdam, meisjes van 12, 8 en 6 jaren, die uit een op geschoven raam lagen en leunden op een bloemenhekje, door het breken daarvan, uit de eerste doch zeer liooge verdieping naar beneden gestort, tengevolge waarvan allen beduidende kneuzingen hebben bekomen. In den nacht van 3 Nov. 11. is de Merwedepolder, over het dorp Papendrecht bij Dordrecht gelegen, ingebro ken, waardoor de omliggende landerijen zijn geïnundeerd. Van verdere ongelukken is tot heden niets vernomen. Het schroefstoomschip Hector is dezer dagen te Hellevoetsluis buiten dienst gesteld, terwijl liet stoomschip de Isvnge in dienst is gesteldhet bevel over dien bo dem is opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. P. M. van der Haak, gewezen kommandant van de Hector. - Te Groningen zijn dezer dagen proeven genomen niet de nieuwe gasbranders van den heer Bosch te Maastricht, waardoor eene aanzienlijke vermeerdering van het lichtend vermogen van het gas wordt verkregen. De proeven daar mede genomen, hebben zeer goede resultaten opgeleverd. Op de Groote Markt te Groningen zullen zoodanige zui nigheid-branders worden aangebragt om die proeven ge durende eenige avonden voort te zetten. O Het schijnt dat de invloed der fransche regering zich weldra ook in Amerika zal doen gevoelen. Keizer Napo leon heeft, naar men verzekert, thans den blik naar liet westen geslagen. Liet zou Z. M. niet onaangenaam zijn, als de verschillende staten van Amerika zich tot koning rijken vormden en aan de verjaagde Europesche vorsten gelegenheid gaven om daar een nieuwen troon te beklim men, ter schadeloosstelling voor geleden verlies. In ieder geval, Frankrijk wil zijne soldaten weder lauweren doen be vechten, ter gelegenheid eener expeditie naar Mexico, waar van het doel wel in de eerste plaats zal zijn om een station aldaar te hebben, ten einde invloed te kunnen uitoefenen op het vaste land van Noord-Amerika. Meer en meer schijnt men de vrees te koesteren, dat de Hongaren met de Italianen gemeene zaak zullen maken tegen Oostenrijk, om te gelijk Venetië en Hongarije van de Oostenrijksche heerschappij te verlossen. Zeker is het, dat in de jongste dagen, en niet zonder ernstige bedoelingen, de aandacht bepaaldelijk op Venetië is gevestigd. Een inval der Fransche troepen in het Dappendal, tot het zwitsersche grondgebied behoorende, heeft in de jong ste .dagen veel sensatie verwekt. De oorzaak daarvan is de arrestatie van een persoon, voor wien de fransche regering bescherming eisclit. Of dit voorval tot ernstige verwikke lingen zal aanleiding geven, zal de tijd moeten leeren. De provinciale raad van Antwerpen heeft in een van hare jongste vergaderingen besloten, dat alle gemeente besturen dier provincie zullen worden uitgenoodigd ver ordeningen tegen de dronkenschap vast te stellen. Bovendien zal van wege den raad aan 's lands regering de voorslag worden gedaan om een algemeenen maatregel voor het geheele land in dien zin te nemen. - Voor het hof van assises te Antwerpen stond dezer dagen teregt eene vrouw, beschuldigd haar echtvriend door O O 7 O lucifers-kopjes vergiftigd te hebben. Zij had hem op zijn werk het middagmaal gebragt; eenige oogenblikken later werd hij doodelijk benaauwd. Naar het hospitaal vervoerd, blies hij weldra den laatsten adem uit. Jaloezij was de drijfveer van die daad Duivenliefhebbers te Brussel lieten onlangs aldaar een paar duiven op, die den afstand van daar naar Clia- teauroux, welke weg 130 uren gaans lang is, in minder dan zeven uren aflegden. De vrouw van een droogist te Brussel was onlangs op een avond bezig in een koffijpot water te koken. Zij bediende zich daartoe van wijngeest. Toen zij nu weder eenige druppels in het vuur wilde doen vallen, schoot de flesch eensklaps in brand eir sprong aan stukken. De kleederen der dame geraakten in brand en zij zelve be kwam zware brandwonden aan de beenen. De droogist kwam op de noodkreten zijner vrouw toeloopen, hij rukte haar de brandende kleederen van het lijf en bekwam hierdoor brandwonden aan zijn regterhand, Gelukkig even wel had dit ongeval geene ernstige gevolgen. O O O O O Te Vlamerthinghe is een jong mensch, die zich voor genomen had weldra een wettig huwelijk aan te gaan, op den spoorweg door den voorbijvliegenden locomotief aan geraakt en ijselijk verminkt. De Moniteur des Sciences meldt uit Parijs, dat Dr. Philips aldaar een middel heeft gevonden om den steen in de menschelijke maag te verbrijzelen. Een zieke, 69 jaren oud, is door dat middel van een zeer harden steen verlost, die wel een hamer noodig had om verbrijzeld te worden. Bij de aankomst van een der treinen aan het station te Rijssel, had voor eenige dagen het volgende plaats: Een der reizigers, vergezeld van zijne familie, hoorde men zulke luide kreten van smart uiten, dat spoedig velen toe snelden om naar de oorzaak te vernemen. Met levendige gebaren gaf de man, die engelsch sprak, en door de om standers niet verstaan werd, te kennen, dat hij zijn geld beurs verloren had. Spoedig echter werd hem die, door de goede zorgen van den spoorweg-commissaris, terugbezorgd. De sous-chef van het station had'de schat, die uit niet I minder dan 17,000 francs aan goud en bankpapier be- j stond, gevonden. Aan de dankbetuigingen dier geredde familie kwam bijna geen einde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2