BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Een groot aantal kiezers te Wisch in Gelderland hebben zich per adres gewend tot Gedeputeerde Staten dei- provincie, met bezwaren tegen de gemeente-begrooting voor liet volgende jaar. Zij klagen, dat hunne schriftelijke aan merkingen, bij den raad ingezonden, ter gelegenheid van de behandeling dier begrooting niet in overweging geno men zijn; dat de hoofdelijke omslag over de ingezetenen te hoog is opgevoerd en verzoeken Gedeputeerde Staten ge noemde begrooting niet goed te keuren. o o o De rijks-ambtenaren der belastingen van Gelderland en Noordbrabant hebben zich tot Z. M. den koning ge wend, met verzoek om verhooging hunner jaarwedden. Den 5 dezer zijn, bij het uitgraven van boomen in den Stadstuin te Leeuwarden, door de werklieden, een groot aantal bijna nieuwe gouden voorwerpen, gevonden. Zaturdag 23 November had een treurig ongeluk plaats aan het stads-kanaal (arr. Winschoten). Het anderhalfjarige dochtertje van M. Holte, door hare moeder eenige oogen- blikken alleen te huis gelaten, geraakte, doordien haar kleedje vlam vatte, in brand, met dat gevolg, dat, toen de moeder terugkeerde, haar kind in lichtelaaije vlam stond. De moeder poogde het vuur te blusschen, en toen dit niet mogt baten liep zij in radeloozen angst naar het diep en dompelde het kind eenige malen in het water. Ofschoon de vlam hierdoor dadelijk was gebluscht, en terstond ge neeskundige hulp werd ingeroepen, het mogt nogtans niet gelukken het kind in het leven te behouden, daar het nog dien zelfden avond overleed. Men meldt uit Vlissingen, dd. 4 December: Zr. Ms, korvet Prins Maurits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee Kemper, is uit 's Rijks dok ter reede gehaald en zal, met de eerste gelegenheid, zee kiezen naar de Cana- rische Eilanden en verder, met de zich daar aan boord bevindende adelborsten, eene instructiereis ondernemen, om met Junij e. k. alhier terug te keeren en in Sept. daaraanvolgende weder te vertrekken. De schout-bij-nacht Yogelpoot, kommandant der marine in Oost-Indië, als zoodanig vervangen door den schout bij-nacht May, zal, in het begin van Jan. e. k., zich inschepen aan boord van Zr. Ms. stoomboot Ardjoeno, kapt.-luit. ter zee Siedenburg, om met dat stoomschip naar Nederland terug te keeren. O Het gebeurde, betreffende de schending der vlag van neutrale mogendheden, door den kapitein van een ameri- kaansch vaartuig, is het eenige nieuws thans aan de orde. Door de bladen van Engeland, Frankrijk en Duitschland worden daaraan belangrijke artikelen toegewijd. Het besluit, uit de verschillende overwegingen te trekken, komt hierop neder, dat het kabinet van Washington het gedrag van den bewusten kapitein afkeuren, de gevangen genomen commis sarissen in vrijheid stellen en de gevraagde voldoening verschaffen moet. In een tegenovergesteld geval, zal zich de president der Unie genoodzaakt zien, zich met de wa pens in de vuist te verdedigen. Een geduchte zee-oorlog zou dan het gevolg zijn van hetgeen er is voorgevallen. Men gelooft echter, dat de kapitein slechts op eigen gezag en naar eigen goedvinden gehandeld heeft en, met het oog op die omstandigheid, zal eene herstelling van den bedoel den misstap gemakkelijk zijn. Ongetwijfeld zouden ernstige verwikkelingen tusschen beide staten slechts ten nadeele van handel en nijverheid uitloopen en daarom zal eene vredelievende oplossing van het hangend geschil hoogst wenschelijk worden bevonden. De Deensch-Holsteinsche qumstie komt in den jongsten tijd weder op nieuw ter sprake. De kabinetten van Pruis- sen en Oostenrijk schijnen daaromtrent eene drukke corres pondentie te voeren, ten einde, door gemeenschappelijke handelingen, die slepende zaak tot een goed einde te bren gen. De deensche regering zoekt zich daarentegen meer en meer te versterken, de zaak op de lange baan te schuiven en zoodoende de onafhankelijkheid der hertog dommen tegen te houden. Den 2 dezer, des avonds ten 5| ure, is te Antwer pen eene geweldige brand uitgebarsten in de nabij het Entrepót-dok St. Felix gelegen suikerraffinaderij. De brand was zoo hevig dat aan geen blusschen te denken viel en deelde zich ten 7 u. 35 min. aan het belendende Entrepot mede, zoo snel, dat 15 minuten daarna de gevel van dat gebouw naar beneden stortte, welk gebouw onbrandbaar verklaard was. Verscheidene schepen hebben min of meer brandschade bekomen. Zoover tot nog toe zeker is, zijn 4 burgers en 5 soldaten in de vlammen omgekomen en 7 soldaten zijn, met ernstige brandwonden, naar het hos pitaal vervoerd. De schade wordt op 18,000,000 frs. ge schat, waarvan alleen voor het Entrepot 13 millioen frs. llij eene dezer dagen in den gemeenteraad te Ant werpen gevoerde levendige discussie over de schrikbarende hoogte, die de vervalsching van levensmiddelen bereikt, is gebleken, dat door zekeren molenaar maandelijks 10,000 kilogrammen van eene zandsoort, die hem per 100 kilogram slechts 12 francs kost, voor meel wordt, verkocht. Dezer dagen was men bij de correctionele regtbank te Brussel getuige van een vrolijk tooneel. Op eene nabu rige dorpskermis ontstond tusschen twee muziek-gezelschappen twist, die zoo hoog liep, dat men van woorden tot daden overging, waardoor verscheidene muziekanten gewond wer den en er proces-verbaal opgemaakt werd. Er zaten acht discipelen van Apollo op de bank der beschuldigdende vier eersten ontkenden hunne schuld en toen men den vijfden vroeg, wie er geslagen had, ant woordde hij, tot groote verbazing zijner medebeschuldigden: »ik alleen." De regter vroeg hierop: Wien?" Hij ant woordde: den grooten trommel. Hierop ontstond een uitbundig gelach, waaraan zelfs de magistraten deel namen. Dit verzachtte dan ook grootelijks de straf, die op de twistzieke muziekanten werd toegepast. Te Beribou, gemeente Lambermont, is een hevige brand uitgebarsten in de spinnerij van den heer Flian- champs; waardoor deze geheel is in de asch gelegd. Do schade wordt op 275,000 francs begroot. De Courier du ILdvre bevat eene statistieke opgave omtrent de lucifers, In Parijs alleen leveren ongeveer 1000 werklieden jaarlijks een milliard doozen, die eene waarde van 180,000 frs. vertegenwoordigen. In Engeland worden er ook zeer veel gemaakt. De lieeren Dixon gebruiken in hunne fabrieken 800 personen, terwijl nog 100 te huis werken. Er wordt voor ongeveer 500,000 fr. aan hout voor lucifers in Engeland gebruikt, benevens een ton zwa vel per week. De grootste fabricatie is in Oostenrijk. De fabrieken van de lieeren Polak te Weenen en Fürth, in Bohemen, gebruiken jaarlijks te zamen 20 ton phosphorus; er werken 6000 arbeiders. Ze Mémorial Bordelais berigt, dat in de nabijheid van St. Sevier een invalide leeft, die onder Napoleon I heeft gediend en in alle opzigten op den naam van inva lide regt heeft. Hij heeft een kunstarm, een houten been, een glazen oog, een zilveren neus en een valsch gebit. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1424 sterfgevallen en 1791 geboorten plaats gehad. In de haven van Plgmouth is het Amerikaansche schip Lady Franklin door brand vernield. Men denkt, dat de bemanning, die meest uit matrozen van de zuidelijke staten bestond, het schip in brand hadden gestokenalthans juist die manschappen hebben zich, tijdens het ongeval, uit de voeten gemaakt, zonder dat men hen nog op het spoor was gekomen. De mannen der geregtigheid in Oost- Vlaanderen hebben O o een oud-veroordeelde weder in zijne vroegere verblijfplaats gebragt. Hij ging langs de huizen om een gift te vragen, zeggende dat zijn vrouw bevallen was en hij vuur noch eten had. De kerel was altijd dronken en soms wierp hij zelfs het geld tegen den grond, als hem de gift wat al te schraal voorkwam. Het bleek, dat deze man niet eens een vrouw bezat. Te Roussclaere bragt dezer dagen een jong mensch zijn meisje te huis. Te midden van het ver maak, dat zij hadden genoten, waren de uren als seconden voorbijgesneld en het was, eer zij er aan dachten, laat in den nacht geworden. De deur van het ouderlijke huis was voor het meisje gesloten, en werd op het aankloppen niet geopend. De jongman trapt hierop de deur in, ver volgens grijpt er eene worsteling tusschen hem en den va der plaats, en het gevolg is geweest, dat hij, die des nachts zijn meisje naar huis geleidde, des morgens door heeren policie-agenten naar de gevangenis werd gebragt, beschul digd van gewelddadige inbraak. De Ost-Deutsche Post verzekert, dat het lijden van den paus, waarover zijne vol gelingen zich zoozeer bedroeven, nergens anders aan te wijten is, als aan de omstandigheid, dat Z. H. in der tijd wei gerachtig bleef om keizer Napoleon te kroonen. De Franschen werden voor eenigen tijd in Algerië ernstig be stookt door de woelingen van den Arabier Mohaminedben- Abd-Allah, die vele inlanders voor zijne zaak had gewon nen. Men heeft hem door opsluiting onschadelijk gemaakt. Verscheidene voerlieden te Oran zijn voor den regter ge daagd, wegens weigering tot vervoer van de guillotine. In de gemeente Pertuis is een verschrikkelijke moord ge pleegd. Een man heeft zijne zwangere vrouw en twee jeugdige kinderen vermoord. Nadat hij de ongelukkige schepselen had afgemaakt, stak hij de schuur, het tooneel zijner wandaden in brand, om zelfs niet het geringste spoor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2