DE OORKONDE VAN DEN MOORSCHEN GENEESHEER. GEMENGDE BER1GTEN. directeur toekomt, waren zoo groot, dat men liet dier ten spoedigste in zijn liok moest terugvoeren, waartoe eene der kleedkamers was ingerigt. Er wordt tegenwoordig in Antwerpen zooveel gestolen en de policie is er zoo weinig toereikend, dat de burgers zelve de wacht houden om op de dieven te passen. Een jong mensch in die stad vermaakte zich dezer dagen om een boerin achter op haren hoed te slaan. Toen hij dit nog eenmaal wilde doen, kwam er eene andere boerin naar hem toeloopen, die hem zulk een zwaren slag met een parapluie op het hoofd toebragt, dat hij ter aarde stortte en men hem naar zijne woning moest dragen. De keizer van Rusland heeft in dezen duren, guren tijd 5000 roebels naar Warschau gezonden, om aldaar onder de behoeftigen, zonder onderscheid van religie, te worden uitgedeeld. Te Appolda, een stadje in het groot-hertogdom Saksen- Weimar, verschijnt sedert 1 Januarij een nieuw blad, als het orgaan der kousen- en sokkenfabriekanten daar te lande, onder den titel van Duitsche Kousen-Courant. De redactie van dit merkwaardig blad is opgedragen aan eenige liee- ren van het vak, met medewerking van eenige dames, be stuurderessen van bewaar- en breischolen. In het Noor den van Frankrijk zijn valsche bankbilletten in omloop, nagemaakt door middel der photographie. Moeijelijk kan men ze van de echte onderscheiden. In de gemeente Frasnes lez Gosselies is eene vrouw, terwijl haar man zich in de kerk bevond, door drie mannen overvallen en van eenig geld, brood en linnen beroofd. Vóór dat de dieven het huis verlieten, stopten zij de goede vrouw in een koffer en lieten het deksel vallen. Op den spoorweg van Luik op Namen is een beambte tussclien twee waggons verplet terd. Te Lissabon is eene commissie werkzaam om de oorzaken op te sporen van de ziekte, die verscheidene le den der koninklijke familie heeft weggerukt. In Frank rijk zal het apothekers-wetboek, dat van den jare 1837 dagteekent, ten gevolge van de groote vorderingen der natuur- schei- en geneeskundige wetenschappen, op hoog bevel worden herzien. De Arabieren, schuldig aan den moord van den franschen consul te Aden, zijn in de Eoode zee aangehouden, vandaar naar Toulon overgebragt en uit laatstgenoemde plaats naar Constantinopel getransporteerd, om, volgens de turksche wet, loon naar werken te ontvan gen. In Oostenrijkscli Silesië is een Israëliet benoemd tot leeraar aan een roomsch-katholiek gvmnasium. De verdraagzaamheid dringt Oostenrijk met reuzenschreden b innen Vervolg van N°. 6j. Uit de keuze dier boekwerken bleek zonneklaar, dat de oude moorsche doctor tot de alchymisten had behoord, en misschien wel de zwarte kunst had uitgeoefend. Destijds toch was het in Spanje vooral alles behalve zeldzaam, menschen te vinden, die de kunst om de onzigtbare magten aan zich le onderwerpen, bestudeerd hadden. Door zijne eerste nasporingen nieuwsgierig gemaakt, ging don José van de boeken tot de handschriften over, en liep er een aantal vlugtig van door, die weinig of niet anders dan algemeene onderrigtingen nopens de transmatatie der metalen schenen te be vatten. Eindelijk vond hij, ineen looden koker, een rol perkament, - welks eerste regels hem al terstond verbaasd deden staan. Het hield magische recepten in, om zekere wonderen voort te brengen, alsom zich onzigtbaar te maken, of naar believen te kunnen veranderen en in een oogenblik tijds aanmerkelijke afstanden te doorklieven. Ten slotte kwam hij aan eene paragraaf, die tot titel voerde: Middel om te maken, dat iemands wil eene onbeperkte wet wordt, en onmiddellijk in vervulling overgaat." Op het lezen van deze regelen, sprong onze jonge doctor van blijdschap op. „Lieve hemel!" riep hij, vol ontroering, uit: „als dat middel slaagt, blijft mij niets meer te vragen of te wenschen overig. Het zoo ver te brengen, dat onze wil eene onbeperkte wet wordt! zie, dat is immers het hoogste toppunt van alle aardsche gelukzalig heid!.... Doch laat ons eerst zien, of wij, zonder het heil van onze ziel in de waagschaal te stellen, dat doel kunnen bereiken Nu ging hij het in handschrift uitgedrukte recept naauwlettender na en vond er niets tegenstrijdigs met zijn geloof in. Om tot de gewenschte uitkomst te geraken, had men 's avonds, voor en aleer te gaan slapen, slechts zeker gebed uit te spreken en uit een ilesehje, dat aan het eind van den looden koker verborgen was, een kleine teug te nemen. José zocht dat fleschje, ontkurkte het, en zag dat het eenige druppelen zwart en sterk ruikend vocht bevatte. Een oogenblik aarzelde hij wel, niet omdat hij aan liet vermogen van de formule of den tooverdrank twijfelde, want zijne denkbeelden strookten vol komen met die van zijnen tijd; maar omdat hij zeker van zijne zaak wilde zijn en zich niet bedriegen. Derhalve las hij de op een perkamenten rol al reeds ontcijferde regels nog eens naauwkeurig na en bleef vooral bij een postscriptum, dat hij in den beginne over het hoofd had gezien, stilstaan. Dit naschrift bevatte niets anders, dan de woorden Onze aanlagt is niets anders dan eene. door hods oor. le nigheid voor onze dwaasheden gestelde, slagboom „Goed, zeer goed," mompelde hij bij zichzelven, „de oude ge neesheer hield er, even als al de lieden van zijne soort, zeker veel van, om alles met zedelijke gemeenplaatsen te doorspekken voor het oogenblik, heb ik mij alleen naar zijne uitspraken te gedragen en wil liever de proef eens van zijn recept nemen." Dit zeggende, bragt hij het fleschje aan zijne lippen en sprak er de aangewezene lange formule bij uitter naauwernood had hij ze voleindigd, of zijne oogen ^sloten zich en hij viel in slaap. Don José wist niet, hoe lang zijn slaap wel geduurd had, toen het hem voorkwam, dat het daglicht door zijn dakvenster scheen. Met veel moeite rees hij op en bleef eene poos in den staat van half waken half slapen, die het ontwaken doorgaans voorafgaat. Eindelijk werd hij helder: het zien van den perkamenten rol en het fleschje herinnerde hem hetgeen er den vorigen dag was voor gevallen; maar daar hij noch in zijn persoon, noch in zijne om geving eenige de minste verandering kon ontdekken, hield hij het er voor, dat het recept van dien moorschen doctor zijne werking moest hebben gemist. „Komaan!" zeide hij, met een zucht, in zichzelven, „het zal al weer eene illusie zijn geweest. Zie, ik ben op mijn zolderkamertje, met mijn kale wambuis aan en mijne ledige beurs ontwaakt! Maar wie weet, of ik, mij ter ruste begevende, den wensch wel geuit heb, om haar vervuld te zien!...." Nog had hij niet uitgesproken, toen zijn oog op den balk viel, waar hij zijne kleederen aan had opgehangen, en zich onwillekeurig op zijne lederen beurs vestigde, die, tot boven toe met goud ge vuld, uit zijnen broekzak hing! Al trillende en bevende, herstelde hij zich, wreef zijne oogen terdeeg uit en greep naar zijne beurs, die hij op zijn bed uitstortte. Het waren wel deugdelijk goudstukkenmeer in getal dan hij ooit maravédi's te gelijktijdig in eigendom had gehad. De tooverdrank had dus hare uitwerking gedaan en hij bezat voortaan het vermogen, om al zijne wenschen vervuld te kunnen zien! lteeds terstond eene tweede proeve willende nemen, wenschtp hij, dat zijn zoldervertrekje in eene prachtige kamer en zijne ver sleten kleedingstukkc-n in een met satijn gevoerd, geheel nieuw zwart flmveelen costuum herschapen wierd. Toorts vroeg hij een aartsbisschoppelijk ontbijt en eene bediening van kleine, in het rood gekleede negers. En ziet, het gewenschte ontbijt werd oogenblikkelijlc op eene even onverwachts neergedaalde tafel in een prachtig gemeubeld vertrek cpgebragt, en de kleine negers traden met de keurigste wijnen en geurigst walmende chocolade de kamer binnen. Gedurende een tijd lang ging hij op die manier voort, met, onder allerlei vormen en gedaanten, allerlei proeven te nemen van zijne nieuwe kracht, totdat hij eindelijk de overtuigende ze kerheid had verkregen, dat zijn wensch daadwerkelijk onbepaalde wet" was geworden, als wanneer hij, met eene onbeschrijfelijke blijdschap, de herberg verliet. Het was derhalve dan toch waar, dat die perkamenten rol hein binnen weinige uren tijds rijker dan al de rijken en magtiger dan al de magtigen der wereld had gemaakt: hij kok al hetgeen hij wilde! Wat lag er in die weinige woorden niet opgesloten, en hoe rees hij, bij hunne herhaling, in zijne eigene schatting! Wat waren, bij hem te vergelijken, de koningen en keizers, ja zelfs de Heilige vader te Lome zelve! Zij allen waren aan vast gestelde regelen gebonden en aan de w etten der mogelijkheid onder werpen, terwijl zijn gebied geene grenzen hoegenaamd kende, die niet zijn eigen willekeur hem stelde! Welk een geluk, dat de oor konde van den moorschen doctor niet in handen van een domoor of gierigaard, die door zijne kwade luimen of goddelooze driften vervoerd werd, maar in handen van een in zijne wenschen en be geerten redelijk hidalgo, wras gevallen, die meester van zijne driften en aan de lioogeschool van Salamanca tot doctor gepromoveerd was. Ook zou het menschdom zich verzekerd kunnen houden, dat hij, don José Fucz d'Alcantra, te veel eerbied en achting voor zichzelven bezat, om misbruik van zijn onbeperkt vermogen te maken. Door hem dit te schenken, had de Voorzienigheid hem in zijne waarde erkend en, het stond paalvast, bij hem, door zijn gedrag hare beschikkingen allezins te regtvaardigeu Daar besloot hij al terstond eene proeve van tc geven in het matigen van zijne eigene eerzucht. In zijne plaats zou ieder ander gewenscht hebben, koning te zijn en in een paleis, door hovelingen omringd, ten minste een jaar lang, te wonen. Don José was een vijand van al die grootschheid des levens. Hij besloot zich te bepalen tot en tevreden te stellen met het koopen van het landgoed van Alonzo Mendes en daar mot ettelijke millioenen, onder den titel van graaf en de privilegiën van grande van Spanje, als een w aar en opregt philosooph, zedig en ingetogen, te leven. Dientengevolge rigtte hij zijne schreden onverwijld naar het dorp Argelles, waar de verkoop van het kasteel zou geschieden. De door hem ingeslagen weg leidde tevens naar Toro en was met boerinnen, muilezeldrijvers cn kooplieden opgevuld, die zich derwaarts begaven. Onder het voortwandelen, keek don José regts en links, en nam dan op dezen, dan op genen kleine proeven van zijn vermogen. De jonge meisjes, die daar lagchende en kort-s- wijlende voortstapten, wenschte hij eene gelukkige ontmoeting toe; voor den reeds benarden koopman, die met moeite voortstrompelde, begeerde hij een plaatsje in een voorbijkomend rijtuig; voor den armen bedelaar een goudstuk, dat onmiddellijk voor zijne voeten oprees, gelijk al zijne w enschen terstond vervuld werden. Door dien gunstigen uitslag aangemoedigd, verwisselde onze don zijne rol van besclierm-engel in die van wraak-engelwant na zijne hulp te hebben geboden, wilde hij geregtigheid oefenen. Zoo strafte bij een winderigen soldaat met eene windvlaag, die zijn chakot in het Eene maravédi is rle kleinste Voppren munt in Spanje, ter waarde van omstreeks een "halve cent.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3