GEMENGDE BERIGTEN. zonneklaar zien, boe voorzigtig het Weener kabinet handelt en hoe wars het is van het aankweeken eener oorlogzuch tige stemming, die, bij verdere gevolgen, de schraal voor ziene schatkist geheel uitputten zou. De regeringen van Noord-Amerika, Brazilië en Chili hebben het voorstel, hun door het gouvernement van Brussel gedaan, betreffende den afkoop van de Scheldetol, aange nomen; de eerstgenoemde regering onder voorwaarde, dat het voorstel door Nederland in beginsel worde goedgekeurd. Door Engeland en Frankrijk zijn echter bezwaren tegen dezen maatregel der belgisclie regering in het midden gebragt. Uit Charleroi wordt gemeld, dat in de groef Belle- vue d'Amercoeur, nabij Jumet, eene hevige ontploffing heeft plaats gehad, waardoor vijf mijnwerkers onmiddellijk gedood, twee ernstig en veertien ligt gewond werden. Op den oogenblik der ontploffing bevonden zich ongeveer 200 mijnwerkers in de groeve. Bij eene overstrooming van de wateren van de rivier de Yerdre is het lagere gedeelte van het belgische dorpje Flenne in weinig tijds geheel en al overstroomd. Daar hadden in die liagchelijke oogenblikken tooneelen plaats, wier vermelding ons levendig herinnert aan de gebeurte nissen ten vorigen jare in ons vaderland voorgevallen. 's Namiddags ten 5 ure werd de stroom zoo hevig, dat er zelfs huizen wegspoelden. Eene vrouw wist zich met haren zoon en hare dochter op het dak eener nog staande gebleven keuken te redden. Daar lieten zij hun hulp geschrei hoorenmaar lang bleef dit te vergeefs, want het gevaar was zoo groot, dat niemand hen kon naderen. In dien jammerlijken toestand bleven zij gedurende ruim 4 uren, toen een brigadier der gendarmerie, door een paar moedige mannen bijgestaan, hen aan het dreigend doodsgevaar wist te onttrekken. Het treurige voorval dat dezer dagen een aantal personen op den vijver in het boscli van Boulogne het leven kostte, geeft den Constitutionnel aanleiding eene ge beurtenis van 1836 in herinnering te brengen van den zelfden aard, dat op het meer van Constanz plaats had, en dat aanleiding gaf tot eene zelfopofferende daad van prins Lodewijk Napoleon, den tegenwoordigen keizer. Het meer was over zijne geheele uitgestrektheid bevrozen, en, zoo als gewoonlijk, bevond zich een groot aantal schaat senrijders in de nabijheid van Ermalingheim en het kasteel Arenenberg, residentie van koningin Hortense. Eensklaps, terwijl de menigte zich aan het ijsvermaak overgaf, hoorde men luid geroep om hulp. De prins reed er onmiddelijk heen. Hij verneemt dat den zoon van den landanrmann van Ermalingheim door eene smalle scheur in het water was verdwenen. De diepte van het meer deed allen, die dit verschrikkelijk tooneel bijwoonden, ontstellen. De prins bond terstond zijne schaatsen af en wierp zich, terwijl alle aanwezigen van schrik beefden, in het gat waardoor de ongelukkige was verdwenen. Ieder verkeerde in den grootsten angst en achtte het onmogelijk dat de prins de opening van het ijs zou kunnen bereiken. En toch keerde de prins als overwinnaar terug met den in onmagt verkeerenden drenkeling, wiens leven verder door spoedige geneeskundige hulp werd behouden. De daad van den prins werd met levendige toejuichingen begroet. De drenkeling, de heer Harmimann, leeft nog. Hij is de vriend van zijn doorluchtigen redder gebleven. Door den belangrijken aanvoer van opperwater is de rivier de Rijn voor Keiden den 2den dezer des mor gens tot eene hoogte van 26 voeten 8 duim gerezen en bleef het water toen nog wassende. Men was bekommerd voor dijkbreuken. Het land rondom Deutz, tegenover Keulen, is over stroomd; ook het lagere gedeelte van Busseldorf is onderwater. Het engelsche dagblad de Globe zegt-, dat de tijdingen uit de verschillende manufactuursteden te Londen ontvan gen, bewijzen in welken nood de werkende bevolking zich door gebrek aan arbeid bevindt. Er blijkt uit een der wekelijksche verslagen, dat te Manchester 157,000 werklie den waren, waarvan slechts 69,000 dagelijks werk hadden; 61,000 werkten van tijd tot tijd en 27,000 werkten in het geheel niet. De armoede en het gebrek die uit dien toestand noodwendig voortvloeijen, laat zich uit deze opgave ligtelijk bevroeden. Te Wittenberg is voor eenige dagen een treurig ongeluk voorgevallen. Door het springen van een stoom ketel in de lakenfabriek van den heer Neumann, werden diens 20jarige zoon en een stoker onmiddellijk gedood, terwijl onderscheidene personen, waaronder de vrouw des eigenaars, ernstige wonden bekwamen. Ook aan de gebou wen en machines werd daardoor veel schade toegebragt. Te Baldenburg, in den Schlochauer kreits, hebben zich een aantal personen tot eene nieuwe godsdienstige gemeente gevormd, welker eerste en voornaamste geloofs artikel is, dat het nadenken in godsdienstaangelegenheden eene doodzonde is. Zij verwerpen en haten het priester dom en erkennen slechts de door God ingestelde over heid, dat wil zeggen, diegenen, welke als zoodanig worden aangewezen door hunne hoogepriesteres, eene kleermakers vrouw, die, naar zij beweren, eiken nacht met God wor stelt en door dezen is begiftigd met de bij de openbaring aangewezen onderscheidingsteekenen der hoogepriesters. Waar het hun te pas komt, weigeren de leden dezer gemeente dan ook alle gehoorzaamheid aan de wereldlijke overheden, vooral waar het de betaling geldt van belas tingen, ten behoeve van de kerk of hare dienaren ge heven. De geschriften, welke zij bij dergelijke gele genheden aan deze authoriteiten rigten, dragen volstrekt geen spoor van den ootmoed, dien zij in het openbaar ten toon spreiden. Uit Hildesheim (Hessen) wordt de volgende minnelijke afloop van een proces tot echtscheiding medegedeeld: De man werd bij de instructie door verdriet en ergernis, door een aanval van beroerte getroffen, tengevolge waar van hij naar een belendend vertrek moest worden gedra gen, werwaarts zijne wederhelft hem volgde en liefderijke hulp verleende. Nadat hij tot zijn bewustzijn was terug gekeerd, reikten de echtelieden elkander de hand ter verzoening, zoodat de ingestelde eisch tot echtscheiding werd ingetrokken. -Alweder heeft de speelbank van Homburg een men- schenleven gekost! Thans is het een Engelschman, die, bij deze bank een aanmerkelijk verlies had geleden en door vergift een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Dit is reeds het vierde slagtoffer van het spel, gedurende dit pas be gonnen jaar alleen daar gevallen! De ondeugd is te Antwerpen zoo groot en de stoutmoedigheid van hare bedrijvers, gaat zoo ver, dat zij onlangs zelfs bij den commis saris van policie aardappelen hebben gestolen. Bij hun vertrek hebben zij op de deur zijner woning dit opschrift geplaatst: Als uwe aardappelen niet heter zijn, zullen wij niet terugkomen." Het paleis voor de -wereldtentoonstelling te Londen zal driemaal grooter zijn dan dat van Hyde-Park, dat voor de vroegere tentoonstelling heeft gediend. Onlangs waren 2000 werklieden te gelijk bezig om dat gebouw te voltooijen. Er zal ook een groot gebouw worden opgerigt, bestemd on de voorwerpen te ontvangen, die in de tentoon stelling geweigerd zijn. In Engeland is een lid van het Lagerhuis overleden, die sedert het jaar 1806 zijne betrekking van afgevaar digde had bekleed. Gedurende zijn lang verblijf in het Huis der Gemeenten had hij slechts eenmaal een voorstel gedaan, dat echter nog al beleefdelijk verworpen werd. Dit voorstel, van eene zedelijke strekking, had ten doel aan de dienstmeisjes te verbieden op de vensterbanken te klimmen bij het wasschen der glasruiten. Een weduwnaar door eigen schuld, dien.1. zijne eigene vrouw had vermoord en daarvoor door de mannen van de geregtigheid in eene eenzame kamer te Brugge was opgesloten, werd onlangs op een morgen hangende in zijne cel gevonden. Maarschalk Pélissier heeft ge toond, behalve zijne handigheid met den sabel, ook nog eenige staatkundige begaafdheden te vertoonen. Hij heeft zijnen keizer een merkwaardig plan tot reorganisatie van Algérie aangeboden. Een brievenbesteller te Meen en is nabij een bosch buiten de stad, door vier mannen, die hunne europesche blankheid van gelaat met de zwartheid der afrikaansche gelaatstrekken hadden verwisseld, aan gevallen en van de gelden die hij bij zich droeg ten eenenmale beroofd. Wie gaarne verslagen van onstuimige vergaderingen leest, moet thans de berigten omtrent de zittingen van den gemeenteraad van Namen eens tei hand nemen. Daar werd voor eenige dagen het eene lid door een ander beschuldigd zoo om en bij de 15000 te hebben verduisterd. De beschuldigde antwoordt daarop o. a. met de volgende liefelijke woorden„Hij. die in nutteloozc twis ten een kostbaren tijd doet verliezen, die beter ter bevordering van stoffelijke en zedelijke welvaart kon besteed worden, is niet. alleen een slecht collega, maar ook een slecht burger." Die woorden werden zelfs door de andere leden toegejuicht. Men verzekert, dat aan het huis van Oostenrijk is aangeboden, afstand te doen van Venetië tegen het eigendomsregt op den troon van Mexico voor een zijner leden, De fransche minister van onderwijs heeft de bisschoppen daar te lande laten waarschuwen tegen de opligterijen van rondgaande bedelaars, die zeggen, giften te verzamelen voor christelijke, godsdienstige, doeleinden, maar die inderdaad de goede vrome zielen bedriegen. MAEKTBERI GTEiSI. ALKMAAR3 Febrnarij. Vf.e. 81 Kalveren f 36 a 65, 33 Varkens 40 a44 c. per X. p. SCHILD AM, 4 Februarij. Jenever f 18,55; Amst. proef fgO,—Moutwijn f 13.26. LONDEN, 3 Februarij. Heden waren ter VF.e-markt. aangevoerd 3SC0 Runderen, 16590 Schapen, 101 Kalveren en 390 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 6 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 5 sh. 10 d. en van Varkens 5 sh. 4 d. Aangekomen schepen te Batavia vóór 31 Veeeinher. Zeenimph, kapt .Graadt van Roggen, vanAmst.Generaal deStuers, kapt.Vicrsma, Medea, kapt. I.ourens, Bczoekie, kapt. Rusman, en Antkony rare Hoboken, kapt.Ha- zewinkel, alle 4 van Rott.Salatiga, kapt. Biesthorst, Londen Christina Agaika, kapt, Esink, LiverpoolVooruit, kapt.Kool, en Krimpen aan de Lek, kapt.Ouwebauud, beide Rio JaneiroBurgemeester van Middelburg, kapt. Hoek, NcwcastlcZeepaard, kapt.Tjel)bes,en54»i0r,kapt.Bakker,beideKaapdeG.Hoop: -Vireerw.kapt Bot«?r, Sing

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3