BURGERLIJKE STAND VAN DEN HEIDER EN HET NIEUWEDIEP, was door zijn meester belast met liet geleide van een karrevracht naar het gehucht Buda, nabij het kanaal van Willebroeck. Een der voor de kar gespannen paarden, van vermoeidheid uitgeput, trok niet sterk genoeg naar den zin van den knecht, waarop deze op het denkbeeld kwam, de tong van het dier met een touw vast te hechten aan de twee paarden, die vooraan gespannen waren; het arme paard kon echter niet even hard voort als zijne twee voorgangers, hetgeen ten gevolge had, dat zijne tong werd uitgetrokken, welke de barbaarsche knecht in het kanaal wierp. Men verzekert, dat hij zich genoodzaakt zag, ge noemde gemeente om deze handelwijze te ontvlugten. Uit Brussel wordt gemeld, dat aldaar uit Engelaud zijn aangebragt, twee paarden voor den keizer van Oos tenrijk. De Beddington, winner van den Derbyprijs in het vorig jaar, kost den keizer 20,400 gulden. Men zou niet zeggen, dat de oostenrijksche finantiën zoo slecht stonden. Het paard wilde echter de boot niet af en sprong 25 voet diep in het nog met ijs bezette water. Eerst na een half uur tobbens had men het er uit; het zal door het bad er niet beter op geworden zijn. Dat het soms goed is te pleiten, blijkt uit het volgende voorval: Men had den huurder van een in de straat Noailles te Marseille onteigend huis, waarin de handel in koloniale waren werd uitgeoefend, eene schade vergoeding van één franc aangeboden. De huurder stelde een proces in en het vonnis wees hem eene schadeloos stelling van 40,000 francs toe. Hij heeft derhalve netto 39,999 francs gewonnen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1492 sterfgevallen en 2020 geboorten plaats gehad. Tijdens de tentoonstelling te Londen zal ook het drie- jaarlijksch Handels-feest gevierd worden in het kristallen paleis. Het feest zal drie dagen duren 23, 25 en 26 Junij, en behalve eenige fragmenten uit verschillende werken van den grooten componist, zullen de Messias en de Israël in Egypte worden opgevoerd. Het groote orkest van het kristallen paleis zal voor deze gelegenheid worden overdekt, opdat het geluid zich niet, zoo als vroeger vooral bij passages werd opgemerkt, te veel verlieze. Voor de opening der tentoonstelling is het orkest op 1800 medewerkers gesteld, waaronder 240 strijk- en 160 blaasinstrumenten; de ove rigen zijn de zangers. De feestmarsch is van Auber. In de maand Januarij 11. hebben in Engeland, voor zoover bekend is, 217 schipbreuken plaats gehad. In de vorige week zijn de groote ijzerwerken, be kend onder den naam van Westminster Bridge Ironworks, totaal afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade is nog niet met juistheid bekend, doch zij moet zeer aanzienlijk zijn. Niet verre van het Hartz-gebergte op het Bruns- wijksche grondgebied ligt het stadje Holzminden, dat 4 a 5000 inwoners telt. Minder om de groote bevolking en het belangrijke van de plaats zelve, dan wel om eene inrig- ting, die wijd en zijd in den omtrek beroemd is, kan dit stadje onder de merkwaardige plaatsen van Duitscliland gerangschikt worden. De inrigting, die wij bedoelen, is een winterverblijf tot wetenschappelijke vorming van handwerkslieden. Naar dit stadje, naar die inrigting stroomen laat in het najaar metselaars, timmerlieden, draaijers, sloten-, instru ment- en molenmakers, leidekkers en verwers uit alle oorden van Duitschland. Zij komen uit Brunswijk, Pruis- sen, Mecklenburg, de Vrije Steden, Sleeswijk, Ilolstein voorts uit Denemarken en Zweden, uit Oostenrijk en Zwit serland en zelfs uit Amerika, Rusland en Turkije. De meeste dezer handwerksgezellen verdienen met handen- arbeid gedurende den zomer het noodige geld, om des winters zich gelegenheid te verschaffen hunne kennis te vermeerderen. Hunne handen zijn bij hunne komst veelal bedekt met het eelt van een krachtigen arbeid, zoodat zij pen en teekenstift niet zonder moeite kunnen hanteren. Het onderwijs heeft daar plaats, niet slechts gedurende enkele uren, maar begint 's morgens ten 6| ure en ein digt 's avonds 9 ure. Het jongste verslag, omtrent deze industrie-school uitgebragt, vermeldde, dat het getal leer lingen, dat in den jare 1840 bedroeg 151, thans reeds 531 bedraagt en dat het getal onderwijzers in dat tijdvak van 5 tot 33 is geklommen. Uit het verslag blijkt verder, dat onderwijs gegeven wordt in wis- en natuurkunde, meet- en bouwkunde, teekenen, vervaardigen van modellen en boetseren in leem. De leerlingen betalen voor onder- wijs, vrije inwoning, verwarming, verlichting, voeding, schrijf— en teekengereedschappen en geneeskundige hulp, gedurende vijf wintermaanden de som van ƒ108 Nederlandsen. In Duitschland, waar ieder, die zich als handwerksman wil vestigen, een examen moet afleggen, voorziet deze inrigting voorzeker in eene dringende behoefte. Maar evenzeer is de aanzienlijke uitbreiding der handwerkschool een opmerkelijk teeken des tijds, dat aller aandacht over waardig is. Het wordt hoe langer hoe meer duidelijk, dat men de eischen van onzen tijd niet meer bevredigen kan door opwarming van versleten vormen, dat het thans niet meer onverschillig is hoe inen arbeidt en dat de kapitalen des geestes verreweg de beste rente afwerpen. Het ware te wenschen, dat de nederlandsche jongeling schap dit meer en meer bedacht en er naar streefde om in de wetenschappen, die hen voor het uitoefenen van handwerken moeten bekwamen, bij hunne duitsche na buren in dat opzigt niet al te zeer ten achteren te komen Als een staaltje van de gevatheid der policie te New- York, wordt het volgende vermeld: Een jong duitsclier, Kochler genaamd, wist zekeren Tiffany, bij wien hij eene kleinigheid kocht, een valsch bankbillet in de handen te stoppen. Aangemoedigd door den gunstigen afloop dezer bedriegerij, besloot hij diezelfde proef nog eens te wagen en bood eenige dagen later eene valsche bank noot van 5 dollars, voorzien van het nagemaakte merk der John-IIancock-bank te Boston, in betaling aan voor eenige galanteriën. Ongelukkig voor hem had de winkelbediende maar al te spoedig in hem den persoon herkend, van wien hij het vorige ontvangen had en verzocht hem daarom zeer beleefd een oogenblik te wachten, tot de boekhouder kwam om hem geld terug te geven. Te gelijk werd er om de policie gezonden, en ofschoon Kochler daar in het eerst niets van merkte, begon hij toch achterdocht te krij gen, toen het wat al te lang duurde eer de boekhouder met het geld kwam. Hij besloot zich evenwel goed te houden en frommelde intusschen drie andere valsche bank briefjes, die hij bij zich had, zoo stevig in elkander, dat hij ze een voor een als pillen kon inslikken. Toen nu het hoofd der policie verscheen en hem verzocht naar zijn bureau te volgen, hield hij zich alsof hij ten hoogste daar over verontwaardigd was, maar kwam spoedig tot bedaren en zeide bereid te zijn, zich aan eene wettige visitatie te onderwerpen, waaruit blijken zou dat er een vergissing van persoon plaats. Inderdaad scheen dat onderzoek hem ook ten volle te regtvaardigen, daar men bij de strengste door zoeking zijner kleederen niets kon vinden, hetwelk in zijn nadeel pleitte, en de arrestant, in de gedachte dat hij er op die wijze al zeer gelukkig was afgekomen, sprak reeds van naar huis te gaan, toen de commissaris hem toevoegde: »Een mijner agenten houdt het er voor, mijnheer, dat gij een paar valsche banknoten hebt weten in te slikken." Kochler, die zeker meende, dat niemand van zijne kunstgreep iets gemerkt had, was over dat gezegde niet weinig onthust, maar wist zich spoedig genoeg te herstellen, om met een spotachtig schouderophalen te verklaren, dat die bewering louter onzin was. De ander liet zich evenwel zoo gemak kelijk niet om den tuin leiden. Een braakmiddeftje," sprak hij, »is in dit geval het eenvoudigste middel om uwe verklaring te staven." Of Kochler daarop al hoog en duur betuigde, dat hij als fatsoenlijk man er voor be dankte, om ten gevalle van een policie-agent een braak- poeder in te nemen en of hij al in de hevigste bewoor dingen uitviel, dat hij zich nooit tot zulk eene vernederende proef zou laten dwingen en vast besloten had, geweld met geweld te keer te gaan, dat alles hielp niets, er was geen ontkomen aan. Zelfs dat de eerste dosis, die terstond uit eene apotheek ontboden werd, de bedoelde werking niet te weeg bragt, kon niet als eene verschooning gelden; er werd eene tweede sterkere dosis gehaald, en waarlijk, nu duurde het niet lang of er kwamen drie papierballetjes te voorschijn, die, nadat zij met alle voorzigtigheid ontrold waren, drie valsche bankbriefjes, ieder van 5 dollars, ble ken te zijn. De schuldige werd nu ook zonder omwegen in verzekerde bewaring genomen. a O De goudmijnen in Columbië leveren thans zulk een overvloedigen, men zou kunnen zeggen fabelachtigcn oogst op, dat vele personen dagelijks voor 100 dollars, niet weinigen zelfs 100 oneen, aan den bodem ontwoekeren. Er zijn personen, die, nog geen jaar geleden, volslagen in armoede verkeerden, doch thans, door het gouddelven, in een enkelen zomer, een vermogen van 10,000 dollars hebben bijeengegaard. Daarbij komt nog, -dat er de levensmiddelen zeer goedkoop zijn. VAN .'31 JANT AÏÏXJ V I ESKUAKIJ OKBÈWPROCWD: J. -ir e Marine, oüd 2$jtfreneikJ. Godijn, zonder beroep, o'.id 17werend? in r>:zc uemccr.te. tl.Jcse. soldaat, oudS2jare:i, wgr.eu&e in deze gemeente cn M. vo.u Bijleen, zonder beroep, ouóSOiaren, wedtiwc vei: H. V èealiuis.' wc:e r.s uVnii-r, vroiger te G^oqiageu. li. Bakker GSEoWD: B. Köfókóvèn en X. SóHiniat. Cjttiboen&.J.ii.lxmd. J.Stam en A. Abbo. .vm A' LIX A. J. vr.ïi Co;' gt*. Bblde \>o«% (D.\ X. .T. Svz'.M.n, AVCT". 'Z- v'- 'M';. _rb. lm A. X :,nd.ufb. E:l\ 'L\ A-YSks,d"7. Ar r. - b. Gu V W Jon ker, gs\ Uafflter, T. X&bt:e. de fe-Cd van Tx/'. gebl TVpcn- derer, [Z.). X. vos, urb. Ir:]?, 1 gjcbi 1i;ke:\ CD!)! XEXöu&oii,gel). Stoel, (tk). E. y.yw'.-zrz, geb. Platvoet, C. C. G. Plorija. iieb.vnu Beek. (Z.). G. Brnnt, geb. Helleman, (I).).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3