"^bwjenlandt de adelborsten 2de LI. van het Kon. instituut' te WillemsoordJ. R. Hagedoorn, A. P. Tademaj A. van Linden van den Heuvell, H. A. Schippers, 11. G. Hiklebrandt, J. Eichet, G. H. van Steijn, J. Dalen, E. G. van Einden, C. W. A. D. Steup, A. D. J. Groe- nemeijer, C. lloftinan, A. A. Ëscher, JC. Sprenger, J. W. E. ridder Huysseu van Kattendijke, YV'. J. P. van Waning, D. E. E. van de Itivicre, A. P. S. G. van Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, H. van der Meer, P. J. Luidop, J. A. Willink Ketjen, J. R. Eek, Z. J. Cambier, P. Holtzapffel, H. R. J. J. ïhorbecke, W. A. baron van Neukirche», genaamd Nyvcuheim, P. J. L. de Cliatelcux, H. Nijgli, J. Haremaker, A. J. Krabbe, A. E. J. Eraekers, J. A. A. Schneither en II. II. Dowles. Aan de commissie, belast met het heoordeeleu der in Nov. en Deo. a. s. af te leggen examens, tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande, zijn als examinatoren toegevoegd: de 1ste luit.-adjud. K. P. Kempers en de lsté luit. L. J. J. A. Joost, beiden van het reg. Grenadiers en Jagers, de 1ste luits. \V. II. Doorman van het 3de en II. E. Alings van het 7de reg. Infanterie en de 1ste luit. C. L. Doorman van het 3de reg. Vesting-Artillerie. Den 4 dezer werd aan het provinciaal gouvernement van Noordholland, te Haarlem, hij enkele inschrijving, publiek aanbesteed: Het zesjarig onderhoud der Rijks-zeeweringen op het eiland Wie- ringen, van 1 Oct. 18(12 tot 1 Oct. 1868. Minste inschrijver de heer J. Jansen, te Wieringen, voor de som van 3075 per jaar. Het provinciaal geregtshof in Noord/iolland heeft den 5 dezer arrest gewezen iu de zaak van J. Pel, 'zie ons vorig nommeren hem, overeenkomstig het requisitoir, schuldig verklaard aan poging tot moord en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting. Men schrijft uit Schoonhoven: Naar men verneemt, zal in deze maand alhier door de militaire genie, onder nadere approbatie van het departement van oorlog, de openbare aanbesteding plaats hebben der aldaar te bouwen kazerne voor de instructie-compagnie der artillerie. Uit Helmond wordt berigt, dat ook aldaar de gevolgen zich openharen van de verwikkelingen iu de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Door gebrek aan grondstoffen, die uit Amerika moeten komen, zijn reeds onderscheidene fabrieken tot gedeeltelijken stilstand gedoemd, en zullen vele arbeiders weldra, van werk ver stoken, aan armoede en gebrek zijn overgegeven. De neerlaag, verwonding en gevangenneming van Garibaldi heeft door geheel Italië heen een panischen schrik verwekt. En geen wonder. AVas er iemand die rekening kon maken op de sympathie van het volk, die door zijn naam alleen harten wist te winnen en wiens invloed hij zijne landgenooten onbeperkt mogtheeten, dan was het generaal Garibaldi. Thans, nu in onderscheidene plaatsen van het schiereiland demonstratiën ten gunste van den roemrijke gevangene plaats hebben, nu de regering moeite heeft om de levendige uitingen van den volksgeest te bedwingen, thans rijst de niet onbelangrijke vraagis het winst voor de regering van Arictor Emmanuel, dat hij den man, die hem eenmaal millioenen onderdanen heeft geschon ken, heeft doen gevangen nemen? Ja, het gebeurde zal voor Italië eene winste zijn, als de keizer van Frankrijk daarin het bewijs ziet voor de vastheid van den itali- aanschen troon, die getooud heeft in staat te zijn den stoel van den Heiligen vader te kunnen schragen. Dan zal het gebeurde bij Asperemonte blijken een weldaad voor Italiëja voor geheel Europa te zijn, als de fransche troepen uit Home getrokken en die stad aan de bewa king van italiaansche legerscharen wordt toevertrouwd. Maar. wanneer er slechts door wordt veroorzaakt, dat de regering van Italië door het straffen van de gevangen genomen vrijwilligers of deserteurs zich geplaatst ziet in eene moeijelijke positie tegenover den grootcn held des lands, die zich aan geen zwaarder feit dan zijne onderhoorigen heeft schuldig gemaaktals zij door het gebeurde zich niet ziet in staat gesteld om zich aan Frankrijke voogdijschap te onttrekkendan is het berigt van de zegepraal van Victor Emmanuels leger eene noodlottige tijding, die tot treurigheid stemt. Uit Rusland wordt gemeld, dat de regering van dat land voor eenigen tijd het voornemen had opgevat, om, in vereeniging met Frankrijk, tot eene vermindering van het leger over te gaan. De onrustbarende toestand van Italië moet echter hebben veroorzaakt, dat van dit plan zal worden afgeweken. Uit Noord-Amerika wordt verzekerd, dat eerlang weder belangrijke oorlogsgebeurtenissen op handen zijn. Ditmaal zal weder om het bezit van de belangrijke stad Richmond worden gekampt, welk bezit zeker niet dan met veel bloedvergieten kan worden gekocht. Te Flouges in België, heeft dezer dagen eene verschrikkelijke mijnontploffing plaats gehad. Nadere bijzonderheden melden daar van het volgende „Men is er nog niet in geslaagd, de 8 werklieden te naderen, die onder deze aardmassa bedolven zijn. De gesteldheid der 9 gewonden is zeer onrustwekkend. Een mijnwerker, Erederik Debicne genaamd, heeft bij deze ramp, op wonderdadige wijze, het leven behouden. Deze jongeling heeft namelijk, gedurende 100 uren, in de mijnen doorgebragt, waar hij, zonder licht en zich op de buik voortslepende, ruim 1000 ellen doorliep tusschen de puinhoopen heen, terwijl hij tot eenig voedsel een stuk brood had, dat hij onderweg bij ecnen zijner reeds gestorven lotgenooten had gevonden. Eindelijk kwam hij bij toeval aan een uitgang, dien men echter had digtgestopt, om den luchtstroom tegen te gaan; de jongeling werkte er zich echter door heen, doch bezat nog genoeg tegenwoor digheid van geest, om het gat o .middelijk weder te stoppen, inde overtuiging, dut dit met een nuttig doel was geschied. Hij dacht slechts 48 uren onder den grond te hebben doorgebragt, en heeft geen letsel hoegenaamd bekomen. Een ander werkman, Frans Willemart genaamd, had reeds 32 uren doorgebragt* in eene zeer beperkte ruimte en was door het gas half gestikt. Deze ongelukkige hoorde zeer duidelijk zijne kameraden, die met de reddingsmiddelen bezig waren, op eeni'ge voetstappen afstunds van hem werken, doch was te verdoofd, om eenig geluid te kunnen voortbrengen; einde lijk gelukte het hem, door cenp hovenmenschelijke krachtsinspanning, zich uit'die verdooving op te wekken en eeucu kreet van wanhoop te slaken, die gelukkig door de werklieden werd gehoord, zoodat hij spoedig uit zijne ijselijke gesteldheid gered werd. Deze werkman was gehuwd en zijne vrouw was acht dagen geleden van hun vierde kind bevallen. Het tooneel, dat het wederzien zijner betrek kingen, die hem reeds verloren waanden, opleverde, is niét te be schrijven. Ongelukkiger was een ander mijnwerker, een jongeling, Vallée genaamd, onder eene ontzaggelijke kolenmdssa bedolven, had hij 6 doodelijke uren doorgebragt: Men hoorde zijn wanhopig klagen en hulpgeroep; men antwoordde hem; doch, hoe ijverig meu ook werkte, om hem tc hulp te komen, het was te laat; op den oogenblik, dat men hem de hand reikte, om hem op te halen, gaf hij den geest, verstikt door het gas, dat zich meer en meer rondom hem had opeengehoopt. Te Monthrisou, de vroegere hoofdstad van de provincie Forez, welke thans tot het departement der Loire behoort, is eene op het einde der 13de eeuw door graaf Jean de Eorez gebouwde inrigting, Diana genaamd, gerestaureerd. Bij de inwijding heeft graaf de Per- signy eene redevoering gehouden, die door de fransche dagbladen wordt medegedeeld, en waarin hij voornamelijk te velde trok tegen dc vooroordeelen van den adelstand; te regt bewerende, dat, daar alle menschen van nature gelijk zijn, de adel zijn oorsprong ont leende uit het volk eii daarom ook weder moet terugkeeren tot het volk. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1147 sterf gevallen en 1852 geboorten plaats gehad. Aan de Londensche graanmarkt zijn de prijzen sedert eenigen tijd dalend, terwijl de berigten omtrent den graanoogst in Engeland vrij gunstig luiden. „Ofschoon de oogst niet zoo goed is, als wij somtijds hebben gehad, valt hij evenwel oneindig veel beter uit, dan wij eene maand geleden durfden hopen," zegt de Mornvng Post. „Wij mogen nu over het geheel eene gemiddelde opbrengst ver wachten; en het aardappel-gewas, waarvan voor onze mingegoede volksklasse zooveel afhangt, levert in Engeland en ook in Ierland vrij wat meer op, dan het gemiddelde van goede jaren. Op denzelfden dag, dat de wereldtentoonstelling te Londen geopend, en aan het oog der verbaasde menigte eene overrijke ver zameling van kostbaarheden en schatten vertoond werd, vond men in Commercial-street, Whitechapel, een man dood op de straat- steenen liggen. Men droeg hem weg en herkende in het lijk Thomas Eussell, clie vroeger de vermaarde en geliefkoosde komiek iu het cirquc van Asthley was geweest, doch die door ziekte en ouderdom zijn emplooi als kluchtspeler had moeten opgeven. Maar, hoe kwam hij daar dood op straat? Volgens de uitspraak der geneesheeren, was hij den hongerdood gestorven, en daar hij noch woning, noch bed bezat, kon hij dit niet te huis doen. - Arolgens een berigtgever bedraagt het aantal onderstand ont vangende personen te Blackburn Engeland) niet minder dan 80,000. De meesten daarvan bekomen echter niet meer dan 1 sh. per week, of dagelijks een pint soep en een pond brood. De berigt- gever verhaalt treffende voorbeelden van de zelfverloochening en de edelmoedigheid, waarmede de armen de nog armeren ondersteunen. Over de fabriekanten van Blackhurn velt hij een zeer streng oordeel. Van de 91 fabriekanten daar ter plaatse, hebben tot nog toe slechts 19 de zakken geopend; de gezamenlijke bijdragen van dezen beloo- pen ruim 700. Iioe nietig is die som, wanneer men bedenkt, dat er onder deze katoen-lords zijn, die in cén jaar 170,000 a 200,000 verdiend hebben De kanaal-loods James Shipley, die het schip Mary, van Liverpool naar Genua bestemd, in zee heeft gebragt, rapporteert, dat hij op omstreeks 25 mijlen Z.Z.AV. van Holyhead een verwoed gevecht heeft opgemerkt tusschen twee oorlogsschepen, vermoedelijk van de twee strijdende partijen in Noord-Amerika. Doordien het een duistere nacht was, kon hij alles niet wel onderscheiden, doch het geschut van beide schepen bulderde zoo hevig, dat de Mary er van schudde. -De Times berigt, dat de prins van Wales de prinses van De nemarken binnen kort te Brussel zal ontmoeten, en dat tot heden nog geene officiële lmwelijks-aanvrage heeft plaats gehad. De Engelsche admiraal Eitz Roy heeft dezer dagen, in het Royal Institution, te Londen, eene voorlezing geboeiden over de aanwending van zijne stormseinen, waaraan wij het volgende ontleenen: „Deze seinen kunnen wel niet met onfeilbaarheid een naderenden storm aanduiden, maar toch waarschuwen voor een hier -of daar in de nabijheid der kust te verwachten storm. Gewoonlijk kan zulk ruw weder drie dagen na de ophijsehing van het sein worden te gemoet gezien, weshalve de kustvaarders en vissehers op hunne hoede moeten wezen en hun weerglas en andere aanduidingen naauwkeurig gadeslaan. Door zich naar deze seinen te gedragen, is reeds menig onheil verhoed. Daarentegen werd op 12 Nov. 11. eene waarschuwing naar Yarmouth getelegrafeerd, die, aangezien het reeds duister was en geenc nachtseinen voorhanden waren, niet als sein kon worden geheschen. Eerst den volgenden morgen, na dat alle visckschuiten in zee waren, kon het tcckcn worden opge stoken. Dienzelfden middag barstte een storm los en de vissehers waren genoodzaakt, ten einde hun leven en de booten te redden, al hunne netten tc kappen, die eene waarde hadden van 40,000. Nachtseinen, die sints dien tijd zijn ingcrigt, zouden dit ongeluk hebben voorkomen. Op den 7 Maart jl., werd te Fhjmontli een I waarschinvingssein geheschen en bleef den ganschen dag zigtbaar. I Den daarop volgenden dag was het weder zoo fraai, dat verschei-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2