BUITENLAND. uilige n te expediëren. Buiten hun toedoen kwam de po- licie op het spoor van dit misdrijf en het overige laat zich raden: zij hebben uitzigt op het ontvangen van de ordinaire straf. Bij een landbouwer te Rouveen is plotseling een run derbeest gestorven, dat sedert geruimen tijd was lijdende geweest; toen men het lijk opende, vond men, tot ieders verbazing, dat een halve stopnaald zich in het hart bevond. Men veronderstelt, dat zich dit voorwerp in de lijnkoeken heeft bevonden, waarmede dit beest sedert eenigen tijd is gevoederd geworden. Uit Curagao wordt aan de Utrechtsche Courant, per mail dato 7 December 1861, het volgende geschreven: De gezondheidstoestand is algemeen gunstig op dit eiland, niettegenstaande er veel regen valt. De Ned. brik Santa Rosa is den 26 Nov. alhier gearriveerd met een transport suppletietroepen; alles was wel aan boord. De Raphuël is den 2 dezer alhier aangekomen. Den 30 Nov. is Zr. Ms. schoener Attalante naar Laguayra vertrokken, zoo men zegt, om een ultimatum van den kolonel Fabius aan het Yenezuelaansch gouvernement te brengen. Hij is nog niet terug. Men zegt ook, dat Venezuela aan den eerst gestelden eisch niet heeft willen voldoen.De Santa Rosa zal in het midden van deze maand naar Nederland terug- keeren; als passagiers gaan mede de heeren Clifford Cocq van Breugel, luit. ter zee 1ste kl. en Walstra, offic. van administratie 2de kl., beiden, wegens ziekte, voor de dienst alhier afgekeurd. Behalve de schoener Attalante, ligt ons geheele escader in de haven. De vredelievende oplossing van het Engelsch-Amerikaarisch geschil heeft eene aanmerkelijke vereenvoudiging doen ontstaan in de vermelding der staatkundige gebeurtenissen van den dag. In Engeland oefent de plaats gehad heb bende verzoening den gunstigsten invloed uit en Frankrijk is tevens gered uit de pijnlijke positie, waarin het langzamer hand zou zijn geraakt, te midden der krijgvoerende partijen. Het Italiaansche koningrijk is er nog verre van verwij derd om te roemen in rust en welvaart. Want, behalve dat er op staatkundig terrein vele vrome wenschen tot heden toe onvervuld zijn gebleven, heeft de regering boven dien met eene finantiële crisis te kampen, die vrees en zorg baart. Men heeft millioenen schats noodig, ter bekostiging van geweren voor een waarschijnlijken krijg en van spoor wegen voor het binnenlandsch verkeer en de geopende lee ning blijft inmiddels zeer gedrukt. Te gelijk openbaren zich, vooral in Toscane sporen van eene ernstige ontevre denheid der bevolking tegen de zoogenaamde Piëmontesche overheersching. Men verlangt er niets minder, dan de erkenning van Midden-Italië als een onafhankelijk deel der Italiaansche confederatie. De koning van Pruissen heeft dezer dagen de zittingen van den landdag geopend en bij die gelegenheid eene rede voering uitgesproken, die zich door onbelangrijkheid in groote mate kenmerkt. In de geheele lange rede straalt van het begin tot het einde eene behoedzaamheid door, die opmerkelijk is. Het is of de koning bestendig poogt te ontwijken, een antwoord te geven op de vraag des tijds tot welke rigting behoort gij Groot waren de verwach tingen, van dezen vorst gekoesterd bij zijne troonsbestijging, daar hij zich vroeger bestendig als een liberaal staatsman had doen kennen. Het schijnt echter, dat hij met den ko ninklijken titel ook van politieke kleur veranderd is. In den nacht van den 6 op 7 dezer heeft er op den spoorweg van Lyon naar de Middellandsche zee, bij de gemeente Istres, een droevig ongeval plaats gehad. Een goederentrein was tegen 1 uur middernacht op die hoogte gekomen, toen de machinist bespeurde, dat de locomotief door iets in haar loop werd vertraagd. Hij liet den trein stilstaan en bij onderzoek bleek het, dat de locomotief eene vronw had overredende bloedige stukken van het lijk waren over den weg verspreid. Niet veel verder lag het ongeschonden lijkje van een pas geboren kind, dat gebleken is leefbaar te zijn geboren. Uit de inlichtingen is gebleken, dat de overredene was de vrouw van een herder, die te Pertius woonde, dat zij was twintig jaar en hare bevalling iederen dag werd te gemoet gezien. Zij had zich den geheelen dag beklaagd over hevige pijn en is des avonds in eene vlaag van ijlhoofdigheid haar huis uitgeloopen, zonder dat iemand wist waarheen. Som migen meenen, dat zij den weg heeft willen overloopen, doch gevallen is, juist toen de locomotief aankwam en dat de bevalling door den geweldigen schok heeft plaats gehad. Anderen zijn van oordeel, dat zij op den weg bevallen on bewusteloos nedergezegen is; het kind is van koude gestorven en had niet bet minste letsel. - Men noemt den tegenwoordigen tijd wel eens den tijd der vereenigingen, omdat er zoovele en velerlei veree- nigingen ontstaan, met allerlei doel en strekking. Men heeft onzen tijd ook wel den tijd der woelingen en weder anders den tijd der congressen en nog weder den tijd der tentoonstellingen genoemd, omdat hij zoo rijk is aan woe lingen, aan congressen en aan tentoonstellingen. Maar ook zou men kunnen zeggen, dat men onzen tijd den naam van tijd der couranten kan noemen, want men kan wel geene zaak noemen, die niet door een of meer organen vertegen woordigd wordt. Dezer dagen verscheen in Frankrijk ook de Courant der Pianisten. En daar er veel meer violisten dan pianisten zijn, mag men het er gerust voor houden, dat eerlang een Journal des Violistes het licht zal zien. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1561 sterfgevallen en 1881 geboorten plaats gehad. De crinoline heeft alweder een offer geëischt. Miss Mary Jones, te Woolwich, stond zich voor den haard te kappen. Hare crinoline vatte vuur en weldra stonden al hare kleederen in lichte laaije vlam. Op hare noodkreten kwam hulp opdagen en slechts met moeite werden de vlammen gebluscht. De dame had echter zulke erge brandwonden bekomen, dat zij kort daarna overleed. Te Stonton Wyville {Engeland) heeft Maandag 11. eene ontploffing van een stoomketel plaats gehad, tenge volge waarvan vier personen op eene ijzingwekkende wijze het leven verloren en eenige anderen ernstige verwondingen hebben bekomen. Volgens een engelsch blad, heeft een kleedermaker te o O Liverpool eene stoommachine uitgevonden, die 20 arbeiders uitwint. Zij knipt het laken, naait de losse stukken dooreen en haalt zelfs den draad door de naald, als er garen of zijde te kort komt. Misschien wel brengt zij de stukken Zaturdag 's avonds ook zelve bij de klanten te huis, schrijft de rekeningen uit en stuurt maanbrief] es aan die te lang naar betaling laten wachten!!! Dit laatste voegt het blad er echter niet bij. Het Journal de Geneve meldt, dat eene dame aldaar zich den 30 Dec. tot de policie heeft gewend, ten einde alle honden, die tot den avond van den volgenden dag op straat zouden worden "gearresteerd," in vrijheid te doen stellen; terwijl zij zich bereid verklaarde, voor eiken gear resteerden viervoeter de boete van 3 francs en de kosten van een muilband te betalen. Het aantal honden, dat op deze wijze hunne vrijheid terug erlangde, bedroeg 18. In de jongste dagen is door de onlusten in Noord- Amerika en door de crisis, die tusschen een deel van dat land en Engeland heeft bestaan, meer bepaaldelijk de aan dacht op den bijzonderen toestand van die staten gevestigd geworden. In het bijzonder heeft men het oog gevestigd op de slavernij, die nog altijd in onderscheidene deelen van dat land blijft bestaan; op den slavenhandel, die er nog altijd wordt gedreven. Veel is er reeds bekend ge worden van die, den mensch onwaardige, industriemaar de statistiek heeft in de jongste, dagen bedroevende bij zonderheden omtrent dien gruwel aan het licht gebragt. De engelsche maatschappij ter bevordering van de afschaf fing der slavernij heeft in Noord-Amerika eene soort van enquête doen houden en naar dat onderzoek zou men de slavenhoudende staten in twee soorten moeten verdeelen: in slavenproducerende staten en staten waar de slaven inzonderheid tot werk worden gebezigd. Onder de eerste worden in dat onderzoek genoemd streken in Delaware, Maryland, Virginië, Noord-Carolina, Kentueky, Tennessee en Missouri. De grond van die staten is niet geschikt om de slaven te kunnen bezigen, die in die staten ge boren worden. Men berekent thans, dat vandaar jaarlijks 80,000 slaven naar andere staten worden uitgevoerd. Het is, om dit verachtelijk woord van menschen te gebruiken, eene veefokkerij die hier gedreven wordt, waarbij op de oorspronkelijkheid en de kruising van het ras wordt ge let. Een der getuigen, die in de enquête werden gehoord, verklaarde, dat men dikwijls bijna blanke slaven had; als schriftelijk bewijs daarvan werden onderscheidene annoncen in dagbladen overgelegd, waarbij van zulke slaven werd melding gemaakt. Volgeus een particulier schrijven uit Tel el Rebir, in het dal van Ouad.e, dd. 1 Jan., schijnen de werkzaamheden aan het kanaal van Suez naar wensch te vorderen. Waar, nu drie jaar geleden, een woestijn was, waren thans 3000 menschen, onder welke zich 600 Christenen bevinden. Den Nieuwjaarsdag werd de mis bij den berg van Elguizir (het moeijelijkste punt der onderneming) en zou des Zondags daarna te Post Saïd, aan de Middellandsche zee, gelezen worden. Tot half Jan. zouden 57 kilometers gegraven en bevaarbaar zijn en kon het Nijlwater zich alsdan in het meer van Terinsah uitstorten. De bevaarbare gracht, aan welke 40.000 menschen werkzaam zijn, is tof aan den voet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2