NIEUWEDIEPER COURANT. JVi40. Z O V I> Ci i« M E I. EN TWINTIGSTE BINNENLAND. JAARGANG. 1002. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. aIOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. HELOERSCHE lleze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Den 33 dezer vertrekt de O. S. Tmndmail via TRIEST, den 84 dezer via JHARSEIEEE. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Mei. Uitslag der verkiezingen in liet hoofdkiesdistrict Helder van twee leden voor de Provinciale Staten, gehouden op Dingsdas; den 13 dezer: Uitgebragte stemmen te Helder 137, Texel 78 en Terschelling 39, te zamen 254 stemmenvan onwaarde 4. Volstrekte meerderheid 126 stemmen. De heer J. L. Kikkert verkreeg 172, Mr. K. J. C. Stakman Bosse 150, A. B. Mentz 54, J. Strootman 34, C. J. de Leeuw 31 en W. J. Hidde Bok 15 stemmen. Gekozen de heeren J. L. KIKKERT en Mr. K. J. C. STAKMAN BOSSE. Reeds gisteren aan onze Geabonneerden in deze Gemeente medegedeeld). Wij vestigen nog eenmaal de aandacht onzer lezers op de buitengewone vergadering der Rederijkerskamer Olympia alhier, die op Woensdag den 21 dezer ten voor- deele van de noodlijdenden door den brand te Enschedé zal gehouden worden. Groot zijn gewis de behoeften van hen, voor wie de algemeene liefdadigheid wordt ingeroepen en hebben de ingezetenen dezer gemeente ten vorigen jare getoond, in het uitoefenen dier deugd niet achter te staan bij andere gemeenten, toen de watersnood een groot deel van ons vaderland had bezocht; bij deze treffende ramp mag iedere aansporing tot weldoen bijna overbodig worden geacht. De kamer Olympia wil de opvoering van eenige schoone en degelijke stukken voor die zaak ten beste geven en rekent zeker niet ten onregte op de ondersteuning van haar pogen, bij allen die daartoe kunnen bijdragen. Er is wel eens de opmerking gemaakt, dat van de opbrengst van zulke vergaderingen te veel onkosten moeten worden voldaan; omtrent deze vergadering kunnen wij echter ver zekeren, dat zulks niet het geval is, want dat de geheele opbrengst voor het beoogde doel zal worden aangewend. Naar wij van goederhand vernemen, zal binnen eenige dagen door de Zangvereeniging Cecilia en het Muziek korps van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier een Groot Vocaal en Instrumentaal Concert worden gegeven, ten voordeele der noodlijdenden door den brand te Enschedé. Tot ons genoegen kunnen wij ook hierbij de verzekering geven, dat de geheele opbrengst ten voordeele van het beoogde doel strekken zal. Eerdaags zullen de inteekenings-lijsten hiertoe den ingezetenen worden aangeboden. Verdere aan- o o beveling mag men, waar het zulk een doel geldt, veilig overbodig achten. Aan de statistiek van het zeewezen, ontleenen wij de volgende opgave van de verliezen aan schepen en personen, gedurende de eerste drie maanden dezes jaars. Er zijn van de verschillende natiën der wereld gestrand en verongelukt He prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. 67 schepen; in zee verlaten 28; in zee gezonken 26; ver brand 4; aangezeild 11; door zeeroovers vernield 1 schip; te zamen 137 vaartuigen, waarvan 8 stoomschepen. Bij 104 dezer verliezen had men geene menschenlevens te be treuren, bij 21 was dit wel het geval; van 11 gevallen was dit min of meer twijfelachtig. In het geheel waren er zoo ver bekend is, bij die verschillende zeerampen 395 men- sclien om het leven gekomen. Voor liet grootste deel behoorden die verongelukten tot de bemanning of de passa giers der stoomschepen Colchi.de en Mars. Aangenaam is liet in bovenstaande opgave te zien, dat verreweg liet grootste gedeelte der schepen verloren is gegaan, zonder dat ook slechts liet verlies van een menschenleven daarbij te be treuren is. Met liet oog op de treffende rampen in de laatste jaren door stormen veroorzaakt, werden in den jongsten tijd op de engelsclie en nederlandscbe kusten voor een verwachten storm signalen gegeven. Zoo werden ook in den ochtend van 20 Maart jl. door het meteorologsch departement van de engelsclie admiraliteit en door het meteorologisch insti tuut te Utrecht telegraphische storniwaarscbuwingen naai de verschillende havens gezonden en een storm in N. rigting voorspeld. Werkelijk, werd in verschillende havens der Noordzee, dien dag een N. O. storm waargenomen. Volgens bij liet departement van Marine ingekomen berigt, is door den hoofd-ingenieur van den Waterstaat J. G. van Gendt, de laatste steen gelegd van het metselwerk van het nieuwe dok op het maritime etablissement te Wil- lemsoord. De omgekeerde gewelven zijn daardoor gesloten en noch op den dokvloer, noch op eenige andere plaats in het dok is eenige doorsijpeling van liet water meer te be speuren. Naar men verneemt, zal het kamp bij Millingen van den 9den Aug. tot den 2den Sept. gehouden, en liet com mando opgedragen worden aan Z. Iv. H. den prins van Oranje, terwijl de generaals-majoor Wilbrennink en van Muiken brigade-generaals zullen zijn. Op de school te Huisduinen zijn gisteren door den onderwijzer eenige boeken en prenten verloot, waaraan 41 van de 62 leerlingen hebben deelgenomen, tegen 10 en 5 centen liet lot. De opbrengst van deze verloting is door den onderwijzer en twee scholieren aan eene der heeren leden van de commissie ter hand gesteld, met verzoek om haar in ontvangst te nemen, als eene gift voor de hulpbehoe venden door den brand te Enschedé. In de zittingen der Tweede Kamer van de laatste dagen, hebben de beraadslagingen plaats gehad over Hoofd stuk V (Binnenlandsclie Zaken), en III (Buitenlandsche Zaken der staatsbegrooting voor 1862. Beide hoofdstukken zijn, na korte beraadslagingen, met algemeene stemmen aan genomen. Vorder zijn aangenomen eenige naturalisatie wetten terwijl liet wetsontwerp tot goedkeuring van eenige arti kelen, der met België gesloten overeenkomst tot regeling der wateraftappingen uit de Maas met 47 tegen 7 stem men is verworpen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1