NIEUWEDIEPER COURANT M 10. Z O l> A (i 2 F tA EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. vvUUsi/r h*t PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HERVERPACHTING. ""'i'1 *e ijo HELDERSCHE I««2: Deze Courant wordt uitgegeven oji zondag en donde k dag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK K E R Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentien worden aangenomen tot Zatnrdag cm "Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icdcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groot e letters, naar mate der ruimle die zij beslaan. Brieven cn Stukken franco aan den 1 itgever. De Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland maakt bekend, dat de op den 21 sten Januari'j 1862 gehouden ver pachting van de Duinen, Valleijen en Voorgronden, tusschen het zuideinde van de Heldersche zeewering en de noordelijke grens der gemeente Cattantsoog door Gedeputeerde Staten NIET is goed gekeurd, en dat eene openbare HERVERPACHTING- van die gronden zal plaats hebben op Dingsdag den llden Februarij 1862, des morgens ten elf ure, in de woning van den Provincialen Op- zigter van den Waterstaat, C. VAN DER STERR, aan den Helder op dezelfde voorwaarden waarop de eerste verpachting is gehouden, behoudens deze wijziging: Dat het eerste en het tweede perceel eerst elk afzonder lijk en daarna gecombineerd zullen worden verpacht. De voorwaarden zijn te vernemen bij den Provincialen Opzigter voornoemd, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn, en ter Secretarie der gemeente Cattantsoog Behalve de ongelden van de herverpachting, komen ten laste van de gezamenlijke pachters, de drukkosten van het billet en de advertentiën ter aankondiging van de eerste verpachting en het zegel van het daarvan opgemaakte proces-verbaal. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Februarij. Wij zijn in staat gesteld te berigten, dat de alhier bestaande zangvereeniging Cecilia op Zondag den 9 Febr a. s. cn de zangvereeniging Nut en Genoegen op Woensdag den 19 dezer hare buitengewone vergaderingen houden zal. Naar wij vernemen zal onder directie van de lieeren Roobol en Tjasink op Donderdag 6 dezer weder eene tooneelvoorstelling alhier gegeven worden. Door mejufvr. Henriëtte Roobol zal, als eerste proeve, een rol van het stuk de Erfenis worden uitgevoerd. Wij vernemen, dat liet aantal schoolgaande kinderen in deze gemeente op den 15 Jannarij jl. op de openbare scholen in de Schoolstraat, Hoofdgracht, Weststraat, Nieuw- stad, Huisduinen en Koegras bedroeg 1807. Daaronder bevonden zich 896 kinderen tusschen den 6 en 9jarigen ouderdom; 756 tnsschen 9 en 12 jaren en 155 beven den 12jarigen ouderdom. Er zijn in deze gemeente vijf bij zondere scholen gevestigd, waarin 309 kinderen onderwijs ontvangen. Hiervan waren 7 kinderen beneden den ouder dom van 6 jaren; 90 tusschen 6 en 9 jaren; 106 van 9 tot 12 jaren en 106 boven 12jarigen ouderdom. Van de openbare school te Koegras wordt door 14 kin deren uit de naburige gemeente Callantsoog gebruik gemaakt. De 54ste verjaardag van II. K.ÏI. prinses Freder ik der Ne derlanden wordt heden alhier op de-gebru ikelijke wijze gevierd. De op Vrijdag 11. gehouden aanbesteding, voor het benoodigde in het Marine-hospitaal, was als volgt: Het minst ingeschreven: voor de levering van bedlakens» a -f 1.99 per stuk, de heer J. Heppener Jr. te 's Hage voor paardeliaren matrassen, a 23.— per stuk, denzelf den; voor wollen peluwen, a 4.90 per stuk, dehzelfden: voor wollen dekens, a ƒ6.70 per stuk, denzelfden; en voor ijzeren kribben, kf 830, per50stuks, de hr.H.Figée, tollaarletn. Jl. Donderdag avond werd door den wel-eerw. heer J. II. Sonstral, ter voortzetting der reeks historische voor dragten, weder eene lezing gehouden. De spreker behan delde liet vervolg der geschiedenis van Conradijn, de laatste der Hohenstaufen. In kernachtige taal schetste hij de luisterrijke ontvangst binnen Romewaar de jeugdige vorst met de keizerskroon versierd en op bloemen en kransen onthaald werd. Verder geleidde hij zijne hoorders naar liet slagveld, waar, door den wreeden Karei van Anjou, de zege werd bevochten en eindigde met de beschrijving van het treffend tafereel, waar de jeugdige vorst uit zulk een beroemd stamhuis door beulshanden den dood moest vinden. Naar wij vernemen, is het nieuw benoemde minis terie thans zamengesteld als volgt: Binnenlandsche Zaken: Mr. J. R. Thorbecke. Finan- tiën: G. IV. Betz. Justitie: Mr. N. Olivier. R. C. Eere- dienst: Mr. Iv. A. Meeussen; alle 4 leden der Tweede Kamer. Buitenlandsclie Zaken: Mr. A. J. L. Stratenus, gezant te Hannovcr (naar men wil tijdelijk). Koloniën: G. H. Ublenbeck, oud directeur der burgerlijke openbare werken in Indië. Marine: Baron Huyssen van Kattendijke. Herv.EeredienstMr. J. A. Jolles. Oorlog: kolonel Blanken. Heden morgen bad in de school aan de Hoofdgracht de installatie plaats van den hoofdonderwijzer J. P. van Varik. Deze plegtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van Burgem. en Weth. der gemeente, den district-schoolopziener en eenige leden der pladtselijke schoolcommissie. Voor eenigen tijd werd het publiek in de dagbladen opmerkzaam gemaakt op het gevaar, dat door het gebruik van elastieke zuigdoppen bestaat. Onderscheidene ziekte en sterfgevallen van kinderen waren, volgens deskundigen, daardoor reeds veroorzaakt. Het werd daarom sterk aan bevolen, om de zuigdoppen, waarvan men wilde gebruik maken, eerst door een apotheker te doen onderzoeken. Wij vernemen, dat genoemde waarschuwing ook in deze ge meente is geboord en betracht en dat de heer Poorthuis, koopman in galanteriën alhier, zijn voorraad door den apotheker Mackav heeft doen onderzoeken. Uit dat onder zoek is gebleken, dat die zuigdoppen volstrekt geene lood achtige of andere vergiftige zelfstandigheden bevatten en o o o dus veilig kunnen gebruikt worden. O Dat de werkzaamheden van het Nederlandsch Bijbel genootschap hoogst verdienstelijk inogen genoemd worden, ook ten opzigte van de kennis en studie der talen van den Indischen Archipel, daarvan leveren de volgende regelen van het jaarverslag een ondubbelzinnig bewijs De heer Neubronner van der Tuuk heeft., als afgevaar digde van liet genootschap, in liet afgeloopen jaar de twee eerste stukken voltooid en uitgegeven van bet Batakscb

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1