Wat men in de 19de eenw niet al eisclit. GEMENGDE BERIGTEN. ELECTRICITE1T VAN DEN SAMOUM IN ZUID-AFRIKA. ALLERLEI. verschijningen had gehad. De ongelukkige waanzinnige werd naar het openbaar ministerie en verder naar den regter van instructie verwezen en is thans voorloopig in het stedelijk huis van arrest opgesloten. Ter gelegenheid van de verkiezingen voor den land dag in Prnisscn heeft het schoolbestuur van Coblentz in eene circulaire de onderwijzers aangemaand zich te onthouden van deelneming aan de kiezers aangelegenheden. Toen de minister van Onderwijs en Eeredienst, daarover werd geïn terpelleerd, het gedrag van genoemd schoolbestuur met het oog op plaatselijke omstandigheden goedkeurde, werd die verklaring met vele teekenen van misnoegen ontvangen. Een der leden van de liberale partij verklaarde openlijk, dat hij in het antwoord des ministers niets minder zag dan eene kwetsing en schending van de regten van staatsbur gers, hun bij de grondwet toegekend, om deel te nemen aan de aangelegenheden van het staatkundig leven. Dit voorstel werd door onderscheidene leden ondersteund. Een onzer binnenlandsche bladen zegt, omtrent den toestand van het Oostenrijksche keizerrijk het volgende: Oostenrijk verkeert niet alleen in geldelijke moeijelijk- heden, een bezwaar, dat waarlijk evenmin in eene huis als in eene staatshuishouding gering te achten is, en er bestaat niet alleen eene voortdurende spanning in Hongarije, dat veelal op een vuurspuwenden berg gelijkt, waar wel de uitbarstingen voor een poos gestaakt, maar alle bestand- deelen voorhanden zijn en eene nieuwe verwoesting voor bereid wordt; maar ook Italië en de paus bereiden der regering veel bezorgdheid. Sardinië kan voorzeker ook als vereenigd Italië den strijd tegen Oostenrijk niet opnemen, maar in de italiaansche bezittingen is men volgens oosten rijksche berigten zoo gelukkig en zoo ingenomen met de regering van keizer Frans Jozef, dat Oostenrijk zijne beste generaals en dapperste soldaten tot bestendiging van dien kalmen en gelukkigen toestand derwaarts zendt." In het kamp der Zuidelijken in Floridawerd een soldaat door de koude koorts bezocht, waarop hij zijne tent-kameraden verzocht hem eene kruik met heet water aan de beenen te leggen. Hoe men zocht, eene kruik was niet te vinden, tot eindelijk een soldaat met eene bom kwam aanloopen, die hij in de nabijheid der tent had gevonden. Dadelijk werd die in het vuur gelegd om gloeijend* te worden, ten einde daarmede den patiënt te verwarmen. Dat, waar men echter niet op verdacht was ge weest, gebeurde; de bom spfbng, de tent sloeg geheel uit elkander en alles vlugtte links en regts, ook de koortsman, en wat het fraaiste van de zaak is: de koorts was en bleef weg. De geneeskundige faculteit zal een onderzoek naar dit nieuw geneesmiddel in het belang der lijdende menschheid instellen. Vorst Dolgorukoff is veroordeeld tot altijddurende ballingschap en tot verlies van zijne regten als edelman en burger, omdat hij gewei gerd heeft aan het bevel van den russischen keizer om Frankrijk te verlaten en naar Rusland terug te keeren. Onderscheidene leden van het parlement der Ionische republiek zijn sterke voorstanders van eene inlijving bij Griekenland. Een landeigenaar nabij Grijps- kerk, die sedert jaren reeds zijn bedrijf verwaarloosde en zich aan verregaand misbruik van sterken drank schuldig maakte, is ten gevolge van overmatig gebruik van geestrijk vocht, subiet overleden. Ook zijne beide zusters, die bij hem inwoonden dronken tot laat in den nacht jenever. Armoede is deze vroeger welvarende woning binnengetredende roerende en onroerende goederen zijn bijna allen in vreemde handen. Bij raadsbesluit der gemeenten Zoeten en Avèzaaih is als politie-verordening vastgesteld, dat huizen of wo ningen in de kom van het bebouwd gedeelte der gemeente te bouwen, niet meer mogen worden gedekt met riet of stroo, maar met pannen moeten worden voorzien. -Het bosch van Réieslain het depar tement Arïèrje {Frankrijk), is gedeeltelijk door een brand vernield. Het was een prachtig dennenbosch, dat toebehoorde aan eene maat schappij van buitenlandsche kapitalisten. Deze brand is moedwiliig aangestoken en drie personen zijn reeds als de vermoedelijke daders gearresteerd. Een der boschwachters is door vier gemaskerde man nen overvallen en zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een juwelier, die te Parijs bankroet was gegaan en zich vervolgens met de vlugt naar Brussel zocht te redden, is uit laatstgenoemde plaats door heeren policie-agenten weder teruggevoerd. Hij had nog 13,000 frs. in bezit. Het geregtshof te Rouaan heeft voor de tweede maal beslist, dat eene dame, die, zonder wet tige en ernstige redenen, haar woord van huwelijks-belofte intrekt, haren bruidegom moet schadeloos stellen voor de uitgaven, die hij om haar voor het huwelijk mogt hebben gemaakt. -De keizer van Oostenrijk heeft den Heiligen vader een rijk geschenk van priesterlijke kleederen toegezonden. Gedurende de laatste dertig jaren hebben te Brussel 25 uitvoeringen van den doodstraf plaats gehad. Men heeft vroeger beweerd, dat de doodstraf noodzakelijk was. Was het in vroegere tijden bij velen eene ernstige zaak om goud uit andere stoffen te vervaardigen, nog nooit zag men gedegen goud uit de smeltkroes van een alchimist te voorschijn komen. Thtuu, nu de wetenschappen zulk een helderder licht verspreiden, lacht men om de dwaasheid van vervlogen eeuwen, en zonder aarzelen durft men beweren, nooit zal de alchimie aan haren beoefenaar het ge- wenschte doen verkrijgen. Lacht de wetenschappelijke mensch over het streven om het goud te maken, wat moet hij dan doen, wan neer hij leest, wat onlangs in een wetenschappelijk fransch geschrift werd geschreven. Het is allen bekend hoe men dezen winter in Frankrijk schaat sen heeft gereden, alsmede dat keizer Napoleon en vooral zijne gemalin zich als beoefenaars der schaatsenrijders-kunst hebben doen kennen Door dit vorstelijk voorbeeld uitgelokt hebben vele aanzienlijken mede de smalle ijzers onder de voeten gebonden. Het dooi-weder is echter den amateurs overvallen, en heeft aan hun kortstondig vermaak een einde gemaakt. Om nu aan het ver langen der aristocratie, om nog langer schaatsen te rijden, te gemoet te komen, leest men in het reeds genoemde fransche geschrift. „De scheikundigen worden uitgenoodigd zich te beijveren een stof te vinden, die 1°. veel op ijs gelijkt en waarop men op dezelfde wijze met schaat sen zal kunnen rijden; 2°. deze zelfstandigheid mag van de verandering des weders niets te lijden hebben; regen en droogte, koude en warmte mogen er geen invloed op uitoefenen; 3°. de kunstmatige ijsbaan moet gemakkelijk en zonder kosten verbeterd en vernieuwd kunnen worden; en 4°. Zij mag de klecderen volstrekt niet bemorsen of bevlekken." Het is den scheikundigen al vele malen gelukt, mogelijke vraag stukken op te lossen, maar of zij ook gevolg zullen geven aan deze uitnoodiging, louter uit zucht naar vermaak gedaan betwijfe len wij. De Eranschen geven in alles de mode aan; vroeger reed men alleen in den winter schaatsen, thans wil men het ook zomers doen „dat is thans in de model' Deze gloeijend heete wind is dermate electrisch, dat een bos struis vederen, die men eenige minuten tegen hem inhoudt, zoo zwaar geladen wordt, als had men hem met eene sterke electriseer-ma- chine in verbinding gebragt. Tijdens het heerschen van dezen wind, ofschoon ook somtijds op andere tijden, openbaart zich de sterke elec- triciteit van den dampkring daardoor, dat uit den pelsmantel (karosh) der| inboorlingen, bij de geringste beweging, een stroom van kleine vonken vloeit. Dr. Livingstone deelt daaromtrent het volgende mede „Ik nam dit verschijnsel het eerst op een togt door de binnenlanden waar, terwijl het opperhoofd van den stam der Betschuanas mij vergezelde. Een gedeelte van zijn mantel was door het rijden aan eene ligte wrijving blootgesteld, en verspreidde eenen lichtglans, en zoo dikwijls ik zacht met de hand daarover heenstreek, sprongen er schitterende vonken met een knetterend geluid uit. „Ziet gij dit wel?" vroeg ik mijnen reismakker. Zijn antwoord luidde: „Dat heeft de blanke ons niet voor het eerst vertoond. Zoowel onze voor - ouders als wij, kenden dit verschijnsel reeds lang vóórdat de blanke mannen er aan dachten in ons land te komen." Op eene danspartij werd een zeer leelijke jongen door eene lieve dame gevraagd of hij met haar wilde dansen. Hij was natuurlijk dadelijk gereed en trad zeer hoovaardig met zijne schoone danseres voorwaarts. Naauwelijks begon den dans of hij begon allerlei zotte taal uit te kramen en eindigde met zijne blijdschap uit te drukken, omdat een zoo schoone vrouw hem uitgekozen had. „Och, mijnheer," zeide de dame, „mijn man is wat jaloersch en ik heb hem beloofd met niemand te dansen waar hij jaloersch op kan zijn." Verschoon mij, mijnheer," zei eene lieve jufvrouw, tot een heer die in een schouwburg voor haar plaats maakte. „Mejufvrouw," antwoordde de galante heer. „het is mij niet mogelijk u te verschoonen, het werk is volmaakt." MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 17 Maart. A'ee. 40 Kalveren f 50 a 90, 21 Varkens 48 a 50 e. per X. p. PURMERENDE, 18 Maart. Vee, 44 Runderen, 4 Paarden, 22 vette Varkens 46 a 53 c. per N. p., 51 mag. dito f 12 a 18, 112 Biggen f5,50 a 7, 65 vette Kalveren 55 a 75 e. per N. p., 291 nucht. dito f2,50 a 7, 515 Schapen en Lammeren, Hooi-KAis. Kleine f24, middelb. f20,50 per 50 N. p. Botek f 1 a 1,20 per X, p. Eijerex. Kippen- f2,10, Eenden- f2.50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 17 Maart. Nieuwe Graxen. AVitte Zw. Tarwe f 11,50 a 11,75, mind. en afw. f 9,50a 11. Zw. Rogge f 7,60 a 8,40. Zw. AVinter-Garst f 4,70 a 5,90, Zomer f4,50 a 5,50. Zw. Lange—Haver f2,90 a 3,40, korte f3,50 a 4. Noordbr. Boekweit f233 a f240. Zw. BI. Erwten f8,50 a 11. Zw. Bruine Boonen 13 a 16,50, AVitta fll a 13,50, Paardeb. f7 a 8,50. Zadf.x. Nieuw Kauariezaad f6,75 a9,50, jarig f 6 a S, Koolzaad als voren. - Mef.krap met goede omzet en vaste prijzen. SCHIEDAM, 18 Maart. Jenever f 19.50-, Amst. proef 1" 20,75. -Movtwijx 1' 14. LONDEN, 17 Maart, Heden waren ter A'ee-markt aangevoerd: 3460 Runderen. 17960 Schapen, 45 Kalveren en 37 A'arkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 5 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 5 sh. 6 d. en van Aarkens 5 sb. 2 d. Aangekomen schepen te Batavia vóór 31 Januari). Louisa, kapt, Bnijs, Gelderland, kapt. Gaaff, Bernard en Agnes, kapt. Orde man, Ido en Elisabathkapt. Doore, IJsfroom, kapt. llansen, Landbouw, kapt. Kleijnenberg en Henrietfe Geertruida. kapt. de Boer, alle 7 van Amst.; J'oor- waarts, kapt. Kerkstra, Nederwaard, kapt. Admiraal en Hollandia, kapt. AA:ap, alle 3 van Ltott.Batavia, kapt. van Dolder, Londen; Stad Middelburg, kap;. Ouwehand, Liverponl; Pie/er Cornelisz. Hoof1, kapt. Koens, Baneknk naar China, (lek).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3