BINNENLAND. SCARRÖK HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Junij. Den 6 dezer heeft Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van M'assenaer liet oude drooge dok, op 's Rijks werf alhier, verlaten, waarin dat schip, sedert 26 Oct. 1861, en dus ongeveer 7i maand, was opgenomen. Ten 9§ ure het fregat, door het inlaten van water, vlot zijnde, begon even vóór 11 uur het leegpompen der schipdeur, die ten 111 uur was verwijderd. Tegen 12 uur ving men aan de Wassenaer uit het dok te halen, dat in een half uur was afgeloopen. Naar men verneemt, is er eene nieuwe uniform voor de officieren en manschappen van het korps mariniers be paald, waarbij het dragen van de wapenrok is ingevoerd en het dragen der epauletten in gewone dienst is vervallen. De commissie tot bevordering van de belangen der O O Zaanstreek, bij den aanleg der staats-spoorwegen, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, dat deze tot den aanleg van den spoorweg van het Nieuiuediep naar Amsterdam langs de Zaanstreek moge besluiten. De commissie door Z. M. benoemd tot geleide van het Japansch gezantschap, tijdens zijn verblijf in Holland, is gisteren vertrokken om de Japansche gezanten uit Engeland te gaan afhalen. Nopens de komst van het Japansch gezant schap te Rotterdam verneemt men, dat dit op 10 dezer zal plaats hebben. Het zal voor het Yachtclub-gebouw aan wal stappen, alwaar eenige ververschingen zullen gebruikt worden, alvorens den togt naar 's Hage aan te nemen. Het eigenlijke bezoek van Rotterdam zal later plaats vinden en alsdan een paar dagen duren. Er is tegenwoordig eene merkwaardige verschijning aan den sterrenhemel te zien. Het zijn de twee grootste planeten, die, hoewel 150 millioen mijlen van elkander ver wijderd, zeer digt bij elkander schijnen te staan. Zij ver- toonen zich 's avonds langs den zuidwestkant des hemels, in de constellatie van den Leeuw. De eene, Jupiter, is de schitterendste ster van het firmament. De andere, Saturnus, is kleiner, flaauwer van schijn en een weinig roodachtig. Jupiter, die zijne omwenteling rondom de zon in ongeveer 12 jaren doet, begint zich van Saturnus te verwijderen, die de zijne in slechts ongeveer 27 jaren maakt. Zij zijn als de twee wijzers van een uurwerk, die elkander naderen door zich te verwijderen. Men heeft in den jongsten tijd de opmerking gemaakt, dat het zoo zonderling is, dat bij het anonceren der koersen van de effecten, altijd van de gewone breuken wordt ge bruik gemaakt, b. v. van zestiende deelen. Gemakkelijker toch zou het zijn, indien men kon besluiten om voortaan die opgave in tiende of voor het minst in twintigste deelen te publiceren. Volgens de berigten in de Nieuwe Bijdragen voor de Lagere Scholen in Nederland, is het aantal vacante hulp onderwijzers-plaatsen in de verschillende provinciën thans 128. In Zuidholland en Gelderland telde men in ieder dier provinciën niet minder dan 29 vacatures. Herhaaldelijk is er gewezen op het voordeel, dat het voederen van paarden met gebroken haver en gesneden hooi oplevert, en het moge waar zijn, dat zulks vooral ook gunstig werkt op het vetter worden van de dieren, zeker is het, dat de krachten er niet door verminderen, hoewel men met veel geringer hoeveelheden volstaan kan. Een merk waardig bewijs heeft de Londensche omnibus-maatschappij daarvoor geleverd in het voederen van de zes duizend paarden, welke zij in gebruik heeft. Drie duizend daarvan heeft men een geruimen tijd het gewone voeder blijven geven, namelijk8.6 ned. pond niet gebroken haver en 3.9 niet gesneden hooi voor elk paard daags. Het andere drie duizendtal verkreeg slechts 7.25 pond gebroken haver, en in pl; a^s van hooi alleen, 3.4 pond gesneden hooi en 1.1 pond stroohaksel. Het verkregen voordeel schatte de maat schappij op vijftien centen daags per paard, dus op 900 daags voor de zes duizend paarden. Zou ons budget van oorlog niet met een paar ton ontlast kunnen worden, door aan onze kavaleriepaarden gebroken haver en gehakt hooi en stroo te geven? Zr. Mr. fregat der 2de kl. Prins Alexander der Nederlanden, moet worden gereed gemaakt om dienst te doen als wachtschip in Oost-IndiS. Met den 1 dezer is de off. van gez. 3de kl. Dr. II. de Brieder van het wachtschip alhier overgeplaatst op dat te ïlellevoetsluis; en met den 16 dezer worden Zr. Ms. instructie- vaaiduigen Urania en Ternate in dienst gesteld, ten einde daarmede de gewone jaarlijksche instructie-togten met de adelborsten van het Instituut der Marine te doen. Het bevel der eerstgenoemde is opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. J. J. Boelen en dat der laatstgenoemde aan den luit. ter zee 1ste kl. A. J. van Mansvelt. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer, is de luit. ter zee 1ste kl. F. H. T. Troester, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit de zee dienst ontslagen. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer, is bepaald, dat in dit jaar de bij artikel 3 van het regl. voor het K. Inst. voor de Marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het doen eener inspectie van gezegd Instituut zal bestaan uit: den vice-admiraal G. Yogelpoot, direct, en komm. der Marine alhier, als voorzitter; den hoogl. C. van Heynsbergen, pres. der conun. tot het examineren der zee-officieren, enz.den kapt. ter zee C. P. de Brauw, en de kapt.-luits. ter zee E. M. C. Baak en J. Yos, als leden; en de bij art. 20 van dat reglement bedoelde commissie, tot het afnemen van het eindexamen der adelborsten van de 2de kl. bij gez. Inst., uit: den hoogl. C, van Heynsbergen, pres. der comm. tot het examineren der zee-officieren, enz., als voorzitter; den kapt. ter zee C. P. de Brauw; de kapt.-luit. ter zee J. A. H. Schreuder en J. Vos, en den heer J. M. Obreen, direct, van het depót van kaarten, plans, modellen en van de bibli otheek bij het departement van marine, als leden. Tot luit.-generaal, commandant van het leger in Nederl. Indië, is door Z. M. benoemd de gepensioneerde generaal- rnajoor C. P. Schimpf. Door het Departement van Oorlog is bepaald, dat voortaan de geweren van de manschappen der infanterie alleen bij het uitrukken bij vochtig of regenachtig weder van stoppen zullen zijn voorzien, uitgezonderd bij exercitien, inspectiën en revuen. Door het departement van Oorlog is ter algemeene kennis van het leger gebragt, dat bij de boekhandelaren Joh. Noman Zoon, te Zalt-Bommel, is verschenen eene goedkoope uitgave der algemeene orders en meest be langrijke besluiten en instructiön voor het Nederl. Oost- Indische leger, onder redactie van den majoor W. A. van •Rees, zijnde de chefs der legercorpsen door gemeld depar tement uitgenoodigd, op gemeld werk de aandacht te vestigen. Op de Prinsengracht te 's Hage, wekt sedert eenige dagen een hond bijzonder de aandacht der voorbijgangers. Zijn meester werd naar het huis van verzekering aldaar overgebragt, en nu is het arme dier troosteloos en wil zich niet van het gebouw verwijderen. Het medelijden der wachtpost aldaar en van de bewoners der buurt, voorziet hem overvloedig van eten en drinken. De hond blijft echter lusteloos en wacht steeds op zijnen meester. Naar wij vernemen heeft de uitvoering der rederijkers kamer Tollens te Texel ten voordeele der slagtoffers van den brand te Enschedé, de somma van 81.86| opgebragt. Den 4 dezer werd in eene der grachten te Hoorn door eene schippersvrouw iets drijvende gezien, dat, met eene haak opgehaald, het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht bleek te zijn, gewikkeld in een wollen boezelaar. De politie was dadelijk in de weer en het is haar reeds mogen gelukken, de vermoedelijke daderes op te sporen en in hechtenis te nemen. Den 4 dezer trof een stalhoudersknecht te 's Hage een treffend ongeluk. Bij het in de wedde brengen der paarden, welke hij uit het land had gehaald, wilde hij een der paarden een strik in den bek leggen, doch het dier, daarmede niet gediend zijnde, beet hem de beide voorste vingers en duim van de regterhand geheel af. De onge lukkige is in een deerniswaardigen toestand naar huis vervoerd. Den 4 dezer is een man van 70 jaren in de Doelen straat te Delft, door een paard zoodanig geslagen, dat hem de kaken geheel verbi'ijzeld zijn. Hij verkeert in een toestand, die voor het behoud van zijn leven doet vreezen. Ook ontving een zoontje van den heer van S., ongeveer 13 jaren oud, op het exercitieveld, een slag van een paard, waardoor hem een der beenen werd gebroken. Naar men verneemt, is het resultaat van het schei kundig onderzoek omtrent de vroeger vermelde vergiftiging C5 O van J. v. d. Reis, te Gorrcdijk, geweest, dat er eene aan merkelijke hoeveelheid arsenicum of rattenkruid in de over gebleven ketel- of zakkoek is gevonden. De officier van justitie en do regter-commissaris, benevens de subst. griffier, hebben, gedurende twee uren, de vrouw van den overledene ondervraagd, doch, naar men zegt niets ontdekt. Een van de meest mismaakte menschen was zeker Scarron, in zijn tijd (de 17de eeuw) beroemd om zijne geestige verzen. In zijn jeugd was hij vrolijk en losbandig, en was eens op het idee geko men zich als wilde te verkleeden. Het wonderlijk uitzigt van een zoo toegetakeld naakt man, bragt een oploop te weeg. Uitgejouwd en vervolgd door het gepeupel, kon hij slechts met moeite ontkomen en moest zich verbergen in een moeras. Het gevolg was eene zware ziekte, die hem voor zijn gansche leven ongelukkig maakte; hij troostte zich echter en ging nog verder dan de stoïcijnen, die zich in hun rampen schikken; hij vermaakte zich er mede. Hij beschrijft zichzelf aldus: „Ik ben nu dertig jaren oud: als ik veertig word, zal ik nog maar zooveel ellende te voegen hebben bij die, welke mij deze laatste

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2