NIEUWEDIEPER COURANT. 1) O N D E lt D A G 17 J U L IJ. 18^2; TWINTIGSTE JAARCANC. EN BINNENLAND. HILOERSCNE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdac, des morgens ten acht ure, door A. A. HAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. aiivkutentikn worden aangenomen tot Zaturdng ea Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOV, op de laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing f0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. IIELDEK en NIEUWEDIEP, 16 Julij. De uitslag der stemming voor 4 leden van den Gemeen teraad jl. Dingsdag 15 dezer gehouden, is als volgt: In plaats van wijlen den heer P. A. Beets. Uitgebragt 296 stemmen, van onwaarde 4 stemmen, volstrekte meerder heid 147 stemmen. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren J. C. Slebe 104, W. J. Hidde Bok 99, S. Braaksma 30 en L. M. van Gelder 11 stemmen; aldus herstemming tusschen de heeren J. C. Slebe en W. J. Hidde Bok. In plaats van den heer A. Boomsma. Uitgebragt 296 stemmen, van onwaarde 2 stemmen, volstrekte meerderheid 148 stemmen. Gekozen met 163 stemmen de heer R. BOOMSMA op de heeren S. Braaksma waren 56, J. Papineau 20 en W. «T. Maalsteed 12 stemmen uitgebragt. En voor twee nieuwe Leden, die door de uitbreiding der gemeente moeten gekozen worden. Uitgebragt 296 stemmen, van onwaarde 5 stemmen, volstrekte meerderheid 146 stemmen. Gekozen met 152 stemmen de heer J. PAPINEAU. Verder verkregen de heeren C. W. Iv. van Strijen 99, W. J. Maalsteed 93, S. Braaksma 35, N. Vennix 29, W. J. Hidde Bok 27, Mr. D. P. H. Aberson 21, Jb. Goedkoop 21, <T. C. Slebe 16, A. van Voornveld 15 en L. M. van Gelder 13 stemmen, meer andere heeren hebben minder dan 10 stemmen op zich vereenigd aldus herstemming tusschen de heeren C. W. K. van Strijen en W. J. Maalsteed. (Reeds lieden aan onze geabonncerden in deze gemeente medegedeeld). Uitslag der verkiezing voor twee leden van den o o Gemeenteraad te Texel. Ingeleverd 103 stembriefjes. Verkozen de heeren P. R. MENTS met 85 stemmen en ARIE P. BREMER met 79 stemmen. De kermis is geëindigd. Dat verkondigde ons het klokgelui op jl. Maandag morgen, en het opruimen van kramen en tenten, op pleinen en straten, bragt ons tot de weemoedige gedachte: alles gaat voorbij, alles is onbestendig. Vooral toen het volksfeest op jl. Zondag door het fraaiste zomerweder werd begunstigd, maakten oud en jong een ruim gebruik van de aangeboden vermakelijkheden. Tot laat in den avond en in den nacht werden de verschillende plaatsen van uitspanning druk bezocht. Zelden zag men zooveel gewoel, zooveel drukte en beweging. Hier zag men een kramer in luide bewoordingen de voortreffelijkheid zijner koopwaar roemendaar werd voor eene tent de bezigtiging van een wonder, in sterk sprekende bewoor dingen gerecommandeerd; hier verspreidden de inrig- tingen tot voeding en verkwikking, hun eigenaardigen geurdaar werd den volke, op roerende wijze, het verhaal van een treffenden moord medegedeeld hier werden door menschen van allerlei stand, ouderdom en kunne de vlugste toeren in de caroussels volbragt; daar lokten de toonen der muziek tot den vrolijken dans hier snelden de bezoekers der kermis in ruime omnibussen I ter feestviering heen daar wandelden jongelingen met i jonge dochters aan den arm, naar de noodigende vermaken hier werden de schoone rijtoeren in het paardenspel van i den heer Blanus bewonderd; daar vermaakte men zich j in het kunstgenot, door de directiën der verschillende tooneelgezelschappen op zoo uitnemende wijze geschonken. En, bij de schoonheid des weders, amuseerde zich menig voor stander van stil genot in wandelingen langs zee- en liavendiik. Eindelijk verspreidde de maan haar liefelijk licht over die verschillende panorama's, door natuur en kunst ter be schouwing aangeboden. Reeds was het daglicht aange broken, toen een einde werd gemaakt aan de menigerlei uitspanningen, en zeker hebben velen dien nacht al zeer weinig van den zoeten slaap geprofiteerd. Het volksfeest is alzoo voorbijgegaan als een zomerwolk, die regen geeft, Moge het genot, dat gesmaakt, de vreugde, die genoten werd, en alles wat met de verloopene week tot de ge schiedenis behoort, eene streelende herinnering schenken. De wel-eerw. heer F. D J. Moorrees, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, maakte jl. Zondag van den kansel bekend, dat Z. E. na ernstig beraad het beroep naar Vianen had aangenomen. Voorzeker zullen velen dien beminden leeraar met innig leedwezen zien vertrekken. De mededeeling van het aanstaand vertrek, maakte dan ook algemeen, een diepen indruk. Gisteren is alhier in de haven gekomen om steenkolen in te nemen, de stoomboot Heba, komende van Antwerpen, alwaar zij gebouwd is en bestemd naar Petersburg. Genoemde boot is een pleizierstoomboot van den Keizer van Rusland, en munt uit door sierlijken bouw en elegante inrigting. Het moet een der snelvarendste stoomschepen der wereld zijn, daar zij 17 mijl in het uur kan afleggen. De adelborsten 1ste kl. M. F. Reeringh, P. C. Pabst, H. van Broekhuijzen en II. J. BorgerhofF van den Bergli, worden met 21 dezer verplaatst van Zr. Ms. transportschip Heldin, op Zr. Ms. stoomschip Zoutman. Door den heer H. A. Sluik, te Harlingen, is dezer dagen een werktuig uitgevonden, dat zich aanbeveelt door zijne eenvoudigheid en dat groote dienst kan doen bij het stranden van schepen tot het redden van de equipage. In tijd van nood is het dikwijls hoogst moeijelijk aan boord van een gestrand vaartuig een lijn te brengen. De heer Sluik stelt zich voor, in dit bezwaar te voorzien door middel van een van zeildoek gemaakten vlieger, die even wel door hem ook aangewend wordt tot liet regtstreeks redden van menschen. Daar genomene proeven, in tegen woordigheid van acht ervaren scheepskapiteins en den havenmeester aldaar, de doelmatigheid van het werktuig ten volle bewezen, en een zwaar stuk hout in 2| minuut 100 vademen aflegde, aarzelen wij niet de aandacht van alle belanghebbenden op deze uitvinding te vestigen. De heer Sluik heeft verklaard, zich met de bezorging van toestellen te willen belasten. De jaarlijksche wedstrijd der Kon. Nedcrl. Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam, zal naar wij vernemen dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1