NIEÜWEDIEPER COURANT. M 77. II O D E It A 23 S E P I E II 1* E K. 1BÜ2. TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP24 September. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30, franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertf.ntiën worden aangenomen tot Zatmdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOV, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte» die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 28 dezer vertrekt de WE§T-INDISCME mail. Heden middag is alhier gearriveerd Z. Exc. de minister van Marine. Het Collegie van Toezigt heeft het bouwen van het Huis van Bewaring alhier, gegund aan den heer II. I. Janzen, voor de som van 24,695, en niet aan den minsten inschrijver. Op 1 Julij jl. bedroeg de sterkte van het op 's Bijks werven aanwezig personeel 2476 man. Op 1 Julij 1862 bedroeg de boeveelheid van het voornaamste artillerie-materieel, in de magazijnen der marine aanwezig, 21.75 vuurmonden, 1586 affuiten. 82,309 kogels, 70,232 granaten, 15,240 kartetsen, 883,700 kartets-kogels, 10,810 draagbare wapenen, 3130 buskruid-kisten en 170,000 'ffi buskruid, ter gezamenlijke waarde van 2,645,350. De waarde van den op 1 Julij 1861 aanwezigen voorraad beliep 2,450,452. Z. M. beeft in de provincie Noordholland eervol ontslag ver leend aan den heer P. Proot, als hoogheemraad van de "Watergraafs- of Diemermeer; benoemd in die provincie: tot heemraad van den Anna Paulowna Polder, den heer jhr. Mr. J. H. van Foreest van der Palm; tot dijkgraaf van den Watergraafsmeer, den heer P. Punt; tot heemraad van den polder Wieringerwaard, den heer J. Kooij. Z. M. heeft benoemd bij de geneeskundige dienst der landmagt, tot offic. van gez. 1ste kl., den offic. van gez. 2de kl., D. A. J. van Kessel, van gemeld personeel. In de zitting van ele Tweede Kamer der Staten-Generaal van jl. Zaturdag is door den minister van Financiën de staatsbegrooting voor 1863 aangeboden, met eene uitvoerige rede, bevattende beschou wingen daaromtrent, benevens een overzigt van den toestand onzer financiën en eene uiteenzetting van de inzigten en voornemens der Begering, met betrekking tot de herziening van het belastingstelsel. De minister legt de verzekering af, dat de toestand onzer finan ciën gunstig heeten mag. Uit de begrooting zelve blijkt, dat de geicone uitgaven voor het volgende, vergeleken met die van het loopende jaar, minder bedragen eene som van ƒ1,356,580.594. Grootere uitgaven zijn door de regeling van den Baad van State bij Hoofdstuk II voorgedragen. Overigens zijn de uitgaven opge voerd door de kosten voor den aanleg van staatsspoorwegen en de emancipatie der slaven. De regering gaat van het beginsel uit, dat het belastingstelsel dringend hervorming eischt. Zij erkent, dat het totaalcijfer onzer belastingen niet verminderen mag, ofschoon zij den weg wil hebben ingeslagen, die tot onafhankelijkheid van de koloniale baten voert. Zij wil, dat de staatsuitgaven zooveel mogelijk worden ingekrompen terwijl bij de regeling van liet belastingstelsel van het Bijk, ook tevens worde gelet op dat der gemeenten. De plannen tot herzie ning van het belastingstelsel betreffen: 1. de herziening der grond belasting op de gebouwde eigendommen2. de wijziging van de wet op het personeel, door afschaffing cler twee laatste grondslagen (paarden en dienstboden) en door herziening der wet voor zooveel de vier overige grondslagen betreffen. De afschaffing der beide laatste grondslagen geschiedt, opdat de gemeenten die zouden kun nen overnemen; 3. uitbreiding der patent-belasting, opdat daardoor niet slechts eenige bedrijven, maar alle bronnen van inkomst worden omvat. Hierdoor krijgt de patent-belasting bet. karakter eener algemeene belasting op de inkomsten, waarbij door de gemeenten, tot dekking der plaatselijke uitgaven, 25 opcenten kunnen worden gelieven. Wat de aecijnsen betreft stelt de minister zich voor, om die op de brandstoffen, de zeep en de azijn af te schaffen, die op het ge- slagt voor te bereiden, die op het bier en het gedistilleerd te ver- hoogen, een nieuw regt op de koffij te heffen, dat op de thee te verdubbelenterwijl eindelijk tot de afschaffing van het zegelregt op binnen- en bnitenlandsche dagbladen, advertentiën en al wat de bestaande wet onder gedrukte stukken begrijpt, het voorstel zal worden gedaan, gelijk mede tot vereenvoudiging van het regt van registratie. Het spreekt van zelve, dat deze voorstellen, worden ze eenmaal in behandeling genomen, eene scherpe critiek zullen hebben door te staan, want veler belangen komen daarbij in het spel, en de minister, hoe bekwaam ook als financier, is mensch en heeft zijne feilen en gebreken. Zeker is het evenwel, dat hij pogingen aanwendt om de belastingen zoo weinig mogelijk drukkend te maken en daarbij de stiptste regtvaardigheid in acht te doen nemen, die in hooge mate hem aanspraak doen maken op eene billijke beoordeeling. Nadat de Tweede Kamer het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede in de afdeelingen onderzocht en de commissie het, tengevolge van dat onderzoek, had gewijzigd, zijn de beraadsla gingen daarover, in de zitting van jl. Maandag aangevangen. Het werd nog in dezelfde zitting aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. - Door het Bewind der Vereeniging van en voor Nederland- sche Industriëlen is een adres aan Z. E. den minister van Binnenl. Zaken ingezonden, houdende verzoek: 1 om de indiening van het wetsontwerp op de exploitatie der Staats-Spoorwegen zooveel doen lijk te bespoedigen, en vooral wel te willen waken, dat de daarbij te bepalen termijnen van oplevering van het benoodigde materieel, niet zoo bekrompen gesteld worden, dat den Nederlandsehen indus- triëel reeds daardoor feitelijk alle mededinging wordt ontzegden 2. dat, zoo onverhoopt de exploitatie der Staats-Spoorwegen aan particulieren mogt worden opgedragen, hun daarbij uitdrukkelijk als voorwaarde zal worden gesteld, dat alle aanschaffing van mate- riëel, enz. zal behooren te geschieden, bij wijze van openbare aanbesteding hier te lande, met toelating der vrije mededinging i van nederlandsche industriëelen, onder inachtneming der termijn- bepaling als boven bedoeld, en met verkrijgbaarstelling der bestek ken ook in de Nederduitsche taal. De gemeente Hoorn heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van haren burgemeester, de heer Jbr. Mr. F. van Akerlaken, die ook als lid der Prov. Staten, der Eerste en der Tweede Kamer, met eere werkzaam is geweest. In den namiddag van 21 dezer zijn te 's Gr aren ha ge naar het huis van arrest overgebragt twee sjouwerlieden, v. Bvader en zoon, werkende aan de oesterput t.e Schermingen, beschuldigd van diefstal van een gouden horologie, ten nadeele van hun baas. De zoon, die het voor eenigen tijd gestolen en aan den vader gegeven moet hebben, kreeg van dezen ten antwoord, toen hij er naar vroeg, dat hij het, om het uit de voeten te hebben, in de oesterput ge worpen had. Des morgeus zouden tij het daar uit halen en aan den onderbaas verkoopen, die inmiddels de policie van de zaak kennis gaf. Beiden verschenen op den bepaalden tijd, en werden als stroopers gevat, terwijl het. bewuste horologie niet uit de oester put, maar uit een hunner zakken werd gehaald. Men schrijft uit VHssingen, van den 19 dezer: Gisteren morgen is alhier binnengekomen de sehroefsebooner

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1