BUITENLAND. zich aansluitende bij hetgeen door den raad der gemeente Hoorn is aangevoerd, ten opzigte van het behoud der arrondissements-regtbank in die gemeente. Bij dit adres •worden door den raad ontwikkeld de bezwaren tegen de opheffing der regtbank, die bij het ontwerp van wet, rege lende liet regtsgebied en de regterlijke collegiën, wordt voorgesteld. De toebereidselen tot de viering van het derdehalve eeuwfeest in de Seemster, doen veel verwachten van het genoegen, dat de 28 Augustus den bezoekers belooft. Indien het weder do uitvoering mag begunstigen, dan zal er overvloedig te genieten zijn, zoowel voor de lief hebbers van onzen prachtigen veestapel, als den beminnaars van fiere harddraverij. De prijs bestaat uit een paar zil veren presenteertrommels, met daarbij behoorend blad, ge heel massief en zwaar, maar tevens smaakvol van vorm de premie is eene kristallen kaasstolp met zilver beslag. De meest vermakelijke volksspelen zullen het volk en elk die er aan deel wil nemen, eene wenschelijke afwisseling schenken. De voorstanders van feestmaaltijden kunnen op een zeer goed onthaal rekenen. Het vuurwerk zal een allezins waardig slot geven aan de luisterrijke nationale feestviering. De plaatselijke gelegenheid voor dat alles is nergens zoo gunstig als in den Midden-Beemster en zijn gemeentehuis, met aangrenzenden weg en land. O Bij een dezer dagen door het muntcollegie te Utrecht gehouden onderzoek, omtrent de in de vorige week te Kampen door de politie in beslag genomen, van valschheid verdachte rijksdaalders en guldens is gebleken, dat die muntstukken de kennelijke blijken dragen van door eene chemische be werking te zijn geschonden en in waarde te zijn verminderd. Het dochtertje van den verwer T te Apeldoorn zich dezer dagen, bij de bewaarschool, met andere kleinen al spelende vermakende, werd zoodanig door eenen zonneslag getroffen, dat het sedert bewusteloos is, en in hoogst ge vaarlijken toestand verkeert. Een zelfde ongeval is, nagenoeg gelijktijdig, het kind van den heer V. overkomen eene waarschuwing, om vooral er op te letten, dat de kleinen bij zonnig weder niet dan met gedekte hoofdén buiten komen. Deze week is te Ilarlingen een begin gemaakt met het graven van de fundamenten voor de eerste spoorweg brug over de Bolswardervaart. De schippers, die het gecreösoteerde hout van den spoorweg aldaar hebben aan gevoerd, klagen vreeselijk over de onuitstaanbare atmos- pheer, waarmede hunne schepen als verpest zijn. Ook aan het gezigt en de handen der werklieden, met het lossen bezig, kan men de werking dier lucht in erge mate zien, tengevolge waarvan die lieden van dikke lederen hand- O O schoenen zijn voorzien geworden. De schippers zeggen, dat ze, voor dubbele vracht, geene tweede lading willen aannemen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, heeft een dragonder te s Bosch zijn kameraad, in de kazerne, nadat zij eerst op de Weversplaats reeds twist hadden gehad, een oor afgebeten. Onder dagteekening van den 7den Augustus 1862 heeft de Turksche regering ter kennis gebragt van het Nederlandsche gezant schap te Konstantinopeldat zij aan de stoom- en zeil-handelschepen onder vreemde vlag, welke de zeeëngte der Dardanellen en die van de Zwarte Zee, met inachtneming der gebruikelijke formaliteiten, zijn doorgestoomd, vergunning verleend heeft om voortaan ook des nachts in den Bosporus te varen. Uit zorg voor de algeineene veiligheid en ter voorkoming van ongelukken blijven de stoom slepers van deze vergunning uitgesloten. Donkere wolken pakken zich zamen boven den italiaanschen hemel. Ten minste voor het oog der wereld plaatst de regering van koning Victor Emmanuel zich vijandig tegenover Garibaldinoemt hem een oproermaker en heeft het voornemen opgevat om de plaatsen, door hem en zijne vrijwilligers bezet, als vijands grondgebied te behandelen. De generaal, wel verre van zich daarover ernstig te ontstellen, handelt alsof hem de dictorale magt was opgedragen hij heeft bezit genomen van de gelden, die hij te Catania in kas vond, hij schrijft belastingen uit, neemt besluiten en doet barricades oprigten. Weinig slechts kan de regering daar tegen doen, omdat zij het volk heeft te ontzien, dat Garibaldi meer ondersteunt dan tegenstaat. Het ministerie moet zelfs hebben aangeboden af te treden, indien dit door koning en natie werd noodig gekeurd. Op de ver zekering des konings, dat hij dit bewind wilde behouden, hebben de ministers verklaard, met kracht te zullen handelen en daarop is besloten tot het in staat van beleg verklaren van het eiland Sicilië. Toch wordt het door velen betwijfeld, of er wel zoo groot eene verwijdering tusschen het ministerie en Garibaldi bestaat, men ge looft veel meer aan eene overeenstemming, die de zaken slechts zóó doet voorkomen, om langs dien weg een gewenscht einde te ver krijgen. De berigten uit Italië, in den laatstcn tijd meerendeels beschou wingen over de oplossing van het Romeinsche vraagstuk bevattende, winnen vooral in belangrijkheid aan, nu men begonnen is om de handen uit te steken, ten einde die langverwachtte oplossing te ver krijgen. En van nu aan zal ongetwijfeld het gewigt der tijdingen vermeerderen, nu de vrijwilligers op het vaste land van Italië, aan gekomen en misschien reeds den weg naar den Kerkdijken Staat ingeslagen zijn. Vermakelijk is het te lezen, hoe de italiaansche regering zich, zonder het te weten, belast heeft met het overbrengen der manschappen van Sicilië naar Napels. De italiaansche generaal Cugia meende deserteurs van Garibaldi voor zich te zien, en zond hen naar liet vaste land; maar deze zagen daardoor hun wenseh bekroond, en begaven zicli naar de romeinsche grenzen. Zij hadden namelijk van Garibaldi in last, zich aldaar bij hem te voegen. En werkelijk moet Garibaldi op het vaste land aangekomen zijn, naar de berigten luidenhoewel de regering te Turijn reden genoeg heeft, om die tijding zoo lang mogelijk te logenstraffen. Overigens bevat de staatkundige geschiedenis van den dag geene bijzonderheden van overwegend belang. De vermelding, dat de zaken te Montenegro eene minnelijke schikking te gemoet zijn gegaandat de conferentie te Constant'inopel nog weinig bevredigende resultaten oplevert; dat de Eranschen in Mexico met afwisselend geluk te werk gaan, 0111 daar vasten voet te verkrijgen of te behoudendit alles behoeft geene breedvoerige vermelding. De keizer van Bus/and heeft een nieuw blijk gegeven van zijne gezindheid om zijn volk tc doen deelen in den vooruitgang, die de europesche beschaving allerwege heeft bereid. Bij eene keizerlijke ukase zijn alle ligchamelijke straffen afgeschaft. Het behoeft niet gezegd te worden hoezeer zulk een besluit alom, zoowel buiten 's lands als binnen de grenspalen des rijks, zal worden toegejuicht. De verstandhouding tusschen de kabinetten van Weenen en Berlijn is in den jongsten tijd niet weinig geschokt, tengevolge van de erkenning van Italië door de pruissische regering. De oostenrijk- sclie regering heeft zich zeer gevoelig betoond over die handelwijze, en het is te voorzien, dat dit van invloed zal zijn bij de gebeur tenissen, die nu als niet verre meer af kunnen beschouwd worden. Zekere Thomas Millard, in Engeland, heeft eene methode ont dekt, door middel waarvan men banknoten en elk ander soort pa pier kan splijten. Proeven, met eene banknoot van 5, met de Times, de Illastrated London News, de Bath Journal en Daily Te- legraph genomen, zijn volkomen gelukt, en de twee zijden, door de splitsing verkregen, zijn geheel gaaf. Deze methode is niet zonder gevaar voor de banken, aangezien men de halve bankbiljetten even stijf kan maken als de heele, het blanke naar het oregineel kan drukken en het watermerk natuurlijk volmaakt zijn zal. Men ver neemt echter, dat de uitvinder aan de bank van Engeland bereids een plan heeft aan de hand gegeven, om fraude ten deze te voor komen. Nog steeds worden sommige landeigenaren in Ierland met moord bedreigd. Volgens een dagblad van Limerickzijn de pachters op een landgoed in een naburig graafschap niet minder dan 30,000 aan achterstallige huurpenningen verschuldigd. Onlangs werd een agent aangesteld, om van die som zooveel mogelijk in te vorderen, doch, daar hij vier brieven ontving, waarin hij met den dood bedreigd werd, heeft hij voor zijne betrekking bedankt, niettegenstaande zij hem ƒ12,000 Ned. 'sjaars opleverde. In het graafschap Waterford heeft de regering den rentmeester van den graaf van Stranbroke en van lord Clifden kennis gegeven, dat hij door de moordenaars als offer is gekozen, ten gevolge waarvan hij thans steeds van eene policiewaeht wordt vergezeld, wanneer hij zich buiten zijne woning begeeft. - Aan Macaulay's IXde en Xde deel van zijne Geschiedenis van Engeland, die 11a zijn overlijden verschenen zijn, ontleenen wij de volgende fragmenten Het geheele westen van Europa, Engeland daaronder begrepen, leed in die dagen onder de gevolgen der oorlogen van Lodewijk XIV. In het zuiden van Frankrijk zag men, digt bij Lyon, eene menigte lijken, die aan palen bevestigd waren. Het waren overblijfselen van straatroovers, of liever van soldaten, matrozen en zelfs galei slaven, die, nadat zij, na den vrede van Rijswijk ontslagen waren, geen onderkomen of broodwinning hebbende, de wegen in benden onveilig maakten, dorpen en steden plunderden en bij dozijnen, ja bij 50 of 60 man gevangen genomen en opgehangen werden, waarna men hunne lijken tot afschrikking op de groote wegen ten toon stelde. In Engeland bereikte het rooven in 1693 zulk eene hoogte, dat het bezoeken der wedrennen van Neicmarket met levensgevaar ge paard ging. Zelfs in Hvdepark waren eenige koetsen van de aris tocratie aangevallen. Elke courant bevatte verhalen van reizigers, die uitgeplunderd, gebonden en in afgronden geworpen waren. Iiens werd de postkoets van Bristol beroofd, eens die van Dover cn ook de goederenwagen van Nortvich. Op de Hounds-low-Heide loerde eene bende ruiters, met vermomde aangezigten, op voorname per sonen, die den koning te Windsor hunne opwachting gingen maken. Lord Osselston ontkwam hen met verlies van twee paarden. De hertog van Saint-Albant sloeg de roovers met behulp van zijne gewapende dienaren af. Zijn broeder, de hertog van Northumberland, die geen zoo sterk geleide had, viel in hunne handen. Zij tastten dertig a veertig koetsen aan cn reden met een aanzienlijken buit aan geld, uurwerken en edelgesteenten voort. Nergens schijnt het gevaar echter grooter te zijn geweest dan op den weg naar Newmarket. Hier was de straatroof op eene wijze ingerigt, die, sedert de dagen van Robin Ilood en kleine John niet meer bekend was. Een troep Bohemers, ruim dertig man sterk, hadden zich, nabij Waltham Crosz, onder de schaduwen van het Eppingbosch, genesteld en bouwde daar hutten, om zich onverhoeds met degen en pistool op de voorbijgangers te werpen. De koning, vergezeld van Tallard, den fransehen gezant, hadden waarschijnlijk i een t,e sterk geleide, om in gevaar te komen, doch beiden waren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2