BUITENLAND. Marine, op Dingsdag avond a. s., in liet lokaal Tivoli alhier to geven. Hot edel pogen van de leden der Zangvcrceni- ging en van liet Muziekkorps maakt volkomen aanspraak op eene algemccne ondersteuning, opdat liet doel bereikt worde: leniging van den nood van hen, die hunne have en hun goed aan de vlammen hebben moeten prijs geven. In den naclit tusschen Woensdag en Donderdag, is alhier met verlies van twee ankers, en na het doorstaan van gevaren, tengevolge van het ruwe weder binnengevallen Zr. Ms. transportschip Heldin, komm. P. Toutenhoofd, komende van Batavia, laatst van de Kaap de Goede Hoop. Aan boord van dien bodem bevindt zich een leeuw van 1 jaar, die vrij tam is, een baviaan en andere dieren, bestemd voor het zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amster dam. Heden nacht zijn ze per schroefstoomboot van Gebr. Zur Muhlen, derwaarts gezonden. Ook bevonden zich 7 veroordeelde militairen aan boord, die, in Indië veroordeeld, hier te lande hunne gevangenisstraf moeten ondergaan. Deze zijn door de policie van boord gehaald en den volgenden dag op transport'gesteld naar de strafgevangenis te Leiden. Er zijn slechts drie ligte zieken aan boord. Het état-major van dezen bodem is zamengesteld uit de volgende officieren: De kapt.-luit. ter zee P. Toutenhoofd, komm.; De luits. ter zee 1ste kl. Jhr. C. J. P. von Muhlen, 1ste officier; en G. W. C. Westenberg; de luits. ter zee 2de kl. J. H. Haakman, Jhr. C. C. van der Wijck, H. J. van Broekhuijzen, J. C. Schotel en L. G. C. van Wachen- dorff van Rijn; de adelb. 1ste kl. M. F. Eeeringh, P. C. Pabst, H. van Broekhuizen en II. J. Borgerhoff van den Berg; de offic. van gez. P. W. J. van der Broek; de offic. van adm. ode kl. C. van Berkel en de lste luit. der Mariniers IV. van Bevervoorde. Deze week is alhier gearresteerd G. v. V. beschul digd van bloedige verwonding en mishandeling zijner huisvrouw. Ook zijn gearresteerd 5 matrozen, beschuldigd wegens desertie van boord gedurende de reis. Zij zijn allen door de policie naar het huis van arrest te Alkmaar vervoerd. Jl. Woensdag heeft Z. M. de koning de residentie verlaten en is vertrokken naar Zeeland, ten einde die pro vincie met een bezoek te vereeren. Het Japansch gezantschap zal in het begin der maand Junij Nederland komen bezoeken en van Londen afgehaald worden door Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, waarover het commandement zal worden opgedragen aan den kapt. ter zee G. C. C. Pels Rijcken. Aan boord van dat stoomschip zal zich mede inschepen de commissie, door Z. M. belast met de ontvangst en het geleide van het gezantschap gedurende zijn bezoek in Neder land, en welke commissie bestaat uit de volgende heeren president J. M. graaf van Lijnden, generaal-majoor, sous chef van het militair huis des konings; leden: Mr. J. H. Donker Curtius, oud-opperhoofd van den Nederlandschen handel in Japan; J. J. P. Hoffman, hoogleeraar te Leiden; G. C. C. Pels Rijcken, kapt. ter zee, vroeger hoofd van het onderwijs aan de Japansche zee-officieren, te Decima; N. C. Mulder, hoofd-ambtenaar aan het depart van Koloniën. Bij de aankomst der Ardjoeno te Hellevoetsluis, zal het gezantschap zich overschepen aan boord van 's konings stoomjagt de Lceuiv, ten einde zich daarmede naar Rotter dam én van Rotterdam met een extra-trein naar den Haag te begeven, waar zij hunnen intrek in het hotel Bellevue zullen nemen. De redering schijnt geene kosten en moeite te willen ontzien, om de Japanezen zoo luisterrijk mogelijk te ont vangen en het is te hopen, dat ook de particulieren zullen medewerken, om hun verblijf in het waarlijk schoone Neder land, eene aangename herinnering voor hen te doen worden. In de rubriek Ingezonden Stukken," bevat een dei- laatste nomrners van de Assurantiebode een artikel, dat ook in de Nieuwe Rott. Cour. voorkomt, waarin, naar aanleiding van den vreeselijken brand, die de stad Enschede heeft ver woest, wordt gewezen op het onvoldoende van de brand- bluschmiddelen in den tegenwoordigen tijd. De belangrijke opmerkingen, in dat artikel vervat, verdienen allerwege te worden behartigd Andere tijden, andere zeden. Toen men de huizen van steen en eikenhout bouwde en ieder huis door middel van eenen gang of slop op zich zelf stond, toen waren brand- emraers, die van hand tot hand gingen, voldoende; later verdwenen de sloppen en ging men van greenenhout ge bruik maken en toen werd de brandemmer onvoldoende. De nieuwe behoefte schiep een nieuw hulpmiddelonze brandspuit, om in die behoefte te voorzien. Tegenwoordig verkeeren wij in een ander tijdperk. Groote uitgestrekte gebouwen zien wij allerwege verrijzen, even als alle anderen buiten het muurwerk grootendeels gebouwd van vuren- of dennenhout, dat liet brandgevaar in waarheid niet weinig vermeerdert, en vooral bij het toenemend aantal stoom fabrieken nieuwe hulpmiddelen tegen brand noodig maakt. Die hulpmiddelen, door stoom bewogen, spuiten met een kraehtigen waterstraal, zijn elders met goed gevolg in gebruik en de aanschaffing van eene of meer van die spuiten zou geene onoverkomelijke bezwaren opleveren, als men dit deed met het oog op de naburige gemeenten, voor zooverre deze iii geval van nood bereikbaar en tegen vooraf te bepalen vergoeding willen geholpen zijn. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten." Van de stichting Mettray zijn reeds nieuwe aardappelen te Zutphen aan de markt geweestzij werden tegen 90 cents de kop verkocht. Ook uit Wcstland zijn reeds onderschei dene mandjes naar Amsterdam gezonden. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. Kemper, laatst van Curacao, is in den avond van den 21sten dezer ter reede van Vlissingen aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor de dienst in Nederl. Indië, den heer H. P. Julsing, bezittende do acte van hoofdonderwijzer, eerste hulponder wijzer bij de openbare scholen in deze gemeente. Door Z. M. is een pensioen verleend van 57 aan J. II. Kramer, pakhuismeester op Oost-Terschelling. Z. M. heeft den kapt.-luit. ter zee J. E. Buijs, kom- mandant op Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koop>man, gestationeerd in de wateren van Japan, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit Enschedé wordt gemeld, dat de burgemeester zijn ontslag heeft aangevraagd. Naar men verneemt, zijn den 13 dezer, ter gelegen heid van de kerkvisitatie, door den kerkeraad te Ellecom, vijf aanklagten ingediend tegen hunnen predikant. Die klagten betreffen het niet geregeld bedienen van het H. Avondmaal, waartoe eerst, de gemeente uitgenoodigd was, maar welks viering later weder was opgezegdhet tegen houden van eene rigtige administratie der Diaconie-zaken; het niet voldoen eener schuld jegens de Diaconie, terwijl hij tevens de noodige mededeeling der notulen weigert; en het niet houden van twee godsdienstoefeningen, buiten toestemming des kerkeraads; alles uithoofde der benoeming van een koster, voorlezer en voorzanger, tegen den zin van den predikant. Eene groote belangstelling wordt aan de zaak van Mexico en de interventie der vreemde mogendheden thans algemeen toegewijd. Vooral is die belangstelling toegenomen door de houding van Engeland- en Spanje, die het werk, dat de verbondenen in den aanvang gezamenlijk wilden ondernemen, thans geheel in de handen der Fransehen hebben gelaten. En deze, verre er van verwijderd om ingenomen te zijn met die opdragt, zien er al te goed de groote bezwaren en hooge kosten van in, om hunne onverdeelde goedkeu ring daaraan te schenken. Men herinnert zich zelfs de geschiedenis van het laatst der vorige eeuw, toen, onder de regering van Bodewijk XVI, Amerika aan de fransche schatkist 393 millioen frs. kostte, en men weerhoudt zijne vrees niet, dat de tegenwoordige expeditie offers zal vragen, die den ongunstigen toestand van de schatkist des rijks nog meer zal schokken. Mogt bij een gunstigeu afloop der onderneming, waarbij Mexico zijnen regeringsvorm van keizer Napoleon zou moeten ontvangen, dit land een losprijs kun nen zijn voor Venetië, om daardoor te erlangen de vervulling van 's keizers profetie: Italië zal vrij zijn tot aan de Adriatische Zee," dan zoude ten minste, door die kostbare onderneming, veler wenschen worden vervuld en veel toegebragt zijn tot de rust van Europa. Maar waarschijnlijk is het niet, dat de zaken deze loop zullen ne men; want door die wijze van handelen, zou er een oorlog tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten ontstaan, die aan eerstgenoemd rijk veel meer kosten zou veroorzaken, dan de regtstreeksche bevrij ding van Venetië uit de handen der Oostenrijkers. Een hevig geschil tusschen den keurvorst van Hessen en de pruis- sische regering trekt tegenwoordig in DuiscMand en ook daarbuiten de algemeene aandacht. En geen wonderreeds zijn de diploma tieke betrekkingen tusschen beide hoven verbroken, terwijl Pmissen, zonder zich te storen aan tegenkanting van de zijde van andere Duitsche Staten, genoegdoening verlangt voor eene smadelijke beje gening, door den pruïssisclien generaal Willisen in de hoofdstad van het keurvorstendom ondervonden. Men blijft echter nog ge- looven aan eene vredelievende oplossing der qusestie, door tusschen- komst van andere kabinetten. In het naburige België heeft, in den laatsten tijd, de aanleg van versterkingswerken te Antwerpen, van de regering uitgegaan en door de volksvertegenwoordiging bevorderd, een niet geringen tegenstand bij de bevolking dier koopstad ondervonden. De pogingen der in gezetenen, om van do knellende banden der fortificatie-werken bevrijd te worden, leden bij regering en vertegenwoordiging ten eenenmalc schipbreuk. In dc afgeloopene weck hebben de Antwer penaars echter een blijk hunner ontevredenheid gegeven, dat al te luide heeft gesproken, om niet een zeer diepen indruk teweeg te brengen. Bij eene verkiezing voor den Senaat, besloten de kiezers bijna eenparig, om hunne stemmen niet uit te brengen en daardoor openlijk van hunnen tegenstand te doen blijken. Alleen eenige ambtenaren en belanghebbenden bij de levering van materialen voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2