NIEÜWEDIEPER COURANT. 1> O X l> li K D A G 1» Al E 1. 18G2. EN TWINTIGSTE JAARGANG. M 39. GEMEENTERAAD. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zoxdag en doxdekdag, des morgens tcu acht uredoor A. A. BAKKER C'z. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.80. l'raneo per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AdvkrtextiëN worden aangenomen tot Zaturdag eu Woensdag middag 12 uur, en bij den Ilccr T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ben 16 dezer vertrekt SOUTHAMPTOW. de O. I. Landmail via hetzelfde gebouw gevolgen niet anders dan nadeelig uitkomen zou. In de zitting van den Gemeenteraad, jl. Maandag avond gehou den, waren de heeren de Lange en Lastdrager afwezig. De Voorzitter, de heer burgemeester, opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Door de commissie voor de Onderhoudswerken werd voorgesteld een plan tot het houwen eener brugwachters-woning in de Nieuw- stad, ten bedrage van p. m. 2678. Het bezwaar van JL en W., dat de kosten te hoog zouden zijn, was door die commissie be streden, met het oog op de plaatsing van een brandspuithuis in en omdat eene al te groote zuinigheid in de Met 9 tegen 3 stemmen werd besloten, overeenkomstig het plan der commissie. Tegen stemden de heeren Boomsma, Bakker en de Voorzitter. Tengevolge van eene nadere opneming door den gemeente-bouw meester, werd, uithoofde van de noodzakelijkheid eener paalfunde- ring, voorgesteld de som van 2800, voor het daarstellen van een apotheek en woning aan de N.W.zijde van het Ziekenhuis, te ver- hoogen tot een bedrag van 4750. De Voorz. doet opmerken, dat het plan zelve reeds door den raad goedgekeurd is en dat dus alleen over het cijfer der kosten moet worden beraadslaagd. De heer Strootman verdedigt deze voordragt, omdat het toch noodig is, de muren van een heelen steen op te trekken. Met stemmen werd dienovereenkomstig besloten. Tegen stemden heeren Janzen, Bakker, Boomsma en de Voorzitter. Er wordt ter tafel gebragt een plan tot het bouwen eener wo ning voor den doodgraver, met eene kamer om daarin bij slecht weder te vertoeven en eene bewaarplaats voor baren. De uitvoering wordt begroot op p. m. 5000. Er wordt op gewezen, dat dit liooge cijfer wordt veroorzaakt door den verren afstand der plaats, voor het vervoer der materialen. De heer Boomsma verklaart zich tegen die hooge kosten. Hij wijst op de kosten der apotheek, die nog lager zijn en houdt het eenigzins voor geld verspillen, daaraan zooveel ten koste te leggen. De heer Keeringh komt daartegen op; hij verzekert, dat het de wensch is der gemeente, om er eene schuilplaats bij slecht weder te hebben, of eene plaats om te vertoeven bij het begraven. De spreker is er voor, dat de gemeente- tegen 4 de gebouwen hecht en sterk worden gemaakt, ook omdat er in de gemeente talrijke voorbeelden voorhanden zijn, hoe nadeelig het is, wanneer men daarbij met karigheid te werk gaat. De heer Verweijde is niet tegen het voorgedragen cijfer, maar betuigt toch zijne ver wondering, dat voor het gebouw primitief slechts 1500 was geraamd. De Voorzitter maakt de opmerking, dat, na de eerste raming, er eerst sprake is geweest van een lokaal voor bezoekers van het kerkhof en van eene bewaarplaats voor baren. De heer Boomsma verklaart zich er niet tegen, om hecht en sterk te bouwen, maar gelooft toch, dat de apotheek dat ook wel zal zijn. En dan is bij die som nog de kosten van eene fundering. De heer Beeriugh herhaalt, dat het bouwen in dat afgelegen oord duurder is dan in bet midden der gemeente. Bovendien is het op grooter schaal dan de apothekers-woning, die slechts voor één ongehuwd mensch is bestemd. De heer de Breuk is voor het voorstel, omdat hij een lokaal daar ter plaatse voor bezoekers van bet kerkhof voor eene behoefte houdt. Met 10 tegen 2 stemmen wordt het voorgesteld plan goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Bakker en Boomsma. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt eene concept-veror dening op de uitdragers, waarbij wordt bepaald, dat ieder, die dat bedrijf uitoefent, eene schriftelijke vergunning des Burgemeesters noodig heeft, dat op het gemis van zulk eene vergunning eene boete van 3 is bepaald, dat ieder uitdrager een register moet aanhouden van hetgeen hij inkoopt en omzet en dit register eens in de maand aan den Commissaris van Policie moet vertoonen, en ook tusschentijds, wanneer deze het noodig oordeelt; dat ieder ui'- drager een bord in zijn winkel moet hebben, waarop zijn naam en beroep staat vermeld en dat de ingekochte goederen uiterlijk 3 dagen na den inkoop in den winkel moeten tentoongesteld worden. Door den heer Strootman wordt de vraag gedaan, of er wel noodzake lijkheid bestaat, om deze verordening in te voeren en of men er wel nut van mag wachten. De Voorzitter wijst op het bestaan van zulke verordeningen in Delft en 's Gravenhage, waar die zeer goed werken. De heer Bakker wijst er op, dat, ofschoon deze verordening- van B. en W. is uitgegaan, de Burgemeester echter, als het hoofd der gemeente-policie, meer bepaald van het nut en de noodzakelijk heid dier verordening is doordrongen. Er ontstaat eene discussie over de redactie van Art. 1, waarbij wordt omschreven, hetgeen tot het beroep van uitdrager wordt ge rekend. Door den beer Strootman wordt er op gewezen, dat bij het opnoemen van de verschillende voorwerpen, in dien tak van nijverheid voorkomende, ligtelijk iets kon worden vergeten; hierdoor zou ont duiking kunnen ontstaan. ZEd. wijst op het gemis der benamingen van visehwant en verfwaren, die daarop in het ontwerp werden opgenomen. De heer Boomsma stelt, met het oog op die inoeije- lijkheid, voor, om die bijzondere benamingen allen weg te laten en daarvoor te stellen: „alles wat hij (uitdrager) koopt of verkoopt." De heer Strootman vereenigt zich volkomen met het voorgestelde van den heer Boomsma en ondersteunt dat. Doch, na eenige be denkingen des Voorzitters, wordt besloten, die verschillende bena mingen van liet oorspronkelijk ontwerp te behouden en daarachter te voegen „en alles wat hij koopt en inruilt." Art. 1 wordt daarop met algemeene stemmen goedgekeurd, gelijk mede de overige artikelen. Omtrent het in de vorige vergadering ingediend rapport van de commissie, belast met liet onderzoek van de handelwijze der Maat schappij van Landbouw en Land-ontginning, ten opzigte harer ver- pligtingen, tegenover deze gemeente, werd door den Voorzitter herinnerd, dat twee punten daarin hoofdzakelijk werden voorgesteld: 1. het verplaatsen der mestbelt; 2. het intrekken der concessie. Dienovereenkomstig werd door de vergadering besloten. De Voorz. stelde nu voor, die concessie te doen ophouden met 1 Julij n. s. Op voorstel des heeren Strootman werd echter besloten, die ophef fing eerst op 1 October te bepalen, omdat er anders geen genoegzame tijd zoude zijn, om in bet ophalen van vuilnis, enz. te voorzien. De heer Beeringh stelt voor, om den heer Sarphati, bestuurder van voornoemde maatschappij, een termijn te stellen, binnen welke hij zich, volgens Art. 4 der concessie, kan wenden tot Gedeputeerde Staten, aan wien de beslissing is opgedragen. Er wordt besloten, dien termijn te bepalen tot 1 Julij aanstaande. De vergadering verleende hare goedkeuring tot het doen van af- en overschrijving van verschillende posten der begrooting van 1861, ten bedrage van 11745.49; van 23.51 wegens kwade posten en van 438.304 wegens verpleging van krankzinnigen. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeliug, dat de aanbesteding der onderwijzers-woning in de Nieuwstad, den 9den dezer had plaats gehad, waarbij bet werk aan den minsten inschrijver, den beer P. Verhev, voor 5730 was gegund. Er werd medegedeeld, dat, bij de verificatie van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger, den 15 April jl. gehouden aanwezig was eene som van 110S11.S4. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat, tengevolge de be-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1