NIEÏÏWEDIEPER COURANT. M100. ZONDAG lo DËCEMBElt 1»U1 NEGENTIENDE W JAARGANG. KENNISGEVING. BINNENLAND^ HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. ABAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 82. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.80. franco per post1.50. Enkele nomniers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertektien worden aangenomen tot Zaturdag eti Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor ieder* n regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Raad door het oprigten eener School aan de Hoofdgracht en het in gebruik stellen der nieuw gebouwde School in de Nieuwstad, de gemeente (met uitzondering van het Koegras en Huisduinen, waarvoor afzonderlijke Scholen bestaan), in vier Wijken heeft verdeeld, en dat, te beginnen met 2 Januarij 1862, de kinderen, welke in die Wijken wonen en de openbare Scholen willen bezoeken, gebruik moeten maken van de School, voor elke Wijk aangewezen. Dat die verdeeling is bepaald als volgt: Wijk 1. Voor de School in de Schoolstraat: Den Helder, van Wijk A tot en met Wijk H, met een gedeelte der bebouwing langs beide zijden van het Heldersche Kanaal, van het Westplein tot aan het Postkantoor. Wijk 3. Voor de School aan de Hoofdgracht: De bebouwing vóór en achter aan de Noordzijde van het Heldersche Kanaal tot aan den Viersprong, zoo mede de Hoofdgracht, vóór en achter. H i jk 3. Voor de School in de "Weststraat De bebouwing in die Straat, vóór en achter, die aan de Zuidzijde van het Heldersche Kanaal van af het Bierhuis de Valk tot den Molen de Eendragt, en van daar de bebouwing langs de Molengracht en West gracht en die in den Helderschen Polder. "Wijk -S-. Voor de School in de STieuwstad De bebouwing in de Zuidstraat, vóór en achter, Bin nenhaven, vóór en achter, Spijkerbuurt; die langs de haven het Nieuwediep, zoo mede de bebouwing in de Nieuwstad, te beginnen met de huizen ten Noordwesten van de Gazfabriek tot en met het zoo genaamd Weltevreden en Onrust. Helder, 13 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. VERHEY, Secretaris. Den 16 dcaier vertrekt de O. 1. Landmail via SOUTHAMPTOIS. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 December. Gisteren is alhier gearriveerd en aan het hotel den Burg o o afgestapt, een agent der Pruissische regering, belast met het doen van onderzoek naar het vergaan van het Pruis- sisch oorlogschip Amazone, waarvan aan onze kust over blijfselen zijn aangespoeld. Den 20 en 21 dezer zal, voor de school aan de Hoofdgracht, het examen plaats hebben van 16 onderwijzers, dingende naar de betrekking van hoofdonderwijzer. Gisteren avond had alhier de vierde volksvoorlezing in de Nieuwstad plaats. Nadat door den heer Kuijck, de eigenschappen van een volksredenaar, waren opgegeven en gezegd wat men eigenlijk door het volk moet verstaan, hield de spreker over twee volksdeugden: arbeidzaamheid en vaderlands liefde, eene redevoering. De volgende voorlezing zal, naar men verneemt, gehouden worden door den heer de Lange. Ten gevolge eener van wege het geneesk. departement, der marine verordende wekelijksche algemeene inspectie op de oorlogschepen, waarvan de eerste den 11 dezer alhier plaats had, zijn niet minder dan 83 matrozen met dezelfde oogziekte besmet bevonden als die van Zr. Ms. fregat Evertsen, waarvan er nog ruim 100 in het hospitaal liggen. Het wrak van het op de Noorderhaaks gestrande Russische barkschip Alcyon, jl. Woensdag avond in pu blieke veiling, bij opbod en afslag, verkocht. De plok of strijkgeld was 50. Het hoogste bod werd gedaan door L. Kroon, op 250 en 60 daarboven gemijnd door de Gebr. Janzen alhier, dus te zamen 310. Den 13 dezer is Zr. Ms. korvet Prinses Amelia, komm. kapt.-luit. ter zee Kroeff, van Batavia, laatst van Wissingen, alhier aangekomen. Bij de op den 12 dezer gehouden aanbesteding voor het slaan van drie duc d'alven in het natte Dok op de Marine-werf te Willemsoord, is het minst inge schreven door den heer M. Schouten, aannemer alhier, voor de som van 6065. Vrij langdurige beraadslagingen zijn door de Tweede Kamer der Staten-Generaal gevoerd over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Over dat gedeelte, betreffende open bare werken, hebben belangrijke discussiën plaats gehad. Wij deelden voor eenige dagen mede, dat door eenige leden der Tweede Kamer een voorstel was gedaan tot het instellen van een onderzoek omtrent de Nederlandsche zee- magt. Thans is het voorloopig verslag nopens dit voorstel openbaar geworden. De meerderheid der Kamer heeft zich met de hoofdgedachte van dit voorstel wel kunnen veree nigen. Sommige leden echter maakten daartegen bezwaar, omdat de zorg voor de zeemagt van den Staat naar de duidelijke bepalingen der Grondwet bijzonder aan den koning is opgedragen. Den 11 December heeft Z. M. den heer J. C. Jager van Amsterdam, concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, in eene bijzondere audiëntie ontvangen. Naar men verneemt, heeft de minister van Binnen landsche Zaken eene commissie benoemd, ten einde de ge beurtenissen, die te Delft hebben plaats gegrepen, te onderzoeken, hem daarover te rapporteren en te adviseren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1