GEMENGDE BERIGTEN. HET MECHANISCHE KLAVIER. SCH00RSTEENEN DIE NIET GEVEEGD BEHOEVEN TE WORDEN EN GEEN GEVAAR VOOR BRAND OPLEVEREN. want kort nadat do brand had plaats gehad, bevond zich daar ter plaatse onder do omstanders oen man, die een ernstig gesprek hield over brandstichten. Toen men hem vroeg of hij er niet tegen opzag brand te veroorzaken, antwoordde hij, dat hij de gevangenis niet vreesde, want hem wachtte daar gastvrijheid en het maal zijns bescheiden deels. Men heeft hem spoedig in verzekerde bewaring genomen; hier door is wel is waar aan zijn luid geopenbaard verlangen gevolg gegeven, maar hij is daardoor ook onschadelijk gemaakt. - Uit Keulen wordt gemeld, dat in het dorp Effern een kind door een dollen hond is gebeten, met het onge lukkig gevolg, dat liet kort daarna aan de watervrees over leed. Te Eusen en Kalk zijn verscheidene kinderen door honden aangevallen, die sporen der bovengemelde ziekte vertoonden. Sommigen dezer dieren zijn afgemaakt; ten opzigte van het lot der kinderen verkeert men nog in onzekerheid. Dezer dagen heeft een diefstal met inbraak plaats gehad in het kasteel Frolisdorf, bewoond door den graaf van Chambord; de dieven hebben een groot aantal misge waden, zilveren kelken en relequiën ontvreemd, gezamen lijk eene waarde bezittende van 2747. liet fransche linieschip VInfernal is op 1 Oct. ter reede van Valparaiso verbrand. Het vuur is op het mid den van den dag ontdekt en zoo snel toegenomen, dat aan geen blusschen te denken viel. Men heeft getracht, het schip door kanonschoten in den grond te boren, doch is daarin niet geslaagd, niettegenstaande het door meer dan 100 kogels getroffen was. Eindelijk is men tot het besluit gekomen het in het magazijn voorhanden zijnde kruid in brand te steken, waa door het drijvende gevaarte uiteen is geslagen. De schade wordt op 2i millioenen geschat. Vele voorbeelden hebben getoond, dat, waar de wraak eenmaal post vatte in het anders zoo teeder vrouwelijk ge moed, eene verschrikkelijke uitbarsting daarvan het gevolg was. Te Brussel stond dezer dagen teregt eene vrouw, be schuldigd van het werpen met blaanwe vitriool over het ligchaam van een man met wien zij vroeger een gemeen- zanien omgang had gehad. De man had zware brandwonden o o o bekomen en is nagenoeg blind. Wraak over geledene miskenning schijnt de daderes te hebben aangespoord om die vreeselijke misdaad te plegen. Te Nantes heeft zich een man opgehangen, uit wanhoop, omdat hij zijne vrouw geslagen had. De vroedvrouwen van Parijs dringen er bij de Fransche regering op aan, dat zij de lessen der ge neeskundige school mogen bijwonen en dat het diploma van doctor in de medicijnen ook de prijs hunner verkregen kennis en ervaring zij. Te Chateauneuf-cVIsere heeft een grijsaard, die in een staat van kindscliheid verkeerde, in eene kelder eene hoop stroo in brand gestoken en is het slagtoffer geworden van zijne onbewust gepleegde misdaad. Te Bordeaux heeft een ongelukkig en misdadig bedrijf plaats gehad. Een man, wiens borst versierd was met eene me daille voor de redding van drenkelingen, wilde zich door een bedriegelijk middel weder in het bezit stellen van een nieuw eereblijk, waarbij hij het op niets minder dan op het ridderkruis van het Legioen van Eer scheen gemunt te hebben. Hij noodigde een knaapje van 14 jaren uit, tegen eene belooning van 10 francs in de rivier do Garonne te springen, met de verzekering, dat hij hem redden zou. De knaap, uitgelokt door de schoone belooning, voor de kleine moeite om een nat pak op te doen, sprong in de diepte, maar, helaas! hij werd door den sterken stroom medegesleept en de pogingen van den man, die medailles wilde verdienen, om den armen knaap te redden, waren ten eenenmale vruchteloos. In plaats van het ridderkruis, siert hem thans het boevenpak der departementale gevangenis. Uit het kanaal van Terneazen is het lijk van een belgiscli soldaat opgehaald, dat geene sporen van geweld vertoonde. Te Gent is een meisje in een fabriek te nabij aan het rader werk der machine gekomen, medegeslingerd en deerlijk verminkt. Het ligchaam was letterlijk vaneen gereten. Op keker slot werd een concert gegeven, bij welke gelegenheid een ontzettend onweder uitbrak. Eene jonge dame, die zich voor eene muzikalisehe voordragt gereed maakte, verliet verschrikt de piano en vlugtte in de rijen der ontstelde gasten. 1\ ie beschrijft echter de verbazing der aanwezigen, toen zij de ledig geworden plaats plotseling door een man zagen ingenomen, wiens binnentre den niemand had bemerkt en dien noch de dame des huizes, noch een der genoodigden kende. Te onbekende voerde eene zeldzame, vreemdsoortige symphonie uit, in nanuwe overeenstemming met liet rollen van den donder. Naar mate de hevigheid van liet onweder verminderde, verloren ook de toouen aan sterkte, en toen de natuur weder in rust was gekomen, verdween de vreemdeling, op dezelfde geheimzinnige wijze als hij was gekomen, aan elk zijner toehoor ders overlatende, zich op zijne wijs een tooneel te verklaren, dat langen tijd in herinnering bleef. „Even zoo ging het mij kort te voren," zoo verhaalt eene dame van Parijs, die zich onder de gasten bevond, „ook ik woonde een concert bij, waarvan de wedergade bezwaarlijk zal te vinden geweest zijn. Men had mij verzocht de uitvoering van verscheidene compositiën van Mozart en Haydn bij te wonen, welke op eene nieuwe, zeer kostbare piauo-forte zouden worden voorgedragen. Het gezelschap was talrijk, het instrument prachtig; maar nergens was de virtuoos te ontdekken, wiens kunstvaardige hand toonen aan dezelve zou ontlokken. Het aangekondigde uur van het concert had reeds geslagen en nog was geen kunstenaar te zien. Op eens deed zich een voortreffelijk uitgevoerde ouverture hoo- ren en wel van zoo nabij, dat men onmogelijk kon aannemen, dat zij uit eene aangrenzende salon weergalmde. Ik rigtte mijn lorgnet op het instrument, en bleef bijna sprakeloos van verwon dering, toen ik de toetsen zag bewegen, als werden zij door eene onzigtbare hand aangeraakt. Was het tooverijwas dit geheimvol spel aan die magt toe te schrijven, die tafels doet draaijen en de toekomst voorspelt? In geenen deele, de oorzaken zijn even zoo eenvoudig, als het gevolg wonderbaar, en deze oorzaken wer den ons met de grootste duidelijkheid door den heer Lacape, den uitvinder van het mechanische klavier, uiteengezet, die zekerlijk eenige eeuwen vroeger als toovenaar tot den brandstapel zou ver oordeeld zijn geworden. Inderdaad is men geneigd te gelooven, dat zich een bovenna tuurlijk wezen in het instrument bevindt. Het is naauwelijks denkbaar, dat de mechanische kunstvaardigheid zich tot zulk eene hoogte laat opvoeren, om een instrument te vervaardigen, dat zonder de aanraking van een muzikant zijne toetsen tot een naauwkeurig spel in beweging zet. He uitvinding van den heer Lacape is, zoo als uit zijne verkla ring bleek, door eene kunstbewerking van geringen omvang aan ieder klavier aan te brengen, en zet het zoo natuurlijk in beweging, alsof het door eene bekwame hand wordt bespeeld, Wil men de piauo-forte in haar gewonen toestand als passief instrument veran deren, dan is een druk op een daartoe bestemden knop voldoende, om het mechanismus van het instrument krachteloos te maken en het instrument geheel in de magt der spelenden te brengen. Een druk op een anderen knop maakt het weder actief. Zouden echter door deze uitvinding van den heer Lacape de toonkunstenaars niet gemist kunnen worden? Heze vraag ligt hij de hand en evenwel moet ik haar ontkennend beantwoorden. He stoom kon wel de postpaarden verdringen, een mechanisch klavier ecliter nooit eeneu toonkunstenaar. Wel zal men het naauwkeurige spel van hetzelve verkiezen hoven liet stumperachtig getoets van eene schoolhand; maar men zal er steeds de uitdrukking, de ziel, bij missen, welke slechts de hand des kunstenaars weet te ver wekken, en die de uitvinder aanzijn instrument niet kon mededeelen." tVelk een schat is een zoodanig instrument voor eene dame, die dikwijls niet weet waar twee bereidwillige handen te vinden zijn, om bij hare feesten met onvermoeide volharding quadrilles, walzen en polka's te spelen. Het mechanische klavier zal aan deze verlegenheid voor altoos een einde maken en vele uren onophoudelijk zijn pligt vervullen. Een Saksisch journaal behelst het. volgende Wanneer bij het houwen van een schoorsteen, de kalk, die men daarbij bezigt, vermengd wordt met zout. dan behoeft de schoorsteen niet geveegd te worden, dewijl bij vochtig weder het zout. zich op lost en het roet afvalt. Een schoorsteen, die voor dertig jaren op deze wijze werd gebouwd, is sedert eiken winter gebruikt zonder geveegd te worden, en niet het minste gevaar vau brand was te vreezen. Het ware te wenschen, dat deze wijze van bouwen van schoorsteenen ook door meer anderen werd beproefd en van den uitslag berigt gegeven. Niet alleen voor bouwkundigen, maar vooral voor liet brnndwezen en assurantie-maatschappijen zou dit zeer be langrijk zijn. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, den 11* November 1861. 2i pCt. Nederl64 4" n 1. 99* 2 n Spanje421 o ii binnenl481 3 ii Portugal 1856/185945| 5 ii Russen 1828/29 lOOjj 5 Obl. 6 Serie931 5 ii Oostenrijk Metall46-^ 5 'i National55 - rj 5 i' Amsterd691 KOEIÏS VAX HET GE Hl): Beleening 3, Prolongatie 3, Disconto 3 p(Jt. PTRMERENDE, 10 November. Vee. 277 Kocijcn, 49 vette Kalveren 60 a 80 r. perN. p.5 51 nucht. dito f 4 a IS, 1917 Schapen cn Lammeren, 210 vette Varkens 43 a 49 c. per N. p., 15 mag. dito f 9 a f 15, 384 Biggen f 4 a 5, 230 Ganzen f 1,80 a 2, 65 ZwaneD f 3,50 a 4. Boter f 1,12 per N. p. Eu eren. Kippen- f4, Eenden- f 2,80 per 100 stuks. Gisteren waren ter Scheimarkt aangevoerd p. m. 700 Runderen. ALKMAAR, 18 November. Vee. 18 Kalveren f 36 a 00, 11 Schapen f 10a 14. 113Varkens t2a 18c.per N. p.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3