NIEUWEDIEPER COURANT. M tt». I» O l> E H I> A G 10 I L L IJ. 1802. TWINTIGSTE JAARGANG. EN BINNENLAND. NELDERSCHE hf SL ede, Deze Courant ivor.lt uitgegeven o[<zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nomincrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post- dircctcuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. 1100Y, op de Laan aan de.u Helder, tot elf ure. Do prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon gvoote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgcver. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Julij. De kennis is jl. Maandag aangevangen en, als onze lezers dit noranier in handen krijgen, is zij reeds in vollen gang. Aanvanke lijk liet zich het weder in het geheel niet gunstig aanzien; allengs wordt het beter en belooft het zijne medewerking aan het genot van 't volksfeest. Keeds werd er in de eerste dagen druk gebruik gemaakt van de verschillende gelegenheden tot uitspanning cn ver maak. Inzonderheid trekken de fraaije caroussels in ruime mate de aandacht van ouden en jongen; ofschoon ze, tengevolge van plaatsgebrek, wel wat achteraan zijn geplaatst, zijn de muziekale uitvoeringen, die tot begeleiding moeten dienen, uitnemend geschikt om de liefhebbers te inviteren. Kijk is deze kermis voorzien van bijzonderheden op het gebied der Natuurlijke Historie; of evenwel de bewondering van zulke wondere spelingen der natuur, tot ver- liooging der feestvreugde zal bijdragen, meenen we wel eenigzins te moeten betwijfelen. Oneindig beter achten we daartoe berekend de verschillende gelegenheden, die zich aanbieden, om de eischen der maag te bevredigen of den smaak te streelen. Belangrijker echter nog achten we de uitvoeringen der verschil lende tooneelgezelschappen. Merkten we in ons vorig nommer op, dat, nevens den heer Boesnach, slechts een schouwburg alhier aan wezig was, onder het afdrukken van dat nommer en te laat om ons berigt te veranderen, vernamen we tot ons genoegen, dat de heeren A. J. Bakker ook deze kermis met hunne tegenwoordigheid zouden vereeren. Wij wenschen allen toe een talrijk bezoek van hunne voorstellingen en de voldoening, dat hunne uitvoeringen door de toeschouwers worden gewaardeerd en geprezen. De heeren A. J. Bakker zullen heden avond hunne tooneel- matige voorstellingen aanvangen met de opvoering van „Vader Job, of Graaf en Bedelaar," gevolgd door „Kanten en het Rijpaard." Wij vestigen op de uitvoeringen van dit, bij ons nog niet bekend, gezelschap zeer de aandacht van het kunstminnend publiek, daar de directie op de kermis te Texel grootcn lof heeft ingeoogst. Het Honden- en Apen-Théater van den heer L. Yerdl is jl. Maandag avond reeds aangevangen, door hare voorstellingen hij te dragen tot verhooging van het kermisvermaak. Vooral de kinderen verheugen zich in de regt vermakelijke proeven van de geoefendheid dezer dieren in het gehoorzamen. Wanneer de heer Yerdi voor de noodige afwisseling weet te zorgen, gelooven wij, dat hij in ruime mate zal kunnen rekenen op eene algemeene belangstelling en ondersteuning. Hier meenen we ons programma te kunnen eindigen, met den wensch, dat het weder in verbond moge treden met het volksfeest, ter verhooging van het genoegen, dat naar de aloude oorkonde „slechts eenmaal 's jaars" is bereid. Jl. Zondag heeft Ds. F. D. J. Moorreesberoepen predikant bij de Hervormde Gemeente te Vianen, aan de gemeente medegedeeld, dat Z. E. die beroeping in ernstig beraad heeft genomen. Jl. Zondag namiddag is alhier binnengekomen, onder het wisselen der gebruikelijke saluutschoten met bet fort Erfprins, Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen, kommandant kapt.-luit. ter zee J. van der Meersch, komende van Oost-Indië. tiet état-major is zamengesteld als volgt: de kapt.-luit. ter zee J. van der Meersch, komm.; de luit. ter zee 1ste kl. C. A. E. Fauchey, eerste officier; de luits. ter zee 2de kl. jhr. J. A. P. von Schmidt auf Altenstadt, A. C. Ra ven, E. B. Bonn, jhr. C. C. Six en C. A. Jeekel, de off. van gez. 2de kl. F. J. Gebel, de adjunct-adm. J. G. Be- belaar en de scheepsklerk F. Bamberg. Gisteren is alhier een matroos van Zr. Ms. stoomschip Zoutman uit den mast gevallen en aan de gevolgen overleden. Men verneemt, dat Z. K. H. de prins van Oranje zich eerstdaags naar Londen zal begeven om onder anderen de tentoonstelling te bezigtigen. Men verneemt, dat het voornemen bij het muziek corps van het regiment Grenadiers en Jagers bestaat, om in de volgende week te Londen eenige muziekale uitvoe ringen te geven Het nommer der «Nieuwe Bijdrage voor Onderwijs enz.," den lsten dezer uitgegeven, vermeldt 120 vacatures der betrekking van hulponderwijzer. Uit verschillende streken des lands komen berigtcn in over den uitslag der aardappelen-teelt. Die berigten luiden eenparig zeer gunstig. Het schijnt dus, dat het vochtige weder van den laatsten tijd niet ongunstig op den groei van die plant heeft gewerkt. De opbrengst der vruchten is zeer ruim, de knol meer ontwikkeld en veel grooter dan in het vorige jaar. Omtrent de vruchtbaarheid meldt men uit verscheidene streken, dat zich reeds weder een nieuwe bloesem vertoont aan sommige vruchtboomen, terwijl de vrucht nog bezig is te rijpen. Naar wij vernemen, moeten zich zulke gevallen alhier ook voordoen. Jl. Dingsdag is het examen der aspiranten, om als kadet op de koninklijke militaire akademie te worden toe gelaten, afgeloopen. Van de 190 jongelieden, die zich hebben aangemeld, zijn ruim 20 door de geneeskundige commissie afgekeurd 93 hebben aan de vereischten van het examen voldaan, zijnde twee boven het getal open- gestelden, zoodat geplaatst kunnen worden 91, te weten voor de dienst hier te lande 35 voor de Infanterie, 3 voor de Cavallerie, 10 voor de Artillerie, 6 voor de Genie, en voor de dienst in de koloniën 25 voor de Infanterie, 2 voor de Cavallerie, 8 voor de Artillerie en 2 voor de Genie. Door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in de zittingen van Maandag en Dingsdag voortgezet de be raadslagingen, betrekkelijk liet wetsontwerp, tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname. Verschillende amen dementen, door de leden voorgesteld, komen daarbij in ernstige overweging. Er is ingekomen een ontwerp van wet met betrekking tot de cultuur-ondernemingen in Nederl. Indië. Jl. Zaturdag avond heeft in de manege van den heer Blanus te Texel een hengst zijn meester een vinger afge beten, dit bragt in de tent eene groote ontsteltenis te weeg. Door de Provinciale Staten van Noordholland zijn tot leden van de Eerste Kamer der Statcn-Gcncraal herkozen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1