NIEUWEDIEPER COURANT. MM. I» O X l> E i; I» A 12 J I X IJ. 1*1^2. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. binnenland! NELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en dondi'1! dag, (les morgens ten acht ure, door A. A. DAK K Dit Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco por post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. A dvkktk.ntikn worden aangenomen tot Zaturdag n Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, op de Laan aau den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.GO. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Vitgcvcr. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers der militie te land, bedoeld bij artikel 138 der wet op de militie, in «leze gemeente zal plaats hebben in liet algemeen Weeshuis, op Haandag den 16 dezer, des voor middags ten negen ure. - Aan dat onderzoek moeten deelnemen al de verlofgangers die in deze Gemeente verblijf houden en belmoren tot de ligtingen van 1858, 1859 en 1860, voor zoo verre zij voor den eersten Junij 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende o wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in Art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen pro voost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voor werpen 3o, wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in Art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd cn plaats, en op de in Art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4°. van Art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig Art. 143 voor den 'militie-commissaris verschijnt, of, aldaar ver schenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2°. en 3°. van Art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen dei- militie té land, die zicli onder dc wapenen bevinden, van toepassing cn met opzigt tot dc verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1". zoolang zij zich bij hun corps bevinden 2°. gedurende den tijd, dien het in Art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3°. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn geklec-d. Helder, den 10 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEY, Secretaris. Ben 13 dezer vertrekt de WEST-FXMSCSIE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Junij. Het Japansch gezantschap wordt heden of morgen te 's Hage verwacht. Zoo als vroeger is gemeld, wordt bet station van den spoorweg, alsmede de stationsweg, die naar genoemde stad leidt, met Nederlandsclie en Japansclie vlaggen en eereteekenen versierd. Alles wordt voor de plegtige ontvangst van bet gezantschap aldaar in gereed heid gebragt. Van liet te Delft gestationeerde 1ste reg. vesting artillerie, zal den 19 dezer een detachement naar dc vlakte te Waalsdorp vertrekken, om de hutten op te slaan en liet kamp verder in gereedheid te brengen voor de compagniën, welke het den 12 der volgende maand zullen betrekken en de eerste serie uitmaken. De compagniën zijn: de 2de komp. van het 1ste reg. vesting-artillerie uit den Helder; de 5de en 13de comp. van het 2de reg vesting-artillerie, respectivelijk uit Bergen op Zoom en Breda en de 1ste comp. van het 3de reg. vesting-artillerie uit Groningen. Z. M. scliroefstoomscbip Amstel, aan Rijks werf te Hcllc- voctsluis, van eene nieuwe schroef voorzien, beeft liet drooge dok verlaten en vertrekt op 15 dezer maand onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. Bakker, van daar naar Paramaribo. De eerste Pinksterdag begon te Rijnsaterswoude, op eene zeer treurige wijze. Een gezelschap van zes personen kwam te 6 a 7 ure aan de liooge brug, welke nog altijd voor rijtuigen is afgesloten. Door middel der pont zou liet met zijn rijtuig naar den overkant gaan, doch blijft, en wel tot zijn ongeluk, in liet rijtuig zitten. De voorwielen van den wagen zijn reeds in de pont, toen liet paard begint achteruit te loopen. Hierdoor gaat de pont van den wal, liet paard stort in de diepe vaart en sleept bet rijtuig met zich. De voerman behoudt wel zijne tegenwoordigheid van geest, doch kan weinig tor redding doen. Plet paard bezwijkt weldra en liet rijtuig zinkt. Met moeite en inspanning worden zij, die er zich in bevinden, door insnijding der kap, daaruit geliaalt, twee echter schijnbaar levenloos. Geneeskundige hulp was wel spoedig aanwezig, dan het mogt den ijverigen geneesheer niet gelukken, bij eene oude dame het leven weder op te wekken. Voorspoedig waren zijne onvermoeide pogingen, den ganschen dag aangewend, hij een jonge dochter, die men hoopt in liet leven te be-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1