BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. ZONDERLINGE VERZAMELING. gast, togen wien door do rogtbank regtsiugang met bevel tot gevangenneming was verleend. Algemeen als een ge vaarlijk sujet beschouwd, had hij zieli tot nu toe steeds uit de handen der justitie weten te houden. Hij is verdacht van één of meer diefstallen, in de vorige maand onder Grijpskerk, met verzwarende omstandigheden, gepleegd. Men is hem door een niet onaardig indice op het spoor gekomen. Op de plaats van den diefstal, had den dader of een hunner uit een aldaar liggend stuk kaas gebeten, daaruit bleek, dat hij één tand miste en één zijner tanden vooruitstak. De rijksveldwachter merkte op, dat de gear resteerde dezelfde gebreken aan zijn gebit had, en liet hem nog eens ter dege uit de kaas happen, welke beten vol maakt met die des daders overeenkwamen. Den 10 dezer is de spoorweg tusschen Luik en Maas tricht met veel plegtigheid ingewijd. Bij het diner, te dier gelegenheid in laatstgenoemde stad gegeven, werden toasten op Z. M. de koning en op die van België uitgebragt. Het aloude vraagstuk omtrent het eigendomsregt van het Dappendal zal, naar men verzekert, weldra volledig worden opgelost, daar de Zwitsersche regering geneigdheid betoond, om tegen geldelijke schadevergoeding een gedeelte van die landstreek af te staan. Men vraagt zich thans af, of keizer Napoleon zicli langs dien weg niet aangedreven zal gevoe len, om ook ten aanzien van andere grensstreken in hét anexeren zijn geluk te beproeven. Allengs wordt men volleerd in de kunst. Op het eiland Sardinië bevinden zich onderscheidene Franschen, die sterk ijveren om bij de bevolking den wensch aan te kweeken naar eene inlijving bij het roemruchtig keizerrijk. Het spreekt van zelve, dat de Fransche rege ring, wgfd zij daarnaar gevraagd, er niets van weten en ontkennen zou, dat dit op haren last geschiedt. Maar zag men eenmaal kans om een gunstigen uitslag der stemming over de annexie met Frankrijk te verkrijgen, voorzeker zou de keizerlijke regering niet aarzelen, ook met dat deel van Italië een parel te meer aan de Fransche kroon te bevestigen. Het Fransche bezettingsleger te Rome zal aanmerkelijk worden versterkt. Oefening in geduld wordt daarom zeer raadzaam voor allen, die de verheffing van Rome tot hoofd stad van Italië wenschen. Zelfs moet keizer Napoleon dezer dagen verklaard hebben, dat er vooreerst nog niet aan valt te denken Venetië en Rome aan het Italiaansche koningrijk te hechten. Onder de onafgehaalde brieven op het postkantoor te Brussel bevindt er zich een, waarvan het- adres luidt: A Monsieur Léopold Premier, roi des Beiges, en garnison a Bruxelles." (Aan den Heer Leopold den Eerste, koning der Belgen, in garnizoen te Brussel. O 7 O Den 21 Oct zijn te Ussel Frankrijkacht artisten door champignons vergiftigd. Zij werden eensklaps door aanvallen van waanzin getroffen, waarbij een hunner zijn been brak. Na 6 uren hevige smarten te hebben geleden, is het gelukt hun het leven te redden. Zekere heer Mulley, een Engelschman, heeft een hulproer uitgevonden, dat door lieden van het vak zeer geroemd wordt. Het is half zoo groot als een gewoon roer, van langwerpigen vorm, en uit van elkander geschei den koperen en ijzeren platen zoodanig vervaardigd, dat men het, gelijk de staart van een visch, naar verschillende rio-tino-en bewegen, vergrooten, verkleinen, te zamen schui- O O O 7 O 7 ven en, als het niet gebruikt wordt, aan het onderste ge deelte van de kiel vastleggen kan. Het is inzonderheid van veel belang voor oorlogschepen, naardien het hun be hulpzaam kan zijn om een vaarwater door moeijelijke bogten te zoeken, terwijl men tevens het hoofdroer spoedig door het nieuw uitgevonden roer kan vervangen, als het eerste door een kogel onbruikbaar is gemaakt. Te Oude Rheen, (Ilannover), is in de vorige week eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een zekere J. M. aldaar, koopman in manufacturen, tevens eene kleine boerderij be zittende, had eene bejaarde ongetrouwde zuster van om streeks 65 jaren bij zich inwonen. Zij bezat een klein kapitaaltje, doch werd door dezen haren broeder reeds lang mishandeld en in den laten avond van Zondag zoo vreese- lijk aan het hoofd geslagen, dat zij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. De misdadige, voorgevende, dat zijne zuster ten gevolge van een val plotseling was gestorven, wendde hierop alles aan, om het kisten en begraven van het lijk te bespoedigen. Dit baarde opzien, waarna een geregtelijk onderzoek door en van wege het ambt van Meppen plaats had, waarbij weldra bleek, dat het lijk zeer bebloed was en verscheidene wonden bekomen had. De verdachte werd intusschen met zijne vrouw in verzekerde bewaring genomen, terwijl hunne zes kinderen met angst den verderen uitslag dezer gruwelijke gebeurtenis te ge- moet zien. Men schrijft uit Lissabon dd. 12 November: de koning van Portugal is overleden. De hertog van Oporto is zijn opvolger. In den nacht van den 30 Oct. werd Rome verschrik kelijk door een hoos geteisterd; vooral het Yaticaan heeft veel geleden; bijna alle glazen zijn gebroken en men schat de schade op 4(3 a 50,000 francs. De paus was gedurende dit onheil zeer kalm en bad. Toen de hoos die schade aanrigtte, dacht men in het eerst, dat er eene mijn onder de kamer van den paus was gesprongen, doch spoedig helderde zich alles op. Toen men het vertrek van den paus binnentrad, zeide deze: »Ik ben gelijk Job; de duivel pakt mij van alle kanten aan." Indien men aan de berigten uit Amerika geloof mag slaan, dan zijn de oliebronnen in Pensylvanië, waarvan bij herhaling is melding gemaakt, om zoo te zeggen onuit puttelijk. Een agent aldaar neemt op zich, maandelijks 20,000 vaten, en des noods het dubbele daarvan, a 8 - per vat te leveren. Bij de tegenwoordige wijze van be werking, kan de opbrengst der bronnen reeds 500,000 vaten per jaar bedragen. Hoe ijdelheid ten goede werken kan, dit bleek te Rio- Janeiro, waar men een krankzinnigen-gesticht heeft daar- gesteld uit vrijwillige bijdragen van particulieren. De re gering had bekend gemaakt aan allen die daartoe in ruime mate bijdroegen, een ridderlintje te verleenen. De benoo- digde som was door dit probatum middel al heel spoedig bijeen. Als een voorbeeld, hoe men in dezen verlichten tijd reeds de huid verkoopt aleer de beer gevangen is, ver dient het volgend staaltje eene eervolle vermelding. De Fransche, Engelsche en Spaansche expeditie moet nog naar Mexico, zij moeten daar nog vechten en kans hebben van te zegepralen en nu reeds heeft zich een schrijver, uitge lokt door eene liooge belooning van een schouwburg-direc teur, nedergezet om een tooneelstuk te schrijven, getiteld De inneming van Mexico! Een ambtenaar van het mi nisterie van finantiën te Rome, die bij zijne superieuren het volkomenste vertrouwen genoot, heeft met 370,000 francs in den zak het hazenpad gekozen. Hij heeft verzuimd zijn adres op te geven. De Ardennen zijn reeds met het sneeuwwit winterkleed getooid. De wereldtentoonstelling, in het volgend jaar te Londen te houden, belooft zeer be langrijk te worden. Er zal onder anderen een shawl te zien zijn, vervaardigd van menschenliaartjes. De Rijks veldwachters in de naburige gemeente Zijpe hebben zich, bij gelegenheid van de kermissen, dit jaar in de verschil lende dorpen gevierd, zóó moedig gedragen, dat de gemeente raad hen 'eene gratificatie heeft verleend. Te Algiers heeft het in den tijd van vijf maanden vier malen geregend. Parapluies zijn daar niet zeer inheemsch. De koning van Pruissen heeft op een bal bij den franschen gezant te Berlijn eene hevige verkoudheid opgedaan. 20,000 Russische edelen petitioneren ter gunste van een constitutie voor hun vaderland. Moge het hun beter gelukken dan de edelen van een ander land, ongeveer 300 jaar geleden, die juist niet zeer vleijend met hun smeekschrift ontvangen werden. Te Goedereede presenteert men twee savooijenkoolen, die, van hunne buitenbladen ontdaan, 43 oude ponden wegen. De shali van Per zié heeft zijne soldaten op nieuw in de kleeren gestoken, op de wijze der fransche armee. In het jaar 1851 overleed de rijke graaf van Harrington, die in zijne jeugd, onder den naam van lord Petersham, als liet voor beeld der londensehn dandy's opzien baarde en enkel scheen te leven om voor den grootsten zonderling gehouden te worden. Hij was een ervaren kunstkenner en bibliograaf en bragt eene aanzienlijke bibliotheek, heerlijke schilderijen, gravuren en andere kunstvoorwerpen bijeen. Doch dit alles voldeed dezen man niet, want vele zijner landgenooten bezaten eveneens kostbare bibliotheken en kunstgalerijen. Hij moest zich, wilde hij voldaan zijn, door eene geheele originele liefhebberij onderscheiden en zoo kwam hij tot de gedachte om eene verzameling van alle soorten van snuif aan te leggen. Dat toch bezat geen ander Engelschman en welligt nie mand ter wereld. Het duurde niet lang of hij bezat snuif uit alle vijf de wereld- deelen, veelal in aanzienlijke hoeveelheden, en weldra ontbrak hem geene soort van tabak, die onder do snuivers, van welke kleur zij ook wezen mogten, eenige vermaardheid had verworven. Doch dit was niet genoeghij vond zelfs verschillende mengsels uit, en the carl of Barrington's mening mixture (graaf Harrington's avond mengsel) werd in de Londensche winkels tot hooge prijzen verkocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2