BINNENLAND. Op het verzoek van tien aannemer D. Tool, tot kwijtschelding j van boete, voor te late oplevering van werk, wordt ten deele afwij- zend beschikt. Voor 5 dagen werd die kwijtschelding verleend, met het oog op het oponthoud, dat niet aan den aannemer was te wijten, doch voor de overige 4 dagen werd besloten, de boete wel toe te passen. Vóór stemden de heeren Boomsma, Yerweijde, Reeringh, Graat, Znr Muhlen, de Breuk, Strootman, Janzen en de Voorzitter; tegen de heeren van Kelckhoven en Bakker. Er werd medegedeeld de goedkeuring door Gcdep. Staten, van de suppletoire begrooting, in de vorige zitting vastgesteld de ver ordening op de uitdragers en op de verhuizing binnen de gemeente en het besluit tot het verkoopen van het wapenmagazijn te Huisduinen. Er wordt gelezen eene missive van het Bestuur van het departe ment Helder, der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking van den raad, ten op- zigte van de industrieschool. Daarbij wordt tevens medegedeeld, dat de lessen der industrieschool weder op den gewonen tijd zullen aan vangen en dat het personeel der onderwijzers met een is vermeerderd. Er wordt gelezen eene missive van den heer Sarphati, bevattende mededeeling, dat door hem de bemiddeling van H.H. Gedep. Staten is ingeroepen. Op eene vraag van den heer Beeringh, naar de zaak der levering van drinkwater aan het garnizoen, antwoordt de Voorzitter, dat er onderhandelingen plaatshebben tusschen het departement van Oorlog en den heer BoschReitz, en dat er alle hoop bestaat op een gunstig resultaat. De heer Strootman maakt den Voorzitter opmerkzaam op de sloot nabij Tivoli, die noodzakelijk moet gereinigd worden in het belang der gezondheid. De Voorzitter verzekert, dat daarop zal worden gelet. Een verzoek van den heer Strootman, tot het voortzetten der zitting, met gesloten deuren, wordt door een genoegzaam aantal leden ondersteund en de openbare vergadering wordt daarop gesloten. IIELÜER en NIEUWEDIEP, 19 Julij. Wij vernemen met zekerheid, dnt liet loopende gerucht, als zoude de heer W. J. MAALSTEED verlangen om bij de aanstaande herstemming als Lid van den Raad niet in aanmerking te komen, ten eenenmale verzonnen, en alzoo ongegrond is; integendeel, inogt de keuze op licin vallen, dan zal hij, wij zijn er zeker van, liet hem geschonken vertrouwen op prijs stellen, door de betrekking nan te nemen. De herstemming voor twee leden van den Gemeen teraad, tusschen de heeren J. C. Slebe en W. J. Ilidde Bok en de heeren C. W. K. van Strijen en W. J. Maal- steed zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Dingsdag den 29 dezer. De jongste dagen leverden ter dezer plaatse weder een waarschuwend voorbeeld om toch niet roekeloos zijn leven te wagen. Jl. Donderdag tegen den avond werd, nabij de Koopvaarderssluis alhier, een lijk opgevischt en naar het Marine-hospitaal overgebragt. Hot was het stoffelijk overschot van een marinier, die 's middags aldaar in de nabijheid zich met zwemmen had vermaakt en op zoo ongelukkige wijze was verdronken. De miliciens der ligting van 1861, den 22sten Mei r» 1861 onder de wapenen gekomen bij de regimenten infan- terie, vesting-artillerie, de pontonniers, mineurs en sapeurs, ten einde gekleed en geoefend te worden, zullen in het laatst dezer maand loten, ten einde het lot beslisse wie hunner langer dan 4 maanden in dienst zal blijven, ter aanvulling van de ontbrekende vrijwilligers. Die hiertoe niet verpligt worden, keeren ult°. September naar hunne haardsteden terug. Van verschillende zijden luiden de berigten over het aardappelen-gewas gunstig. Nergens verneemt men iets van de bekende ziekte. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeenge roepen tegen Maandag den 28 Julij a. s. De commissie van enquête naar den toestand onzer zeemagt zal, in het begin der volgende week, hare werk zaamheden voortzetten. De wel-eerw. heer R. A. van Deursen, predikant te Hij er landop Texel, heeft het beroep naar llaringcarspel en Dirkshorn aangenomen. Uit Haarlem meldt men, dat ook aldaar de katoen crisis zich doet gevoelen. De werklieden in de fabrieken van de heeren Bavink en Prévinaire hebben dientengevolge geen werk cn er schijnt op spoedig herstel weinig kans. - Gedurende de verloopen zes maanden dezes jaars zijn 23 knapen naar het huis van verbetering en opvoe ding te Alkmaar verwezen. Het aantal knapen dat thans aldaar verblijft is 104. Gedurende den tijd van 5 jaren dat het huis bestaat zijn 54 jongens ontslagen. Aangaande hun gedrag zijn voldoende berigten ingekomen, met uit zondering van twee. Ruim 500 ingezetenen der Gemeente Hoorn hebben O O zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek, dat de arrondissements-regtbank aldaar niet worde opge heven, in het belang der bewoners van die omstreken en van die gemeente. Den 16 dezer is te 's Gravenhage eene schrikkelijke misdaad gepleegd, Ofschoon voor al de bijzonderheden niet met voldoende zekerheid kan worden ingestaan, zoo blijkt toch dit, dat eene dienstmaagd, welke in hare dienst bevallen was, haar pas geboren kind eerst heeft getracht te versmoren tusschen twee matrassen en toen, op het geschreeuw van het wicht, met een zakmesje het zoodanige wonde aan den hals heeft toegebragt, dat het terstond zoo goed als dood was en daarna ook werkelijk is overleden. De justitie en policie heeft onmiddelijk onderzoek ingesteld, en er moet ook reeds, zoo men zegt, bekentenis van het gepleegde feit zijn afgelegd. Inmiddels is de beschuldigde naar het gasthuis ter verpleging overgebragt. Zij had tot het laatste oogenblik haren toestand verborgen en het moet alleen door eene schoonmaakster, die onraad merkte, zijn uitgekomen. Bij het op den 15 door het Japansche gezantschap aan 's Rijks munt te Utrecht gebragte bezoek, werden tot hunne verrassing en te hunner eer drie zilveren gedenkpenningen geslagen, voorstellende op de voorzijde het Nederlandsche rijkswapen, nevens dat van den Taikoen van Japan, waar boven in het veld 1609, het jaar waarin de Japansche regering den eersten vrijpas aan Hollandsche schepen ver leende en daaronder 1862, met het opschrift: NiproN Taikoon no sei-si Holanda ni kataroe. (een gezantschap van den grootheer van Japan komt naar Holland), terwijl de tegenzijde in Chinesche karakters vermeldt: Rijoo lvOKU sln-boku masu, masu. in het Ncderduitsch: van beide Rijken de vriendschap meer en meer innig, omgeven van het omschrift: onder de Regering van "Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L. Van deze drie zilveren penningen werd aan elk der Kami's een exemplaar aangeboden en door hen met blijkbaar welge vallen aangenomen terwijl verder een aantal bronzen af geslagen aan al de overige leden en volgdienaars van het gezantschap werden vereerd, even als aan de autoriteiten, die bij dit bezoek tegenwoordig waren. Aan den eersten stempelsnijder den heer D. van der Keilen, die hun als de vervaardiger van de gedenkpenning werd voorgesteld, betuigden de gezanten hunnen dank. Men schrijft uit Arnhem: Den 17 dezer is, met den spoortrein van 's morgens 10 uur 35 minuten, het Japansche gezantschap van Utrecht te Arnhem aangekomen. Aan het station was eene ontzag gelijke menigte verzameld, om de vreemde bezoekers te zien. Men zag sommigen tegen de rijtuigen opklimmen, waarin de gezanten gezeten waren, om hen de hand te drukken of hen eenige woorden toe te spreken. Men merkte onder de menigte verscheidene dames. Naar men zegt, moet een der gezanten bij die gelegenheid verklaard hebben, dat het gezantschap voornemens is, later naar Nederland terug te keeren en dat het alsdan waarschijnlijk ook aan deze stad een bezoek zal brengen. Ten 10 uur 55 min. heeft de ambassade de reis naar Duitschland voortgezet. In Overijssel werden dezer dagen goede, lekkere aardappelen tegen 2 per mud verkocht, die ten vorigen jaro tegen 5 werden afgezet. Bovendien was de qualiteit toen veel slechter. Het gewas is dit jaar, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft, in dien omtrek uitmuntend. - Als iets bijzonders wordt medegedeeld, dat achter de behuizing van B. Bouwman te Winschoten, terwijl men bezig was met den mesthoop af te steken, 7 slangen voor den dag kwamen, die allen eene lengte hadden van 3 tot 4 voet. Later werd nog eene in de schuur gevonden, welke zeker zijne vervolgers ontvlugt was en daar eene veilige schuilplaats zocht. In dien zelfden mesthoop vond men meer dan 100 eijeren en bij het openen van dezen, in ieder ei een jonge slang, welke meest alle levend waren. De gemeenteraad van Roermond heeft dezer dagen een gemeente-schoorsteenveger benoemd, die inspectiën houdt over de stookplaatsen der ingezetenen. Uit Curagao wordt in een brief, dd. 22 Junij, het volgende gemeld >i Het Nederlandsche eskader, onder bevel van den kapt. ter zee G. Fabius, ligt in onze haven zeilvaardig, dewijl het dagelijks order verwacht om te repatriëren, en wel vooreerst Zr. Ms. sclmpen Zeeland, komm. Fabius, Djambi, komm. Jansen en Cornelis jDir/cs, komm. Koopman. >i De gezondheidstoestand over het algemeen, en vooral onder de schepelingen,, is gunstig, met uitzondertng van enkele gevallen van gewijzigde pokken (varioloiden). Zr. Ms. schoener Atalante, komm. Dinaux, is den 20 Junij van hier naar La Gnaira vertrokken, om koepokstof te halen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2