NIEUWEDIEPER COURANT. M 24. ZONDAG 23 MAAKT 1662. EN v.*V4»0£« het O £jt TWINTIGSTE -«®» JAARCANC. GEMEENTERAAD. HELDIRSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag ee Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Citgever. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Woensdag avond gehou den, werd kennis gegeven, dat de heer Bakker verhinderd was de vergadering bij te wonen. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de bouw van de nieuwe brug over het Heldersche kanaal bij de Nieuwstad en het maken van land- hoofdeu voor de brug. nabij de Nieuwe Kerk is aangenomen door den heer D. Tool, voor 24.820, dat deze inschrijvingssom nog bene den de begrooting en door B. en W. in overleg met de commissie voor de onderhoudswerken gegund is. Er wordt gelezen een verzoek van de x\mbtenaren bij 's Rijks belastingen alhier, ter verkrijging van de buitengewone gratificatiën, die gedurende de laatste jaren niet meer aan hen zijn uitgekeerd. Er wordt besloten, de behandeling van dit request uit te stellen tot de volgende vergadering en inmiddels den Controleur der gemeente-belastingen uit te noodigen, optegeven of er ook gedu rende dé beide laatste jaren door die ambtenaren aanhalingen zijn geschied, die niet zijn vervolgd, zooals in dit verzoekschrift staat vermeld. Op Het verzoek van den heer D. Dekker, om eene jaarlijksche toelage van 300. voor zijne bijzondere school, op grond, dat zulk eene toelage aan anderen wordt verstrekt, wordt afwijzend beschikt, omdat de raad zulks alléén beperkt tot bijzóndere scholen, die zich aanvankelijk vestigen. Omtrent de vacatures voor hulponderwijzers wordt, op voorstel van de'commissie van Onderwijs, besloten, de tractementen niet te verhoogèn en nog eens oproepingen in de dagbladen te doen. Vervólgens kwam' in behandeling de plaatsing der armen apotheek in het ziekenhuis alhier, die in dè vorige vergadering was uitgesteld. Door de 'heeren de Breuk en Graat werden, naar aanleiding van ingewonnen inlichtingen, de bezwaren van deskundigen tegen het doof B. en 'W. voorgesteld plan om de apotheek aan de zuidzijde van het gebouw te plaatsen, medegedeeld. Deze zienswijze werd door den heer Boomsma bestreden; omdat de geneesmiddelen niet allen door het zonlicht worden benadeeld en omdat die 'wéinige kruiden, die daarvoor vatbaar zijn, gemak kelijk op eerie niet zonnige plaats kunnen worden geborgen. Ook wordt door dién spreker op de omstandigheid gewezen, dat in deze ge meente Uer part iculiere apotheken tégenover de zuidzijde zijn gevestigd. De heer Strootman zegt, dat hij, niet behoorende tot de meerderheid van dé -leden dér commissie voor de onderhoudswerken, die met B. en W.instemmen omtrent de plaatsing der apotheek, blijft vol houden- 'bij 'de: bezwaren-, die-daartegen nu en vroeger zijn geopperd. Hij wijst' op de' plaatsing1 van de apotheek in het Marine-Hospi taal alhier, 'waar dié inrigting ook midden in het gebouw is ge vestigd, 'maar- waar zulks pek- niet voldoet. De heeren Lastdrager cn van'Kélckhbvèni verdedigen het gevoelen van B. en W. met de meerderheid der commissie voor de Onderhoudswerken. De heer Reèringh verklaart, niet van inconsequentie te willen beschul digd worden. Hij had zich door verschillende overwegingen ge schaard aan de zijde van het Dagelijksch Bestuur, maar na 't geen door den heer Graat is aangevoerd, komt hij tot zijn vroeger gevoelen terug. De heer Verweijde gelooft, dat het daarstellen van ceri apotheek buiten het gebouw, op de opene plek gronds aan de Noordwestzijde, het best in aller bezwaren zou te gemoet komen. Het eénigë wat men'-'tegeu zijn voorstel zou kunnen zeggen is, dat het 'uitvoeren véél geld zon vereiscben. De heer Zur Muhlen verklaart zich tegen het geheele gebouw. Hij heeft het sedert de vorige zitting van den gemeenteraad bezocht, maar zijn oordeel is, dat ^een gezond mensch er niet in wonen kan, veel minder een zeke. Nadat de voorzitter op de verschillende overwegingen der leden had geantwoord en het voorstel van het Dagelijksch Bestuur had verdedigd, werd dit voorstel in stemming gebragt. Zeven leden verklaarden zich er vóór en zeven tegen, zoodat de beslis sing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Vóór stemden de heeren: Boomsma, Verweijde, van Kelcklioven, Janzen, Lastdrager, de Lange en de Voorzitter; tegen de heeren Strootman, ZurMühlen,Reeringh, deBreuk, Beets, Graat enHaremaker. Op de vraag van den heer Strootman, of in de volgende verga dering nu al de plannen der Commissie moeten beslist worden, antwoordt de voorzitter, dat dit alleen betreft de plaatsing der apotheek. De voorzitter deelt verder mede, dat de geneesmiddelen, ten behoeve der armen, nu verder voor rekening der gemeente zullen worden aangeschaft en herinnert verder aan het bepaalde, dat de apotheker-directeur een tractement van 800 zal genieten, dat hij ongehuwd moet zijn, zijne woning in het gebouw zal hebben, zijne voeding buiten het gebouw zal moeten doen gereed maken en in het genot zal zijn van vrij vuur en licht. Op voorstel van den heer Strootman wordt besloten, dat aan dezelfde commissie, die voorstellen omtrent het ziekenhuis aan den raad heeft gedaan, vermeerderd met twee leden van het burgelijk armbestuur, een concept-reglement van orde voor die inrigting zal worden ontworpen. De Voorzitter zegt, dat de geldelijke aangele genheden van het Ziekenhuis alsdan in de volgende vergadering, tegelijk met dat reglement, in behandeling kunnen komen. Er wordt verder besloten eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van apotheker-directeur te doen en aan de bovenbe doelde commissie de beoordeeling der in te zenden stukken op te dragen, met het doen van eene voordragt. Ér wordt ter tafel gebragt het jaarverslag over 1861 van d« plaatselijke schoolcommissie, betrekkelijk het schoolwezen in dezs gemeente. Het verslag, waarvan door den Voorzitter eene zinsnede wordt medegedeeld, waaruit den gunstigen staat der scholen blijkt, zal, op voorstel van den heer Strootman, bij de leden van den raad ter lezing worden rondgezonden. De Voorzitter deelt mede, dat er een request is ingekomen van den heer S. Giltjes. Hierop wordt door den heer Zur Mühlen het woord gevraagd en aangevoerd, dat genoemd request, waarvan aan de leden van den raad een afdruk is gezonden, overwegingen be vat tegen één der Wethouders, die door den raad, uit zijn midden, is verkozen, en dat hij, ook met het oog op de gemeente-wet, die het doen publiceren aan het Dagelijksch Bestuur opdraagt, voorstelt, het request niet in behandeling te nemen, omdat het eene zaak is, die wel B. en W., maar niet den raad betreft. Deze zienswijze wordt door andere leden bestreden, omdat het aangehaalde wets artikel uitsluitend doelt op de afkondiging van strafvorderingen Het voorstel van den heer Zur Mühlen wordt niet genoeg onder steund en er wordt overgegaan tot de lezing van het request. waarbij de heer S. Giltjes verzoekt met de plaatsing van adverten- tiën door het gemeente-bestuur te worden begunstigd, tegen 10 cents per regel. In" verband daarmede wordt gelezen een brief van den heer A. A. Bakker Cz., van den volgenden inboud: Mijne Heeren Ik heb de eer aan het Gemeente-Bestuur aan te bieden, voortaan de gewone advertentirn van de Gemeente, gratis in de door gij uit- I gegeven wordende Courant te plaatsen, aanvankelijk voor den tja run twee jaren. Het onderwerp der advertenties heb-ik op t'wtij gende nota vermel-d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1