NIEUWEDIEPER COURANT 1861D EN NEGENTIENDE V\UUS«« JAARGANG. B E R I C T. BINNENLAND. M9 I>0 I) i: li I» 3 DËCËHIt£R. HELDIRSCHI J -A v\ ilO Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advebtektiën worden aangenomen tot Zaturdng en IVoensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icdereii regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die- zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den I'itgever. Even als ia vorige jaren zal ook het eerste Kommer van den volgenden jaargang dezer Courant op den 1 Ja- nuarij 1862 in het licht verschijnen en zal dat Hommer een HEILWENSCH bevatten aan Bloedverwanten, Vrien den en Begunstigers, onderteekend door eene alphabetisehe lijst van Personen, die daartoe vooraf hunne namen en kwaliteiten zullen hebben opgegeven bij den Uitgever dezer Courant (in den Boekwinkel aan de Hoofdgracht) of bij de Heeren L. VERHEY, J. A. S. DE VEIJE VAN BUREN en T. MOOY. Van eiken onderteekenaar wordt gevorderd de vooruit betaling van 50 Cents, ten voordeele der algemeene armen in deze Gemeente. Men wordt verzocht de Namen, enz. op te geven vóór Zondag 29 December a. s. Met het oog op de behoeften der armen in dit jaargetijde, hopen wij op eene talrijke deelneming. ©en 6 dezer vertrekt de TBIEST. 0. I. liniidmaii via HELDER en NIEUWEDIEP, 4 December. Zondag was liet voor de Doopsgezinde Gemeente alhier een kerkelijk feest, waarin ook door onderscheidene leden van andere kerkgenootschappen werd gedeeld. De beroepen predikant J. Dijserinckwerd in de morgen-godsdienstoe fening plegtig bevestigd door zijn vriend, den Wel Eer w. heer van der Goot, predikant te Amsterdam. Naar aanlei ding van Lucas VIII vers 4 15 werden leeraar en ge meente gewezen op de evangelie-prediking en hare vruch ten. In eene treffende toespraak stelde de bevestiger den nieuwen leeraar aan de gemeente voor. Deze aanvaardde des namiddags zijn dienstwerk, sprekende over 2 Cor. II vers 17b. De hooge roeping van den Evangeliedienaar werd daarbij ontvouwd. Beide godsdienstoefeningen werden door eene talrijke schare van toehoorders, met blijkbaar groot.e belangstelling, bijgewoond. Mogen de wenschen en beden verhoord worden, die op dezen dag voor het werk van den leeraar en den bloei der gemeente zijn ontboezemd. Jl. Zondagavond werd door de vereeniging Kunst en Vaderlandsliefde" alhier weder eene buitengewone verga dering gehouden. De talrijke opkomst van het publiek getuigde van de belangstelling, die aan de voorstellingen dezer vereeniging in ruime mate wordt geschonken. De keuze der stukken was ook thans uitmuntend, de uitvoering zeer verdienstelijk te noemen. Op den "22 dezer zal, naar men verneemt, het orgel in de Nieuwe kerk alhier ingewijd en den dag daaropvol gende een orgel-concert gegeven worden, De algemeene beraadslagingen der Tweede Kamer hebben eene week geduurd en zijn jl. Zaturdag ten einde gebragt. Onderscheidene malen hebben de ministers van Financiën, Koloniën en Justitie het woord gevoerd, om het standpnnt der regering, vooral omtrent de koloniale politiek en de aftreding van den minister van Buitenl. Zaken te verdedigen. Daarop zijn de Hoofdstukken I II, en III aangenomen. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Texel de heer P. Iveyser en voor Wieringerwaard, de heer D. Kaan. Z. M. heeft bepaald, dat de vestingwerken van Vcere zullen worden geslecht. Z. M heeft besloten, de volgende wijzingen in het re glement voor het Kon. Inst. voor de Mar. alhier te brengen: Verlenging van den duur der cursus van drie tot vier jaren en verhooging van den ouderdom der aspiranten een jaar. Jl. Zondag had op den Burg te Texel de bevestiging en intrede plaats van den beroepen predikant Iluidekooper, bij de Doopsgezinde gemeente aldaar. Ds. Huisinga had bij zijne bevestiging-srede tot tekst gekozen Philipp. II21b De beroepen predikant aanvaardde zijn dienstwerk, spre kende naar aanleiding van Mom. I: 11 en 12. Talrijk was de gemeente opgekomen om deze plegtige godsdienst oefeningen bij te wonen. Ook waren onderscheidene ambts broeders uit den omtrek tegenwoordig. Met groote belang stelling en stille aandacht werden beide leerredenen aangehoord. Men schrijft uit Haarlem 30 November: Naar wij vernemen, is dezer dagen bij het bestuur dezer gemeente een schrijven ingekomen, houdende verzoek, om de voorgestelde suppletoire begrooting, tot dekking der meerdere uitgaven, veroorzaakt door het geven van fees ten gedurende de jongste nijverheids-tentoonstelling, in te trekken, dewijl de benoodigde gelden door een aantal in gezetenen dezer stad zijn bijeengebragt, ten einde die uit gaven niet te doen drukken op de stedelijke kas. Dit berigt heeft alhier den meest gunstigen indruk gemaakt, en levert, het bewijs, dat verscheidene meer gegoede inge zetenen dezer stad het op hoogen prijs stelden, om gedurende de dagen der algemeene nationale tentoonstelling van nij verheid de vreemdelingen waardiglijk te ontvangen en hun het verblijf binnen Haarlem zoo aangenaam mogelijk te maken. - Den 11 November is Zr. Ms. stoomschip Djambi, kornm. kapt. luit. ter zee Janssen, van Curacao naar La- guayra (Venezuela) gestoomd, tegelijk met de Attalante en de Vesuvius. De Zeeland en de Admiraal Dirks zijn te Curacao achtergebleven. Men heeft te Laguayra een gou- vernements-brief afgegeven en daarna nog eenige exercitiën in zee uitgevoerd, waarna men weder naar Curacao is ge stoomd. Na eene week zou men antwoord op den brief halen, en bij gevolg weder derwaarts stoomen. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat Zr. Ms. stoomschip Appeldoorn, kornm. Hugenholtz, weder aldaar ter reede ten anker is gekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1