EEN HELP V AARDIG MENSCH. EEN CONSUMEREND LIJK. MARKTBEEIGTEN. V oor deze verzameling had hij een zeer elegant \crlrek in de be nedenverdieping van zijn paleis doen inrigten. Iedere soort werd in eene schoone porseleinen pot bewaard, en geene zijner verzame lingen wees hij zijnen vrienden met zooveel welgevallen, als die zijner snuit'soorten. Bij zijn dood bleek het, dat zijne geheele verzameling snuif een gewigt had van omstreeks 200Ü 1È. Zij werd in Julij 1851 verkocht en bragt aan zijne erven eene som van nagenoeg 24,000 fr. op. Het door hem zeiven bereide avondmengsel werd voor 20 a 22 fr. het rtÜ verkocht, en eene andere soort voor niet minder dan 60 fr. Een elegant jong mensch wandelde onlangs onder de galerij van de rue Itivoli te Parijsmet een rotting in de hand, waarop zich een allerprachtigste gouden knop bevond. Een mail, die op krukken liep, kwam naar hem toe en vroeg hem op een deerniswaardigen toon eene aalmoes. De medelijdende jongman gaf den bedelaar een zilveren muntstuk. Op hetzelfde oogenlilik riep een nabijstaand persoon hem plotseling toe: Wel, mijnheer! hoe kunt gij u door dic-n schelm laten bedriegen. Och, geef mij even uw rotting, dan zal ik u laten zien, dat de kerel harder loopen kan dan ik." De jongman gaf, zonder na te denken, zijn rotting. Op hetzelfde oogen blik dat de bedelaar dit zag, wierp hij zijne krukken weg en zette het op een loopen, achtervolgd door den hulpvaardigen man, terwijl de toeschouwers en vooral onze jongman hartelijk lachten en beur telings riepen: „Hij zal hein wel krijgen!" „Neen, hij krijgt hem waarlijk niet!" Maar de vlugtende helden, aan het einde der straat gekomen, sloegen snel eene zijstraat in en inderdaadhij heeft hem niet gekregen, namelijk onze jongman zijn rotting niet terug, die hem 500 francs had gekost. MIDDEL TEll GENEZING YAN DE ZUCHT TOT ECHTSCHEIDING. In eene stad in Zwitserland hebben de veelvuldige verzoeken om echtscheiding, die er in den laatsten tijd zich voordeden, een mid del doen uitdenken, om dit kwaad eenigzins te stuiten. Men brengt de beide echtelingen in een klein vertrek, waar zij zes weken lang blijven opgesloten. Dit vertrek bevat één stoel, écu hórd, één lepel, kortom, van alle voorwerpen, die elk zoor zich noodig beeft, is er slechts één voorhanden. Van eene verhandeling over de wederzijdsche pligten der gehuwden zijn er echter twee exemplaren aanwezig. Alleen de cipier komt hen bezoeken, om hen door een vierkant gat in den muur het maal van hun be scheiden deel toe te reiken. Men verzekert, dat dit middel de beste resultaten oplevert. In de meeste gevallen zijn de partijen binnen enkele dagen met elkaar verzoendslechts weinigen konden bet langer dan een dag of acht uithouden. Voor eenige jaren overleed te li.n een lastig personaadje, die den degen met de pen had verwisseld, nalatende eene vrouw en vijf kinderen, in kommervolle omstandigheden. De behoeftige weduwe borgde, op raad van de buren, brood en winkelwaren bij den bakker van het dorp voor het begrafenismaal. Meu zei: „Je mot het doen, het vleit wel, het hoort zoo mensch! der mot wat op tafel wezen, je kunt je man zoo maar niet op een droo- gie der onder laten stoppen!" Na den afloop der hegrafenisplegtigheid leverde bakker de rekening in bij een' heer, die zich het lot der weduwe en kinderen had aangetrokken. Om aan zijne vordering meer klem bij te zet ten, plaatste hij er onder: Alles ten behoeve van het lijk". ALLERLEI. Onder het opschriftCURIOSITEITEN'bevat een der laatste nommers van de Assurantiebode een artikel, ontleend aan de Gro ninger Courant, van den volgenden inhoud „Wij Ernst August, bij de genade Gods Hertog van Saksen GulikCleve en Bergdoen te weten aan alle onze nagenoemde vorstelijke ambtenaren, adelijken, geregtelijke beambten en de stads regeringen, dat wij bij onze vaderlijke zorge alles wenschen te doen, wat kan strekken ter behartiging der belangen van onze getrouwe onderdanen. Aangezien tegenwoordig door brandschade velen in groote armoede komen, zoo bevelen wij, ten einde dergelijke onge lukken in tijds te stuiten, om in iedere stad en dorp verscheidene bouten tellers, waarvan gegeten is, en voorzien van de letters en het figuur, zoo als op het nevensgaand exemplaar voorkomt, des Yrijdags bij afgaande maan tusschen 11 en 12 uur met nieuwe inkt en nieuwe pennen beschreven, in voorraad te hebben, opdat als een brand uit barst, waarvoor de lieve God deze landen in genade beware, een zoodanige teller met de woorden„In naam van God" in het vuur worde geworpen, en mogt liet vuur zich dan nog verder verspreiden, dat dit dan drie maal worde herhaald, waardoor het vuur onmis baar zal gebluscht worden. Zoodanige tellers nu zijn bij de stads burgemeesters, en op bet platte land bij de schouten en secretarissen in bewaring gegeven, ten einde ze, in geval van nood, 'tgeen God verhoede, op de gezegde wijze te gebruiken. Aangezien het hierbij gaande voorbeeld niet noodig is bekend te zijn aan burger en land man, zoo dient dit model door u bewaard te worden. Hierdoor volbrengt gijl. onze hoogst genadige wil en bedoeling. Gegeven in onze residentie Warnarden 24 December 1742. (get.) Ernst August." (Zon dat middel in onze dagen niet van dienst kunnen zijn We zouden dan maatschappijen van brand-waarborg, brandmeesters, brand spuiten en spuitgasten hennen ontberen! llicn.) De Kamper Courant beval de volgende woordverklaring; tun eene oude vrijster: Man. Eene massa haar, tabaksrook, wanordelijkheid, eigenzin nigheid, bullebakkerij en verder al wat leelijk is. Vrouw. Tegen heug en meug de oppaster van bovengenoemd dier. Echtgenoot. Ecu instrument, dat een brommend geluid geeft, wanneer een knoop niet goed vast zit, of een overhemd of boord niet glad genoeg gestreken is. Echtgenoote. Een werktuig, bestemd om kousen te stoppen, den pot te koken en de waseh te beredderen. Vader. Een wezen, dat de jongens ranselt en nooit zooveel wil opdokken als zijne olijfranken wel begeeren. Moeder. Een aangenaam lied, eene liefelijke verschijning in de kindschheid. Kind. Eene vereeniging van aangename en onaangename eigen schappen. Zuigeling. Eene uitvinding oin de mensehen des nachts wakker te houden, en de wasehvrouwen werk te bezorgen. De beer Balzae lag eens wakker te bed toen hij een man zeer voorzigtig zijn kamer zag binnenkomen en beproeven het slot van zijn schrijflessenaar open te maken. Maar de dief was niet weinig uit het veld geslagen, toen hij den bewoner van het vertrek luid hoorde lagchen, dien hij meende dat in diepen slaap lag. „Waarom lacht gij zoo?" vroeg de dief. „Wel, mijn goede vriend," zeide Balzae, „ik lach, omdat ik mij bedenk, welke moeite gij u geeft en welk gevaar gij loopt, in de hoop van des nachts geld te zullen vinden in een lessenaar, waar de wettige eigenaar zelf het over dag niet eens vinden kan." De dief was verstandig genoeg om dadelijk heen te gaan. Een jood, die met brillen te koop liep, kwam bij een bankier om zijne waren aan te bieden. De bankier nam een bril, zette dien op zijn neus en zeide, terwijl hij den jood bezag: „Kijk, men ziet niet anders dan schel men door uwe brillen?" „Zoo," zeide de jood, „laat me ook eens zien." Daarop nam hij den bril, zette hem op, bezag den bankier en vervolgde: „Kijk, mijnheer heeft, gelijk. Men ziet niets dan schurken door mijne brillen." Zekere Stefanow, een voornaam acteur in Rusland, had het talent alle personen die hij eens gezien had, in spraak en houding op eene treffende wijze na te bootsen. Keizer Nicolaas woonde eene voorstelling van Stefanow bij, toen hem dit zonderling talent van den acteur bekend gemaakt werd. Hij liet hem in zijne loge roepen en zeide„Men heeft mij gezegd, dat gij alle lieden zeer wel kunt nabootsen. Ik verzoek u, dat gij mijne spraak en manieren eens nadoet." „Wat wil uwe majesteit, dat ik doen zal?" „Nu, spreek maar eenige woorden." Daarop keerde zich Stefanow tot den minister van 's keizers huis, die in de loge stond, nam eene keizerlijke houding aan en zeide„Wol- konskv, gij zult morgen vroeg Stefanow duizend gulden doen toekomen." De keizer lachte hartelijk en den volgenden dag ontving Stefanow de duizend gulden. De mensch verandert in al zijne opinies, uitgenomen in de goede opinie, welke hij van zich zelveii heeft. AMSTERDAM, den 12 November 1861. 21 pCt. Nederl64T'g 4 99g 2 Spanje42 3 n )i binnenl 3 >i Portugal 1856/1859451 5 Russen 1828/29 101 5 Obl. 6 Serie93® 5 Oostenrijk Metall451 5 National54jg 5 Amsterd681 KOERS VAN HET GELD: Beleening 3, Prolongatie 3, Disconto 3 pCt. PDRMERENDE11 November. Vee. 203 Runderen, 7 Paarden, 157 vette Varkens 42 a 48 c. per N. p., 11 map dito f 10 a 16, 290 Biggen f 4 a 5,50, 54 vette Kalveren 60 a 80 e. perN.p., 3Snncht. dito f 7 a 17, 1049 Schapen en Lammeren, 312 Ganzen f 1,80 a ,2, 36 Zwanen f 3,50 a f 4. Kleine Kaas 1' 26,50 per 50 N. p. Boter f 1,05 a 1,15 per N. p. -- Eijerkn. Kippen- f 4, Eenden- f 2,70 per 100 stuks. ALKMAAR, 11 November. Vee. 4 Koeijen f 120a 140, 70 Kalveren f 30a50,114Schapeu f12224, 4 vette Varkens 40 a 44 e. per N. p. ROTTERDAM, 11 November. Granen. Beste jar. Overm., Zeeuws, en Vlaams. Tarwe f 11,10a 12,20, ger. en goede f 10 a 11, puike nieuwe f 12,40 a 13,60, ger. en goede f 11 al2. Puike nieuw e Zeeuws, en V laams. Rogge f8,50 a 9,25, Noord-Brab. en Overm. f 8,25 a S,50, afw, f 8 a S,25. Nieuwe Overm., Zeeuws, en Vlaams. V'intcr-Garst f 5,25 a 6,30, Zomer dito f 5,25 a 6,60. Nieuw e korie Haver f3,75 a 4,60, lange dito f 2,25 a3,75. Noord- Brab. Boekweit f 227 a 233, Zaden. Ylaamsch Koolzaad zaktn. 76 p. vl., Zeeuw seh zalcm. 77 p. vl. lste kw. Zeeuwseli Zaai-Lijnzaad 106 a 108st., 2de kw. 98 a 102 st'. afw. 92 tt 98 st. per Dordseb aebtendeel. SCHIEDAM, 12 November. Jenever f 18,Amst. proef f 19,25. Moutwijn f 12.50. LONDEN, 11 November. Heden waren ter vee-markt aangevoerd6250 Runderen, 22,890 Schapen, 140 Kalveren en 410 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d. van Schapen 5 sh. S d., van Kalveren 5 sh. 0 d. en van Varkens 5 sh. 6 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3