NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland: ZONDAG 24 IV O V E M BEK NEGENTIENDE JAARGANG. M' 94. h"sro HELDERSCHE 1861. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post Enkele nommers Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Ad verte ntien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI', op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 88 dezer vertrekt de WEST-IADISCME mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 November. Jl. Woensdag avond werd in bet lokaal Tivoli al hier eene gewone vergadering der Rederijkerskamer Olym- pia gehouden, die ook door niet-werkende leden werd bij gewoond. De heeren Wijs, Bèets, Leich, Zur Mühlen, Sipkens, Schuijt Jr., Graat en van Buuren hielden achter eenvolgens voordragten, die den aanwezigen veel genoegen verschaften. Door eene vrij talrijke opkomst openbaarden de niet-werkende leden hunne belangstelling in deze werk zaamheden der kamer, die tot oefening verstrekken. Lof komt toe vooral aan de jeugdige werkende leden, die dooi de gehoudene voordragten de duidelijkste blijken gaven van hun ijver en van hunne vlijtige beoefening der uiter lijke welsprekendheid. Voorzeker bestaat bij vele bezoe kers dier bijeenkomst den wensch, om in dit saizoen meer dere zulke vergaderingen bij te wonen. Door de tooneellisten van den Amsterdamschen Schouwburg, onder directie der heeren Roobol Tjasink, werd jl. Donderdag in het lokaal Tivoli alhier weder eene voorstelling gegeven. Het blijspel de Vrouwen en Frisette, vaudeville in één bedrijf, werden loffelijk opgevoerd. Met levendige belangstelling werd de optreding van den heer Peters, aan wien de hoofdrol was toevertrouwd, opgemerkt en toegejuicht. De directie, die, ter bevordering van regt degelijke voorstellingen, geene moeite schroomt, mag voor zeker steeds rekening maken op de belangstellende onder steuning van het kunstminnend publiek ter dezer plaatse, dat ten allen tijde het schoone en goede boog waardeert. Opgeluisterd door muziekale uitvoeringen van het muziekkorps van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, had jl. Vrijdag avond in het lokaal Tivoli de fees telijke opening plaats der winter-vergaderingen van het departement Helder der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Door den heer van Hattem werd eene kernachtige voorle zing gehouden over de beschaving. Naar wij vernemen, zal door de Muziek-vereeniging Apollo, op a. s. Dingsdag den 26 dezer( een harer winter- concerten gehouden worden. In den loop dezer week is alhier eene gehuwde vrouw van drie kindertjes bevallen, twee knaapjes en een meisje; twee dezer kinderen, een jongentje en een meisje, zijn echter reeds overleden. Met het schip Pollux, kapt. Cruijs, vertrekt van hier met het einde dezer maand naar Oost-Indië de 2de luit. Wittewaal van Stoelwegen. Heden morgen is een vlet, waarin een sergeant en een marinier zich bevonden, nabij het fort Westoever omgeslagen. De sergeant redde zich door zwemmen, de marinier vond zijn dood in de golven. Gaarne maken wij melding van de daarstelling van inrigtingen, die ten doel hebben, de welvaart der menschen te bevorderen. En bij het vermeerderen der maatschappijen van Waarborg en Voorzorg in den laatsten tijd, meenen wij met de vermelding van die inrigtingen gerust te kun nen volstaan, de beoordeeling der middelen, die tot het voorgestelde doel moeten leiden aan de concurrentie over latende. Bij eene openbare beoordeeling van iedere nieuwe onderneming vermeerdert toch de noodzakelijkheid niet, die er voor ieder bestaat, om met genoegzame kennis toe gerust, te oordeelen over de meerdere of mindere soliditeit der verschillende maatschappijen. Thans vestigen wij de aandacht onzer lezers op de nieuw opgerigte Onderlinge Waarborg-Maatschappij voor Weduwen- Pensioenen,in werkinggebragtteAntaejyen, waarvaneen hoofd agentschap te Amsterdam is gevestigd. In eene circulaire deelen dii-ecteuren mede de reden van de vestiging dier maatschappij te Antwerpen, om daardoor den tegenzin te overwinnen, die hij velen tegen buitenlandsche onderne mingen bestaat. Uit de verstrekte ophelderingen blijkt duidelijk, dat men deze maatschappij op voldoenden grond in dat opzigt met iedere binnenlandsclie mag gelijk stellen. In het reglement, dat 32 artikelen bevat, worden wijders de verschillende bepalingen medegedeeld, door de oprigters noodig geacht, tot instandhouding der vereeniging, ter be reiking van bet doel, dat zij zich voorstelden. Het bedrag der jaarlijksche pensioenen is daarbij bepaald op 125, f 250, 500, 750, 1000 en 1500; terwijl voor de verschillenden ouderdom der deelnemers lagere en hoogerc premiën zijn vastgesteld. Verder bevat het reglement be palingen omtrent de verhooging der jaarlijksche bijdragen met 2i pCt., indien de man meer dan vier jaren ouder is dan de vrouw. Eindelijk vinden wij daarin de bepalingen vermeld, dat de jaarlijksche bijdragen eerst in het tweede jaar worden voldaan, terwijl in het eerste alleen een inleg voor de verschillende klassen op 6, 12, 24, 36, ƒ48 of 75 wordt gevorderd. De belangen dezer inrig- ting worden behandeld in eene vergadering, waarin gede legeerden uit de leden, door hen zeiven gekozen, mede stem hebben. Moge het bovenstaande genoegzaam zijn om de belang stelling op deze onderneming genoegzaam op te wekken. (Zie advertentie hierachter). Het maken van een bomvrij gebouw in het fort Erfprins alhier, is, hij herbesteding, aangenomen door den heer A. Seret Jz., te Sliedrecht, voorde som vanƒ107,500. Men schrijft van het Oude Schild op Texel dato 20 dezer: Heden morgen is in zee drijvende gevonden en alhier aangebragt een sloep, waarop van binnen met geel ge schilderde letters stond: Ady Douglas, London. Bovendien zijn eenige schapen, rondhout, halken en wrakken gevonden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1