BUITENLAND. 's luuus, ofschoon in ik-zcllde omstandigheden vcrka-rende, tuili in wclvaail toenemen, gelijk Hamburg en Breinendat de tijdwinst door het nieuwe kanaal, ten aanzien van eenc langdurige zeereis, uiet zoo belangrijk zoude zijn dat bij de enquête der Marine gebleken is, dat op den drempel van bet Schulpen- gat, hetw elk bierbij vooral in aanmerking komt, tegenwoordig een paar palmen meer water staat dan voor eenige jaren-dat vcrilaauwing van den handels geest, neiging tot effecteuspel en ouden sleurgang veel meer dan het vermeend gebrek aan een goeden waterweg, de oorzaken zijn vau den achteruitgang des handels in onze hooi'dstad. Onderscheidene opmerkingen werden voorts in het midden gebragt, die reden gaven tot beduehtheid, om zoovele gelden toe te staan, terwijl men niet ver zekerd was van de mogelijkheid der uitvoering. Men voerde hierbij aan, dat, ja eene radicale verbetering van het N. H. kanaal ook 18 ii 19 millioen gulden kosten zou, terwijl liet dan toch altijd nog 3 maal langer dan het nieuw ont- worpene zoude zijnmaar men vestigde daarop meer bijzonder de aandacht, dat menscbelijkerwijze de verbetering van het kanaal tot stand komen moet, men kan er zich van verzekerd houden. Het Noordzec-kanaal daarentegen zou zijn eene gevaarlijke proefneming, niets meer. Overigens werden de verschillende ondergeschikte vraagpunten der voordragt beschouwd, terwijl het verslag ten slotte de verzekering geeft, dat de leden dei- kamer over het algemeen veel gunstiger gezind zijn omtrent de uitvoerbaarheid van den waterweg van Botterdam naar zee, dan over die der doorgraving vau Holland op zijn smalst. In den namiddag van 12 dezer is Z. M. de koning van Wurtemberg, reizende onder den naam van graaf von Teek, vergezeld door I1D. kabinets-chef, baron von Mart eler, den lsten stalmeester, baron von Hügel, en den lsten lijfarts, staatsraad von Ludwig, te 's Gravenhage gearriveerd. Z. M. werd door H. M. de koningin, vergezeld van Z. K. H. prins Alexander, aan het station afgehaald en naar het paleis in liet Boscli geleid. Van het instructie-bataillon te Kampen zullen deze maand weder naar de infanterie-corpsen vertrekken 8 cor- poraals effectief en een 25tal corporaals titulair, om in bo vengemelde graden bij de onderscheidene regimenten op te treden, waardoor weder in deze maand eenige adspiranten tot plaatsing bij gemeld bataillon zullen worden geadmitteerd. Den 8 dezer werd te Apeldoorn door den veldwachter opgebragt eene vrouw, die bekend heeft liare twee kinderen door vergif te hebben willen van het leven berooven; maar, hoe gelukkig, zij heeft, uit onkunde, daartoe een geheel onschuldig middel aangewend. Den 11 dezer is van Nijmegen naar Tiel vertrokken, het oefeningsvaartuig van Leiden, de kanonneerboot onder bevel van den luit. ter zee Slegt, met een aantal kweekelingen voor de zeevaart aan boord, dat aldaar sints den 6 dezer is gestationneerd geweest. Te Brouwershaven is vóór eenige weken een Ameri- kaansch kapitein binnengekomen met bet lijk van zijne vrouw aan boord. Zij was op de reis gestorven. Opziende tegen eene begrafenis op zeemanswijséén, twee, drie, in Godsnaam! en wip van de plank!" en gaarne bij bare nabestaanden willende rusten, had zij hem verzocht en hij haar beloofd, haar bij zijne terugkomst in Amerika, daar te zullen begraven. Nu is de kapitein geëngageerd met eene weduwe, zuster van den chirurgijn van Haamstede, met wie bij weldra gaat trouwen, en dan gaat zij de reis mededoen. Als in Amerika, zooals op de dorpen in Noord-Holland, het gebruik bestaat dat bij eene begrafenis ook vrouwen achter bet lijk volgen, dan zal welhaast daar eene zeer zonderlinge begrafenis plaats hebben. Italiëis nog steeds het wachtwoord van dezen tijd. Gari baldi's naam zweeft gestadig op de lippen van allen, die zijne be doelingen wraken, of van hen, die zijne plannen toejuichen en in liet algemeen van allen, die met opmerkzamen blik gedurende den jongsten tijd de gebeurtenissen der wereld hebben gadegeslagen. En hoezeer nu ook sommigen, wier overtuiging wij gaarne eerbie digen, hoezeer sommigen in hem een vrijbuiter, een avonturier meenen te zien; zeer zeker zal men, met bet oog op hetgeen door hem is verrigt, en op den bijna grenzeloozen invloed, dien bij uit oefent, moeten toestemmen, dat zijn leven en zijne daden eenig zijn in de geschiedenis der volken en der bijzondere personen. En van waar die invloed, dat vertrouwen, dat het volk in hem stelt? Vanwaar anders dan van zijne voorbeeldelqoze onbaatzuchtigheid! Waar andere groote mannen, staatslieden of krijgshelden, slechts ijverden voor eigene grootheid, eer of roem, daar verfoeit Garibaldi een laag egoïsme, en strijdt hij slechts voor hetgeen hij overtuigd is te zijn het belang van zijn dierbaar vaderland Thans houdt hij zich op Sicilië verscholen; het groene loover bedekt hem daar voor het vorschend oog en gansch Furopa staart belangstellend nieuwsgierig op het bosch van Ficuzsi en ziet de toekomst welligt even donker als het digte woud, door den grooten strijder gekozen tot overpeinzing van zijne gewigtige plannen. Le vendig is vooral bij het naderen der oplossing van het italiaansehe vraagstuk de strijd der publieke pers over de bewuste zaak. Het voor en tegen wordt vau verschillende zijden aangetoond en met verlangen of met tegenzin wordt dc naaste toekomst verbeid. Berigten uit den Kerkdijken Slaat- zelve zijn niets minder dan zorgbarend. Men schijnt zich daar voor te bereiden om eene lan ding van Garibaldi af te wachten en af te slaan. Middelerwijl neemt de bevolking hare maatregelen, om, ingeval de generaal wer kelijk verschijnt, zich terstond aan zijne zijde te scharen. Men ziet in verschillende omstandigheden slechts de pogingen van de fran- sche en italiaansehe regeringen om Garibaldi werkelijk gelegenheid te verschaffen, om, zonder vijandig tegenover het fransche leger tc staan, gemakkelijk dien staat binnen Ie treden Reeds zijn procla- matiëii en brieven erspreid, die op het eerste teeken openbaar ge maakt zullen worden, en die, blijkens hun gematigde strekking van goeder hand afkomstig zijn en niet weinig bijdragen zullen om in vloed teil goede uit te oefenen. In de vorige week werd door den lord-kanselier, in naam der koningin het engelsche Parlement gesloten. In de rede, daarbij ge houden, drukt de regering haar voornemen uit om te blijven vol harden bij hare houding tegenover den strijd en de verdeeldheid in Noord-Amerika. Omtrent de bestaande verdeeldheden in Turkije wordt gezegd, dat II. M. gunstige resultaten verwacht van de con ferentie, die thans te Constantinopel bijeen is en ook door Hr. hls. gezant wordt bijgewoond, welke conferentie de te behandelen vraag stukken regelen, zal, op eene wijze, bestaanbaar met de bij het tractaat door de geallieerden aangegane verbindtenissen en in over eenstemming met de billijke regten van den sultan en het welzijn der Christelijke inwoners van zijne bezittingen. Iloe meer de 15 Augustus, de Napoleonsdag, naderbij komt, hoe meer, zoowel huiten als in Frankrijk verlangend wordt uitgezien naar de rede, door den keizer, te dier gelegenheid, als ten aanhoore der geheele wereld te houden. De expeditie van Mexico, de romein- sche quaestie en de noord-amerikaansche oorlog, verwacht men daarbij besproken te zullen worden. Maar ook thans zal voorzeker de keizer, minder nog dan ooit, afwijken van zijne gewone wijze van handelen, om door zijneredenen niets van de duisternis der diplomatie te onthullen. De kerk vau Kortrijk, een der oudste gebouwen in België, is den 7 dezer door een hevigen brand bijna geheel vernield. Het vuur ontstond omstreeks ten 21 ure namiddag door het inslaan van den bliksem in den toren, en maakte, door den hevigen wind aangewak kerd, zulke snelle vorderingen, dat alle pogingen, om den voortgang te verhinderen, vruchteloos waren, en de brandweer uit omliggende gemeenten, die onmiddellijk per telegraaf naar de plaats des onlieils was ontboden en er te 6 ure aankwam, zich slechts moest beijveren, om de mededeeling van het vuur aan de belendende gehouwen, waarvoor hij verandering van wind groot gevaar bestond, te keer te gaan. Van het kerkgebouw is niet veel meer dan de vier muren blijven staan; al de versierselen, schilderijen en de beelden der 12 apostelen, enz., zijn echter gered; daarentegen is het prachtig orgel, dat alleen 80,000 ff. kostte, geheel door het vuur verslonden. l)eu volgenden ochtend was meu nog bezig op het rookend puin te spuiten. Naar men zegt, heeft een persoon bij dezen ramp het leven verloren. Deze kerk werd in het jaar 650 door den li. Eloi gesticht en in de lade eeuw herbouwd. De toren was een der prachtigste gedenk stukken van dit land. Twee of drie jaren geleden werd deze ook door den bliksem getroffen, doch destijds behouden. Het kerkgebouw was tegen brandschade verzekerd, en wel, naar men wil, voor eene som van 300,000 fr. De betrekking van leermeester van den kroonprins van Frankrijk zal eerlang aan eenen der fransche bisschoppen worden opgedragen. De twee prelaten, die de meeste kans hebben, om tot deze betrekking benoemd te worden, zijn de heeren Landriot, bisschop van la Bo- chelle, eii Boudinet, bisschop van Amiens. Zulk een leermeester is zeker van de beuoeming tot aartsbisschop en later tot kardinaal. In le Siècle leest men, dat Rouget de Lisle, de dichter en komponist van la Marseillaise, als een onbekend burger te Choisy- le-Roi is begraven geworden. In dat blad wordt voorgesteld op het veld van Mars een gedenkteeken te plaatsen, den man waardig, aan wien de wereld den „zang der revolutie" verschuldigd is. De geheele europesche demokratie zou bijdragen voor dat gedenkteeken moeten leveren. Niemand zal meer dan tien centimes mogen geven. Dezer dagen ging een man te Charleroi uit vissehen. De hond, die hem op deze uitspanning altijd vergezelde, lag als naar gewoonte nevens hem, telkens door kwispelstaarten zijne tevreden heid te kennen gevende als zijn meester ren vischje boven water trok. Op eens is er een groote snoek aan deu haak gekomen; ongelukkig breekt de hengel toen hij hem boven water wil lialen, en zwemt den snoek, met den vischlijn, naar het midden der rivier. Snel springt de hond in het water, neemt den heugel in zijnen bek en zwemt er mede naar den kant, den snoek aldus achter zich slepende, om hem aan zijnen meester te brengen. Men leest in de Asmrantiebode: In de vorige week werd aan de beurs te Hamburg eene verzeke ring tegen brandschade van een op de westkust van Afrika gelegen kleine zendingspost aangeboden. Voor een gedeelte hiervan teekende eene Hamburger Brandwaarborg-Maatschappij en bood het overige ter verzekering andere maatschappijen aan, welke, hoewel niet moeite, dit bijna zouden hebben aangenomen. Bij de aanbieding van deze post was een brief van den zendeling gevoegd, waarin onder anderen het volgende voorkwam„Wanneer op dit oogenblik brand bij ons uitbrak, zou de schade zeer groot zijn. Wanneer ik er slechts aan denk, wordt het mij reeds te benaamvd; voornamelijk, omdat wij de olie op het erf moeten bewaren. Ik vertrouw echter op den Heer, dat Hij ons voor zulk een onheil zal bewaren, wanneer slechts de assuradeurs tegen eenc lagere premie wilden verzekeren." Voorwaar eene bemoedigende en vertrouwelijke mededeeling. -Een der dagbladen, te Berlijn verschijnende, behelsde onlangs eene advertentie, onder het opschrift„Karperpoeder," en waarin aan de bezitters van ijvers werd ter kennis gebragt, dat, als zij dezen visch in overvloed in liunue vijvers wilden hebben en aankweeken, zij slechts voor een dukaat eene doos van dit poeder hadden te koopen. Een landheer uit Pommeren, dezer dagen te Berlijn zijnde, zond zijnen knecht aan het opgegeven adres om een doos te koopen. Maar in plaats van liet kostbare en wonderdadige karperpoeder, brengt deze eenen brief mede vau den volgenden inhoud: „Vergeef mij, mijnheerdat ge u door mijne aankondiging hebt laten beet nemen, Ik had gewed, dat geene advertentie, houdende aanprijzing en verkoop van een geheim middel, hoe ongerijmd ook. zonder effekt bleef. Gij zijt de zesde, die bewijst, dat ik gelijk had." De Bic, een blad, hetwelk te Fms wordt uitgegeven, bevat het volgende vertelsel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3