buitenland" benevens twee vrouwen, die dezelfde decoratie bezitten, wegens liet doen springen van eenige vijandelijke ben- tings, uit welke de Nederlandsclie troepen verraderlijk werden beschoten. Jl. Vrijdag stonden te Hoorn teregt de Urkers, be nevens de zuster van den burgemeester van Urk, die zich in der tijd verzet hebben tegen de gevangenneming van den laatstgenoemde. Voor allen eischte de officier van justitie gevangenisstraf en geldboeten. Na de voorgedragen verdediging der lieeren Mrs. van Nierop en Haakman, stelde de regtbank de uitspraak uit tot Vrijdag a. s. Twee jongens te Zivammerdam hadden dezer dagen een goeden dag. Bij het werken op een aardappelenland, vonden zij een gouden muntstukje van hoogen ouderdom; om het borstbeeld van keizer Nero, die er, tusschen twee haakjes, welgedaan en welgemest uitziet, staan de woorden: Imp. Nero Caesar Augustus. Aan de keerzijde vindt men een vrouwenbeeld ten voeten uit, met eenen krans in de hand op eenen zetel geplaatst, waaronder het woord: Salus. De gehalte van het goud is zuiver. o O -Te Arnhem werd dezer dagen aangeboden, de bezig- O O 7 O tiging van eene belangwekkende speling der natuur, de grootste, schoonste en jongste thans levende wezenlijke reuzin van Europa. liet wonder der wereld, Elsbetli, de Murphy in vrouwelijke gedaante. Zij is van een buiten gewonen Athletischen ligchaamsbouw, haar aanblik wekt de hoogste verbazing. Nooit is aldaar zoo iets gezien, zulk eene voortreffelijke afmeting van vormen, zulke liefelijke gelaatstrekken bij eene Herkulische gestalte. AVelligt dat de aanstaande kermis ook den ingezetenen dezer gemeente de gelegenheid verschat, om zich in den aanblik van dat wereldwonder te verlustigen. In do vorige maand is op Camstrabuuren onder de gemeente Leeuwarden brand ontstaan, in de stoom-houtzaag- fabriek der heeren Romein. Door spoedig aangebragte hulp, was men den brand weldra in zooverre meester, dat slechts het midden gedeelte der fabriek, de zoogenaamde machine kamer veel geleden heeft; terwijl overigens niet veel schade is aangerigt. Slechts een paar weken te voren was de fabriek verzekerd bij de Onderlinge Leeuwarder Maatschappij van Brandverzekering voor de som van ƒ30,000 Als iets bijzonders, deelt men uit Groningen mede, dat dezer dagen een persoon van 26 jaren bij den burge lijken stand aangifte heeft gedaan, dat hij zijn derde huwelijk wenscht aan te gaan. In de Kolonie der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord zijn de lagere scholen gesloten. Het is niet uitgemaakt aan wien het toekomt het onderwijs aldaar te bekostigen. Een der onderwijzers heeft zelfs reeds O veel moeten verkoopen om in zijne eerste en noodige behoeften te voorzien. Een regeringstelegram, gedagteekend Batavia 30 O O O 7 o c? April luidt: A Bondon terug uit Siam. De zending heeft een gunstigen uitslag gehad." Het staatkundig nieuws uit het buitenland is in de jongste dagen juist niet bijzonder rijk geweest. Amerika levert nog al niet de minst belangrijke berigtcn omtrent de vijandelijk heden tusschen het Noorden en het Zuiden. Die van het Noorden hebben in den laatsten tijd verscheidene niet on belangrijke voordeelen behaald; die van het Zuiden schijnen zich te wapenen voor een wanhopigen tegenstand. Omtrent Mexico verneemt men, dat er kans bestaat, dat de zaken aldaar niet zeer spoedig ten einde gebragt zullen worden en dat die Amerikaanschc quaestie ten opzigte harer lang durigheid veel begint te gelijken naar de vraagstukken van Europa, die soms langen, hingen tijd naar eene oplossing moeten wachten. Denken wij slechts aan Rome en Italië, waarvan men bij iedere vermelding wel is waar kan zeggen de oplossing der zaak gedoogt geen langer uitstel, maar er is toch niets meer daarvan bekend dan dat de onderhande lingen nog steeds voortduren en dat de weinige inschik kelijkheid der romeinsche regering alle hoop op eene minnelijke schikking doet opgeven. Overigens levert de blik op Europa weinig belangrijks ter vermelding. Dat de regering van Oostenrijk middelen aanwendt om den toestand der finantiön zoo veel mogelijk te verbeteren en dat het pruissische kabinet goene pogingen onbeproefd laat, om door rnooije woorden de wel wat liberaal uitgevallen volksver tegenwoordiging honig om den mond te smeren, levert weinig stof tot beschouwing, weinig uitzigt op grooto gevolgen. Bij een groentonverkooper in de straat Saint-Antoine te Parijs, kan men eene kleine machine zien werken, voor het doppen van erwten. De erwten worden tevens in drie soorten, grootc, gemiddelde en kleine gesorteerd. Te Boiiai heeft dezer dagen een zoo hevig omveder gewoed, dat 2-1 arbeiders, die op het land werkten, door den bliksem getroffen, een geruimen tijd bewusteloos lagen, terwijl hun makker, Ferdinand Obled, oud 80 jaren, gedood werd. Voorts bevond men, dat al zijne kleederen verbrand waren, en dat de bliksem een gat in zijnen schedel en een ander aan zijne voeten had gemaakt. Op eenigen afstand verder had het hemelvuur een jong meisje gedood. De wedrennen te Longchamps, (Frankrijk) zullen eene grooto uitgebreidheid verkrijgener zullen paarden uit alle landen daaraan deel kunnen nemen; de regering heeft een prijs van 120,000 francs uitgeloofd. In het nieuwe werk van Victor Hugo, de Ellendigen treft men het volgende aan: i) Alen heeft berekend dat de beschaafde wereld alle vier en twintig uren 150,000 nuttelooze kanonschoten lost, hetzij voor salvo's, koninklijke en militaire beleefdheden, wisse ling van wederzijdsch eerbewijs, signaalschoten, formaliteiten van reede en forten, op en ondergaan der zon, dagelijks door al de forten en oorlogschepen begroet, opening en sluiting der havens, enz. Berekend tegen 5 fr. per schot, maakt dit een bedrag van 9,000,000 fr. per dag, of 300 millioen fr. per jaar, die in rook vervliegen. Dit is maar eene kleinigheid. Intusschen sterven de armen van honger." O O Thans is het achtste jaarlijksche verslag van de pos terijen in het Vercenigde Engelsche Koningrijk over 1861, openbaar gemaakt. Het volgende wordt daaraan ontleend: In genoemd jaar werden 593 millioen brieven (gemiddeld ongeveer 20 per hoofd van de bevolking), 72,300,000 nieuwsbladen (bijna 1,500,000 meer dan 1860) en ongeveer 12,300,600 boekpaketten (ongeveer 500,000 meer dan in 1860) verzonden. Onder de 380 brieven kwam gemiddeld één aangeteekende voor. Er werden 7,580,455 postwissels, ten gezamentlijken bedrage van 14,616,348 uitgegeven, waarvoor een commissieloon 127,866 werd ontvangen. De totale inkomsten der posterijen bedroegen 3,665,128, zijnde 138,288 meer dan in 1860. Het aantal postbe ambten in het Vereenigde Koningrijk bedroeg 25,376, waar onder 11,391 postmeesters en 12,152 brievenbestellers, enz. -Op dezen oogenblik leeft in Engeland een jeugdig paard, Bukstone genaamd, op hetwelk niet minder dan 150,000 aan weddingschappen voor de aanstaande hard draverijen te Epsom zijn geplaatst, zoodat dit veulen binnen weinige dagen vele gelukkigen of veel meer ongelukkigen zal hebben gemaakt. Dezer dagen heeft te Londen, het springen van eene hoofdgasbuis eene reeks van onheilen te weeg gebragt, en de bewoners van Churchstreet met ontzetting vervuld. De met onweerstaanbare kracht uitstroomende gas drong in onderscheidene huizen en kwam hier en daar in aanraking met vuur, tengevolge waarvan een twintigtal woningen door instorting en brand ten deele is verwoest, eene vrouw gedood en eenige andere personen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. De bijdragen voor het Albert-monument zijn thans tot boven de 50,000 gekomen. Hieronder is niet begrepen eene som van ongeveer 1300, door het comité van de maatschappij voor fraaije kunsten in eenige weken bijeen gezameld. Ook uit Hong-Kong is wederom eene som van 400 tot gemeld doel ontvangen. De Times zegt het volgende in een artikel, gewijd aan de afdeeling Holland op de internationale tentoonstelling: «Men moet niet verzuimen de machine te bezien, om aan de kinderen de muzieknoten te leeren, zij is schrander uit gedacht en geheel nieuw. Deze toestel is niet grooter dan eene muziekdoos en vei-toont de muziekschalen op de opper vlakte. Door het omdraaijen van een handvatsel loopt eene pijp, die van binnen is aangebragt, op en neer, terwijl eene bewegelijke vinger elke noot aanwijst, die met den aan gegeven toon overeenstemt. Ook merkt men eene zeer doeltreffende machine op, ter verklaring van de bewegingen van den thermometer, benevens verscheidene kaarten van groot belang en dienstig voor de beoefening der wis- en natuurkundige aardrijksbeschrijving." Een scheepskapitein, Lindner genaamd, die in 1797, toen er een oproer op do vloot in Nore plaats had, zijn schip, dat de naar Pruissen bestemde subsidien (ruim een millioen pond sterl.) aan boord had, door list aan de re bellen weder wist te ontrukken en in veiligheid naar Londen te brengen, is dezer dagen in den ouderdom van 87 jaren overleden. De minister Pitt bood hem destijds eene aan stelling als officier der marine aan, doch Lindner wees het van de hand en weigerde ook later eenige belooning voor O O o zijne daad aan te nemen. -Het volgende voorval, in regtstreeksch verband staande met de uitgestrekte brieven-ontvreemding, door den beruchten brievenbestellerKallab gepleegd, heeft te Weenen dealgemecne deelneming gewekt. Voor eenige maanden beroofde een ter r? o universiteit aldaar studerend jongman, de zoon van een wel gestelden landman uit .Horarië, zich van het leven; de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2