BUITENLAND. Onder de leiding; van de heeren ingenieurs J. \Y. O fT1 en K. de Wit, stoomde lieden de eerste locomotief langs het liulpspoor tot graven van het bassin van den Staats spoorweg van hier op Amsterdam en heeft met tien wag- gons, geladen met zand, tegen de helling op, zeer goed voldaan. Ten einde ongelukken te voorkomen, worden ouders gewaarschuwd, hunne kinderen van het terrein en de nabij heid der locomotief' verwijderd te houden. Jl. Woensdag avond werd door den wei-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. in de Wester Iverk alhier het jaar verslag gedaan van het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Zijn eerw. sprak een opwekkend woord, naar aanleiding van Handelingen XYI vers 36. Wij vernemen, dat het nieuw-gebouwde schoollocaal in de Nieuwstad alhier op Donderdag 2 Januarij 1862 zal worden ingewijd. Naar men verneemt zal door de verienigin"; Kunst o en Vaderlandsliefdeop a. s. Zondag den 22sten dezer weder eene buitengewone vergadering worden gehouden. O O O Op verzoek zal alsdan eene herhaling plaats hebben dei- opvoering van het tooneelstuk: Een bankbillet van duizend gulden". In dit stuk zal de hoofdrol (van Doris) door den heer Keil worden vervuld. Niet de opvoering van Vier schildwachten op éénen postzal deze voorstelling wor den besloten. Wij kunnen niet anders dan deze uitvoe ring aanbevelen bij allen, die prijs stellen op degelijke stukken en goede voordragten. Den vorigen keer viel O O O aan de opvoering van bovengenoemd stuk eene algemeene toejuiching ten deel. Door de N. II. M. zijn bevracht de volgende schepen Voor Amsterdam: Maria Catharina, kapt. H. C. de Bos Jolianna, kapt. A. J. Ouwehand, en Sliedrecht, kapt. IJ. Feenstra. Voor Schiedam: OranjeNassau, kapt. G. Strang van Hees. Bij de discussiën in de Tweede Kamer der Staten- Generaal gevoerd over het Hoofdstuk Marine is door den heer van Hugenholz voorgesteld om 80,000 aan te wijzen voor den bouw van een lichttoren bij de Eijerlandsclie gronden. De voorsteller wees op de talrijke offers, gevallen als gevolg der ellendige verlichting in dat gevaarlijk vaar water. Da minister van Marine was niet tegen dit voor stel, maar was afgeschrikt door het liooge cijfer der kosten van het werk, dat z. i. ƒ130,000 zou bedragen. Door onderscheidene leden verdedigd, werd het amendement echter verworpen met 42 tegen 26 stemmen. Na de verwerping van het Hoofdstuk Bhmenlandsche Zaken zijn gedurende de afgeloopen week door de Tweede Kamer aangenomen de begrootingen voor Hervormde en andere Eerediensten, voor R. C. Eeredicnst, voor Marine, voor Financiën en voor Oorlog. Bovendien werd het voorstel tot het houden van een onder zoek naar de krachten en behoeften der Marine aangenomen en bepaald, dat dit zal plaats hebben voor 1 Augustus des volgenden jaars. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, komm. kapt.-luit. ter zee II. Ivemper, bestemd tot het doen van eenen kruistogt, is den 20 dezer van Vlissingen naar zee vertrokken. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft gisteren voor het eerst wederom audiëntie verleend, en wel aan den on langs benoemden Engelschen gezant. Gisteren namiddag ten 2 ure had te Delft een droevig ongeluk plaats. Toen de bleeker S. met een wagen met waschgoed beladen en met een paard bespannen, op den Singelweg nabij de Koepoort reed, viel een zijner kinderen, een aanvallig jongentje van ruim vier jaren, dat met den vader een eind weegs medereed, van den wagen en geraakte onder de wielen, waardoor het zoo deerlijk gewond wei-d, dat het den avond van denzelfden dag aan de gevolgen is overleden. Op den 13 dezer is door den brigadier der rijks- veldwacht, M. Smits, te Oss (Noordbraband), en den onbe- zoldigden rijksveldwachter, J. van Rosmalen, te Nestelrode, gearresteerd en gevankelijk naar 's Hertogenbosch overge- bragt A. Pijnenburg, metselaar, die, door laatstgenoemden beambte op strooperij betrapt, dezen gedreigd had, hem te zullen nederschieten, welke daad hij zeker zou hebhen ten uitvoer gebragt, zoo niet de brigadier ware toegeschoten en den strooper een kogel had toegezonden, waarop deze de vlugt nam, doch na veel moeite is opgespoord en ge vangen genomen. Onder de gemeente Oijen, omstreeks Oss, is verdron ken de zoon van den kastelein Smits uit laatstgenoemd dorp. Door de duisternis misleid, was hij van den weg af in eene sloot gegleden en daarin jammerlijk omgekomen. Een zeldzaam voorval heeft in de nabijheid van Meppel plaats gevonden. Een bruidspaar, voornemens een huwelijk aan te gaan, begaf zich naar het gemeentehuis alwaar de burgemeester (tevens ambtenaar van den burge lijken stand) en de noodige getuigen reeds tegenwoordig waren. Toen de burgemeester, als naar gewoonte het huwelijks-formulier aan de jongelui wilde voorlezen, geeft de bruidegom te kennen, vooraf nog iets aan zijn aan staanden schoonvader te willen vragen; nadat hem dit was toegestaan, verlangt hij van dezen te weten, of hij met zijne aanstaande dozen winter bij hem kon blijven in wonen. De aanstaande schoonpapa scheen niet veel lust te hebben, dit voorstel aan te nemen, althans hij wilde het niet beloven. Dit antwoord beviel den jongen man zoo weinig, dat hij kortweg besloot, van het huwelijk af te zien en bruidegom en bruid verlieten het gemeentehuis, zoo als zij er gekomen waren. Men schrijft uit Assen, dd. 17 December: Sedert den storm van 12 Nov. jl. is schipper Jansen, uit het Nieuwediep met eene lading steenkolen vertrokken, ver mist. De lading was bestemd voor de Smilde. Alle na sporingen zijn tot heden vruchteloos geweest. Men denkt, dat gemelde schipper met vaartuig enz. een prooi der golven is geworden. O O Naar men verneemt, is dezer dagen te Maastricht, buiten de Boschpoort, een jongmensch des avonds door twee personen aangerand geworden, ten einde hem van zijn geld te berooven, hetgeen echter door een toeval is mislukt; ondanks de ijverige nasporingen der policie, heeft men de daders tot heden niet kunnen ontdekken. De president Lincoln heeft aan het congres te Washing ton zijne boodschap gebragt; die redevoering is thans we reldkundig en maakt de stoffe uit voor vele beschouwingen. Men had verwacht vele bijzonderheden te vernemen, vooral ook omtrent het geschil niet Engeland, maar de president heeft op dat punt het stilzwijgen volkomen bewaard. Hij heeft daarbij zijne bekwaamheden getoond om veel te praten zonder veel te zeggen en velen zien in zijne woorden slechts middelen om zijne gedachten te verbergen. Men gelooft echter nog altijd aan eene vredelievende oplossing en houdt zich verzekerd, dat de president op dit punt slechts gezwe gen heeft, om eerst af te wachten wat Engelands vorde ringen zijn, omtrent hetgeen voorgevallen is. Ook over de vraag: wat zal Frankrijk doen, indien er onverhoopt een oorlog tussclien Engeland en Amerika zoude ontstaan? valt nog niets met eenige zekerheid te beslissen. o Wat Duitschland betreft, van daar worden berigten mede gedeeld uit Weenen over de indiening der staatsbegrooting bij den rijksraad. Uit een en ander blijkt, dat de Hon- gaarsche qmestie nog altijd eene gewenschte oplossing ver beidt. In Pruissen is de uitslag der landdagsverkiezingen aan de orde. Reeds loopen er geruchten, dat de koning voor nemens zou zijn den landdag te ontbinden, wegens den overwegenden invloed, waarvan de liberalen zich hebben zoeken te verzekeren. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de vrouw van een herbergier aldaar van drie kinderen, namelijk een jongen en twee- meisjes, is bevallen. Moeder en jongge borenen bevinden zich zeer wel. Het gelukkig echtpaar was overigens reeds met dertien kinderen gezegend. In de straat de la Chaussée d'Antin, te Parijs, wordt eene concierge-plaats van een groot hotel te koop aangeboden, en men vraagt daarvoor 50,000 francs. De tegenwoordige conciërge is in het zwart gekleed en draagt een witte das; hij reikt nimmer de sleutels aan de bewoners van het huis over, doch heeft daarvoor twee bedienden; zelf doet hij niets dan inlichtingen ge ven. Hij wil nu zijne betrekking verkoopen en op eene pas door hem gekochte villa gaan wonen. Wanneer binnen 8 dagen geen koop is gesloten, zal de koopprijs worden verhoogd, op grond van de voordeelen, die nieuwejaarsdag oplevert. In de straat Saint Lazare zeide de portier (de conciërge heeft daar dien minder algemeenen naam aangenomen) van zeker huis tot iemand, die appartementen kwam zien Wanneer gij niet in schikking met den eigenaar inogt komen, dan zal ik u het hotel hier over laten zien, waar- prins Owoont". »Zijt gij daar ook conciërge?" »Neen, ik ben eigenaar er van. Gij zult wel zeggen, dat het voordeeliger was wanneer ik in mijn eigen huis de functiën van portier waarnam, maar dit is het geval niet, want de bewoners zouden mij telkens om reparatiën i vragen en, wanneer ik niet toestemde, mij mijne fooijen i weigeren". Gedurende de verloopene week hebban te Londen 1283 sterfgevallen en 1800 geboorten plaats gehad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2