BUITENLAND. van haring in de zee aanzienlijk verminderen. Men heeft eenige dier honden geopend, waarin men meer dan 300 stuks haring tellen kon. Weinig of niets weet men er met vrucht tegen aan te wenden, daar zij bestendig achter de netten zwemmen. De visscliers verklaren, dat het ter hoogte van Urk het ergste is, zoodat de groene haring- visscherij met zeer weinig succes over de geheele Zuiderzee v ordt gedreven. Ook de vangst van kleinvisch, waaronder spiering, die tot 30 ets. en hooger grage koopers vindt, blijft ver beneden het middelmatige. De gedurige wind stilte van de laatste 4 weken hebben veel tot de geringe resultaten van beide takken der zeevissclierij bijgedragen. Z. M. heeft goedgevonden den meesterknecht bij 's Rijks werf te Vlissingen, H. van Loo, te benoemen tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De luit. ter zee 2de kb, J. D. J. van der Hegge Spies, is met den 16 dezer bevorderd tot luit. ter zee lste klasse. Het bevel over het te Hellevoetsluis liggende stoom schip Montrado, zal eerstdaags worden opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. R. W. G. Arendsen de Wolft1, thans op non-activiteit. De minister van Binnenl. Zaken heeft aangekondigd, dat er in dit jaar weder twintig personen bij de dienst \an den Rijks telegraaph kunnen geplaatst worden. Belang hebbenden moeten zich vóór 19 Mei a. s. bij zijn depar tement hebben aangemeld, om tot het vergelijkend onder zoek te worden toegelaten. Den 6 dezer, des nachts ten half drie ure, is brand ontstaan in de rookplaats van den varkensslagter Frank, op de Utreclitsche straat te Amsterdam, welke spoedig werd gebluscht. De rookplaats, met 700 a 800 *8> spek en hammen, ter waarde van ƒ600 a 700, is afgebrand. De oorzaak wordt toegeschreven aan het vallen van een stuk spek in het vuur. De eigenaar was voor brandschade verzekerd. Men leest in de Delftsche Courant: Reeds vroeger hebben wij in dit blad met een gunstig woord gewaagd van de stoom-wattenfabriek van onzen stad genoot, den heer A. Breetvelt Az., en met genoegen kun nen wij thans, na een tijdsverloop van ongeveer een jaar, vermelden, dat deze fabriek zich meer en meer uitbreidt, zoodat zij ongetwijfeld de grootste van dien aard in ons vaderland is, terwijl zij, door schoon en fraai fabrikaat, haar goeden naam met eere staande houdt. Het aantal werktuigen, dat tot vervaardiging en bereiding der watten dient, en waarmede ter naauwernood aan al de bestellin gen kan worden voldaan, is, sedert ons vorig berigt, niet alleen met een gelijk aantal vermeerderd, maar ook onder scheidene verbeteringen zijn daaraan gebragt, en vooral zijn het de machine's, die de ruwe grondstof zuiveren, waarvan men met regt mag zeggen, dat zij thans voor treffelijk werken. Een pas aangebouwd lokaal, dat tot droogplaats dient, is ruim en doelmatig ingerigt, terwijl de verwerij en de lijmstokerij, waarin almede met behulp van den stoom wordt gearbeid, het bewijs opleveren, dat op oordeelkundige wijze partij is getrokken van de krachten, waarover men te beschikken had. Wij hopen, dat de bloei dezer nijverheids-onderneming, den heer Breet velt eene ruime vergoeding mag schenken voor de vele moeite en opofferingen, die hij zich heeft getroost, om zijn fabrikaat tot die volkomenheid te brengen, die het thans heeft bereikt, en verheugen er ons over, dat zijne onverdrotene pogingen, om tot dat doel te geraken, nog onlangs zijn erkend en gewaardeerd op de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem, alwaar hem, voor zijn fabrikaat, eene eervolle vermelding is te beurt gevallen. Volgens opgave in de Delftsche Studenten-Almanak, be draagt het aantal der studenten aan de akademie te Delft ingeschreven 281, van welke 35 voor O. I. ambtenaren van de lste klasse, 99 van de 2de klasse, 89 voor alge- meene studie, 49 voor civiele ingenieurs, 3 voor ijk en accijnsen, 6 voor scheepsbouw. Als een nieuw middel om aan eene vrouw te gera ken, kan dienen, dat dezer dagen door den omroeper te Delftshaven werd bekend gemaakt, dat een trouwlustig jongeling eene jeugdige wederhelft met eenig fortuin zocht, terwijl de daarop reflecterenden verzocht werden, zich met gesloten brieven bij hem, omroeper, aan te melden. Te Giessen Ouderkerk in Zuidholland is een water molenaar, te digt nabij de in beweging zijnde molen- ro clen komende, door een derzelve getroffen, met dat gevolg, dat hij onmiddelijk overleed. Hij had den ouder dom van 70 jaren bereikt en laat eene weduwe met vier kinderen achter. Den 8 dezer, des morgens ten 5 ure, is een felle brand uitgebroken in de Twentsche stoombleekerij te Goor, waardoor de fabriek met de beste machines en eene aan zienlijke partij goederen voor het grootste gedeelte is ver nield. Een en ander is bij verschillende maatschappijen verzekerd. Onder anderen is bij de Maatschappij van Algemeene Assurantiën te Brussel 66,000 en bij de Maat schappij Ultrajectum te Zeijst ƒ145,000 daarop verzekerd. In de gemeente Hintham is dezer dagen bij het om spitten van een stuk land, in eigendom behoorende aan den heer Siepkens aldaar, eene begraafplaats ontdekt van Frankisehen oorsprong. Reeds heeft men zeventien lijken opgedolven, welke allen door muurtjes van elkander ge scheiden lagen. Ook heeft men daarbij onderscheidene potten en urnen gevonden en ook stukken ijzer, waar schijnlijk gediend hebbende om de muurtjes te bevestigen. Dr. C. E. Hermans heeft zich herhaaldelijk ter plaatse begeven en de verdere opdelving geschiedt thans onder zijne leiding. Een aantal voorwerpen, in zijn bezit, zijn reeds in de verzameling van het Noordbrabandsch genoot schap gedeponeerd. Een rijk heer in Drenthe had zijne vrouw op Nieuw jaarsdag een dozijn paar glacé-handschoenen ten geschenke gegeven. Het dametje was zoo geraakt, dat haar man haar zoo een gering geschenk had gemaakt, dat zij, zoodra zij zich alleen bevond, de handschoenen in het vuur smeet. Aan tafel begon het vrouwtje nog wat te pruttelen, en toen bleek het, tot haar niet geringen schrik, dat ieder paar handschoenen in een bankbiljet van 100 was gewik keld geweest. Eene dure liefhebberij. Algemeen verheugt men zich over het behouden blijven van den vrede, ten gevolge van de uitlevering der heeren Mason en Slidell. Men roemt de uitmuntende houding van de Engelsche natie, die daardoor eene sclioone zegepraal behaald heeft. Men betwijfelde het, of Frank rijk op gelijke wijze beleedigd, dezelfde gematigd heid zou hebben betracht, waardoor alleen de vrede lievende oplossing van het hangend en dreigend geschil verkregen is. Te Parijs heeft de onverwachte tijding van de vredelievende schikking groote verrassing gebaard. Men o o o o scheen aldaar weinig op de tijding voorbereid. Voor velen, die hunne speculatiën aan de beurs op de oorlogzuchtige berigten der voorafgaande dagen hadden gebouwd, was het vernemen daarvan verpletterend. Lord Palmerston, die reeds zoovele malen op staatkundig gebied zegepraalde, heeft ook thans eene schoone zege behaald op het volk dat door zijne aanmatiging Engeland zocht te beleedigen. De wetgevers van Italië zijn in den jongsten tijd niet zeer eenstemmig geweest met het ministerie, dat den heer Ricasoli aan het hoofd heeft. Men scheen het er op ge munt te hebben het kabinet stelselmatig te bestrijden om zijn val te verhaasten. Een der leden, de heer Minghetti, heeft echter eene rede gehouden ter gunste van het kabi net, dit schijnt een gunstigen indruk te hebben gemaakt en de meerderheid heeft, naar men verzekert, besloten, het bewind te ondersteunen. In eene der laatste nachten van het afgeloopen jaar is in de belgische gemeente Oetinghem eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Eene vrouw, 51 jaren oud, is in hare woning gevonden op de gruwzaamste wijze vermoord. De ongelukkige had verscheidene messteken in het aangezigt ontvangen, die haar den mond tot aan de ooren toe hebben doorsneden. Het slagtoffer is aan de gevolgen dezer won den niet overleden, maar door verstikking; want de moor denaar heeft haar den mond met gras volgestopt en dat wel met zooveel geweld, dat haar tong in haar keel was in een gerold. De justitie heeft zich terstond na het ver nemen dier misdaad ter plaatse des onheils begeven en een onderzoek ingesteld. De dader is evenwel onbekend. Uit Hasselt (België) wordt berigt, dat men er op het spoor is van eene bende misdadigers, welke den naam van witte bende" draagt. In den jongsten Nieuwjaarsnacht is te Bailleul, op de belgische grenzen, een moord gepleegd en wel op den persoon van den heer Vernelle, terwijl deze zich alleen met zijne dienstmaagd te huis bevond. De vermoedelijke da ders zijn reeds gearresteerd, zijnde een houthakker, Frans Debruyne genaamd, reeds vroeger wegens misdaad gede tineerd, en diens zoon. Men geraakte tot hunne ontdek king door het merkwaardige feit, dat genoemde Debruyne eensklaps door eene hevige duizeling in het hoofd werd bevangen, op den oogenblik dat de lijkstatie van den heer Verhelle zijn huis voorbijging, hetgeen de algemeene aan dacht. vestigde. De dienstmaagd heeft hen overigens beiden dadelijk herkend, toen zij, te midden van een 20tal personen, met haar geconfronteerd werdenzij blijven echter alle deelneming aan de misdaad ten sterkste ontkennen. O In de straat Magnaque te Parijs zijn drie kinderen door damp van lucifers gestikt; de oudste was vijf jaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2