NIEUWEDIEPER COURANT TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND^ III» O V l> E li liA O O F E li li I A li IJ EN HER VElt PACHTING. 1»6$, vAtUP" ttet PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post„1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en "Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Litgeyer. De Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland maakt bekend, dat de op den Sisten Januarij 1SG2 gehouden ver pachting van de Duinen, Valleijen en Voorgronden, inweken het zuideinde van de Heldersche zeewering en de noordelijke grens der gemeente CaUantsoog door Gedeputeerde Staten NIET is goed gekeurd, en dat eene openbare HERVERPACHTING van die gronden zal plaats hebben op Hingsdag den llden Felmiarij 1862, des morgens teil elf ure, in de woning van den Provincialen Op- zigter van den Waterstaat, C. VAN DEE, STERE, aan den Helder, op dezelfde voorwaarden waarop de eerste verpachting is gehouden, behoudens deze wijziging: Dat het eerste en het tweede perceel eerst elk afzonder lijk en daarna gecombineerd zullen worden verpacht. De voorwaarden zijn te vernemen bij den Provincialen Opzigter voornoemd, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn, en ter Secretarie der gemeente CaUantsoog. Behalve de ongelden van de herverpaehting, komen ten laste van de gezamenlijke pachters, de drukkosten van het billet en de advertentiën ter aankondiging van de eerste verpachting en het zegel van het daarvan opgemaakte proces-verbaal. Hen dezer vertrekt de 9. landinnil via TRIEST en den 8 dezer via MARSEISHLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Februarij. Jl. Zaturdag nacht werd door de schildwacht op de binnen plaats der kazerne in het fort Erfprins het geroep van «moord! moord!''' en terstond daarop een schot vernomen. De schildwacht gaf terstond hiervan kennis aan den adjud. onderofficier, die daarop, met eenige onderofficieren, de rigtingnam, vanwaar liet geroep en liet schot waren ver nomen. Ook de schildwacht op Kaaplioofd had hetzelfde gehoord, doch de patrouille, die daarop uitgezonden werd, om den geheelen omtrek van het fort langs te gaan, heeft niets kunnen rapporteren. Jl. Zaturdag is een rijtuig in het Heldersche kanaal gestort. Zoo ver wij weten, zijn hier geene ernstige onge lukken hij te betreuren geweest. Jl. Maandag avond is op den Kanaalweg een rij tuig, dat op eene onhandige wijze was geladen, gebroken. Het paard viel op de straat neder en werd niet dan met groote inspanning weder op de beenen gebragt. Den voerman gelukte het, door behendigheid, zonder eenig letsel te bekomen, in tijds van het voertuig te springen. Klokgeklep en het geroep van brand" wekten in den nacht tusschen Maandag en Dingsdag de bewoners dezer gemeente uit hunnen slaap, of riepen anderen, die nog niet de nachtrust genoten, hunne uitspanningen met den inspannenden arbeid van brandblusschen te verwisselen. Spoedig was er eene groote menigte op de heen, waar onder men, onaangezien het middernachtelijk uur, ook niet weinig dames mogt opmerken. Een woning aan de Binnenhaven, nabij de Telegraafsteeg, stond weldra in volle vlam; maar door de krachtige en welaangebragte pogingen van onze brandweer, daarin op voortreffelijke wijze geholpen en bijgestaan door de hulp der Marine, ge lukte het de belendende woningen en daaronder liet I Telegraaf-bureau te sparen. Algemeen wordt de ijver en i de pligtsbetrachting geroemd van heeren brandmeesters en I onderlioorige manschappen, vooral ook van hen, aan wien het was opgedragen, slang en pijp te hanteren. Zelfs spuit N°. 3 van Huisduinen was in betrekkelijk zeer kor ten tijd op de plaats des onheils aanwezig en had, bij uitbreiding der vuurrampen, voorzeker mede goede diensten kunnen bewijzen. Jammer, dat de vermelding van zulke ongelukkige gebeurtenissen, zoowel stof geeft om kwade praktijken te laken, als om goede en menschlievende daden te roemen. Hooge lof komt inzonderheid toe aan de Marine-matrozen, die, onder opzigt hunner bevelhebbers, thans zoowel als bij vroegere gelegenheden, met een ijver en moed te werk gingen, die hen ten -volle aanspraak geven op eene eervolle vermelding; en niet minder komt die lof toe aan allen, dames niet uitgezonderd, die ijverig in de weer waren om eenig huisraad der bewoners te redden. Maar even zeer kan het niet genoeg worden gelaakt, hoe, door ver achtelijke wezens, van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt, om zich met het goed van anderen te verrijke- Geluk kig werd zulk een redder van in gevaar verkeerende goederen, maar die men verdacht hield, zulks geheel voor eigen rekening te doen, door de policie in verzekerde bewaring gebragt. Niet allen waren zoo gelukkig om nog veel van den aangenamen nachtrust tc profiteren; de spuiten, die even na middernacht in dienst waren gesteld, keerden na drie ure weder van de plaats, waar de ramp was voorgevallen. - Naar men verneemt, is de persoon van J. de Roos, van beroep schoenmaker, geboren en wonende alhier, schuldig verklaard aan de hem, in ons vorig nommer gemelde, ten laste gelegde feitenen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 7 jaren. De Ned. hark Willemine Lucia, kapt. Nolles, van Bataria naar Amsterdam bestemd, alhier binnengekomen, heeft een rhinoceros aan boord voor Natura Artis Magistra. Naar men verneemt, bestaat bij het gezelschap Ernst en Scherts het voornemen, in den loop dezer maand .eene tooneelmatige voorstelling te geven, ten voordeele der algemeene armen dezer gemeente. Wij hopen, dat de menschlievende pogingen van dat nog jeugdig gezelschap met goed gevolg mogen bekroond worden Naar wij vernemen, zal de heer C. Sipkens zijne bijzondere school aan de Binnenhaven alhier met primo Maart openen. M ij vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende advertentie, waarbij de heeren Roobol en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1