NIEÜWEDIEPER COURANT. en binnenland! TWINTICSTE JAARGANG. M 34. ZÜJ1 D A li O .1 I L IJ. 1302. etfr* °ftfe HELDERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag, «les morgens ten acht ure, door A. A. BAK KElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, cu bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Vitgcvcr. Den G dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den S dezer vla RARSEILLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Julij. Bij de gisteren gehouden aanbesteding op het Raadhuis alhier, van: 1°. het voltooijen der Landhoofden in het Heldersche kanaal bij de Nieuwe kerk en 2°. het daarop maken en stellen van eene plaatijzeren Draaibrug, met bijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen, zijn ingekomen 7 inschrijvings-billettenalsde lieeren Kruseman en van de Wall Bake voor ƒ20386; L. Bijl ƒ17210; C. Burgers ƒ16280; A. Leewens en Zn. ƒ16100; D. Tool ƒ15400; P. Dekker ƒ15235 en Gebr. Schneider 14214. Er heeft nog geene gunning van het werk plaats gehad. In vele gemeenten van ons vaderland bestaan reeds sedert vele jaren zoogenaamde ziekenbussen, die voor den nijveren stand in eene wezenlijke behoefte voorzien. Maar al te dikwijls gebeurt het toch, dat, tengevolge van ziekten in vele huisgezinnen, alle vroegere welvaart verdwijnt en armoede en kommer de woning binnendringen. Diep werd dan ook in den laatsten tijd, in deze zoo uitgebreide ge meente, de behoefte gevoeld aan zoodanige heilzame inrig- ting. Voor den arme wordt van wege het burgerlijk armbestuur op voldoende wijze gezorgd; maar voor den werkman, die toch niet van die hulp kan gebruik maken, dient eene inrigting te bestaan, waardoor hij bij spaar zaamheid in gewone tijden, in ziekte niet van de noodige ondersteuning behoeft verstoken te zijn. En bovendien, is eene eenigzins langdurige ziekte zoo dikwijls de oorzaak van de geheele achteruitgang der huisgezinneneen zieken fonds kan daarentegen veel er toe bijdragen, om zulk eene ramp meer dragelijk en van minder droevige gevolgen te doen zijn. Met het oog op het nut, dat alzoo voor den werkenden stand daaruit kan ontstaan, juichen wij hijzonder toe, de oprigting van het ziekenfonds Helder, dat tegen eene matige, wekelijksche contributie aan de leden de noodige genees- en heelkundige hulp en de daartoe vereischte geneesmiddelen verzekert. Het reglement van deze inrigting bevat de noodige bepalingen, waarbij een en ander duidelijk wordt omschreven. Aanbeveling om van deze zaak kennis te nemen, zoowel als aansporing tot eene algemeene deelneming, houden we bijna overbodig, waar het geldt eene zoo belangrijke aan gelegenheid. De kermis nadert. Blijde tijding voorzeker, voor ieder, die in dit jaarlijks teruglceerend volksfeest eenige verstrooi- jing kan vinden van de vele moeiten en zorgen des maat- schappelijken levens. Moge de wijze van viering er toe leiden, dat het doel van dit volksfeest: betamelijke uitspan ning, algemeen worde in het oog gehouden en betracht. Op die wijze alleen kan toch slechts genot gesmaakt en eene aangename afwisseling der dagelijksche zorgen en bezigheden worden gevonden. Reeds zijn verschillende aanstalten gemaakt, om in de volgende week aan de behoefte naar vermaak en uitspan ning behoorlijk te kunnen voldoen. Wandelende langs het Havenplein, trok aldaar het eerst onze aandacht de nette, ruime salon van den heer Verdi, waarin de kunstvaardig heid van honden en apen in treffende proeven zal worden getoond. Naar wij vernemen, moeten die proeven het dubbel verdienen, dat men dit théatre met een of meer bezoeken vereert, en grenzen vele uitvoeringen aan het onmogelijke. De heer Yerdi zal, op daartoe gedaan verzoek, dagelijks eene kinder-voorstelling geven. Vervolgens zagen we aldaar prijken, de ruime tent van den heer Blanus, het alom beroemd paardenspelwaar beminnaars der rij kunst en die ligehaamskracht, vlugheid en gespierdheid op prijs stellen, eenige genotrijke avonden wachten. Verder troffen wijop het Havenplein en langs de Hoofdgracht, onderscheidene kleinere inrigtingen aan, hetzij in aanbouw of reeds voltooid, die het uitzigt openen, om in ruime mate van de kermis-vermakelijkheden te pro fiteren. Eindelijk trok onze aandacht de aanbouw van wafelen- en poffertjeskramen en wij verheugden ons, dat de kermis, terwijl hare uitspanningen vermoeidheid veroor zaken en alzoo den eetlust aanwakkeren, zoo geschikt aan alle eischen voldoet en ook aan de behoefte tot inwendige versterking op uitnemende wijze bevrediging schenkt. Van onze wandeling naar huis keerende, zagen wij voor het lokaal Tivoli de groote schouwburgtent van de lieeren Sterk, van Ollefen en Haspels oprigten. Wij vernamen, dat het tooneel-gezelschap ruimschoots wedijveren kan met andere gezelschappen van dien aard. Onderscheidene acteurs en actrices strekken dit gezelschap tot eer en doen ver wachten, dat, moge ook al door velen het gemis van de salon der lieeren Boas en Jiulels worden gevoeld, die ruim twintig achtereenvolgende jaren ons volksfeest door hun bezoek hebben opgeluisterd, dat wij ook hij dit gezelschap genotrijke avonden kunnen doorbrengen. Bovendien kregen we gedurende onze wandeling de ver zekering, dat de heer Boesnach door zijn Théatre des Nou veautés de kermis zou opluisteren. Gedachtig aan de schoone uitvoeringen, ten vorigen jare reeds door dat gezelschap hier gegeven, verheugden we ons, dat ook thans weder de gelegenheid zich aanbiedt, om daarvan gebruik te kunnen maken. Vooral nu er slechts één schouwburg alhier aan wezig is, zal ongetwijfeld de tent van den heer Boesnach met een zeer talrijk bezoek worden vereerd. En hiermede, meenen we genoeg te hebben vermeld, ten bewijze, dat het uitzigt op veelzijdig genot in ruime mate aanwezig is. Thans eindigen we ons voorloopig verslag, met do verzekering, het in de volgende week voort te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1