BINNENLAND. Op voorstel van het Dag. Best. werd besloten, over te gaan tot de openbare verkoop van het oude wapen-magazijn te Huisduinen te gelijk met cenige perceelen grond in de Nieuwstad, de gemeente toebelioorende. Op voorstel der commissie voor de onderhoudswerken werd be sloten, tot verbetering der school en onderwijzers-woning aan de Hoofdgracht, geraamd op p. m. 2000. De heer de Breuk vraagt opheldering omtrent den aard dier verbeteringen en de heer de Lange betwijfelt de noodzakelijkheid van de verbetering der woning. Dooi den Voorzitter en den heer Strootman worden inlichtingen gegeven, waaruit blijkt, dat die verbeteringen vooral betreffen de vernieuwing der vloeren en lichtramen, de ventilatie en de privaten en dat S0 pCt. der onkosten tot verbetering der school zal worden aangewend. De heer Reeringh wijst op den ongunstigen toestand der school- localen aan de Hoofdgracht en Weststraat en zegt, dat het aan brengen van verbetering hoogst noodzakelijk is. Op voorstel derzelfde commissie werd besloten tot het bouwen eener nieuwe onderwijzers-woning in de Schoolstraat, tengevolge van den slechten staat der thans bestaande. De kosten hiervan zijn geraamd op p. m. 6000. Door den heer Strootman wordt er op gewezen, dat, bij het bouwen dezer woning, de gelegenheid geopend wordt voor uitbreiding van het schoollocaal, waaraan groote behoefte bestaat. Op voorstel van den heer Iteeringh wordt besloten, de kosten van beide laatstgenoemde werken te brengen op eene suppletoire begrooting voor dit jaar en de gelden te vinden uit het vermoede lijk batig slot van 1S61. Mede op voorstel der commissie voor de Onderhoudswerken werd besloten tot het bouwen van eene nieuwe school en onderwijzers woning te Huisduinen en brandspuithuis. De kosten van een en ander zijn geraamd op p. m. 4700. Het oude gebouw zal, na de voltooijing van de nieuwe localen, voor afbraak worden verkocht. Nog werd op voorstel der commissie voor de onderhoudswerken besloten, tot voltooijing der brug bij de Nieuwe kerk, tot een vermoedelijk bedrag van p. m. 15,000. Op voorstel der commissie tot regeling van het onderwijs, werd goedgevonden, in afwachting van nadere voorstellen, de mededeeling van de plaatselijke schoolcommissie, betreffende de noodzakelijkheid eener avondschool en van schoolprijzen, voor kennisgeving aan te nemen en de schoolcommissie te verzoeken haar oordeel omtrent de oprigting eener gymnastiek-school aan den raad mede te deelen. Door den heer de Breuk werd hierbij gewezen op het wetsontwerp op het Middelbaar onderwijs, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingezonden, waarin ook van het onderwijs in de gymnastiek werd gewag gemaakt. De heer Strootman vraagt, of er in de Weststraat eene bewaar school van wege de gemeente bestaat. ZEd. had met bevreemding het opschrift „plaatselijke bewaarschool'gezien. Er wordt besloten, dat genoemd opschrift moet worden weggelaten. Door B. en IV. worden van dc 16 sollicitanten voor de betrek- 'king van brugwachter bij de Molenbrug alhier, aanbevolenvan •der Wellen, Ritter en Koogcr. Met 7 stemmen werd tot die be trekking gekozen Stephaan, terwijl zich op van der Wellen 4 en op Kooger 2 stemmen vereenigden. De benoemde treedt 1 Julij a. s. in functie. Overeenkomstig het voorstel van het Dagel. Best. werd bepaald om het tractement van den opzigter der Begraafplaats, ingaande 1 Julij a. s. geheel te voldoen, met het oog op de werkzaamheden aan zijne betrekking verbonden. Tot heden toe werd slechts de helft der wedde aan den titularis uitgekeerd. Voor de loting der schutterij, dit jaar te houden, werden B. en WT., en ter vervanging de oudste raadsleden, aangewezen, om als eene commissie, die handeling tc doen plaats hebben. Mededeeling geschiedde van den inhoud eener missive van Gedep. Staten, houdende kennisgeving, dat den 3den Dingsdag in de maand J ulij in deze gemeente eene verkiezing moet plaats hebben van twee nieuwe raadsleden, tengevolge van de vermeerdering der bevolking. Tevens wordt bepaald, dat de verkiezing van een lid, in de plaats van wijlen den heer Beets, gelijktijdig zal geschieden. Er wordt gelezen een brief van den heer A. Boomsma, wethouder, waarin ZEd. kennis geeft, tengevolge van zijn hoogen ouderdom, met het einde dezer tegenwoordige zitting, te bedanken voor het lidmaatschap van den raad. De heer Reeringh zegt te billijken de reden, die den heer Boomsma noopt, tot het nemen van zijn ontslag, maar dat hij het betreurt, dat de gemeenteraad een man zal missen, die door zijn helderen blik en zijne kennis der zaken, gedurende zoovele jaren ten nutte der gemeente is werkzaam geweest. Op voor stel des liccreu de Breuk besluit de vergadering, bij het aftreden van genoemd lid, hem dank te betuigen voor zijue vele'en getrouwe diensten. Er wordt bepaald, dat gelijktijdig met de andere verkie zingen voor den gemeenteraad, ook in de vacature, door dit bedan ken veroorzaakt, zal worden voorzien. Door den raad wordt toegestaan dn afstand van grond naast het Weeshuis, ten behoeve van het bouwen eener kantonnale gevangenis. Aan den heer H. P. Julsing wordt, tengevolge zijner benoeming- als onderwijzer in Ned.-Indiè', op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hulponderwijzer. Een verzoek van de heeren Gebr. Janzen, om, in den straatweg- bij het molenkanaal, eene draaibrug te mogen aanleggen, werd in handen gesteld der commissie voor de Onderhoudswerken. Tengevolge eener aanschrijving van Gedep. Staten werd besloten, lot wijziging van Art. 4 der verordening op het geslagt, tengevolge waarvan het toestaan van restitutie tot een minimum van 25 NecDtB werd verminderd. De heer Strootman merkt op, in de Nieuwe Courant van den Helder, Nieutcediep, enz. te hebben gelezen, dat de brug, bij den ingang van het Helderscbc kanaal, eene wijdte van 60 el verkrijgen zou en vraagt: of B. en daartoe zullen overgaan, om die brug zulk eene uitbreiding te geven. Dc Voorzitter verzekert, dat zulk een voornemen niet bestaat, dat het zeker een drukfout zal zijn geweest en dat aan geene grootere wijdte dan de bepaalde 16 ellen is gedacht. Op eene daartoe gedane vraag, verzekert de Voorzitter, dat aan de straten in de Nieuwstad namen zullen gegeven worden. Met het oog op de gevaren, die er zouden ontstaan bij dc passage over het Heldersche kanaal bij de Nieuwe kerk, door middel van een pont en met het oog op de ongevallen, die daar reeds hebben plaats gehad, werd besloten, tot het bouwen van eene noodbrug met een drijvend gedeelte, waarvan door den gemeente-bouwmeester een plan was ingediend. Door de heeren Strootman en Reeringh wordt gewezen op de menigvuldige overtredingen tier policie-verordeningen op verschil lende punten in de gemeente. Eerstgenoemd lid brengt eene uit gebreide lijst van zulke overtredingen ter tafel. Beide leden dringen er op aan, dat de policie-verordeningen moeten worden nageleefd en dat het anders beter is, ze af te schaften. De heer de Breuk wijst op het onvoldoend getal policie-agenten, als oorzaak van dezen toestand. Dc heer Bakker wijst op het gevaar, dat door het drijven, om de verordeningen met alle gestrengheid uit te voeren, ontstaat. Hij gelooft, dat daardoor het algemeen belang niet zou worden bevorderd en dat verschillende beroepen zouden worden benadeeld. Hierop wordt de openbare zitting opgeheven en in eene verga dering met gesloten deuren voortgezet. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Junij. De 44ste verjaardag van II. AI. Sopliia Erederika Ma- tliilda, prinses van Wnrteniburg, koningin der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Jl. Zondag werd bij de godsdienstoefeningen der ver schillende Christelijke gezindheden alhier, ter gelegenheid van den jaarlijkschen dank- en bededag, de zegenrijke over winning bij AVaterloo plegtig herdacht. Jl. Zaterdag is liet personeel van het Japansch ge zantschap, aan boord van Zr. Als. stoomschip Ardjoeno, te Uellevoetsluis aangekomen en aldaar overgegaan op het stoomjagt de Leeuw, met hetwelk men naar Rotterdam is gestevend. Aldaar zijn de gezanten met hun gevolg aan liet gebouw van de Yachtclub aan wal gegaan en door de o o commissaris des konings, de heer Loudon, namens Z. AI. opgewacht en begroet. De ontvangst was deftig en tevens zeer hartelijk en de vertegenwoordiger des konings werd door de gezanten bij het binnenkomen in de met vader- landsche en japansehe vlaggen versierde zaal, eerbiedig opgewacht. Na het nuttigen van eenige verversching, zijn zij met een extra spoortrein naar 's Gravenhage vertrokken. Gisteren is alhier van Harlingen gearriveerd de stoomboot Texel, na aldaar eene belangrijke reparatie ondergaan te hebben en van eenen nieuwen ketel voorzien te zijn. Heden is de dienst tusschen deze gemeente en Texel met genoemde stoomboot wederom hervat. Naar wij vernemen zal de boot voortaan geregeld iedere week, gedurende de zomer, en wel op Woensdag, een reis doen naar Harlingen. Wij verheugen ons, dat op die wijze de geregelde com municatie met Texel weder is hersteld, in liet belang van de bewoners van dat eiland en van deze gemeente. Z. M. heeft goedgevonden, ter zake van langdurige dienst, met den 1 Julij a. s. op pensioen te stellen: de inspect. van adm. bij de Marine J. E. Kempe en den kapt. 1ste kl. bij het korps Mariniers P. A. Leupe. De eerstgenoemde een pensioen ten bedrage van 1500 en de laatstgenoemde van 1073. Wijders is bij Hooggemeld besluit de inspect. van adm. J. E. Kempe, onder dankbetuiging voor zijne vele aan den lande bewezene diensten, benoemd tot adviseur bij het Depart. van Marine, buiten bezwaar van 's Rijles schatkist; en aan den kapt. Isfe kl. P. A. Leupe den rang van majoor toegekend. Toorts zijn, met ingang van den 1 Julij a. s. bevorderd: tot schout-bij- nacht: de kapt. ter zee R. van Toss; tot kapt. ter zee: de kapt.-luit. ter zee A. E. Siedenburg; tot kapt.-luit. ter zee: de luit. ter zee 1ste kl. J. M. dc Jongh; tot luit. ter zee 1ste kl.de luits. ter zee 2de kl. J. A. E. Dinaux, A. E. 11. E. baron van Haersolte van den Doorn en jhr. T. L. Brantscn. Bij het korps Mariniers: tot kapt. 1ste kl.de kapt. 2de kl. J. J. Soer; tot kapt. 2de kl.dc 1ste luit. J. P. II. Scsseler; tot Iste luit.: de 2de luit. M. C. Koning; tot inspect. van adm.: bij keuze, de off. van adm. 1ste kl. J. A. L. den Ouden; tot off. van adm. 1ste kl.dc off. van adm. 2de kl. C. H. P. de Jonge; en tot off. van adm. 2de kl.dc off. van adm. 3de kl. iï. J. van Haaften Cl uwen en J. C. Coops. Naar men verneemt, bestaat bij de R. K. gemeente aan den Burg te Texel liet voornemen, een nieuw kerkge bouw te stichten, waarvan de aanbesteding vermoedelijk in den loop van dit jaar zal plaats hebben Alen schrijft uit 's Gravenhage: Uit het derde ver slag van liet geneeskundig gesticht cn de daaraan verhonden dagschool voor minderjarige idioten in deze residentie, over de jaren 1860 en 1861, blijkt, dat liet gesticht na het einde der twee jaren, waarover het verslag loopt, eene aanwinst van zes kinderen heeft gekregen. Dit getal zou nog veel grooter en de bevolking zeker verdubbeld zijn, indien men aan alle aanvragen bad kunnen voldoen. Het gelieelc getal bedraagt thans 34, waarvan 31 Protestanten en 3 Roomsch- Katholijkcn. Het sclioolvcrslag is belangrijk. Er gaan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2