BUITENLAND. DE ilüül) VAN DUPUUTKEN. Groot was het gebrek aan hulponderwijzersin één district waren 10 hulponderwijzers betrekkingen te gelijk vacant. Zr. Ms. oorlogsstoomboot Ardjoeno is, op hare reis van Batavia naar Nederland, den 21sten Januarij aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot offic. van gez. ode kl. hij de Nederl. zeemagt, H. de Brieder, doctor in de genees- en verloskunde te Leiden. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Schagen, de heer H. R. de Meer. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de kapt.-ingen. D. J. Jordens, van den Helder naar Neuzen verplaatst, in laatstgenoemde standplaats als eerstaanwe zend ingenieur fungeren zal en dat de kapt.-ingen. H. Piccart van Delfzijl naar den Helder verplaatst is. De 1ste luit.-ingen. J. F. H. Boonacker vertrekt ook van de Willemstad naar hier. Uit Gorincliem wordt gemeld,, dat de 7de compagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie, thaus aldaar in garnizoen, den lsten Mei a. s. die stad verlaten en zich onder kommando van den kapt. J. J. Launspaek, op marsch zal begeven naar den Helder, om aldaar in gar nizoen te komen. - Twee oudjes uit het Diaconiehuis te Maassluis hebben dezer dagen dat gesticht verlaten, met het doel om op hun ouden dag het genot van eigen haard met elkander in liefde en eendragt te deelen. De man is weduwnaar en 60 jaren oud, de vrouw is weduwe en heeft 71 zomers beleefd. De slagter, verwer en winkelier J. Verboom te Werkendam, heeft in den nacht van 20 op 21 dezer, zijne vrouw met niet minder dan twintig verschillende wonden vermoord. Na de misdaad op zijne vrouw gepleegd te hebben, heeft Verboom zich eene zware wonde aan den hals toegebragt en zich aan een ladder opgehangen, waar hij het eerst door de nachtwacht gevonden werd. Huise lijke twist en het misbruik van sterken drank schijnen hier de oorzaak geweest te zijn van die afgrijselijke misdaad. Verboom laat vier kinderen na, waarvan het oudste, een meisje van acht jaren, getuige dier gruweldaad was. Den 22 dezer kwam de verhuurder van rijtuigen J. F. S. met personen en goederen van 's Hertogenbosch te Tilburgtijdens hij het paard in den stal bragt, ontlaadde zijne vrouw het rijtuig. Onder de pakgoederen trof zij een blikken bus aan, die zonder haar weten met buskruid was gevuld. Zij zette deze op eene stoof en wilde die in huis dragen, doch voor zij den drempel had bereikt ont plofte de bus en zette haar onmiddellijk in volle vlam. De buren, ontsteld door den hevigen slag, die ramen en glasruiten verbrijzelde, liepen naar buiten en bragten dadelijk hulp aan, doch de vrouw is door de zware brand wonden en de schrik der ontploffing zoodanig ongesteld, dat men voor het behoud van haar leven beducht is. Den 14 dezer waren te Sc/iinneer (Limburg), bij mevr. Kerckhofs drie personen, met name T. Scheuren, L. Kerck- hofs en E. Dahhnans, met de herstelling van een put bezig, toen allen ter diepte van 65 voet, naar beneden stortten. De vader van den laatstgenoemde was hij dit ongeval tegen woordig; tot driemaal toe, liet deze zich met een touw afdalen, en had de zelfvoldoening, allen behouden boven te brengen. Verschillend is in de jongste dagen de toestand der verschil lende rijken van Europa en wel het meest opmerkelijk is het, dat vooral die het zuiden van ons werelddeel zooveel reden tot bezorgdheid geeft. Niet slechts zijn de berigten uit Italië weinig geruststellend en wordt vandaar gedurig ver nomen, dat de bevolking, in strijd met het geduld, dat de regering vordert, luide hare wenschen en verlangens naar de italiaansche eenheid openbaart, en eischt, dat Rome de hoofdstad zij van het land; ook in Griekenland wor den in den jongsten tijd stemmen vernomen, die onrust inwendige verdeeldheid verraden. Reeds is de orde op onderscheidene plaatsen op eene bedenkelijke wijze verstoord. Het heeft zelfs allen schijn, dat de algemeene stemming der bevolking verre van geruststellend is. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de regering aldaar meer en meer geneigdheid betoont, om tot de erkenning van het koningrijk Italië over te gaan. De reden hiervan moet niet zoozeer worden gezocht in de sympathie der pruis- sische regering voor het jonge Italië, als wel in het han delsbelang, dat zulks noodig maakt. De expeditie der verbondene mogendheden naar Mexico schijnt in eenig opzigt niet zoo gunstig te slagen, als men aanvankelijk had verwacht. De Spanjaarden toch, begee- rig naar versche lauweren zijn hunne bondgenooten voor uit getrokken, doch voor hunne voortvarendheid met eene gevoelige nederlaag en niet gering verlies gestraft. De Mexicanen toch, op de wijze der oude Grieken, hunne onderlinge twisten vergetende, zijn eenparig op de vijan den aangevallen en hebben gezegepraald. In een dorpje aan de Loire zakte een jongen van 10 jaar door het ijs. Een der schaatsenrijders dook onder het ijs, en redde den knaap. De vader van den jongen, die zeer bedaard alles had aangezienliepzoodra deze op vasten wal stondop hem toe en drukte zijne dankbetuiging op de volgende wijze uit: Nu ligt de pet van mijn zoon nog in het water. Haal me die ook nog even; gij hebt toch een nat pak. In het stadje Mehun-sur Yëre (depart. Clier) zal een huwelijk gevierd worden tusschen twee doofstommen. De bruid verkeerde vroeger ook met een doofstomme, doch het huwelijk had niet plaats en later huwde haar min naar met een meisje, dat spreken en hooren kon. Dit paar woont thans alhier en de man heeft aan zijne vroe gere beminde geschreven, dat hij zich zeer ongelukkig gevoelde en haar den raad gegeven, om niet dan met een doofstomme te huwendeze raad heeft zij thans opgevolgd. Als een staaltje van den particulieren rijkdom in Engeland, kan het volgende dienenDe stad Folkestone is de eigendom van een enkel persoon. De straatweg loopt over eene lengte van 28 kilometers langs de bezit tingen van den hertog van Cleveland. De markies Breadal- bane kan een geheelen dag in zijn domein reizen, en tusschen zijn kasteel en de zee, is een afstand van 140 kilometers. De hertog van Sutherland is geheel eigenaar van het graafschap dat zijn naam draagt. Verscheidene duizende huizen te Londen zijn de eigendom van den her tog van Bedford, en de markies van Westminster, wiens inkomen op lüOO per dag (4,380,000 gulden Nederl. per jaar) geraamd wordt, is alleen eigenaar van het rijke terrein van West End (gelijkstaande met den geheelen Faubourg St. Germain, de straat la Paix en een gedeelte der Cliamps Elysées te Parijs). De hertog van Devonshire bezit alleen in het graafschap Derby een domein van 69,000 acres, de hertog van Richinond in de omstreken van Goodwod een domein van 40,000, en bij zijn kasteel te Gordon een ander van 300,000 acres. -Dezer dagen heeft in de kolenmijn te Gerthyn, bij Merthyr, toebehoorende aan den heer Crawshay, eene ver schrikkelijke ontploffing plaats gehad. Men weet nog slechts zeer weinig van de oorzaken en de bijzonderheden der ramp naar men echter verneemt, moeten er 40 a 50 ïnenschen en drie paarden zijn omgekomen. Het totaal der in deze mijn gebezigde arbeiders bedraagt 200; doch op den oogen- blik des ongeluks waren er slechts 50 wekzaam, en men twijfelt of wel een enkel hunner gered 'is. De vlammen verhieven zich tot aan den ingang der mijn en de rook, die om den rand opstijgt, is verschrikkelijk. Er worden alle mogelijke pogingen aangewend, om in de mijn door te dringendoch men wordt daarin door het zich ontwik kelende, vei'stikkende gas ten zeerste belemmerd. Den 21 dezer heeft in de aardewerkfabriek van den heer Lawton in Staffordshire eene ontzettende uitbarsting plaats gehad, door het gelijktijdig springen van vier stoom ketels, waardoor een persoon gedood en het gansche uit gestrekte gebouw in een puinhoop verkeerd werdzoo geweldig was de kracht der losbarsting, dat een der ketels 500 ellen ver werd geworpen. Voor eenige dagen bespeurde een schipper te Deutz dat hem eene vrij aanmerkelijke som gelds was ontvreemd. Zijn vermoeden viel op een der knechts, een 17jarig jon geling, die, na aanvankelijk het misdrijf te hebben ontkend, eindelijk beleed de dader van den diefstal te zijn. Hij voegde er bij dat het geld door hem in den grond begra ven was, en deed den schipper het voorstel om hem die plaats aan te wijzen, mits deze beloofde hem niet aan den regter over te zullen leveren. Nog dien avond begaven zij zich in de boot en roeiden naar de aangewezen plek. In de nabijheid van den oever gekomen, stond de jonge ling eensklaps op, sprong aan wal en gaf een duw aan de boot, waardoor deze in den snellen stroom geraakte, en do dief de gelegenheid kreeg om zich uit de voeten te maken. De gestolen waarde bestond echter uit bankpapier, en gaf weinige dagen later aanleiding tot zijne ontdekking. BEROEMD ERANSCH GENEESKUNDIGE. Saar tact B'ranseH. (Vervolg en slot van N°. 16). Hierop ging hij de deur uit. Dupuijtren bleef in gedachten verzonken achter. Die stalen ziel, dat magtig genie brak als een broos glas tegen eenige eenvoudige woorden van een armen grijs aard, die hij zwak en ziekelijk in zijne handen gehouden had en waarmede hij gedacht had als het ware te kunnen spelen. In dat zelfde zwakke en lijdende ligchaam had hij een hart, moediger dan het zijne, een wil, krachtiger dan de zijne ontmoet; hij had iets sterkers gevonden dan hij zelf was. Eensklaps liep hij naar den trap; misschien wilde hij zich nog niet bekennen, overwonnen te zijn. De kleine priester klom langzaam de treden af, zich aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2