NIEUWEDIEPER COURANT. en binnenland! AANBESTEDING. 1» O i\ I> E It D AG 2 A PRIL V; vx\i\i9f» hff TWINTIGSTE JAARGANG. PROVINCIE WOORDHOLLAND. J\s127. HELDERSCHE /»k r+ K Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK IvER Oz. ïn den boekwinkel, Hoofdgracht Ko. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyeiitentif.n worden aangenomen tot Zatnrdag rn Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgever. BURGEMEESTER en TVETïIOUDERS der Gemeente HELDER brengen in herinnering, dat de vorderingen ten laste der Gemeente over 1861, welke niet vóór of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeenkomstig de Wet worden gehouden voor ver jaard en vernietigd. Helder, den 2 April 1S62. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Op Woensdag den hden April 1862, des namiddags ten half drie ure, zullen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Haarlem, hij enkele inschrijving worden aanbesteed de volgende werken. a. Het doen van eenige uitvoeringen voor het onder hond van den provincialen zeedijk tusschen Haarden en Muiderberg; b. Het onderhond van de bakens in het IJ en de Voorzaan, van 1°. Mei 1862 tot 1". Mei 1863 en het doen van eenige werkzaamheden aan oeverwerken in het IJ; c. Eenige baggerwerken in het IJ en in het Hoorder- Spaarne, benevens het doen van eenige werk zaamheden bij den rijzen dam in het IJ tegen over Spaarndam. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 Cts. per exemplaar, te bekomen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd en aan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkresren bij den Ingenieur L. J. DU CELLIÉE MULLER, te Amsterdam. Van het sub c genoemde werkzal aanwijzing in loco worden gedaan Zaturdag 5 April, des morgens ten tien ure, te Spaarndam. HEI,DEK en NIEUWEDIEP, 2 April. Maandag avond jl. had het aangekondigde examen op de Lagere Industrieschool alhier plaats. Ten zeven ure waren de leerlingen der onderscheidene studiejaren, henevens de onderwijzers met hunne adsistenten ter bestemder plaatse aanwezig. De tegenwoordigheid van een aantal heeren mogt blijk geven, van de belangstelling die aan deze inrigting ten deel valt. Behalve door de bestuurders der school, werd deze les bijgewoond door den E. A. heer Burgemeester en eenige raadsleden, den W. E. G. heer Schoolopziener, eenige leden der Plaatselijke Schoolcommissie, eenige bestuurders van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en een lid van het bestuur der plaatselijke Teekenschool. De les werd geopend door den heer A. J. Leijer, die eenige rekenkundige voorstellen liet uitwerken, waarna nog door genoemden heer over Natuur- en Werk tuigkunde werd gesproken. Na afloop hiervan werden, door den president van het bestuur der school, aan eenige leer lingen van het 2de studiejaar prijzen uitgereikt, voor het meetkundig- en handteekenen. Hierna sprak deze heer tot de leerlingen over het nut, dat zij van deze school konden trekken, en wees er op dat alleen den welont- wikkelden, den denkenden arbeider zeker kan zijn van het welslagen zijner pogingen. Vervolgens bragt spreker hulde aan de onderwijzers en hunne adsistenten, voor de betoonde moeite en ijver in hun onderwijs, bedankte de aanwezige heeren voor hunne betoonde belangstelling en beval allen het heil dezer inrigting aan. Na deze toespraak werd de les gesloten en keerden allen, wel voldaan, naar hunne woningen weder, Jl. Dingsdag, den Isten dezer, werd door den onderwijzer C. Sipkens, de bijzondere school aan de Binnenhaven al hier geopend, in tegenwoordigheid van den Burgemeester, eenige raadsledenden districts-schoolopziener en den president der plaatselijke schoolcommissie. Een getal van 44 kinderen was er opgekomen, om aan het onder wijs deel te nemen. De schoolbanken van nieuw model waren echter, ten gevolge eener toevallige omstandigheid, te laat aangekomen om nog bij de opening in gebruik genomen te worden. Ze konden echter door de aanwezigen bezigtigd en den volgenden dag bij den aanvang van 'het onderwijs in gebruik worden gesteld. Gisteren avond werd de nieuwe sociëteit Harmonie alhier feestelijk ingewijd. De president, de heer D. Bak ker Bz., opende de vergadering met eene gepaste toespraak, waarna eenige prijzen werden verbillard en het feest met een souper werd besloten. De smaakvolle illuminatie en de muziek van de heeren Polak zette het veel luister bij. Bij de onderhandsche aanbesteding van de vergroo ting van het kerkgebouw der Christelijk Afg. Gerefor meerde Gemeente alhier, zijn vijf inschrijvings-hiljetten ingekomen, waaruit bleek dat ingeschreven was door de heeren K. Vos voor 8995,L. Bijl voor 8980,Gebr. Korf voor 7290,P. Verheij voor ƒ6984,en Gebr. Janzen voor 6932,welke minste inschrijver, de werk zaamheden zijn opgedragen. Met het schip Prinses Atnelie, kapt. Groeneveld is alhier van Padang aangebragt eene kolossale oliphant, bestemd voor het genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdam. Uit de statistiek van het gevangeniswezen hier te lande over 1860, opgesteld door den heer Alstorphius Greve- link, dezer dagen openbaar gemaakt, blijkt het groot getal der gevangenen, die bij hunne aankomst niet konden lezen en schrijven. In genoemd jaar bedroeg dat getal 9427, terwijl Ï0340 gevangenen blijken gaven, dat zij langer of korter tijd de scholen hadden bezocht. In het jaar 1858 waren deze getallen aldus 10020 die wel, en 10290 die niet konden lezen en schrijven. Door Z. Al. zijn bevorderd: tot kapt. ter zee den kapt.-luit. ter zee P. A. Matthijsen; tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. C. J. Damme; tot luits. ter zee lste kl. de luits. ter zee 2de kl. J. B. A. de Jong en E. F. Ilanel von Oronenthall; tot luits. tor zee 2de kl. de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1