BUITEN LAND. gouden medaille toegekend, ter zake van zijnen vijftig- jarigen diensttijd bij de Nederlandsclie zeemagt. Den 2 dezer is in de haven van Hcllevoetsluis aan gekomen Zr. Ms. schroefstoomschip de lange, bestemd naar Java. De komm. luit. ter zee 1ste kl. P. M. van der Haak was op de hoogte van Fernambuck op 25 Jan. plotseling aan eene beroerte overleden. De eerst aanwezige officier, de luit. ter zee 2de kl. N. Mac Leod, heeft alstoen het kommando overgenomen en daar het stoomschip toch te Rio Janeiro proviand moest innemen, heeft men het lijk her waarts overgebragt, ten einde het aan de aarde toe te ver trouwen, hetwelk met veel plegtiglreid heeft plaats gehad. Naar men verhaalt, heeft 11. Maandag te Waardenburg door eene weddenschap een zeer treffend voorval plaats gehad. Men wedde, waarom is niet gemeld, dat een der personen, met een langen pijp in zijnen mond, zoo digt bij een der roeden van den watermolen zou gaan staan, dat de roede den pijp aan stukken zou slaan. De zaak ging aan. De eerst komende trof de pijp; doch de tweede den roekeioozen persoon zoodanig, dat hij reeds den volgenden morgen een lijk was. Een timmermansknecht te Zcvc.naar, die het hondje van een commies, dat niemand kwaad deed, levend begra ven had, omdat het over gebleekt goed had geloopen, is door de regtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 8 boetede dader beweerde niet nuchteren te zijn geweest, toen hij het feit pleegde. Een persoon werd door het kantongeregt te Harlingen veroordeeld tot eene geldboete van 6 en de koste n, wegens het toebrengen van schade aan een anders eigendom, door hem een glas genever met suiker achter in den jas te werpen. Ten bewijze hoe de belangen der gezondheidsleer zich met die van de financiën der gemeenten dikwijls volkomen laten vereenigen kan dienen, dat de grootendeels van stads wege te Groningen opgehaalde, verzamelde en verkochte vuilnis over het jaar 1861 de som van 47,498.47| aan de stadskas heeft opgeleverd. Uit Nieuivschoonebeek berigt men over het bijgeloof in die streken, dat zekere vrouw, die sedert lang geen boter kon karnen, als vroeger, op aanraden van een vriend die zeide: heksen zijn tegen Gods woord niet bestand," een blad van den Bijbel onder de karn legde, waarna het werk terstond gelukte. Men schrijft uit Curacao dd. 18 Jan., aan het Dagbl. v. Z.-Holl. en 's Grav., dat de oogziekte aldaar onder het escader is uitgebroken, en bij eene inspectie zijn er ver scheidene gevallen ontdekt, zoodat het hospitaal opgepropt vol is. Heden liggen er onder anderen 5 officieren, 6 adelborsten en een 30tal schepelingen in. Door dit groote getal is het hospitaal te klein geworden, zoodat men in de stad een huis heeft moeten huren, waarheen binnen een paar dagen de officieren zullen worden overgebragt. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 31 Januarij, luidt: ii De gouverneur der Moluksche eilanden overleden. Vul kanische uitbarsting op het eiland Makias (Formosa). Hi- daijat maakt toebereidselen om zich naar Martapoera te begeven. Verder niets nieuws." Een blik op den staatkundigen toestand van Frankrijk geworpen, geeft in deze dagen geen zeer bevredigende uitzigten. Er is veel op te merken in dat land, dat be zorgdheid inboezemt en ook bij de regering vrees voor de toekomst schijnt te baren. Zoowel te Parijs als in vele departementen heerscht groote opgewondenheid. Het ge rucht is verspreid, dat de regering op het spoor is geko men van republikcinsche zamenzweringen. Huiszoekingen zijn er gedaan en zelfs spreekt men van het vinden van bommen. De heer Fould schijnt over den voortgang van zijne finantiële ontwerpen niet zeer tevreden te zijn en reeds wordt gewaagd van zijn ontslag als minister, dat volgens sommigen als spoedig op handen moet beschouwd worden. Bovendien wordt de regering verontrust door de armoede en ellende onder de lagere klassen der bevolking, niettegenstaande er geene middelen onbeproefd worden ge laten om die armoede te lenigen. Zelfs heeft de keizerin zich aan liet hoofd gesteld van het bestuur der inrigtingen voor kinderen, wier moeders met werken den kost moeten verdienen en de keizer heeft 250,000 francs beschikbaar gesteld, ten behoeve van de werklieden der fabriekdistricten. Italië heeft een nieuw ministerie zien optreden. Kicasoli heeft plaats moeten maken voor Kabazzo; de moeijelijko omstandigheden des tijds maakten die wijziging noodzakelijk. Wat er de gevolgen van zijn zullen, dit zal de naaste toe komst welligt reeds openbaren. Een belgisch dagblad deelt de \;olgende correspon dentie mede: Waart gij met Lambin, een rijk grondeigenaar, bevriend, die te Parijs is overleden? Indien gij bij toeval met hem zijt bevriend geweest, kunt gij u gerust aan zijn notaris adresseren, want Lambin had gcene regtstrecksche erfgena- men en heeft al zijne goederen onder zijne vrienden ver deeld. Aan den een heeft hij 100,000 francs, aan de anderen twee of vier honderd duizend francs geschonken. Hij bezat honderd huizen te Montmartre; lrij heeft ze onder honderd personen verdeeld. De goede erflater was bevreesd, dat er zich onder zijne erfgenamen zouden bevinden, die op het oogenblik niet in het bezit waren der noodige gelden om terstond bezit van hunne eigendommen te nemen, en daarom heeft hij al zijne gelden ter hunner beschikking 'gesteld om de successie-regten te kunnen betalen. Hij heeft niemand zijner bekenden vergeten, zelfs niet de honderd portiers zijner huizen, die ieder 500 francs hebben gekregen." Volgens de jongste statistieke verslagen van het fran- sche ministerie van onderwijs, is het met de beschaving der nation la plus civilisée du monde, niet bijzonder goed gesteld. In het departement Creuse, konden in het jaar 1854, van 1903 bruidsparen, 1253 mannen en 1764 vrouwen, dus 78 pet., niet schrijven. De vrouwen alleen gerekend, waren er 92 pet. onkundig in het schrijven, dus onder 100 slechts 8 schrijfsters, eene verhouding die men ter naauwernood in Rusland vinden zou. In andere departementen bedroeg het aantal van hen die niet schrijven konden 70 pet.; in 14 departementen ruim 60 pet. in anderen 40 a 60 pet. en in de overigen 30 a 40 pet. tiet lezen is iets meer algemeengemiddeld zijn die, welke niet schrijven kunnen, ook in het lezen onbekwaam. In het geheel genomen bezit dus naauwelijks de helft der Franschen de noodzake lijkste schoolkennis, terwijl het eene zeldzaamheid is, in ons land iemand te vinden die ten minsten niet eenige schoolkennis bezit. Het tot nu toe bekende cijfer der schipbreuken in Groot-Brittannië in de maand Februarij 11. bedraagt 157, makende met het cijfer van de maand Januarij 11. 374. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1322 sterfgevallen en 1905 geboorten plaats gehad. Te Manchester zijn thans 26,306 fabriekarbeiders, die den vollen tijd, en 14,495 die slechts een gedeelte van den gewonen tijd arbeiden, terwijl 6,977 geheel zonder werk zijn. Het is opmerkelijk hoe in meest alle landen de be grooting voor oorlog steeds hevigen tegenstand ontmoet o C- o o o om het lioofdcijfer, zoodat Nederland in dit opzigt met de groote rijken op gelijken voet staat. Te Berlijn wordt thans voorgesteld de begrooting voor het departement van oorlog met 1,500,000 thaler te verminderen en er bestaat alle waarschijnlijkheid, dat dit voorstel zal worden aangenomen. Te Seville in Spanje is een onderaardsche kelder ont dekt, die waarschijnlijk door de inquisitie werd gebruikt. Eenige metselaars vonden bij het graven van een put een trap van 6 a 8 treden, die naar eene deur leidde, welke zij openbraken, in de meening aldaar een schat verborgen te zullen vinden. Zij waren echter genoodzaakt spoedig terug te treden wegens de stiklucht, die uit de door hen O O -y gemaakte opening stroomde. Korten tijd daarop drongen zij, na de noodige voorzorgen te hebben genomen, verder door en bevonden zich in een gewelf, dat op zes zware pilaren rustte en 7 el lang en 4 el breed was. Aan ieder der pilaren was een groote ijzeren ring bevestigd, vier van welke ringen geheel als mummiën uitgedroogde lijken be vatten, wier zijden kleed zeer goed bewaard wasook het schoeisel van drie der mummiën was in goeden toestand. Het vierde lijk was dat van een monnik met bloote voe ten; het heeft eene rozenkrans in de handen. Aan de achterzijde van het gewelf hangt eene lamp, die geheel ver roest is. Al de kleederen zijn van de vorige eeuw. De ongelukkigcn die aldaar gekluisterd waren, zijn van hon ger omgekomen. ?T> Dezer dagen heeft men nabij Boston eene iersche vrouw, Sarah Mac Clock genaamd, gevonden, welke op eene zonderlinge manier den dood vond. De ongelukkige lag geknield nevens haar bed en zat met beide handen vast tusschen het ressortbed en den bedplank. Zij was dood nevens haar lagen vier bankbilletten en tusschen het ressort- bed en dt gordijnroede stak eene portefeuille, bevattende 12 dollars, mede in bankpapier. Waarschijnlijk wilde de vrouw, wier man bij bet leger dient, en alleen in een af gezonderd huis woonde, het ressortbed opligten, om bij haar spaargeld de dollars te voegen, welke men bij haar gevonden heeft, en is hetzelve toen op hare handen gevallen, zonder dat zij dezelve er heeft kunnen uittrekken. Men siddert bij de gedachte, dat de arme Sarah langen tijd met schreeu wen en vruchteloos om hulp roepen heeft moeten doorbrengen, zij had geene wonden en is van honger gestorven. De levensloop van denNoord-Amerikaanschen president Abraham Lincoln is zoo zonderling, dat we met een enkel woord de verschillende perioden van zijn bestaan willen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2