ËËN TAFEREEL UIT HET AMERIKAANSCHE LEVEN. een aanzienlijk huis vraagt men om de pannen te schuren, een meisje, kunnende lezen, schrijven en goed piano spelen. De Parijsche berigtgever van den Morning Post verzekert, dat de instructien, welke de Engelsche en Fran- sche gezanten te Washington ieder van. zijn gouvernement ontvangen, steeds onderling overeenstemmen, en besluit eene mededeeling omtrent het denkbeeld eener bemiddeling van Frankrijk en Engeland in de Vereennigde Staten aldus: i) Al wat daarover kan worden gezegd komt hierop neder, Engeland en Frankrijk zijn volkomen bereid om het herstel des vredes in de Vereenigdc Staten door hunne goede diensten te bevorderen; maar zulks kunnen zij dan eerst doen, wanneer zij eene uitnoodiging daartoe van de zijde der Vereenigdc Staten ontvangen." Er worden door de britsche regering tlians ijverige pogingen aangewend, om de versterkingen en verdedigings werken van Chatham zoo spoedig mogelijk te voltooijcn. Nabij Garrisson-Point is men reeds ijverig in de weer met het oprigten van eene reusachtige batterij, die, in verband met de reeds bestaande Martello Tower, het aan ieder vijandelijk schip volstrekt onmogelijk zal maken Chatham te naderen. Ook te Chevy Roet en Queenborough zal men zeer spoedig beginnen met het aanleggen van verdedigings werken. De gezamenlijke kosten der vestingwerken aan beide zijden van de Meclway worden geschat op 340,000, voor de verdedigingswerken van de Chatham dockvard, het O O <J 3 arsenaal en het garnizoen daaronder begrepen, zullen 500,000 kosten, waarvan reeds 150,000 voor den ver koop van het noodige land zijn besteed. Te Oldavington is zekere James Polker, oud 89 jaren, met Mary liagg, oud 82 jaren, in den echt getreden, na haar gedurende GO jaren te vergeefs het hof te hebben gemaakt. Gedurende al dien tijd was de jeugdige schoone onverbiddelijk gebleven. In de Science Pittoresque komt de volgende berekening voor: De gezamenlijke lengte der spoorwegen, in de ver schillende werelddeelen, is 110,934 kilometer of Nederl. mijlen; de kosten van aanleg dier spoorwegen hebben be dragen 29,000 millioen francs. In goud heeft deze som een gewigt van 8,787,878 kilo. Wisselt men deze som in 20 francs-stukken, dan verkrijgt men eene rol, welke van Duinkerken tot aan Algiers rij ktstelt men de stukken niet plat, maar met den rand tegen elkander, dan kan men een gouden draad trekken van Parijs door Azië tot aan de meeren tusschen Canada en Noord-Amerika, derhalve de lengte van gedeelte van den omtrek des aardbols; in zilver heeft die som een gewigt van 145 milioen kilo, waarvan 5800 millioen stuks vijffrancs kunnen geslagen worden. Plaatst men deze plat nevens elkander, dan ver krijgt men een vijfvoudigen zilveren gordel om den aard bol. Ware het mogelijk, om van al de spoorstaven, tot den aanleg der thans bestaande spoorwegen gebezigd, eene enkelen ijzeren staaf te vormen, dan zou men daarmede niet slechts de maan kunnen bereiken, maar zelfs nog 40,000 mijlen kunnen overhouden. -Aangaande den vice-konïng van Egypte wordt het volgende verhaald. Ilij had aan zijn geneesheer, dien hij groote genegenheid toedroeg, een stuk grond geschonken. Deze had er een prachtig huis op laten bouwen en er een landgoed van doen maken. Op zekeren dag zeide de onder koning tot den geneesheer: Weet gij wel, dat gij zeer ondankbaar zijtik geef u een stuk grond, gij rigt het naar uwen smaak in en noodigt mij niet eens uit het te bezigtigen." De geneesheer verontschuldigde zich en ver zocht den vice-koning de eer te mogen hebben den vol genden dag met hem daarheen te rijden, Den volgenden dag kwamen zij op des geneesheers nieuwe bezitting aan, doch er stond geen huis, ja zelfs geen enkele boom. De vice-koning was hevig vertoornd, omdat hij was bedrogen en vraagde wat dit alles had te beteekenen. De geneesheer beefde van angst en verklaarde er niets van te begrijpen hij was er reeds van overtuigd, dat zijn hoofd er mede was gemoeid, en viel op zijne knieën. In zijn angst had hij niet opgemerkt, dat de toorn des vice-konings slechts ge veinsd was en hoe deze thans hartelijk stond te lagchen. Hij zelf had des nachts alles door 1500 man doen wegbreken. In een brief uit New-York van den 7 dezer leest men: Onze makelaars in katoen hebben de stelligste berigten, dat ongeveer negen tienden van den oogst van o o o o 1861 nog ongedeerd op de plantages liggen. Nu geheel het Zuid-Westen en New-Orleans in onze magt zijn, zal er wel worden aangevoerd. Eene verbazende hoeveelheid zal zijn weg vinden naar New-Orleans en het overige zal per spoor naar het Noorden worden gezonden. Dat „vader Washington," zoo als de Amerikanen hem noemen, een groot staatsman en krijgsheld was, weten wij allen; maar wat nissehien allen niet zullen weten, is, dat George Washington nok een galant cavalier plagt te zijn. Het vrouwelijk geslacht voor alle dingen als het zwakkere beschouwende, liet hij er zich onbegrijpelijk veel aan gelegen liggen, het zijne bijzondere bescherming te doen ondervinden. Wij hebben slechts een hoogst oppervlakkigen blik op de door hem uitgevaardigde wetten te slaan, om te zien hoever de bescherming, die der amerikaansche vrouw ten deel valt, zich uit strekt. Dat weten de teedere meisjes ook zeer goed, en groot is daarom ook hare dankbaarheid jegens haar grootmo'edigen bescherm heer, in wien zij niet slechts den schoonen, welgevormden en wel levenden cavalier, want het is bekend, dat Washington een dei- schoonste mannen van zijn tijd is geweest, bewonderen, maar tevens den man in hem huldigen, die zich harer grootmoedig aan getrokken en onder beschermende wetten gesteld heeft. Het beste bewijs voor de dankbaarheid der Amerikaansche vrouwen is hierin wel gelegen, dat zij, een paar jaren geleden, met cpofiering van groote kosten, de plek, waar zijn gebeente rust, hebben aangekocht, ten einde die aan de natie ten geschenke te geven, en alzoo de laatste rustplaats van den man, dien het gansche amerikaansche volk in zekere mate als zijn eigendom te beschouwen heeft, ook weer tot een nationaal eigendom te maken. Die aankoop is hoogst belangwekkend. Door middel van erflating, was de begraafplaats in handen van een van Washingtons afstam melingen geraakt, die, weinig of niet bedenkende, dat hij zich in het bezit van de heiligste reliek van Amerika bevond, het buitendien reeds zoo hoogst eenvoudige en bijna povere lijkgesteente geheel liet vervallen. Allerlei ruigte en onkruid groeide hoog en welig op, zoodat de voorbijganger weinig of niet kon vermoeden, zich zoo nabij de grafstede van zulk een waarlijk groot man te bevinden. Niemand, die hem een: nIta, viator, heroiuii calcas!" „sta, wan delaar, uw voet treed op een held!" toeriep. Twee jaar geleden, staken nu eindelijk de newyorksche dames de hoofden bijeen, en hielden eene meeting, waarin besloten werd, de tot dien aankoop benoodigde som uit vrijwillige bijdragen te vinden. Men vroeg den eigenaar naar den prijs, en vernam den onge- hoorden eisch van niet minder dan 50,000 dollars 125,000 voor de weinige morgeus gronds, die de grafplaats uitmaakten. Wat wonder, dat er door het geheele land toen een luide kreet van ver ontwaardiging opging, en al de dagbladen zich in eene hevige donderbui van verwenschingen en scheldwoorden tegen dien onbe- schaamden en vermetelen eischer ontlastten. Deze stoorde er zich echter al zeer weinig aan, lachte eens om het dagbladen-nieuws, waar hij de hoofdrol in speelde, en hield zijn eisch staande. En ziet, binnen weinige weken had het tot volkomen razernij opge voerde patriotisme der amerikaansche vrouwen die ontzaggelijke som gelds weten bijeen te zamelen In triomf begaf zich nu eene commissie van de zwartoogige ladies naar den inhaligen Yankee, en telde hem de gevraagde 50,000 dollars in baar goud op de tafel toe. De edele afstammeling van Washington, een Y'ankec in den vol- sten zin des woords, en buitendien een ware patriot, maar die het geld bovenal lief had, nam eene peinzende houding aan. Als die 50,000 dollars binnen zoo korten tijd bij elkaar zijn gekomen, begon hij te bedenken, dan mag het wat langer duren, om eene nog veel grootere som bijeen te brengen, maar gebeuren zal het toch wel, want Amerika is zoo groot, en de amerikaansche vrouwen hebben een onbegrensden eerbied v oor de nagedachtenis van Was hington. Thans eischte hij dus niet minder dan 200,000 dollars, (vijf tonnen gouds in nederlandsclie munt)! en streek glimlagchend, en met een krachtigen vloek verzekerende, dat hij een warm vader lander en hartstogtelijk aanbidder van zijne groote voorzaten was, het hem toegetelde geld, in mindering der koopsom, naar zich toe. Een vreeselijke kreet van ontzetting en verontwaardiging liet zich thans door al de Vereenigde Staten hooren. Vernietigender dan ooit wierpen de dagbladschrijvers dezen overmoedigen deugniet hunne verwenschingen en scheldwoorden naar het hoofdmen zag nu reeds in het verschiet, de teedere amerikaansche schoonen te zamen rotten, om den suooden woekeraar als een troep getergde hyena's met hunne witte tanden te verscheuren. Hij bleef iutusschen zeer bedaard zijn pruimpje tabak kaauwen, las met eene onbegrijpelijke kalmte de tegen hem geschreven dagblad-artikelen, en wreef zich met een vergenoegd lachje de handen, toen hij uit de dagbladen vernam, dat er uit alle oorden des lands tijdingen inkwamen, om de vereischte 200,000 dollars vol te maken. Weldra had de groote zaak haar volle beslag verkregen, en ver scheen de commissie ten tweeden male ten zijnent. In baar goud rolden de nog ontbrekende 150,000 dollars op de tafel, terwijl de gitzwarte oogen der ladies van verontwaardiging vonkelden en hunne strakke blikken vuurvlammen van verachting en haat op den onbe- schaamden vrek schoten. Hem zou het niet zeer veel moeite gekost hebben, om, daar het werk zoo goed scheen te gaan, ook die geheele som slechts in mindering te ontvangen; maar de blikken waren thans zoo onheilspellend, en onze schoonen keken hem zoo zwart en dreigend aan, dat hij van dit plan meende te moeten afzien. Met een blij en minzaam lachje streek hij het geld op, en begeleidde de dames tot aan de huisdeur, terwijl hij hun met duren eede bezwoer, dat hij de uitgelezendstc en meest wèl gezinde patriot was, en wel dringend om de ondersteuning van hun allen verzocht, als het hem eens in den zin mogt komen, zich voor den door zijn edelen voorzaat zoo roemvol bekleeden zetel als kandidaat te stellen. Zoo vereerden de amerikaansche vrouwen de nagedachtenis van den man, die haar zoozeer in bescherming had genomen. Die wet telijke bescherming strekt zich ook inderdaad zeer ver uit, en heeft zich de Amerikaan, in weerwil dat hij slechts één God heeft, wien hij al zijne talenten en aandoeningen ten ofier brengt, namelijk, geld bijeen te schrapen (motie;/ making), er allengskens aan gewend, eene vrouw op de meest voorkomende en innemendste manier te behandelen, en overal als haar beschermer op te treden. Verrolg en slot hierna'1.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3