BUITENLAND. Met 10 Junij a. s. is de oflic. van gez. 2de kl. A. de Meijer, den 22 dezer tijdelijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. kostscliip de Lynx, te Rotterdam. Mede is met gemelden datum op bet wachtschip te Hellevoetsluis geplaatst de oflic. van gez. 2de kl. J. G. Arend. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip de Rijn te Helle voetsluis, is den 16den Junij a. s. geplaatst de luit. ter zee 2de kl. D. M. G. de Swart. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd, tot plaatsvervangend kantonregter te Alkmaar, Mr. J. P. Kraakman advokaat aldaar. In den avond van den 26 dezer is eene arbeiders woning te Texel, behoorende tot de hofstede Princenhage van den heer Mr. A. Blussé te Dordrecht, totaal verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend; drie kin deren waren op dat oogenblik te huis en de ouders af wezig. De woning was tegen brandschade verzekerd. Door de arrondissements-regtbank te Amsterdam is in eeneharer jongste zittingen beslist, dat handels- en industrie scholen niet tot de lagere scholen belmoren en dat de wet op het lager onderwijs -van 13 Augustus 1857 niet op zoo danige inrigtingen van toepassing is. Welligt is deze beslis sing ook voor andere gemeenten, waar zulke inrigtingen bestaan, van eenig belang. Wij vernemen, dat liet getal der adspiranten, om na voldoend examen, dat met den lsten der volgende maand aanvangt, als kadet op de Koninklijke Militaire Akademie te Breda te worden opgenomen, 190 bedraagt. Daarvan hebben aangevraagd om bij voorkeur te worden geplaatst: Bij het leger hier te lande. Bij het wapen der infanterie 30 cavallerie 14; artillerie 36; genie 26; in het geheel 106. Bij het leger in Oost-IndiS. Bij het wapen der infanterie 25; artillerie 34; genie 25; in het geheel 84. Volgens de gedane oproeping kunnen geplaatst worden: hier te lande: inf. 35; cav. 3; art. 10; genie 6; voor Oost-Indieinf. 25; cav. 2; art. 8; genie 2; voor de dienst in West-Indie: 2 voor de|inf. en 2 voorde art.; in het geheel 95jongelingen. Van de 21 jongelingen, die tegen den 27 dezer tot het aangaan eener dienstverbindtenis bij het instructie- bataillon te Kampen waren opgeroepen, hebben zich slechts 14 op den bepaalden tijd aangemeld. Van deze zijn er 3 afgewezen wegens ligchaams-gebreken en 1 wegens onvol doende vorderingen in het schrijven en rekenen, zoodat 11 jongelingen bij genoemd bataillon zijn ingelijfd. Dezer dagen is eene vrouw in de Varkensstraat te Arnhem bevallen van een kind van het mannelijk geslacht, met twee hoofden, twee halzen, drie armen vier handen (aan een arm twee) en vier tepels, zijnde twee aan twee boven elkander geplaatst. Het benedengedeelte van het ligchaam is daarentegen goed gevormd. Het kind heeft niet geleefd. De moeder is welvarende. Nopens de in ons vorig nomtner medegedeelde ver moedelijke vergiftiging te Gorredijk, vernemen wij dat er geene meerdere huisgenoten zijn bezweken. Het lijk van den vader is Zaturdag morgen, in tegenwoordigheid van de heeren officier, regter-commissaris en subst.-griffier bij de arr.-regtb. te Heerenveen, geopend, en vele inwendige deelen zijn, met andere voorwerpen, die tot de ontdekking der oor zaak dezer droevige zaak kunnen leiden, naar Leeuwarden 'verzonden, om er scheikundig te worden onderzocht; met dat onderzoek, zijn, naar wij vernemen, heiast de heeren E. Bloembergen en J. J. Bruinsma, beide apothekers te dezer stede. Na de ter aarde bestelling van het lijk, zoo wordt verder berigt, zijn de instructiën in deze zaak voort gezet, waarbij verscheidene personen zijn gehoord, onder anderen ook de grutter, van wien het meel afkomstig was en verschillende anderen, die denzelfden dag van dit meel hadden gehaald en gebruikt; geen hunner heeft evenwel eénig letsel bekomen, zoodat men gerustelijk kan veronder stellen, dat het gekochte meel niet besmet was. Men ver diept zich in gissingen omtrent deze zonderlinge zaak en weet niet, wat er van te moeten denken. Vergiftiging lijdt (volgens het algemeen gevoelen) geen twijfel; of misdaad dan wel onvoorzigtigheid er toe geleid, heeft, is het groote raadsel. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 April 1862 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandseh eskader in Oosl-Indië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. 1). Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, gestatio neerd ter Westkust van Sumatra, ligt, volgens de laatste berigten, ter reede Padangzal een togt doen naar Alsjin. Zr. Ms. brik de Cachelot, luit. ter zee 2de kl. J. A. Baart de la Faille, tijdelijk kommandant, ligt te Onrust in timmering, om als wachtschip ter reede Macassar ingerigt te worden. Zr. Ms. opnemiugsvaartuig Pt/lades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat steeds voort met de hydrographisehe opname van Straat Banka. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneoligt voor Band- jermasin tot beveiliging dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, gestationeerd in de wateren der Mol ukken, heeft een kruistogt gedaan in de Pitt's passage, tot op sporing van zeeroovers. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. liet Loo, kapt.-luit. ter zee 1'. van der Velden Erdbrink, gestationeerd in de wateren van Celebes, doet een togt naar de Kendarie- of Vosmaers-baai. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, gestationeerd in de wateren van Biouw, blijft voorloopig tot beveiliging der reede van Biouw aldaar gesta tioneerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Men aio, heeft een kruistogt op zeeroovers gedaan. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Balt, luit. ter zee 1ste kl. J. A. van der Muelen, is den 26 Maart jl. van Batavia over Bandjer- masin naar Soerabaija vertrokken en den 10 April van daar naar Bawean, tot het opsporen van zeeroovers. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de wateren van Japan, is van Desirna vertrokken naar Yokoliama, alwaar deze bodem, vol gens de laatste berigten, nog liggende is. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout, ligt te Soerabaija in reparatie. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. II. E. Bunnik, gestationeerd ter westkust van Borneo, bekruist die wateren, speciaal tot tegengang van zeeroof en slavenhandel. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, doet een togt op de Boven- Boesson. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, is den 26 Maart jl. van uit het station in de wateren van Biouw te Batavia aangekomen tot het ondergaan van eenige herstellingen, heeft den 9 April die reede wederom verlaten, tot het doen van eenen kruistogt naar de Zuidkust van Borneo, ter opsporing van zeeroovers. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Gedeh, kapt.-luit. ter zee jhr. J. E. W. E. van Baders, is den 9 April van Batavia vertrokken naar het eiland Bawean, tot het opsporen van zeeroovers, welke zich aldaar vertoond hadden. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, is van de zending naar Siam nog niet te Batavia terug gekeerd. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. A. L. Palm, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft eene reis om de Noord gedaan, tot opsporing van zeeroovers. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Plioenix, luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, gestationeerd in de wateren van Celebes, is den 13 Maart, met eene kruisboot, van Makassar vertrokken, om het noordelijke gedeelte van Straat Macassar te bekruisen en de zeeroovers, die den Archipel indringen, te onderscheppen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. E. I. Abresch, ligt te Soerabaija in reparatie. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. J. N. Slegt, gestationeerd te Muntok, vervolgt de opname van Straat Nado, na eenen kruistogt op zeeroovers op de kusten van Billiton en omliggende vaarwaters. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. I). Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. J. J. A. D. Phaff, is den 20 Eebr. jl. weder van Macassar vertrokken, ten einde den adsistent-resident van Koelëi af te halen en de zending naar de noord-oostkust van Borneo te volbrengen; heeft tot voor schreven einde Bandjermasin aangedaan. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Bietveld, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bekruist de Kwee-rivier. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la llivière, is den 10 April van Batavia naar de zuidkust van Borneo vertrokken, ter opsporing van zeeroovers. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. ter zee lste kl. J. M. de Jongh, heeft, na eenige reparatie te Soerabaija ondergaan te hebben, den 7 April den steven gewend naar Sumanap, is vervolgens naar Baas-eiland en daarna naar Kangeang gestevend. Niet onbelangrijk is liet berigt uit Parijs, dat de terug roeping van generaal Goyon uit Rome vermeldt. Ilij is benoemd tot lid van den Senaat, welke benoeming ter bè- looning moet verstrekken voor zijne veelvuldige diensten als bevelhebber der fransehe troepen te Rome. Welke beweegreden de regering tot dien maatregel heeft geleid. O O O O O is niet bekend; wel wordt opgegeven dat de tegenwoordig heid van dien generaal te Rome niet meer bestaanbaar was, met het oog op de nieuwe organisatie van het occupatie- leger aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2