NIEUWEDIEPER COURANT. O O i\ l> E It l> V G 8 H E I EN TWINTIGSTE JAARGANG. SCHUTTER IJ. BINNENLAND M 57. HELDERSCHE DezeCouraru wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK IvEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advi.rtf. ntien worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY. op de Laan aan de» Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor lederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan, Brieven en Stukken franco aan den Eitsever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER vestigt bij deze de aandacht der belanghebbenden op de Beken raking van den 1 dezer, betrekkelijk de Oproeping ter ïir rhrijving voor de Schutterij, met berinnering aan die s gezetenen, welke in den jare 1837 zijn geboren, alsmede de mlanigen, welke, ofschoon in andere Gemeenten in geselt r. zoude.-t de laatste inschrijving binnen deze Gemeente zijn 'komen wonen en op den 1 Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1828 tot en met 1836 ingesloten, dat de inschrijving op den eersten Jnnij e. k. wordt gesloten, en de nalatigen aan de inschrijving, de daaruit voortvloeiende nadeelige gevolgen, zich zeiven zullen te wijten hebben. Helder, den 7 Mei 1862. de burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Mei. Op Dingsdag, den 13 dezer, zal in bet lioofdkiesdistrict Heuder eene verkiezing plaats hebben van twee leden der Provinciale Staten. De aftredende leden zijn de heeren Mr. It. J. C. STAKMAS ISOSSE en J. L. klHKEBT, welke heeren echter weder herkiesbaar zijn. Jl. Maandag is, onder het lossen der gebruikelijke salutschoten van hier vertrokken, met bestemming naar Oost-.Indië, Zr. Ms. stoomschip Montrado; het état-major van dezen bodem is zamengesteld uit de volgende officieren: De luits. ter zee 1ste kl. G. W. F. Moeth, komm. en J. Scheurleer, 1ste off.de luits. ter zee 2de kl. P. E. Win kelman en W. Steffens; de off. van gez. W. Pannevis en de off. van adm. F. Adema. De salutschoten van den vertrekkenden bodem werden door het wachtschip en van de kust-batterij Kaaphoofd beantwoord. Omtrent de bestemming van het schroefstoomschip Zoutman verneemt men, dat het in de wateren van Curacao het stoomschip Djambi vervangen zal. Laatstgenoemde bodem zou bestemd zijn naar Nederland terug te keeren, aldaar te worden gereed gemaakt voor eene reis naar Oost-Indië, Japan en de Stille Zee en nog in den loop dezes jaars derwaarts vertrekken. In het weekblad Koning en Grondwet" leest men onder het opschrift: Bij de heropening der Tweede Kamer, o. a. liet volgende: „De geneeskundigen hebben in hunne tijdschriften en dagbladen reeds jaren lang geklaagd over den treurigen toestand der medische wetgeving. Er wordt kwakzalverij gedreven in alle wereldsche dingen op godsdienstig, staatkundig en letterkundig gebied, maar de kwak zalvers behooren, zooals de naam het reeds aanduidt, op genees kundig terrein te huis. Het is wonderlijk, dat de menschen allen gaarne erkennen, hoe groot een schat do gezondheid is, maar de raadgevingen van allerlei oude wijven, bakers en gelukzoekers opvolgen. In onze wetgeving moeten zulke groote leemten zijn, dat Hollowaypillen en Hoff-malz-extract, middelen, die weinig schade doen, behalve aan de beurzen der ligtgeloovige koopers, even straffeloos kunnen gevent worden als andere middelen, die niet alleen van geld, maar ook van gezondheid berooven. Al zijn de burgers niet wijzer, dan dient toch de staat, even als bij het onderwijs, te zorgen, dat enkel menschen optreden, die bewijzen gegeven hebben, dat hun de noodige kundigheden niet ontbreken. Maar zullen alle geneesbeeren voor hunne taak berekend zijn, dan mag het hooger onderwijs ook nog wel eenige verandering onder gaan. Het zijn nog niet allen koks die lange messen dragen en niet allen bekwame geneesheeren die den doctorstitel voeren." Met den 16 dezer worden op het wachtschip alhier geplaatst de off. van adm. 3de kl. II. C. Deuffer M iel en de adj. administrateur G. D. van Werdten den 11 dezer op de drijvende batterij Neptunus de luit. ter zee 1ste kl. R. P. Struick. - Nadat in de vorige week de beide interpellatiën in de Tweede Kamer hadden plaats gehad, betrekkelijk de vorming van dit kabi net, waarop door den minister van Binnenlandsche Zaken gepastelijk werd geantwoord en betreffende de Delftsche Academie, waaromtrent door den minister van Koloniën ophelderende verklaringen werden gegeven, zijn jl. Maandag de werkzaamheden aangevangen met de behandeling van het wetsontwerp op het binnenlandsch gedistilleerd, welk ontwerp met algemeene stemmen is aangenomen. Bij de kamer is ingekomen eene aanbevelingslijst van zes candi- daten voor de vervulling van eene vacature bij den Hoogen Baad. Die candidaten zijn: 1. II. van Loghem, regter in de arr.-regtbank te Deventer; 2. Pringle, adv.-gen. bij het prov. Geregtshof in Gelderland; 3. Jolles, minister van Herv. Eeredienst; 4. de Vries, griffier der Staten van Noordholland5. 's Jacob, advokaat te Am sterdam en 6. Oudemans, raadsheer bij het geregtshof te Groningen. Naar wij vernemen, zou Z. AI. de koning den 6den dezer naar Parijs vertrekken, om er tot den 14dcn te ver blijven. De réis heeft geen ander doel dan het brengen van een bezoek aan HH. MM. den keizer en de keizerin der Franschcn, gedurende het verblijf van II. M. de koningin aldaar. Volgens de Nieuwe Bijdragen voor April bedraagt het getal vacante hulponderwijzers-plaatsen hiertelande thans 122. In de dezer dagen te Rotterdam gehouden algemeene verga dering van deelhebbers in het Zeemanshuis, welke vergadering ver eerd werd door de tegenwoordigheid van den beschermheer, Z. K. H. prins Hendrik, is een zeer gunstig verslag van den toestand en werking dezer nuttige inrigting uitgebragt. In het laatste jaar is het getal der in het zeemanshuis opgenomen zeelieden van 869 tot 1133 gestegen, waaronder 587 Nederlanders en 546 vreemden. In de Spaarbank is belegd eene som van 5628 4657 in 1860). A an de aan de inrigting verbondene bibliotheek, die weder met vele werken werd verrijkt, wordt steeds vlijtig gebruik gemaakt. Ook de godsdienstige voordragten des Zondags worden door het grootste gedeelte der inwoners gezet bijgewoond. Door bet inrigten van nieuwe vertrekken, is de gelegenheid tot huisvesting weder uit gebreid. Het gedrag der bewoners liet over het algemeen weinig te wenschen over. Het gebruik van sterken drank (hetwelk met ge matigdheid binnenshuis wordt toegelaten), verminderde van 1 en een vijfde glas per kostdag tot drie vijfde glas. Na den afloop der werkzaamheden van de vergadering heeft prins

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1