NIEÜWEDIEPER COURANT M 91 110 iV 11 E K I» A <i II O V E M It E It EN NEGENTIENDE V\\A>5fl' htf JAARGANG. «lil! BINNENLAND. NILDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. B A K K E li Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.80. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Adykrtentien worden aangenomen tot Zatnrdag en AVoensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail vla SOUTHAIttPTOL HELDER en NIEUWEDIEP, 13 November. Jl. Zondag avond trok een groot aantal menschen, niet tegenstaande liet gure najaarsweder, langs den weg naar liet fort Erfprins, om er een bezoek te brengen in een der zalen van de kazerne der Infanterie aldaar. De toegestroomde schare, vereenigd met eenige heeren officieren, onderofficieren en manschappen vulden weldra de ruime zaal, waarin door de vereeniging Kunst en Vaderlandsliefde eene tooneelvoor- stelling zou worden gegeven. Opgeluisterd door de muzie- kale uitvoeringen van eenige muziekanten van liet Kon. o o Instituut voor de Marine alhier, werd liet blijspelEen bankbillet van duizend gulden' op, voor deze nog jeugdige vereeniging, zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Bovenal werd aan den heer Keil eene welverdiende goedkeuring betoond. In de pauze hadden de bezoekers gelegenheid van de goede inrigting der cantine te profiteren en de zalen te bezigtigen, die op uitmuntende wijze de militairen gele genheid verschaffen de winteravonden onder elkander ge- noegelijk door te brengen. Jl. Maandag den 11 dezer werd de eerste serie der geldleening, ten behoeve van het daarstellen van openbare werken in deze gemeente, geopend en binnen enkele uren volgeschreven. In den nacht tusschen Maandag en Dingsdag 11. zijn aan onze. kust eenige strandvonderij-goederen aangespoeld. Een zwaar onweder woedde eergisteren avond boven deze gemeente en hare omstreken. Later ontdekte men, in de rigting van het Zuiden, een feilen brand. Wij ver nemen dat de brand te Wieringerwaard heeft plaats gehad. Ook in het naburige Ouiorp heeft mede een felle brand gewoed. Naar men verneemt is de heer P. A. C. Hugen- holtz alhier geplaatst als agent der Zee-Assurantie Maat schappij Veritas. De gedenkpenning, volgens het genomen besluit van de vergadering der Prov. Staten van Gelderland Z. M. den koning als blijk van hulde wegens zijne leniging van de rampen van den jongsten watersnood, aan te voeren, zal als beeldenaar voerenaan de voorzijde, de Maagd van Gelder land, voor den dreigenden watervloed vlugtende, bij eene kolom met het opschrift: Oranje naast God, als zinnebeeld van het huis van Oranje, en aan de keerzijde het opschrift WILLEM III, Januarij en Februarij 1861, omgeven door eene burgerkroon, huiten om welke als randschrift zullen worden geplaatst de woorden: Door weldadigheid ondersteunt hij zijnen troon, Spreuken XX vs. 28b. 1 Zr. Ms. stoomschip Cycloop, komm. Moeth, is aiste- ren morgen van hier naar Huil vertrokken. Z. Iv. H. de prins van Oranje is in de jongste dagen bestendig in beterschap toegenomen, zoodat men zich vleit, dat Z. K. H. binnen kort geheel hersteld zal zijn. Wij deelden in een deel der oplaag van het vorig nommer mede een telegraphisch berigt, onder het afdruk ken ontvangen, inhoudende, dat de Noordhollandsehe spoorweg de rigting oostelijk van het Noordhollandsch kanaal zou verkrijgen. De Tweede Kamer heeft het voor stel van den heer van Bosse, om eene westelijke rigting aan die lijn te geven, met 31 tegen 29 stemmen verworpen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft het wetsontwerp, houdende vaststelling der begrooting van uit gaven voor de dienst 1860 en 1861, met 45 tegen 15 stemmen aangenomen. Z. M. heeft den opperstuurman hij het vaste corps dek- en onderofficieren, J. J. den Herder, tijdelijk opgedra gen de betrekking van adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis. Z. M. heeft den heer A. Boomsma met 1 Januarij 1862 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter alhier. - Op Donderdag 28 November a. s. des namiddags ten half drie ure, zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteedhet eerste perceel van eenige voorzieningen aan de boorden en het verdiepen van een gedeelte van het Groot Xoordhollandsch kanaal. Den 10 dezer heeft in het tot de gemeente Schagen behoorende gehucht 't Jallewal, een droevig ongeluk plaats gehad. De zoon van S., een knaap van 14 jaren, had het ongeluk al spelende van eene ladder in een daarbij lian- gend touw, waarmede men de koeijen op stal vast zet, te vallen en te blijven hangen; ruim een uur daarna vond men hem levenloos. De ouders zijn, zoo als te denken valt, radeloos over dit noodlottig einde van hunnen oppas- senden zoon. Te Nïbbixwoude (Noordholland) werden in 1840 eenige bunders land met eene kleine bouwhoeve voor 5,000 verkocht. Dezer dagen weder in veiling gebragt zijnde, bragten dezelfde perceelen 45,000 op. De hofstede was 20 jaren geleden in goeden staat, thans is huis en schuur bouwvallig; wel een bewijs hoezeer de landerijen in waarde gestegen zijn. Den 10 dezer is Ds. J. IV. Bok, beroepen predikant bij de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente te Utrecht door Ds. M. Cohen Stuart, predikant te Rotterdam, als I zoodanig bevestigd, terwijl eerstgenoemde denzelfden avond zijn intreerede heeft gehouden. Deze plegtigheid werd door een groot aantal personen van andere gezindheden bijgewoond. Den 9 dezer is in het huis van verzekering te Gronin- I gen overgebragt, zekere P. S. Sijtsema, wonende te Groote-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1