binnenland! HELDER en NIEÜWEDIEP, 17 September. len. van den lieev de Hu-uk. en zegt niet uiecr dan .'50,000 te willen toestaan. l)e heer dc Lange wijst er op, dat door de gemeente meer nog zal moeten worden uitgegeven dan de toelage aan het Rijk. Hij merkt op, dat da kosten voor den aanleg van een brug door de gemeente, om in de communicatie te voorzien, op 15,000 moeten worden geraamd. Ilij stelt dus voor ƒ80,000 voor de toelage aan het rijk en 15,000 voor do brug door de gemeente aan te leggen, te bepalen. De heer Strootman wijst er op, dat men niet te veel voor oogen moet houden, dat het Rijk nu toch tot het maken van bedoelde brug is gehouden, omdat het bassin voor den staats-spoorweg juist daar is bepaald, met het oog op de werken, die door de gemeente waren- voorgenomen. Na eene discussie tusschen de heeren Bakker en de Breuk over den tijd, waarop tot het uitvoeren van eene en andere werken is besloten, werd overgegaan tot de stemming over het amendement des heeren de Lange, waarbij 30,000 voor toelage aan het rijk en 15,000 voor de eigene werken der gemeente wordt aangewezen. Het amendement, gelijk ook het geheele artikel, wordt met alge- raeene stemmen aangenomen. Art. 5, bepalende, dat door het rijk in de behoefte aan een pont zal worden voorzienArt. 6, dat de schepen vrij van tolgeld zullen zijn, en Art. 7, dat de brug na het doorvaren van ieder schip ge durende 2 minuten voor het passeren der voetgangers zal gesloten zijn; woiden, gelijk ook het geheele ontwerp-contract, metalge- meene stemmen aangenomen. Op voorstel van het Dagel. Best. wordt besloten, de uitvoering van het besluit, waarbij de concessie met de Maatschappij van Landbouw en Landontginning met 1 Qct. a. s. was ingetrokken, dewijl de q mest ie tusschen het Gemeente-Bestuur en genoemde Maatschappij nog aanhangig is bij Gedep. Staten, onbepaald te verdagen. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Reeringh de betrekking van Wethouder, waartoe hij in de vorige zitting is benoemd, voor- loopig heeft aangenomen, doch met het oog op art, 3 der wet van 5 Nov, 185 L Staatsblad No. 141) dc koninklijke magtiging tot de aanvaarding dier betrekking heeft aangevraagd, waarop nog geen berigt is ingekomen. Nadat door den Voorzitter was medegedeeld, dat Gedep. Staten •dezer provincie het besluit, tot heffing van begrafenisregten, tot Maart 1863 hadden verdaagd, welke mededeeling voor kennisgeving werd aangenomen, werd deze zitting door den Voorzitter voor gesloten verklaard. De kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier, heeft, ter vervul ling der bestaande vacature, veroorzaakt door het vertrek van ds. F. D. J. Moorrees, naar Vianen, uit het vroeger vernielde twaalftal, het volgende alphabetisch gestelde zes- en drietal geformeerd Zestal: Ds. Haversmid, te Fondgum; van der Horst, te Aarts- u-ovdKnappert, te Grosthuizen en Avenhorn; Peaux, te Simonshaven; Slotenmaker, te Kruisland, en Weits, te Oude Niedorp. Drietal: Ds. Haversmid, Peaux en Slotenmaker. Nadat de wel-eerw. heer F. D. J. Moorrees, in eene verga dering van den algemeenen kerkeraad, jl. Zondag namiddag gehou den, van zijne betrekking tot de Hervormde Gemeente alhier en het classicaal bestuur van Alkmaar was losgemaakt, besteeg hij aan den avond van dien dag den kansel, in de Nieuwe Kerk, om zijne ge meente een woord van afscheid toe te spreken. Het ruime kerk gebouw vertoonde een zeer groote schare, die met blijkbare belang stelling de laatste prediking des lieminden leeraars aanhoorde. Na eene herinnering, dat hij nu juist twee en een half jaar gele den, op denzelfden kansel, zijn dienstwerk alhier had aangevangen, bepaalde de leeraar zijne hoorders bij den inhoud der zegenbede, vervat in 2 Corinthen XIII vs. 13, als bij den besten zegenwensch van den scheidenden leeraar voor zijne gemeente. De hooge gepast heid dier bede werd door den leeraar aangetoond, door een blik op de gemeente en hare vele godsdienstige behoeften. Eindelijk werd met gepaste toespraken aan het burgerlijk bestuur der gemeente, aan heeren officieren van land- en zeemagt, aan de predikanten van deze en de andere gezindheden, aan de verschil lende kerkelijke besturen en aan de gemeente, deze plegtige gods dienstoefening besloten, die voorzeker nog lang, bij allen die haar bijwoonden, in herinnering zal blijven. Moge de vertrekkende leeraar in zijne nieuwe standplaats voor spoedig en tot zegen werkzaam zijn De Israëlitische Gemeente alhier heeft den hoog-eerw. heer B. S. Berenstein, opperrabbijn der Nederl. Isr. hoofdsynagoge te 's Gravenhageden eerw. heer J. Ilirsch, rabbijn-assessor te Amster dam en den heer J. H. Polak alhier, ieder een keurig bewerkte zilveren beker ten geschenke gegeven, ter herinnering aan het 25jarig bestaan van het kerkgebouw dezer gemeente. Naar wij vernemen zal het sedert 1858 alhier in aanbouw zijnde schroefstoomschip 3de kl., Prinses Maria, in het begin der volgende maand, van stapel loopen. Genoemd stoomschip zal 10 stukken geschut en eene machine van 119 paardenkracht voeren. Naar wij vernemen is de zeildag van Zr. Ms. transportschip de Heldin bepaald op 15 October a. s. Gisteren is alhier van Amsterdam gearriveerd Z. M. schroef stoomschip éde kl. Coehoorn, om van de Marine-werf alhier goe deren te halen, ten einde verder te Vlissingen te worden uitgerust. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wieringericaard, de heer W. F. R. P. de Salengre, thans surnumerair der dir. bel., in- en uitg. regt. en ace. te Rotterdam. Nadat de vorige zitting der Staten-Generaal jl. Zaturdag door den Minister van Binnenl. Zaken in naam des Konings was geslo ten, werd de nieuwe zitting jl. Maandag namiddag door Z. M. plegtig geopend. In de troonrede verzekert Z. M. dat de betrek kingen met andere mogendheden voortdurend vriendschappelijk zijn; dat zee- en landmagt hun taak loffelijk vervullendat de zee- eu landmagt in Indië hun roem steeds blijven handhaven dat tot den bloei der koloniën ook in dit jaar door de regering maatregelen zullen worden beraamd en voorgesteld; dat de zorg voor het onder wijs in hooge mate tot de zorgen der regering wordt gerekend dat de welvaart des lands gewenschte uitzigten opent, terwijl de volksvertegenwoordiging geroepen wordt, om bij gemeen overleg- met de regering, en onder den zegen Gods, hare beraadslagingen te doen strekken tot bevordering van het welzijn des volks. De afzonderlijke zittingen der beide Kamers zijn aangevangen. De heer Philipse, door Z. M. benoemd tot Voorzitter der Eerste- Kamer, heeft met eene toepasselijke rede het voorzitterschap aanvaard. In beide Kamers zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden onderzocht. Door de Tweede Kamer is een lijst van drie candi- daten voor het voorzitterschap opgemaakt. Op die lijst zijn gebragt de heeren van Reenen, Dullert en Goltsteiu, welke lijst aan den Koning tot het doen eener keuze zal worden aangeboden. Men schrijft ons van het eiland Texel: Nog heerschen hier op het grootste deel van het eiland de mazelen; de ziekte is echter in een ligten graad, maar zoo algemeen, dat het op dc straten eene groote leegte veroorzaakt. In de school van het dorp den Hoorn worden 75 van de 90 leerlingen gemist, terwijl aan den Burg 120 kinderen door de ziekte verhin derd zijn de scholen te bezoeken." - Te Alkmaar is door den gemeenteraad eene commissie benoemd, die, afgescheiden van alle toezigt en beheer bij de wet aan den districts-schoolopziener en de plaatselijke schoolcommissie opgedragen, belast is met het inwendig, huishoudelijk beheer der openbare lagere scholen. De werkzaamheden der commissie bestaan in het aanschaffen der schoolbehoeften, het vergelijken der rekeningen van leveranciers, het opzenden dier rekeningen aan Burgemeester en Wethouders, het houden van een staat van schoolbehoeften en sckoolmeubelen, het nazien van geboorte-acten en van bewijzen van inenting en het bezoeken der scholen op onbepaalde tijden. Tot leden dier com missie zijn benoemd: de heeren C. W. Bruinvis, "W. Helling, Mr. J. P. Kraakman, A. C'onijn Az., D. Dorbeck, P. Bruinvis de Lange en J. Pasman. Men schrijft uit Leiden, dd. 14 September: Gisteren avond en een gedeelte van den afgeloopen nacht had hier ter stede een geduchte volksoploop plaats. De eerste commis saris van policie Hendriks, had aan de agenten last gegeven, om de orde op Zaturdag-avond beter te bevorderen, wanneer de Boter markt zeer druk wordt bewandeldde wandelaars, komende van de Karnemelksbrug, zouden van de straat onder de boomen moeten gebruik maken, en zij die van de zijde der koornbeurs kwamen, van de klinkerstraat langs de huizen. Die nieuwe maatregel gaf spoedig aanleiding tot botsing en weerstand, bij onwil om zich aan zulke willekeurige bevelen te onderwerpen. Eindelijk geraakte een fatsoenlijk man met een agent in verschil; eerstbedoelde, die in vriendschappelijke betrekking staat met den heer Stoffels, oudste wethouder, wendde zich dadelijk tot hem met zijn klagten. De bur gemeester naar Parijs zijnde, was de oudste wethouder hoofd der policie, die ook dadelijk order gaf, dat de agenten moesten inruk ken eu de passage niet langer rnogt worden belemmerd door zulke orders. Het gevolg daarvan was, dat men de agenten ging uitjou wen voor het policiebureau eu aldaar zamenschoolde. De hoofdwacht werd door een peleton infanteristen versterkt en gedurende den ge- heelen avond, tot in den vroegen morgen is er straatbeweging ge weest, terwijl ook glasruiten zijn ingeworpen ten huize van den heer Hendriks. Enkele straatjongens kon men meester worden, die dan ook in bewaring zijn gehouden. Men zegt, dat de heer Hendriks bij zijn jongste verblijf te Lon den op het denkbeeld is gekomen, om den aldaar goed werkenden maatregel hier eens toe te passen. Heden voormiddag is het rustig en het is niet te hopen, dat de drukke beweging van den Zondag aanleiding zal geven, dat dc zamenscholingen zich herhalen. Volgens een later berigt zijn bij onderscheidene winkeliers op de Botermarkt, zoo als bij de firma Geijer en in den bazar van Balil- man, alsmede op den Apothekersdijk, in de buurt waar de commis saris van policie Hendriks woont, en bij sommige particulieren de glasruiten ingeworpen met steenen, die men uit de straat haalde of in zijn bereik vond. De militaire magt moest hun beschermen, en de beide wethouders, de heeren Stoffels en Hubrecht, hebben ook vruchteloos getracht de steeds aangroeijende menigte te bewegen om zich te verwijderen. De verwarring was groot, omdat alles zich vereenigde op een bepaald punt. Eerst laat is een detachement artilleristen te paard aangerukt, om de menigte uiteen te drijven. Men hoopt door krachtdadige maatregelen alle ongeregeldheden te stuiten, en vooral waakzaam te zijn, dat zij zich niet herhalen, omdat Maandag, de gewone pinkjesdag, wanneer talrijke scharen uit de fabrieksklasse zich naar Katwijk aan Zee begeven en gewoon lijk luidruchtig terugkeeren, van zelf aanleiding voor de policie bestaat, om voor handhaving der orde te zorgen. Van ongelukken of verwondingen hoort men gelukkig niet. Volgens berigt van 15 dezer is de commissaris van policie Hendriks door den Minister van Justitie in zijne functie geschorst, terwijl Zondag avond eenige belhamers zijn gearresteerd. Den geheelen dag was gisteren voor de militaire hoofdwacht en het policiebureau op de Breestraat eene menigte verzameld, die eerst laat in den avond zich verwijderde. Vrijdag namiddag circa 5 ure, is in het Bosch te Graven hage, aan de minbezochte zijde, op de hoogte van (1e laan naar Klingendaal, eene slang gezien, die men ter lengte van een neder- landsche el schat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2