NIEUWEDIEPER COURANT TWINTIGSTE JAARGANG. L O I> A G 10 J A L A K IJ I««2 EN BINNENLAND. JVA O. HELDERSCHE JL i 1 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondik dag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK K K R Cv. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nomraers*0.10. Alen abonneert zich bij alle Boekhniuleluars en Poet- dirccteureu. A DVkïRTLNTien worden aangenomen tot Zaturdrg en "Woensdag middag .12 uur en bij dm Heer T. AICOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iednen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, r.aar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en .Stukken franco aan den Vitgever. Den 22 dezer vertrekt de O. I. fjanrïanail via TRIEST en den 24 dezer via MARSEILLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Januarij. Wij herinneren onze lezers aan het concert, door de zangvereeniging Cecilia op Maandag a. s. ten voordeele der armen, in het lokaal Tivoli alhier te geven. Moge de win terkoude, die zich in de jongste dagen zoozeer gevoelen deed, velen opwekken om tot het beoogde doel mede te werken door eene talrijke deelneming. Jl. Woensdag avond werd in de Nieuwe Kerk dei- Hervormde gemeente alhier liet jaarverslag gedaan van het Nederlandsch Bijbelgenootschap en in het bijzonder van de afdeeling des genootschaps ter dezer plaatse be staande. De wel-eerw. heer Martens, predikant hij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier, trad daartoe voor de gemeente op. Nadat Z.Eenv. eene en andere bijzon derheid omtrent de geschiedenis des genootschaps had medegedeeld; er op gewezen had hoe de Heilige Schrift, in den jare 1804 slechts in 50 talen vertolkt, thans in de talen van meer dan 160 volken wordt gedrukt, verspreid en gelezen; en hoe sedert genoemd jaar door het genoot schap ruim 39000 Bijbels zijn verspreid; bepaalde de spre ker zijne hoorders bij het verlies, dat ook deze afdeeling had getroffen, door het afsterven van den wel-eerw. heer Douwes Dekker, sedert verscheidene jaren lid van haar bestuur. Eindelijk hield Z.Eerw. eene opwekkende rede naar aanleiding van Colloss. III vs 16a, die met belang stelling werd aangehoord. Het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield jl. Vrijdag avond eene buitenge wone vergadering. De heer J. G. R. Vos trad als re denaar op. De spreker trad in eene oordeelkundige be schouwing van den zoogenaamden goeden ouden tijd, vergeleék die bij den tegenwoordigen en kwam tot de slotsom, dat de zedelijke en maatschappelijke toestand thans beter is dan toen. Met een blik op den staat van het volks-onderwijs in die dagen, op den lieerschenden gods dienstzin en op de verdraagzaamheid en zedelijkheid van die, door sommigen zoo hoog geroemde dagen van ouds, staafde de spreker zijne stelling. Deze belangrijke rede schonk den aanwezigen een onverdeeld genoegen en werd met blijkbare groote belangstelling gehoord. Nadat door den heer H. J. Schuijt als eerste bijdrage De Poëzy van Estella Herzfeld was voorgedragen, werden door an dere leden nog eenige voordragten geleverd en vervolgens de vergadering gesloten. Een betreurenswaardig ongeluk heeft eene familie -alhier in zwaren rouw en diepe droefheid gedompeld. •Een der bemanning van de loodsboot N°. 2 is ongeluk kigerwijze over boord geslagen en niettegenstaande de onvermoeide pogingen zijner bootsgezellen, jammerlijk ver dronken. Wij vernemen de droevige mare, dat de echtgenoote van den algemeen geachten commissaris des konings in deze provincie, jhr. Mr. H. H. Roëll, den 15 dezer, door den dood van zijne zijde werd weggerukt. Wij vernemen van goederhand, dat door de Alge- meene Maatschappij ter verzekering van Weduwen-Pensioenen, gevestigd te Antwerpen, is benoemd tot correspondent voor deze gemeente, de heer L. F. over de Linden. Men verzekert, dat bij de openbare lagere scholen hier te lande, met het oog op de bepalingen, daaromtrent in de wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 vervat, niet minder dan 200 hulponderwijzers-betrekkingen vacant zijn. Volgens eene opgaaf van het departement van Fi- nantiën zijn in 1861 hier te lande met de post verzonden 12,772,888 ongefrankeerde en 2,760,570 gefrankeerde, dus te zamen 15,533,458 binnenlandsche brieven; 3,053,548 ongefrankeerde en 1,121,255 gefrankeerde, tezamen 4,174,803 buitenlandsche brieven; derhalve in het geheel 19,708,261 brieven. In 1860 waren in het geheel 19,057,326, in 1858 17,889,986, in 1855 14,793,575 en in 1851 10,791,245 brieven verzonden. Z. M. stoomschip Prinses Amelia, onlangs van Batavia hier gerepatrieerd, zal naar Amsterdam worden opgesleept, om op 's Rijks werf aldaar van nieuwe ketels voorzien te worden. Door de N. II. M. zijn bevracht de volgende schepen: Terug op Amsterdam: Ilenriëtte, kapt. van Loenen, Maria Ag nes, kapt. van Deursen; Louisa, kapt. Antusch; Johanna Catharina, kapt. Bessel in g en Aldebaran, kapt. Mey boom. Terug op Rotterdam: Nijverheid, kapt. Bonjer; Julia, kapt. v. d. Tak; Colombine, kapt. Malbrane; Brouwershaven, kapt. Huizer en Vier Gebroeders, kapt. Bunk. Den 15 dezer had te Haarlem een droevig ongeval plaats. Er werd brand ontdekt op het St. Anthonie gast huishofje aan het Groot Heiligland, -welke voor de gebou wen en belendenden wel geene ernstige gevolgen heeft gehad, maar waarbij eene bijna SOjarige weduwe, bewoon ster van een huisje op dat hofje, jammerlijk is omgekomen. Toen men ter hulp kwam, was zij reeds een lijk. De damp schijnt haar te hebben bedwelmd, zoodat het haar onmogelijk is geweest, ter deure uit te snellen. Waarschijn lijk is de brand in den aschpot of stoof aangekomen en heeft zich aldus verspreid. Te Eist ontdekten eenige vrouwen, bij het kisten van een lijk een voorraad aardappelen op een afgezonderde plaats, die hen, met het oog op den duren tijd, waarin wij moeten leven en eten, bijzonder toelachten. Zij besloten, die te verdeelen en van daar naar hunne respectieve wo-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1