f> o siüekda g 15 h a a it t ia en twintigste 4^ a e"n jaarcanc. binnenland! M 21. HELOERSCHE 112. NIEUWEDIEPER COURANT. vvXlVuö'htf Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. ft franco per post«1.50. Enkele nommers. «0.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advf.rtenttf.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederrn regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den L'itgever. Men 1© dezer vertrekt de I. Landmail via SOUTHAMPT©!. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Maart. Naar wij vernemen, zijn de beide jongelieden, die jl. Donderdag in een bootje het Nieuwediep waren uitgedreven, zonder dat men aanvankelijk iets van lien had vernomen, op het eiland Vlieland aangekomen. Zij zijn reeds hier teruggekeerd. Wij vernemen, dat in den nacht tussclien Zaturdag en Zondag jl. weder een helder schijnsel van het Noorder licht is waargenomen. Visschers, die 's nacht op zee waren, verzekeren, het zelden helderder te hebben gezien. Jl. Zondag avond gaf de vereeniging Kunst baart Genoegenhare 5de voorstelling, die door velen werd bij gewoond. Er werd opgevoerd: De bankier en de bedelaar," waarin de rollen van Jobson (de bedelaar) en die van Hnghton (de visscher) door de keeren Spijkerman en Tortike op zeer verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Als nastuk werd gegeven: Een uur achter do traliën," dat eene algemeene vrolijkheid te weeg bragt. Wij twijfelen niet of allen die hij deze vergadering zijn tegenwoordig geweest, zullen een aangenamen avond hebben doorgebragt. Zr. Ms. stoomschip Cycloop heeft jl. Maandag orders gekregen onverwijld naar liet eiland Urk te vertrekken, waar rustverstoringen hadden plaats gehad. De bevolking schijnt zich aldaar te hebben verzet tegen de regterlijke magt, die de arrestatie wilde bewerkstelligen van een per soon, die van valschheid in geschriften beschuldigd was. Wij vernemen, dat de vrouw, die onlangs, onder verdenking van schuld aan het hegraven van een lijkje in eene woning in de Steigersteeg alhier, was in verzekerde bewaring gesteld, tlians weder is ontslagen. De marine-matroos, die hier in liet voorgaande jaar een Noordsche koopvaardij-matroos in koelen bloede doorstak en die door het H. M. Geregtshof primitief was veroordeeld tot 8 jaren galeistraf, is thans uit hoofde van zijn ongelooflijk weerspannig en brutaal gedrag, bij eene revisie van zijn vonnis, op nieuw gecondemneerd tot 15 jaren galeistraf. De maatschappij mag zich gelukkig achten, van zulk een gevaarlijk sujet vooreerst bevrijd te zijn; hier was men algemeen zeer be vreesd voor hem; te meer omdat hij de ongelooflijkste pogingen in het werk lieeft gesteld, om gedurende zijne voorloopige gevangenschap alhier uit zijne cel te ontvlugten. Aan boord van liet alhier liggend schip Santa liosa, kapt. J. A. Buikes, zullen den 12 dezer maand embarque- ren de 1ste luit. der genie W. F. II. van Riemsdijk, onlangs door Z. M. voor drie jaar gedetacheerd van het leger hier te lande hij dat in West-Indië, en de 2de luit. der infanterie A. Conradi, van de landmagt in West-Indië, ten einde met dien bodem de reize naar Curagao aan te nemen. Z. Al. heeft benoemd tot procureur hij de arrondis- I sements regtbank te Alkmaar Air. W. van der Kaaij, thans regter-plaatsvervanger in die regtbank en advokaat aldaar. Bij Zr. Als. besluit is aan IV. Fons, gewezen bin nenloods hij het loodswezen van Texel, voor do dienst op het Groot-Noordhollandsch Kanaal ter standplaats Willems oord, met ingang van den 1 Febr. 1862, een pensioen ten laste van den Staat toegekend, ten bedrage van 137 'sjaars. Naar men verneemt, is tot ontvanger de registratie te Texel benoemd de heer Vroom van Zwolle, in plaats van den heer Moorrees, wiens benoeming, op zijn verzoek, wederom is ingetrokken. De Rotterdamseïie diergaarde heeft een paar kameelen met twee bulten. Deze waarlijk prachtige dieren zijn dooi den heer Alartin, commissaris-directeur, in Augustus 1861 aan een Italiaan besteld, welke hen uit de Krim is gaan lialen. De gezondheid en in het algemeen de goede staat waarin deze dieren zicli bevinden, verdienen te meer be wondering, als men in aanmerking neemt, dat zij geloopen hebben van Eupatoria over Armianskij, Perekop, Berislow, Cherson, Nicolajew, Odessa, Kischenew, Jassij, Bistritz, Klau- senburg, tot Groot-Wardein. Van daar zijn zij langs den spoorweg vervoerd over Weenen tot Passau. X an Passau tot Mainz werd weder geloopen, doch van daar tot Rot terdam werden zij per stoomboot vervoerd. In het begin van December heeft men de reis aanvaard, half Februarij was die tot Weenen volbragt. De dieren hebben verschei dene nachten onder eene temperatuur van 20° vorst. Bij gelegenheid van het afbreken van het huis op het St. Janskerkhof te Utrecht, nu laatstelijk ingerigt geweest tot een stal voor wijlen Jlir. Air. Alartens van Sevenhoven, is aldaar een onde mozaïken vloer, ruim een Ned. el onder de jongste bevloering ontdekt, die, tot de elfde of twaalfde eeuw schijnt te behooren. liet is bekend, dat dit huis eens liet huis was van den proost van St. Jan en waarschijnlijk gelijktijdig met of kort na de St. Janskerk werd gebouwd, hetwelk ook de steenvorm der gebruikte haksteenen beves tigd. Die vloer, die de groote voorzaal versierde, hoewel ook het oorspronkelijke glasuursel der baksteentjes verloren is gegaan, is door hare bewaring en kunstvorm een hoogst merkwaardig overblijfsel der middeneeuwsche kunst. Den 10 dezer had te Apeldoorn een droevig ongeluk plaats. Een varensgezel, aan boord van den aldaar liggende schipper E. Timmer, had, waarschijnlijk hij het verrigten van een of ander werk, het ongeluk, over boord in het kanaal te vallen, hetgeen eerst ontdekt werd, toen de on gelukkige had opgehouden te, leven. Dezer dagen verloor een boerenmeisje van Giethoorn, welke zich te Steenwijk bevond, om boodschappen te doen, twee coupons, groot ruim 30een klein meisje van een kleedermaker, welke het niet ruim heeft en door vele tegenspoeden gekweld wordt, vond dien en bragt ze hij haren vader; de man deed onmiddellijk alle moeite om dengene op te sporen, welke ze verloren had. Eindelijk den blooten hemel doorgebragt, bij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1