BUITENLAND. ALLERLEI. Punch zegt, drie dingen zijn er welke de vrouwen niet kunnen laten, 1. Een modewinkel passeren, zonder staan te blijven, 2. Een lief kind te zien zonder het te kussen, en 3. Een stuk linnen te bezien zonder te vragen wat de El kost. MARKTBERIGTEN. De vraag naar liet nieuws, betreffende een of ander plan tot op lossing der italiaansclie qusestie, heeft in de jongste dagen plaats gemaakt voor eene angstige bezorgdheid omtrent den toestand van generaal Garibaldi. De vrees, die er bestaat, dat zijne wonde ernstig en gevaarlijk is, de zekerheid dat de geneeskundige behandeling, vooral in de eerste dagen, gevolgd op zijne gevangenneming, veel te wensohen heeft overgelaten, het vertrek van een Eugelseh genees heer, 0111 den lijder zijne hulp te bieden, de verdeeldheid in gevoe len, heerschende onder de 7 of 8 geneeslieeren, die den gewonde omringen en die in het beoordeelen van het gevaar dat er bestaat, dit alles geeft stof tot denken, spreken en tot behandeling in de dagbladen. Zooveel schijnt wel zeker, dat aan de wonde van Ga ribaldi aanvankelijk niet die zorg is besteed, die men billijkerwijze voor iederen gewonde moet ten beste geven. De regering van Yietor Emmannel zal zich moeijelijk daaromtrent kunnen verdedigen, vooral in dezen tijd van openbaarheid, nu zelfs van de geringste feiten openlijk wordt melding gemaakt. Men verzekert verder dat de koning van Italië aan keizer Napo leon den toestand des lands, als op deze wijze langer onhoudbaar, heeft geschetst. Van dezelfde zijde wordt daarbij verzekerd, dat de keizer beloofd heeft het oordeel te zullen vernemen van de verte genwoordigers des volks, dat hij, bij gelegenheid der verkiezingen, een manifest betreffende de italiaansclie zaak zal uitvaardigen, en dat het Wetgevend Ligchaam bij hare eerste zittingen in December, in staat zal worden gesteld zich omtrent de hangende zaak te ver klaren. De regering van Italië moet dus tot dien tijd (mogelijk ook nog wel langer) zwijgen en wachten. Zij heeft daarom dan ook besloten de kamer der volksvertegenwoordigers niet voor 15 Dec. te openen en tot dien tijd de zaken slepende te houden. De Grieken openbaren nog steeds hun aloude haat tegen hunne turksche naburen, en toonen die thans op ondubbelzinnige wijze, door de oprigting van comités ten voordeele van de Mouteuegrijnen, terwijl verscheidene grieksche jongelingen zich naar het tooneel des oor- logs hebben begeven om de Montenegrijnen ter zijde te staan in hun verzet tegen de Turken. Onlangs hebben wij gemeld, dat bij de russische regering het voornemen bestond om niet tot eene vermindering des legers over te gaan. Thans verneemt men, dat de sterkte der bataillons, die sedert den Krim-oorlog niet voltallig waren, zal worden aangevuld, waardoor de getalsterkte des legers met 150,000 man zal worden vermeerderd. De Union de Charleroi meldt, dat voor eenige dagen door een herder te Dampremy uit een weiland eene zilveren snuifdoos is opgedolven, waarop, nadat zij schoon gemaakt was, in ouderwetsche letters de naam Jean Eacine stond te lezen. Men houdt het er voor, dat deze doos of door den grooteu treurspeldichter, die Louis XIV en het Fransche leger naar Bergen, Charleroi en Namen heeft vergezeld, of door iemand anders, wien hij haar misschien ten ge schenke gaf, op het slagveld is verloren, waar zij onder den hoef slag der paarden spoedig bedolven moest raken. Onlangs werd in eene vergadering van de Académie des Sciences te Parijs, eene voorlezing gehouden, waarin medegedeeld werd, dat de mannelijke bevolking van het departement Lot, ten gevolge van het tabakrooken veel gezonder is geworden, en dat het wenschelijk werd geoordeeld, het rooken in de scholen in te voeren. Als tegenhanger diene, dat in een der noordelijke departementen, niet lang geleden, het rooken in de inrigtingen van onderwijs, noodzakelijk moest worden verboden. -Dij de laatste reis des keizers van Frankrijk door Aiwergne, kwam Z. M. in een dorpje, waar wijn wordt gebouwd, die door de bewoners zeer wordt geroemd. De maire hield de volgende aan spraak „Sire, wij bieden u niet de sleutels eener stad aan, want die bezitten wij nietwij bieden u niet de sleutels van ons hart aan, want U. M. bezit die reeds sedert langmaar wij bieden u de sleutels onzer kelders aan, in de hoop dat U. M. die in uwe be scherming zal nemen." Tevens bood hij den keizer eene flesch wijn en een zilveren beker aan. De keizer beloofde den wijn bij zijn ont bijt te zullen gebruiken en, indien die hem beviel, daarvan eene bestelling te zullen doen. Indien de wijn werkelijk goed is, dan is de fortuin van dat dorp gemaakt. De Bordeaux-wijn toch heeft aan eene dergelijke omstan digheid zijne vermaardheid te danken. De hertog van Biclielieu werd door Lodewijk XV benoemd tot gouverneur der provincie Borclelais en de inwoners boden hem door hen gebouwden wijn aan. De hertog, die een fijne wijnkenner was, dronk in den beginne uit beleefdheid, doch later, omdat de wijn hem werkelijk smaakte. Op zekeren dag liet hij den koning een flesch van dezen wijn schenken, en deze vond dien zoo heerlijk, dat hij en het geheele hof dien voortaan dronk. De Bordeaux-wij n is sedert dien tijd beroemd geworden. Uit Verdières wordt aan den Messagér dn Midi de volgende grillige werking van een bliksemstraal medegedeeld. De burgemees ter dier stad had ter eere van het nationale feest een scherpschutter- strijd doen houden, waarbij als eersten prijs aan den overwinnaar eene schoone buks met dubbelen loop zou worden geschonken, die, met lauwerbladen omwonden, aan den voet der schijf was geplaatst- Op den oogeublik, dat het concours een aanvang zou nemen, barstte een geweldig onweder los en eene felle bliksemschicht, die door een hevigen donderslag werd vergezeld, sloeg in het middelpunt der schijf. De menigte stoof uiteen om naar de naburige herbergen te vlugten. Niemand had lust zich met den vreeselijken mededinger te meten. Het onweder echter, oogenschijnlijk tevreden met zijn schitterend succes, trok even spoedig af als het was gekomen, en toen nu de schutters naar het schietterrein, waar de schijf was geplaatst, waren teruggesneld, vonden zij, tot hunne niet geringe verbazing, dat ook de eene buks verdwenen en slechts weinige houtsplinters en cenig metaalstof had achtergelaten. De overwinnaar had van zijn regt gebruik gemaakt, doch v. as onbeleefd genoeg geweest, den prijs mede te nemen, zonder de gebruikelijke plegtigheid der over handiging daarvan af te wachten. -Men schrijft uit Berlijn, dd. 14 Sept.: Heden vertrekt het Jnpanseh gezantschap uit Petersburg. Het neemt de terugreis over deze stad, waar het slechts eene nacht zal vertoeven, om reeds den dag na de aankomst de reis verder over Aken voort te zetten. -hit Wurtcnilerg wordt gemeld, dat de ambachts-of industrie scholen daar te lande, zich in eene buitengewone deelneming mogen verheugen. In de wintermaanden telden de verschillende inrigtingen van dien aard 7273 leerlingen. Ook zijn zoodanige ten platten lande opgerigt, die trouw bezocht worden en als navolgenswaardige inrigtingen worden aanbevolen. Men schrijft uit Bern. Het Zwitsersche gezantschap naar Japan zal zich den 20sten November derwaarts op reis begeven. DeNeder- landsche regering heeft tot dit einde een oorlogschip beschikbaar gesteld, dat het gezantschap naar Yeddo zal geleiden en tot zijne terugreis aldaar zal blijven. De Zwitsers in Japan staan voorloopig onder bescherming van Nederlands vertegenwoordiging aldaar. Ten aanzien der tegenwoordige gesteldheid van Venetië deelt de Augsburgsche Allg. Ztg, de volgende schets medeHet aantal faillissementen van industriële firma's is sedert eenigen tijd zeer groot Geene vermakelijkheden, geene theatres bijgevolg natuurlijk geene consumtie, geene industriële ondernemingen, geene winsten voor de ontelbare huisgezinnen, die van den glans van het saisoen moeten leven geen bezoek van vreemdelingen, derhalve gebrek aan het geen het levenselement van Venetie uitmaakt. Dit alles te zamen genomen ware reeds voldoende, om de rijkste en levendigste stad der wereld in eene doodsche boetplaats te veranderen." Volgens eene berekening van de Times, heeft de amerikaansche oorlog reeds 250,000 menschenlevens en 2400 millioen gulden gekost. Er zijn thans bijzonderheden aan het licht gekomen, betref fende den jammerlijken dood van den duitschen natuuronderzoeker Dr. E. 4 ogel. Het is thans genoegzaam zeker, dat de lage heb zucht van de inboorlingen van het rijk JVadai, zijn dood heeft ten gevolge gehad. Het fraaije paard, dat hij, noch wilde wegschenken, noch verkoopen, heeft de begeerlijkheid dier mensclien zoodanig opgewekt, dat zij hem op verradelijke wijze, des nachts, met zijnen trouwen dienaar hebben cm het leven gebragt. Voor eenige maanden stond een Britsch officier in Indië voor den krijgsraad teregt, omdat hij zich aan een armen Hindoe had vergrepen. Hij wilde namelijk beproeven, hoe ver een geweerkogel, uit geharde klei vervaardigd, in vleesch en been kan doordringen, en dwong diensvolgens den inboorling, zich als schijf te laten ge bruiken. De ongelukkige moest gehoorzamen en werd kreupel ge schoten. Het vonnis van den krijgsraad luidde, dat de officier - eene teregtwijzing zou ontvangen, en toen sir Ilugh Rosé, de opper bevelhebber, het vonnis te zacht vond en het in drie maanden vestingstraf veranderde, was het geheele corps officieren buiten zich zelf over deze gestrengheidThans melden de engelseh-indische bladen, dat een luitenant der genie, Jacksou genaamd, een inboor ling aan een boom vastbond en hem langzaam soms eene wijl wachtende, wanneer zijn arm vermoeid was half dood geeselde. De bediende stierf aan de gevolgen dezer barbaarsclie behandeling en luitenant Jackson komt voor den krijgsraad. De Globe erkent, dat hij den schuldige liever voor eene civiele regtbank bad gezien, omdat hij in de regtlievendheid van den krijgsraad niet veel ver trouwen stelt, aangezien de militaire wereld in Engëlsch-Indië het leven van een inboorling niet veel meer acht dan dat van een hond en de Hindoes nog steeds niggers noemt. „7Vat len ik verkonden," klaagde eene jonge dame. Zondag morgen ben ik in de kerk geweest's avonds op het bal nabij Hemeltje wat heb ik mij geamuseerd. Er werd gedanst tot vijf uur, drie cottillons achter elkander. Toen zijn wij te voet naar huis gewandeld, die koele, morgenlucht was verkwikkend. Doch nu moet ik er voor boeten, mijne keel is opgezwollen, mama wil niet hebben dat ik de kamer zal verlaten, wijl de griep heerschende is. Het is onuitstaanbaar zoo'n verkoudheid, ik ga er nooit meer heen naar „het bal?" werd gevraagd. „Neen naar de kerk." ALKMAAR, 15 September. Aangevoerd 9G Kalveren f 25 a 65, 237 Schapen f 10 a 25, 24 vette Var- hens 40 a 48 c. per N. p.; 8 mne. dito 7 a 9 c. per N. p. PURMERÈNDE, 16 September. Aangevoerd: 206 Renderen, handel flaauwer. 24 Paarden. 11 Veulens. 93 vette Kalveren, handel vlug, 45 a 65 c. per N. p. 22. nuchtere dito, vlugge handel, f 9 a 21 per stuk. 73 vette Varkens, handel vlug, 42 a 48 c. per N. p. 73 magere Varkens, f 11 a 16 en 374 Biggen, f 4 a 6 per stuk, handel stug. 12S3 Schapen cn Lammeren, handel flaauwer. 34S mud Appelen f 2 a 2,40 cn 252 mud Peren, f5 a 8 per mud. Boter 95 c. a f 3,25 per N. p. 105 stapels kleine en 9 stapels middelbare, hoogste markt kleine Gras f 27,75, middelbare f 26,75 per 50 N. p. ROTTERDAM, 15 September. Ofschoon dc aanvoer van witte Tarwe niet groot was, bestond daarvoor wei nig vraag, zoodat tot de verlaagde prijzen nog moeijelijk was op te ruimen, Jar. VI., Zw., El. en Overm. 20 a 30 c. lager, de hoste soorten f 11,20 a 12,40, mind. f 10,30 a 11, n. dito 30 a 40 c. lager, puike blanke f 11 a 11,50, mind' f 9 a 10,S0, Pools, cn roode in een doen en weinig handel, 159 halve p. witb Pools, f 384, per 2400 Ned. p.127, 12S p. oude Bovenl. f 330, 127, 128 p'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3