NIEUWEDIEPER COURANT. binnenland! M 60. O X 1> 27 .1 U L IJ. 1862. EN TWINTIGSTE JAARGANG. AANBESTEDING. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag middag 12 uur, en bij den Ilccr T. MOOY, op de Laan aan dun Heldertot elf ure. Dc prijs van 1 tot 4 regels is 0.(50. Voor i cd eren regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 1 Augustus 18Ö3 des namiddags ten één nre, zal, aan het Raadhuis der Gemeente Helder in het openhaar, alleen hij inschrijving, wcrlen aanbesteed Het doen van cenige veranderingen en vernieuwingen, enz. aan de School en Onder- wijzerswoning aan dc Hoofdgracht, met hijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Nadere inlichtingen zijn te hekomen hij den Gemeente-Bouwmeester, door wien op Woensdag den 30 Julij e. k., des middags ten 12 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 19 Julij 18G2. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Dezer dagen zijn op de publieke straat gevonden: Twee Gouden MANCIIET-KNOOPJES, meteen Zilveren Haakje aan elkander verbonden; een rood-bont katoenen ZAKDOEK, en eene witte katoenen ZAKDOEK, met eenige letters in een der punten. De regtmatige eigenaars kunnen zich ter terugbekoming aanmelden bij den Commissaris van Policie alhier. Den 39 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Julij. De herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad, tussclien de lieeren J. C. SLEBE en W. J. HIDDE BOK en de heeren C. W.K. van STRIJENenW. J.MAALSTEED, zal plaats hebben op Dingsdag den 29 dezer. In deze week zijn ter waag alhier gewogen, ter ver zending naar Frankrijk, 5888 Ned. ponden wol. Jl. Vrijdag morgen zijn op 's Rijks Marinewerf alhier aangehouden K. v. B., stoker hij dc Dokwerken, en C. B., tijdelijk scheepstimmerman op 's Rijks werf, wegens diefstal van bladkoper. Beiden zijn ter dispositie van den commissaris van policie gesteld, ten einde deze zaak te onderzoeken, om voor den burgerlijken regter te worden teregtgesteld. Z. M. schroef-stoomschip Groningen is gisteren huiten dienst gesteld. Ter gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergade ring van de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, die op den tweeden Dingsdag en volgende dagen in de maand Augustus te Amsterdam zal gehouden worden, komt een belangrijk voorstel ter sprake. Het betreft de uitvoering der 2de alinea van art. 115 der wet. Genoemde wetsbe paling legt aan hoofdbestuurders de verpligting op, aan de algemeene vergadering eene voordragt te doen omtrent den tijd en de wijze van gebruik van liet schoolfonds der maatschappij, welk fonds, zoo als do wet zegt, in het hij zonder bestemd is tér bevordering der belangen van school wezen en onderwijs. Aan dit voorschrift is slechts voor een gedeelte gevolg gegeven, door ondersteuning aan do departementen in het belang van het onderwijs. Het hoofd bestuur heeft echter liet in werking komen der nieuwe wet op het onderwijs afgewacht, om daarna te zien ter bevre diging van welke behoeften de maatschappij met de meeste vrucht zou trachten werkzaam te zijn. Zoodanige behoefte, die dringend vervulling eischt, en ze van elders niet kan verwachten, acht het hoofdbestuur thans aanwezig ten aanzien van de opleiding van onderwij zeressen. De wet schrijft voor, dat er Rijks kweek- en normaalscholen zullen zijn voor onderwijzers, maar de op- rigting van zulke scholen voor onderwijzeressen is bij de wet niet bepaald en schijnt vooreerst van overheidswege ook niet te zullen geschieden. Daartoe strekt dan ook het voorstel, om namelijk voor- loopig voor het jaar 1863 eene som van ƒ1000 en later 10,000 te besteden tot uitbreiding, verbetering en instand houding der te Arnhem opgerigte kweekschool voor onder wijzeressen. Het doel, dat met dit voorstel wordt beoogd, verdient in liooge mate de belangstelling, die het bestuur der maat- o o o' schappij bij hare leden veronderstelt; moge het besluit der vergadering bevorderlijk zijn aan die goede zaak. Men leest in het Handels- cn Effectenblad: Z. M. heeft magtiging verleend, om eene commissie van vier officieren der Marine naar Londen af te vaardigen, om dc tentoonstelling en de werven der Marine aldaar te bezigtigen, Yoorts zullen eenige zee-officieren en ambte naren bij het Departement van Marine, zonder kosten van overvoer, in de gelegenheid worden gesteld, met het daartoe beschikbaar gestelde stoomschip Cycloop en den transport- schooner Frans Naerebout, dc tentoonstelling te Londen in den loop der volgende maand te bezoeken. Aan een particulier bcrigt van een der beambten, in dienst bij de Nederl. Staats-spoorwegen, belast met het toezigt op de vervaardiging van spoorstaven voor die spoor wegen, waarvan de levering is aangenomen door de firma Guest, te Cardiff (Zuid- Wallis), wordt het volgende ontleend: De fabriek, waar de spoorstaven worden vervaardigd, ligt in de nabijheid van Merihyr Tydvil. In deze fabriek wer ken 8000 mannen, vrouwen en jongens, 600 paarden cn 14 locomotieven, behalve ongeveer 1000 spoorwegwagens, tot het vervoer van materieel, 3000 ijzeren wagens voor paardenspoor, die, behalve voor het vervoer van steenkolen, ook tot het vervoer van asch en ijzerslakken worden gebe zigd. Dit nersonecl is in twee afdeelingen gescheiden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1