NIEUWEDIEPER COURANT. JX2. 32. Z O X I) A ii 29 .1 I 1,1 EN TWINTICSTE JAARGANG. BINNENLAND. 1802. HELDERSCNE Deze Courant wordt uitgegeven o[> zohdac en donderdag, des morgeus ten aclit ure, iloor A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele nummers0.10. Men abonneert zieli bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Znturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer 'J'. JiOOY, op de Laan aan dun Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is f 0X0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing /'0.3S. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan Jen Vitgevcr. Den 30 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOUTMAMPTOar. IIELDEE cn NIEUWEDIEP, 28 Junij. Andermaal maken wij belangstellenden opmerkzaam op de viering van het derde jaarfeest der Jongelings-Vereeni- ging alhier, op Zondag avond in de Hersteld Evang. Luth. kerk te houden. Wij herinneren belanghebbenden aan de groote ver gadering der zangvereeniging Cecilia, Dingsdag avond 1 Julij a. s. in het lokaal Tivoli alhier te houden. Gisteren heeft alhier de jaarlijksclie loting voor de schutterij plaats gehad. Een getal van 94 lotelingen nam daaraan deel. De lieer P. Braggaar, adsistent op het Postkantoor alhier, is in dezelfde betrekking overgeplaatst naar Leeuwarden. Zr. Ms. transportschip de Heldin is heden in liet drooge dok gebragt, om gerepareerd te worden. Maandag 23 dezer werd, op de vroegere batterij Willemsoord, toebelioorende aan de lieeren Gebr. Janzen, een zeer lange mast geplaatst, zoo men zeide, om te dienen tot het rigten van een zaagmolen, hetgeen zicli dan ook he- o o o vestigde, want jl. Vrijdag zag men een kruis of de 4 molen wieken in de as steken, zoodat onze gemeente nu weder met een wind-houtzaagmolen slaat vermeerderd te worden. Het is te wensclien, dat dit voorbeeld verdere navolging moge vinden, tot liet oprigten van meerdere inrigtingen voor liet fabriekwezen, «waarvoor deze gemeente zoo gunstig gelegen is. Sedert den jare 1817 bestaat in deze gemeente eene vereeniging van onderwijzers, onder den naain van Onder wijzers-Gezélschap Helder." Dit gezelschap stond tot heden nagenoeg geheel op zieli zelve en in geenerlei betrekking met vereenigingen van gelijken aard, op andere plaatsen bestaande. In de vergadering des gezelschaps van 26 dezer, werd met algemeene stemmen besloten, om voortaan eene afdeeling uit te maken van liet Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, waarvan het hoofdbestuur te Amsterdam is gevestigd. De afdeeling telt tegenwoordig 24 leden. Het bestuur is opgedragen aan de heeren: J. van der Haar, H. Daarnhouwer, T. Mooij, C. Sipkens en P. Uurhanns. Bij art. 1 van liet reglement, wordt het doel der afdeeling bepaald als bestaande in: de bevordering van een onderling vriendschappelijk verkeer der onderwijzers, de voortgaande verbetering van liet lager onderwijs en de behartiging van de belangen der leden. Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft, in zijne vergadering van den 25 dezer, tot lid benoemd de lieer J. H. Sonstral, predikant hij de Hersteld Evangelisch-Luthersche gemeente alhier. Op den 1 Julij a. s. zullen de gewone zomer-ver- gadcringen der Provinciale Staten worden geopend. Op den 8sten dier maand zal door deze vergadering dienen te worden voorzien in de benoeming van leden voor de Eerste Kamer, in stede van de in dit jaar aftredenden. Deze zijn voor Noordholland de lieeren Bosch van Drakestein en Boreel van Hogelanden. De heer Willemsen, secretaris-generaal hij het departe ment voor R. C. Eeredienst, is benoemd tot administrateur voor de afdeeling dezer Eeredienst terwijl de Heer H. J. Spijker, theol. doctor en predikant te Amsterdam, als zoo danig is benoemd voor de afdeeling Prot. Eeredienst. Het ontwerp van wet tot herziening van liet tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer is met 46 tegen 20 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Te Enschedé is thans ƒ134,744 ontvangen aan gelde lijke bijdragen. De Prov. Groninger Courant meldt liet volgende: i) Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat den 22 dezer te Stedum, en wel des namiddags tussclien 5 en 6 uur, vallende sneeuwvlokjes zijn waargenomen. Gewis een teeken, dat liet weder thans niet naar den tijd van liet jaar is. Is dit weder voor gras en vruchten niet voor- deelig, op de aardappelen werkt liet echter bijzonder gun stig. AYel merkt men hier en daar geringe sporen van de ziekte in het loof, doch de knol blijft nog gezond en zal, door dit weder begunstigd, zich tot een volkomen wasdom ontwikkelen, die, indien de ziekte zich later mogt openharen, niet zulk eene nadeelige uitwerking zal krijgen, als eenige jaren geleden liet geval was. IDIOTENSCHOOL TE 'S GRAVENHAGE. Wij ontvingen van den wel-eerw. keer J. II. SONSTRAL, cor respondent van het Geneeskundig Gesticht roor minderjarige Idioten. te 's Gravenhage, eene uitvoerige circulaire, bevattende eene uitnoc- diging tot milde bijdragen, in liet belang van gemeld gesticht. Plaatsgebrek noopte ons evenwel, dit stuk niet in zijn geheel op ie nemen. Met het oog op de hooge belangrijkheid dier zaak, hebben wij echter, met goedvinden des geëerden inzenders, het nuttig ge acht, liet volgend uittreksel onzen lezers mede tc deelen „De school voor jeugdige Idioten werd den 14 Mei '1855 te 's Gravenhage geopend, 't Scheen een vreemd voornemen, opleiding en onderwijs te geven aan ongelukkigen, wier verstandelijke vermo gens, zoo zij al niet geheel en al ontbreken, toch stomp, dof en ontvatbaar, of verwilderd en ontembaar zijnaan kinderen, die, tot nu toe, slechts opgroeiden als het gedierte des vclds. Engeland en Duitschland bezaten reeds Idioten-Gestichten en de ervaring had daar reeds geleerd, wat eene doelmatige behandeling vermag. Door veler vermogende ondersteuning, waaronder vooral die van onze geëerbiedigde koningin, die ook welwillend den titel van bescherm vrouw der stichting aannam, kwam deze stichting tot stand. Het spreekt echter van zelve, dat, bij veler aanvraag, vooral ook om kosteloos geplaatst te worden, die heilzame inrigting behoefte heeft en aanspraak maakt op de geldelijke ondersteuning van allen, die iets kunnen afzonderen, om tot instandhouding en uitbreiding daar van bij te dragen, Gaarne voegen wij onze opwekking, tot het afstaan van milde offers voor dit doel, bij die van den geacht en correspondent, Ds. SONSTRAL, die zoo teregt opmerkt, dat, bij het aanstaande volksfeest ter dezer plaatse, zooveel zal worden uitgegeven tot ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1