NIEUWEDIEPER COURANT Z O i> A G 21 S E V I i: >1 lt E IE EN TWINTIGSTE 4>9JAARGANG. BEKENDMAKING. BINNENLAND. *M. 7(>. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondfkdag, tics morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht Ko. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nominers„0.10. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advi.utf.ntïf.n worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedcren regel meer 0.15. Zegclrcgt voor elke, plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de VOIjJAABS- FATËlüTBLAOËlV, over de dienst van 1863/63, aan de Secretarie der Gemeente te bekomen zijn van Maandag den 33 September tot SMngsdag den 30 Septejnler 1863van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags van 4 tot 6 ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, den 20 September 1862. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD STAKMAN BOSSE. Beu 33 deaüer vertrekt de I. ïiandinail via TRIEST, den 3-4 dezer via lIARSEIIilLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 September. In den avond van Woensdag jl. heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Een matroos van het Amerikaans'clie schip Hippo- gryphr, is aan de Binnenhaven alhier, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Men vond hem dood op de straat. De dader was aanvankelijk onbekend. De policie doet ijverig onderzoek, en aan haren ijver zal liet geenszins ontbreken om op tc sporen, wie zicli aan zulk een strafwaardig feit heeft schuldig gemaakt. Uit de lijk schouwing is echter gebleken, dat er geene verwonding heeft plaats gehad. Eenige Marine-matrozen, zee-miliciens van de drijvende batterij Neptunm, zijn, onder verdenking van medepligtigheid, in verzekerde bewaring genomen. Ter aanvulling van liet berigt nopens liet barsten van de muren en van den vloer van het nieuwe drooge dok, voorkomende in de Staats-Courant van 20 dezer diene, dat omstreeks den middag van dien dag eerst eenige scheuren in de opgaande, muren ontston den, waardoor zich eenig water een uitweg baande. Zeer kort daarna werd de gemetselde vloer van het dok, over ongeveer een derde der lengte, opgeheven en aan stukken geslagen, waarna daar ter plaatse eenig water doortogt kreeg. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen, om het dok vol water te zetten, hetgeen in korten tijd geschied was. Het nieuwe dok werd sedert eenige dagen drooggehouden, ten einde daarin de stapelblokken te leggen, om eerstdaags een schip op tc nemen. De deelneming in deze ramp is algemeen; vooral omdat het dok niet dan met veel volharding en inspanning en na vele tegenspoe den ondervonden te hebben, eindelijk in volmaakt goeden toestand was afgewerkt. Wij twijfelen echter geenszins, of ook door diezelfde volharding en inspanning, zal het ontstane gebrek weder worden te boven gekomen. Bij de lieden door liet Collegie van Toezigt. over bet Huis van Bewaring gehoudene aanbesteding op het Raadhuis alhier, van liet bouwen van een Huis van Bewaring, met Localen voor het. Kanton- geregt in de gemeente Helder, met alle daartoe noodig zijnde bouw stoffen en materialen, zijn ingekomen 14 inschrijvings-billetten, als: de heeren O. Burgers voor/28900, Gcbr. Korff 27900, P. Yerheij 27800, W. van der Wooning 27550, P. Dekker 26980, T. Lub 26400, A. W. Schouten 26240, R. Vos 20100, A. Bas/26050, M. Deutekom 25980, J. C. Slebe ƒ24900, J. B. Janzen 24755, II. I. Janzen 24695 en L. Bijl 22222. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 28 Runderen en 644 Schapen. Met 1 Oct. a. s. worden op Zr. Ms. transportschip de Heldin geplaatst, de adelborsten 1ste kl. C. W. A. D. Steup, A. D. J. Groenemeijer, C. Iloffman, A. A. Escher, J. C. Spreuger en J. R. Eek. De offic. van gez. 3de kl. II. de Brieder, zal met 1 Oct. a. s. van het Wachtschip te Hellevoetsluis overgeplaatst worden op het scliroefstoom schip Djarnbi. Door den minister van Marine is aan den opper-konstabel in liet vaste korps dek- en onderofficieren, S. P. Camstra, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijn öOjarigen diensttijd. Den 18 dezer had aan liet ministerie van Binnenl. Zaken plaats de herbesteding van het bouwen van de penanten en land- lioofden, steunpijlers en beveiligingswerken voor twee draaibruggen over het Groot Nooi'dliollandsch Kanaal en eene dubbele brugwach terswoning, ten behoeve van den spoorweg van liet. Nieuicediep naar Alkmaar. Er waren 22 biljetten ingekomen; minste inschrijver was de lieer C. Boef, te Botterdam, voor de som van 204,475. Volgens prof. Kastner zijn kleine stukjes gesneden bittere amandelen een uitstekend middel om ratten en muizen snel en zeker te dooden. Men bestrooit de stukjes niet meel en legt ze op de plaatsen, waar de dieren zich gewoonlijk ophouden. Sedert jaren bestaat hier te lande, gelijk elders, eene vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank. Niet onbelangrijk is het voorzeker, de handelingen dier vereeniging na te gaan, met liet oog op de ellende, die uit liet misbruik van geestrijke vochten zoo menigmalen voortvloeit. Door den invloed van liet hoofdbestuur hebben in den jongsten tijd een tal van geneeskunst-oefenaren openlijk betuigd, dat de sterke dranken nadeelig zijn voor de ge zondheid. In eene rubriek van „Jenever-rampen," wijst zij in hare organen gedurig op de verderfelijke gevolgen van den maar al te gewonen volksdrank, en door haren secretaris, den heer d'Engel- bronner, zijn zelfs, in eene brochure, aan gemeentebesturen wenken medegedeeld 0111, bij maatregelen van policie, dergelijk misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan. De zittingen der Eerste, zoowel als die der Tweede Kamer, zijn voortgezet. In de Eerste Kamer is door eene daartoe benoemde commissie een ontwerp-adres van antwoord op de troonrede ter tafel gebragt. Nadat liet in de afdeelingen onderzocht en, tenge volge daarvan, door de commissie was gewijzigd, hebben in de zitting van jl. Donderdag de beraadslagingen daarover plaats gehad en is liet adres met algemeene stemmen aangenomen. De inhoud van dit staatsstuk bevat iets meer dan een weerklank op de troon rede. De Eerste Kamer toch, wijst op de dringende behoefte aan j regeling van het middelbaar en liooger onderwijs; op het voor- schrift der grondwet, die regeling van het beheer der koloniale geldmiddelen bij de wet gebiedt; op liet wenschelijke, dat handel en scheepvaart weldra in denzelfden bloei mogen deelen, die in de troonrede van landbouw en visseherij wordt vermeld; op de exploi tatie der Staats-Spoorwcgen, waaromtrent de Kamer haar verlangen openbaart, die spoedig bij eene wet geregeld te zien. Na de aan- i neming van dit adres is de Kamer tot. nadere bijeenroeping gescheiden. De lieer van Reenen, uit liet in ons vorig nommer vermeld i drietal door Z. 31. tot. voorzitter der Tweede Kamer benoemd, i heeft, in de zitting van Donderdag, het voorzitterschap met eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1