BUITENLAND. Naar men verneemt, komt de lieer S. Jaring alhier in aan merking voor de vervulling der betrekking van burgemeester van Urk. Z. M. liecft o. a. benoemd tot hoofd-ingeland van den polder Wieringerwaard, den heer A. Schenk. Z. M. heeft den off. van adm. 2de kl. H. J. van Haaften Cluwen, thans in Oost-Indië, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij beschikking van den minister van Marine zijn, met ingang van den 1 Sept. a. s., benoemd tot kadet bij het corps Mariniers: jhr. W. J.Quintus en G.C.Stokhuyzen. De minister van Oorlog gezien en geëxamineerd heb bende de rekening en verantwoording, door de commissie van het onderofficiers-fonds, over 1861 overgelegd, heeft de uitkomst daarvan ter kennis van het leger gebragt. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 67,481,41 zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven ƒ2179 13; terwijl daarenboven een kapitaal van 693,000 op het grootboek der 2pCts. Nat. Werk. Schuld als eigendom van het fonds is ingeschreven. Het aantal contribuerende deelge- nooten bedroeg 2781357 personen zijn in het genot van jaarlijksche lijfrenten tot een gezamentlijk bedrag van 11,622 11 deelgenooten hebben, bij het verlaten der dienst, aan hunne echtgenooten weduwen-pensioenen verze kerd. In den loop van 1861 zijn aan 1529 gewezen mili tairen voorschotten op pensioenen, voor rekening van het fonds, verleend tot een bedrag van 180,247.08. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is jl. Zaturdag tot nadere bijeenroeping gescheiden. Vrijdag werden aan genomen de wetsontwerpen: 1°. tot naturalisatie van 42 personen; 2°. tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staats-spoorwegen, dienst 1862; 3°. tot verhooging van Hoofdstuk VIII der staatsbegrooting 1861 (Marine); 4°. tot bekrachtiging eener prov. belasting in Groningen; 5°. betreffende het indisch muntwezen; 6°. tot begrooting van uitgaven voor de gestichten te Ommer- schans en Veenhuizen. In de Zitting van Zaturdag, die voor een deel ook dooi de Japansche gezanten werd bijgewoond, is na gewigtige discussiën, het ontwei-p van wet tot regeling van het koloniaal batig slot voor 1859 met algemeene stemmen aangenomen. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben de beraadslagingen plaats gehad over het ontwerp van wet betreffende wijzigingen van het tarief op den in-, uit- en doorvoer. Door verschillende leden werden amendementen voorgesteld. Vele sprekers voerden daarover het woord. Op de kermis te Schagen, die jl. Maandag is aange vangen, wordt vooral opgemerkt eene tent, waarvan het opschrift letterlijk aldus luidt: »De spiechel des geiiijms, waarin de jongeling sijne vrouw en de jonge dogter hare man die se kreigt, heel duideleik en klaar kunne sien. nooidt alhier vektoondt." Men schrijft uit 's Hcige, dat de Japansche gezanten over het onthaal, dat hun jl. Vrijdag te Rotterdam is ten deel gevallen, bijzonder tevreden zijn en dit herhaaldelijk hebben te kennen gegeven. De ordelievende geest moet geenszins aan hunne aandacht ontsnapt zijn. Dezer dagen is te Rotterdam bij den boekhandelaar W. Wenk een brochure in het licht verschenen, getiteld Geen TerpentijnHet werkje kenmerkt zich door een zeer degelijken inhoud, en behandelt eene aangelegenheid die voor ieder hoogst belangrijk is. Den 22 dezer arriveerde te Vlaardingen de eerste haringjager met 18| tonnen maatjes en 9 j tonnen volle haring. Aangezien slechts een klein gedeelte der vloot vroeger dan gewoonlijk uitliep, is deze aanbrengst dan ook de vangst van slechts 12 schepen. Kort na de aankomst zijn de gewone geschenken aan Z. M. den koning, de leden van het vorstelijk huis en het Japansche gezantschap ver zonden. De haring is van uitmuntende qualiteit en voor 700 per ton, zijnde 100 boven den prijs der laatste jaren verkocht. Aan het Kralingsche veer wordt de markt dagelijks van eene groote hoeveelheid zalmen voorzien; in de drie laatste dagen toch zijn ruim 750 stuks aangevoerd, waar onder velen van 25 a 30/2 kilo. Bij al deze groote aan voeren blijven de prijzen steeds hoog, hetgeen zich gemakkelijk laat begrijpen, als men in aanmerking neemt, dat 7 gedeelte naar het buitenland wordt vervoerd. Voor Londen worden alleen zeer zware zalmen gevraagd, voor de Duitscbe bad plaatsen alleen middelsoorten en in Parijs verlangt men de ÜHtste. Er heerscht na den afslag steeds eene buitengewone O O O drukte, daar in één uur tijds bijna alles is ingepakt en geëxpedieerd. Den 24 dezer heeft het Prov. Geregtsliof te Utrecht eene belangrijke regtsvraag beslist, namelijk: of een getuige, in eene boetstraffelijke zaak onder eede gehoord en van wicn het later bleek, dat hij den vereischten ouderdom (16 jaren), nog niet had bereikt, kan worden veroordeeld wegens het afleggen van valsche getuigenis (art. 362 6'. P.) De regtbank te Amersfoort had zulks bevestigend beant woord, doch het hof heeft, met vernietiging van dat vonnis, beslist, dat gemeld feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt en den beklaagde mitsdien ont slagen van alle regtsvervolging. Te Tiel is in den nacht van 21 dezer overleden J. Koppen, welke den volgenden dag zijn 101ste geboortedag zou gevierd hebbed. De aangekondigde hardzeilpartij te Harlingen, op 2 Julij a. s., zal zeer luisterrijk worden, want bij de aanzien lijke prijzen bevindt zich ook een zilveren gebakschaal, aangeboden door Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, en wanneer het gerucht zich bevestigt, dat het Japansche gezantschap die plegtiglieid zal bijwonen, om daarna Fra- neJcers planetarium, Leeuwarden en de Lemmer te bezoeken, zou dit de volksmassa bij dit feest buitengemeen vergrootem Gelukkiger dan Frankrijk is de engelsche regering geweest, ten aanzien van de tussclienkomst in de zaken van Mexico. Zij heeft zich zoo goed mogelijk van de zaak af gemaakt en de zekerheid, vrij van de nadeelen der expeditie te zullen blijven, scheen haar genoegzaam om haar de mogelijke, maar juist niet zekere voordeelen ligt te achten. Het oude spreekwoord: een vogel in de hand is beter dan tien in de lucht, is door Engeland betracht, en welligt zullen de Franschen maar al te zeer gelegenheid hebben, om te wenschen dat zij dezelfde zienswijze waren gevolgd. Met het bezetten van Mexico schijnt keizer Napoleon nog een nieuw plan te hebben, namelijk, om daardoor in het naburige Zuiden van de vroegere Vereenigde Staten invloed te kunnen uitoefenen, tot het ophouden van den tegenwoordigen, verwoestenden oorlog te kunnen bijdragen, de erkenning van den nieuwen staat, door de europesche mogendheden te bevorderen, en eindelijk, wat wel het voornaamste is, om den bloei der katoenfabrieken in Frank rijk zelve te verlevendigen. Verrassende berigten werden in de jongste dagen op staatkundig gebied niet vernomen. Duitschlaiul levert de vermelding, dat de strijd der liberale volksvertegenwoor digers tegen het niet-liberale ministerie weldra aanvangen zal, ter gelegenheid van de jaarlijksche begrooting en de qusestie der leger-organisatie. Omtrent de zaken in Hessen- Kassei is de opmerking niet onjuist, dat men in Huitschland er slag van heeft, om zelfs ten aanzien der belangrijkste vraagstukken het geduld uit te putten. Hierin is niets overdrevens, want de goede keurvorst schijnt er nog weinig van te willen weten, om tot staatshervorming over te gaan, en eerst zullen er nota's gewisseld, bedreigingen vernomen en manschappen onder de wapens gebragt moeten worden, eer de goede man er toe besluiten kan, te geven wat zoo billijk van hem werd gevraagd. -- Te Antwerpen is de vrouw van zekeren Parrade, koopman in kinderspeelgoed, alsmede hunne dienstmeid, Verstrepen genaamd, in hechtenis genomen, beschuldigd van verregaande mishandeling, gepleegd op een 14jarig meisje, eene der kinderen uit haar vorig huwelijk met zekeren van den Bosch. De ontaarde moeder moet namelijk sedert geruimen tijd haar kind schier geheel naakt en aan armen en beenen geboeid aan een blok hout op eene vliering hebben opgesloten, waar het dagelijks slechts eene snede broods en eenig water ontving, en met stokslagen werd mis handeld, zoodat het in een hoogst deerniswaardigen toestand 3 verkeert. Volgens sommigen, is ook de man als mede- pligtige gearresteerd. Naar men wil, is deze gruweldaad ontdekt door een buurman, een herbergier, die 's nachts, niet kunnende slapen, door het weeklagen van het kind, uit zijn dakvenster op het dak van het huis der beschul digden klom, er eenige dakpannen afligtte, waardoor hij het ongelukkige slagtoffer ontwaardde en zich haastte, de policie te waarschuwen. Naar men nader verneemt, moet de ontaarde moeder door het volgende tot het voornemen zijn geleid, om haar kind te dooden. Bij het overlijden van haar eersten man had eene tante bij testament eene som van 10,000 fr. aan het meisje vermaakt, dat deze eerst op haar 21jarigen leeftijd zou ontvangen, doch dat, zoo zij vroeger stierf, aan hare moeder zou overgaan. De beide groote logementen te Parijs, van de maat schappij Pereire, te weten het hotel du Louvre en het thans voltooide grand hotel de la Paix, staan in een telegraphisclien verbinding. Het laatstgenoemde staat echter door een eigen telegraphisclien toestel, niet alleen ten gerieve zijner gasten, op elk uur van den dag met alle voorname schouwburgen alhier in gemeenschap, maar ook met het geheele Europc- j sche telegraaphnet. De Echo de VEst bevat de volgende advertentie: In

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2